NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 02-02-2006

~Wojtek >>
ot zagwozdka....

podaj konkretne modele - przy nich powinno być napisane, do jakiego standardu wiązań pasują.

z tego, widzę w necie (strona AGAL-a - link na dole) jest odwrotnie:
czyli buty Fischera BCX 6 pasują do wiazań Salomon Adventure (?? pewnie chodzi o XAdventure)

Niestety mój stan wiedzy pozwala ciągnąć dalej to niestety tylko teoretyczne rozumowanie w następujący sposób:

1) buty salomona X-A np XAdventure7 pasują do wiązań SNS? XA
2) z dużym prawdopodobieństwem zakładamy, że buty Fischera np Fischer BCX 6 pasuję do wiązań Fischera BCX :)

więc jeżeli Agal poleca buty Fischera do wiązań Salomona, do których pasują także buty Salomona to oznacza, że o ile buty Fischera będą pasować do wiązań Fischera (co TYLKO założyliśmy w pkt 2), to do nich także wepniesz buty Salomona :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 02-02-2006

--> Walter02: Buty Fischera do wiązań Fischera, buty Fischera do wiązań Fischera... A wiesz, że przy odrobinie kombinacji to nawet może zadziałać! ;-P A serio - dzięki za potwierdzenie. To był jeden z moich koronnych argumentów za tą hipotezą. To plus, że wiązanie i podeszwa wyglądają bliźniaczo. Ale nigdy nie wiadomo... :-)

--> ttomma: dzięki za info o dostępności nart. W końcu udało mi się kupić od Agala BCX6 (ostatnia para w moim rozmiarze!:)) natomiast nart takich jak chciałem nie było więc ''pożyczyłem'' ;-) z rodzinnego składu sprzętowego Sporteny Horizont, trochę za długie no ale na resztę sezonu są. Czekam do przyszłego roku aż się rynek ożywi.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - patek - 02-02-2006

Czołem, sorry że walę pytanie trochę ni z gruchy ni z pietruchy, ale dostałem stare biegówki i nie umiem określić, jakiego rodzaju mają wiązania. Mają 3 bolce więc Nordic:) Odlegóść między bocznymi bolcami wynosi ok. 35 mm, a na końcu (w miejscu najbliżej stopy) niędzy blaszkami jest ok. 7 cm - więc to jest typ 50 czy 75 mm? :)
z góry dz za odp
pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 03-02-2006

Wojtek, Walter => porownywalem wiazania BCX Fischera z X-adv Raid Salomona, wyglada, ze to jest to to samo wiazanie. Moje Fischery BCX6 maja na podeszwie napis ''X-Adv''
X-adv Raidy sa tansze (SP-240pln, botas.pl 166pln - niestety teraz ich nie maja w magazynie), wiec w koncu jade w sobote do Agala kupic BCX i zamontowac na nowych nartach, kupilem ostatecznie Madshus Morgedal Multigrip E (195cm, profil 64-50-62, luska, krawedz na 3/4 dlugosci).




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 03-02-2006

~ttomma >>
to daj znać, jak już będziesz miał ten sprzęt i będziesz gdzieś jechał...chciałbym w końcu zobaczyć cuś takiego..., używałeś już tych butków ?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 03-02-2006

Walter == buty tylko spacer po pokoju, ale max 10min, bo sa ocieplane :)
Jutro jak dobrze pojdzie w Agalu w Dusznikach i wiazania beda na nartach, to mam zamiar polazic kolo Karlowa, w Stolowych jeszcze zima nie bylem. Jesli chcesz poogladac to mozemy gdzies sie spotkac we Wrocku, ale w weekendy przewaznie mnie nie ma (zwlaszcza zimą !!), wiec zostaje ktores popoludnie. Jakis park albo waly nad Odra jesli jeszcze bedzie snieg?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - pirxpw - 03-02-2006

Wojtek, Walter02, ttomma - i wszyscy inni - cześć! Pozwólcie, że się wtrącę w dyskusję o wiązaniach i butach. Buty Fischer BCX6 oraz wiązania Salomon X-Adventure Raid są jak najbardziej kompatybilne - wiem, bo mam jedno i drugie.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 04-02-2006

Wszystko już zmontowałem (mam nadzieję, że trafiłem z wiązaniami równo ;-)) i widzę rzeczywiście, ze SNS X-A to i Salomon i Fischer.

Wrocławianie: Fajnie macie z tym śniegiem! w Wlkp słabo, słabo.

Ponawiam pytanie: czy ktoś stosuje foki do śladówek? gdzie kupić takie wąskie?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 04-02-2006


Powtarzam kolejny raz (patrz również temat o nartach turowych) - używam fok synetycznych o szerokości 5cm. Użyłem ich m.in w zeszlą sobotę do wejścia na Baranią i użyję ich jutro (tylko jeszcze nie wiem gdzie).
Kupowałem je 2 lata temu w SP, a najwęższy rozmiar jaki wtedy mieli to 35mm.





RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - romek - 05-02-2006

Pomózcie. Czy do smarowania biegowek mozna uzywac tych samych wosków co do zjazdowek? Mam tego troche a zakupilem biegowki i nie wiem czy musze dokupywac nowe. W jaki sposob smarowac czesc gdzie jest luska? Chodzi mi o to czy smar musi byc we wszystkich zaglebieniach bo wtedy to juz chyba tylko spray. Przy okazji obnizki na biegowki i osprzet we wszystkich sklepach w Ostrawie. Jeszcze mozna cos wybrac
-------------------------------------------
romek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Świt - 05-02-2006

Łuski się zasadniczo nie smaruje. Po to ona jest żeby dawałą tarcia.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - szuwar - 05-02-2006

Witam , bardzo prosze o opinie w zwiazku z nastepujacym planowanym zakupem :
Narty biegowe TRAK Loipe T-1500
długość 205 cm, szerokość 50 mm, z ''rybią łuską'' na spodach
wiązania ADIDAS SDS
plusd buty plus kije za 300 zeta ( allegro )



przeznaczenie do jazdy w raczej nieprzygotowanych i nieprzetartych pagurkowato - gorzystych terenach - beskidy / gorce

Z gory dziki za odpowiedz

Wojtek
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 05-02-2006

A jaki masz wzrost?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - szuwar - 05-02-2006

narty beda na jedna z dwoch osob :
176 70kg - srednio zaaw
albo
185 85kg - poczatkujacy
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 05-02-2006

Przy tej długosci narty lepiej radzić sobie będzie osoba wyzsza. Ale szczerze mówiac jeśli myslisz o '' nieprzetartych pagurkowato - gorzystych terenach - beskidy / gorce'' to wgrę wchodzi tylko poruszanie się po jakis polnych drogach i to takich po których przejechał się np. traktor.
Narta jest wąska, będzie się zapadać w głębszym sniegu a zjezdżając z powazniejszej górki bedziesz odmawiał zdrowaski... Długa narta i but który nie jest usztywniony specjalnie w okolicach kostki, ten zestaw nadaje się raczej do rekreacyjnego pokonywania np. Pogórza Przemyskiego, kije trochę za krótkie optymalnie ok. 150 cm dla 176 cm wzrostu.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rael - 05-02-2006

Cieszę się, że trafiłem na to forum. Od roku planuję zakup nart biegowych. Niestety nie mam żadnego doświadczenia w tym obszarze. Przeglądnąłem kilka Waszych komentarzy i myślę, że powinienem wybrać:

narty klasyczne z łuską o długości 190cm i szerokości minimum 50mm
kijki – 145cm
wiązania manualne w standardzie SNS

mój wzrost: 175cm, waga: 60kg

Dodam, że planuję uniwersalne (przygotowane trasy, polne drogi) korzystać z nart, ale raczej będę unikał trudnych warunków. Nie myślę również o kilkudniowych wyprawach, ale raczej o kilkugodzinnym bieganiu. ...no i dopiero będę się uczył :).

Będę wdzięczny za dodatkowe uwagi, no i przede wszystkim za wskazanie miejsca, gdzie taki sprzęt mógłbym nabyć we Wrocławiu. Nie musi być nowy. Bardziej zależy mi na tym, aby był właściwie dobrany.

Pozdrawiam miłośników tego sportu!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jonasz - 06-02-2006

Cześć !
Czy ktoś mi doradzi jaką kurtkę kupić na narty back country ?
Mierzyłem w Makro takie narciarskie, paroprzepuszczalność 5000 -10000 czegos tam, ale wydają mi się za grube. Chyba są raczej na zjazdy. W czym jeździcie czanowni państwo ?

-------------------------------------------
Jonasz




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 06-02-2006

Hej,

Widzieliście ostatnio może coś takiego gdzieś na sprzedaż?

1) Foki używane, bardzo tanie ;-) , ok 60mm na 190cm? Ile wogóle powinna być węższa foka od narty (mówię o śladówce) - 1cm wystarczy?
2) Kijki składane dwuczęściowe? Szukam kijków turystycznych takich co będzie można regulować... mam kije kholi i fizana ale są 60-140cm i 74-145cm a chciałbym coś typu 90-165 - to wogóle możliwe?

--> Jonasz: Tak jak do turystyki. W innych wątkach jest pełno na ten temat. Ja osobiście uważam, że kurtka 5000/5000 nadaje się tylko na miasto. A do czynności mocno pocących - polecam softshelle raczej.Jeśli liczysz się z budżetem - no to polecam jakąś dobrze skrojoną, nie ocieploną kurtkę 10k/10k.

Pozdrawiam
Wojtek





RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 06-02-2006

Jonasz - do BC uzywam spodnie z membrana, pod spod bielizna termo. Spodnie maja fartuchy sniezne, ale na gleboki snieg jeszcze stuptuty. Gora to najczesciej potowka z siateczki, koszulka termo dlugi rekaw, polar100 i na wierzch kurtka Windblock (gdy zimniej) lub Windstoper. W plecaku na wszelki wypadek kurtka membranowa+cieplejszy polar




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jonasz - 06-02-2006

Wojtek, ttomma - dzięki za odpowiedzi. Wyjeżdżam na parę dni w B.Niski w środę lub czwartek, to będzie pierwszy raz na śladówkach od jakichś 18 lat :-)
Całego ubioru nie kupię bo wydałem na narty i buty ale kurtka to raczej konieczność (mam tylko wełnianą do pracy na garnitur).
Ttomma - a windblock i windstoper to nie są membranowe ? Zupełnie nie wiem o co biega... Kurtka powinna być z ociepleniem ? Jakoś nie mogę sobie wyobrazić wyjście na śnieg w kurtce bez ocieplenia...
Help, please...

-------------------------------------------
Jonasz