NGT
[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów (/thread-1858.html)



RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - andwar - 21-02-2014

Witam,
Poszukuję plecaka uniwersalnego, do biura, na rower i jednodniową wycieczkę. Wybór chyba padnie na Deutera, model Giga. Mam 182 cm wzrostu i mam wrażenie, że chyba będzie do powyższych celów najwygodniejszy.
Jednak zauważyłam, że są dwie wersje tego plecaka.
Pierwsza http://8a.pl/plecaki-miejskie/plecak-deuter-giga-i
i druga http://8a.pl/plecaki-miejskie/plecak-miejski-deuter-giga-ii

Z tej pierwszej już za bardzo nie ma wyboru kolorów (a bardziej mi się podoba wizualnie), natomiast jest o niej sporo wiadomości na forach i ogólnie plecak jest chwalony.
Natomiast o wersji drugiej, nie mogę kompletnie znaleźć żadnych informacji, a nie chciałbym kupować w ciemno. Może ktoś ma porównanie, albo sprawdzał organoleptycznie na czym polegają różnice i który jest lepszy?
---
Edytowany: 2014-02-21 09:25:59




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - braavosi - 21-02-2014

andwar:
http://www.wgl.pl/plecak-deuter-giga.html




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - andwar - 21-02-2014

OK, tylko na podanej stronie też nie ma wszystkich kolorów wersji I. Mnie interesuje kolor black/black shadow, a ten chyba z wersji I jest już niedostępny.

A jakieś info odnośnie wersji II?




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - Sałata - 05-03-2014

Witam cześć i czołem.
Od kilku dni przekopałem niemal cały internet, lecz jak już myślę, że coś wiem to po chwili już mętlik w głowie. Budżet : max 300zł.

Poszukuję plecaka do :
- Kilka razy w roku trekking, góry(zima odpada) - wycieczki jednodniowe - w plecaku muszę zmieścić - kurtka gtx, polar, skarpetki, czapka, woda 2l, kilka kanapek i może jeszcze jakieś drobiazgi.
- Jeśli by się nadał - służyłby kilkanaście razy w roku za plecak rowerowy na dojazdy do pracy 12km
- Jeśli by się nadał - 2-3 raz w roku jako plecak do spakowania spodni,bluzy, bielizny na kilka dni.

No i żeby miał dobrze wentylowane plecy.

Mimo, że rower tutaj przeważa to nie jest on priorytetem ze względu na krótki trasy.
Z początku szukałem czegoś w okolicy 20l jednak później wydało mi się to za mało. Zwróciłem uwagę na Deutery : Spider(mały), Trans Alpine 25,30 - jednak to plecaki typowo rowerowe.
Następnie zacząłem zwężać pole poszukiwań i trafiłem na Osprey :
- Talon 33 - ku niemu skłaniam się najbardziej ze względu na pojemność
- Kode 30 - niby przeznaczenie całkiem inne, jednak czemu ma się nie nadać do lekkiego trekkingu ?
- Manta 28 - typowo rowerowy, jednak pojemny.

Pozdrawiam
-------------------------------------------
Mateusz




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - salleh - 06-03-2014

@Sałata -to wszystko zmiescisz do MOUNTAIN HARDWEAR FLUID 18. Jak dobrze sie rozgladniesz to kupisz go za 200zl

http://tiny.pl/qlcbq




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - wiktorgu - 06-03-2014

Miałem Mantę kilka dni i sprzedałem, specyficzny plecak, lepiej obejrzyj go na żywo. Kupujący z kolei obejrzał i mu się podobał (kupił jako plecak rowerowy po mieście. Mam nadzieję, że jest zadowolony).

Talon 33 to już byczek. Myślę podobnie jak napisał selleh, obejrzyj fluida (niedługo do mnie dojdzie bo sam go zamówiłem jako plecak ''basic''). Talon 22 też jest niemały.
---
Edytowany: 2014-03-06 00:40:26




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - beskidbike - 06-03-2014

Talon 22 to absolutny max. Wejdzie wszystko z zapasem, ale to typowy worek, mało kieszonek, brak organizera. Ewentualnie jeszcze MH Fluid 26, który wg sugerowanej większej pojemności, od Talona 22 wcale większy nie jest ;)




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - Sałata - 06-03-2014

Dziękuje za odpowiedzi, przyjrzę się jeszcze raz Fluidom i jeśli to możliwe znajdę takiego za 200. Swoją drogą.. Peme Masai 25 testowany tutaj na forum.Dostępny za 110zl. Co o nim sądzicie?
-------------------------------------------
Mateus




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - pluszek - 06-03-2014

@Sałata
A gdzie widziałeś Masai 25 za 110zł?

Za taką cenę kupuję go z miejsca.
-------------------------------------------
Pozdrawiam, Paweł.




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - Sałata - 06-03-2014

@pluszek - zaraz pojdzie info na @.
Mam też tego Fluida 18. Co wybrać więc nie mając możliwości przymierzenia. ? Skłaniam się ku Masai ze względu na cenę.
-------------------------------------------
Mateus




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - klajso - 07-03-2014

Postaram się zrobić małe porównanie plecaków Osprey Talon 22 w rozmiarze S/M (20 litrów) i Mountain Hardwear Fluid 18 w rozmiarze M/L (20 litrów). Na niektórych zdjęciach towarzyszy im Salomon Revo 25 rozmiar L (ok 26 litrów).

http://ngt.pl/users/klajso/?mountain-hardwear-fluid-18-vs-osprey-talon-22,14

Fluid jest węższy i wyższy, Talon niższy i bardziej beczkowaty.

Oba posiadają dedykowane kieszenie na bukłak. Fluid zapinaną na zamek; Talon cały czas otwartą, do której jest utrudniony dostęp ze względu na górną regulację szelek.

Posiadają podobnej wielkości kieszonki na pasie biodrowym. W obydwóch plecakach są z siateczki i wiatr swobodnie po nich hula a razem z nim pył, kurz. Aparat czy telefon warto mieć w dodatkowym pokrowcu bo się zakurzy.
Pas biodrowy we Fluidzie jest zrobiony z niczym nieusztywnionej siatki. W Talonie jest jeszcze pianka usztywniająca.

Systemy nośne troszkę się różnią. Fluid jest bardzo miękki w środkowej części (tam gdzie nie ma szarych gąbek). Posiada wyjmowane usztywnienie pleców w postaci plastiku w kształcie harmonijki, przez taki kształt usztywnienie działa tylko na boki a nie góra dół. Talon wyjmowanego usztywnienia nie ma, ale sam w sobie jest trochę usztywniony. Jest tak samo sztywny na całych plecach, nie ma miejsc mniej/bardziej. Wydaje mi się, że Talon jest minimalnie wygodniejszy i mniejszą uwagę trzeba zwracać na sposób pakowania, ale w obydwóch i tak trzeba dobrze wszystko zapakować (Talona mierzyłem kilka razy w sklepie, ten ze zdjęć jest na mnie za mały, to plecak mojej dziewczyny).

Szelki w obydwóch zbudowane są podobnie. Tak samo miękkie, podobna dziurkowana gąbka w środku. Tasiemki na ustnik w tych samych miejscach, regulacja wysokości pasa piersiowego taka sama. Tylko od wewnętrznej strony szelek Talon ma siateczkę a Fluid gęsty, ale cienki materiał. Dodatkowo Talon posiada dwie kieszonki na szelkach (przy regulacja pasa piersiowego).

Oba mają zaczepy na kijki/czekan. Fluid ma haczyk i pętelkę. Niestety dość małe, nie jest to jakoś problematyczne, ale zimą w grubych rękawicach może być spory problem. W Talonie przeciska się jeden wihajster przez drugi. Jest to troszkę prostsze niż we Fluidzie. Fluid ma pętelki na kijki i czekan. W Talonie kijki trzeba włożyć do bocznej kieszeni a czekana bez kombinowania zaczepić się nie da.

Do bocznych kieszeni wchodzi PET 1,5l. W Talonie dość ciężko za to siedzi pewnie. We Fluidzie bez większych problemów, ale kieszeń jest mocno elastyczna i butelka niepewnie się trzyma (im bardziej materiał się naciąga tym bardziej jest prześwitujący). Kształt i wielkość jest podobna, Fluid ma jakieś 2cm kieszeń wyższą, ale plecak jest na wyższą osobę i stąd może być ta różnica.

Dolne troki w obydwóch są bardzo podobne. W Talonie da się przeprowadzić troki od wewnętrznej i zewnętrznej strony bocznych kieszeni. We Fluidzie niestety się tak nie da i troki są schowane pod kieszonką. Za to da się skompresować plecak mając go ubrany, wystarczy pociągnąć za te czerwone oczka na końcu troku. Dodatkowo reguluje to też głębokość pasa biodrowego. Fluid posiada też dodatkowe troki u góry. Można dzięki temu dużo lepiej, niż w Talonie skompresować niepełny plecak.

Frontowa kieszeń w Talonie jest elastyczna, ale przy wypchanym plecaku niewiele do niej wejdzie. Raki w pokrowcu wejdą, ale trochę wypychają kieszeń i ugniatają zawartość plecaka (trzeba uważać). Kieszeń jest ''zamykana'' jednym centralnym trokiem. We Fluidzie kieszeń jest z elastycznego materiału tylko po bokach, ale mocno elastycznego jak w kieszeniach bocznych. Posiada trzy troki, jeden centralny górny i dwa boczne, te które służą do kompresji pustego plecaka. Do kieszeni bez problemu zmieści się kask. Trok górny można przeciągnąć przez małą szlufkę i zaczepić o szczyt plecaka (zdj. 29). Jak kieszeń jest niewiele wypchana można tym sposobem coś na szczycie przytroczyć (nie mam liny, nie sprawdzę).

Talon posiada dwie wewnętrzne kieszonki. Jedną małą na np. portfel i jedną dużą z osobnym wejściem od góry plecaka. Fluid ma tylko jedną kieszeń wewnętrzną. Obydwa posiadają dyndadełka na klusze. Fluid dużo dłuższe.

Oba da się zrolować, skompresować i schować do większego. Talon jest oryginalnie fioletowy a na niektórych zdjęciach przy lampie wyszedł niebieski :)


[Obrazek: 1858-851-1.jpg]


[Obrazek: 1858-851-2.jpg]


[Obrazek: 1858-851-3.jpg]




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - PRS - 07-03-2014

Super. Kopiujesz i jest recka.
Marek w Talonie to jajowata płytka powyżej strecz kieszeni służy do zamocowania kasku rowerowego. Dlatego czerep nie musi mieścić się do kieszeni, która bardziej jest na mapę lub wiatrówkę.
-------------------------------------------
PRS z PKP




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - beskidbike - 07-03-2014

Tylko że nie każdy kask ma otwory żeby to przewlec




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - klajso - 08-03-2014

PRS nawet na jednym zdjęciu (nr 28) tak kask jest przyczepiony. Kaski wspinaczkowe w odróżnieniu do rowerowych nie posiadają otworu na górze i przy tym Osprey'owskim zaczepie nie siedzi nieruchomo. Przy lekkich ruchach plecaka kask ''chodzi'' na boki. Poza tym ta jajowata płytka jest dość duża i nie przez każdy otwór przejdzie.
Recki jeszcze nie zrobię bo to nowe plecaki :)




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - wiktorgu - 09-04-2014

Dodaję kilka zdjęć w ładnej scenerii fluida 18 w kolorze bordowym.
Plecak jest na prawdę super i nie zamieniłbym na Talona na pewno (choć wcześniej byłem niemal pewny, że lepiej było brać talona). Szkoda, tylko, że moja wersja ma białe paski i zamki (bo są wersje z szarymi dodatkami). Plecak jest na prawdę wygodny i można go bardzo stabilnie na plech ''zamontować''.
Kieszeń na camelbaga świetnie nadaje się na zaaplikowanie czegoś sztywniejszego (w moim przypadku chwilowo jest to kawałek kartonu) i ''problem'' sztywności pleców rozwiązany.
Udany zakup za stosunkowo niewielką kasę (200zł):

http://i.gyazo.com/b8270223228c6fcf7854bc216fa4f45c.png
http://i.gyazo.com/3132660663bac85d4fa05d1d68910ec1.png
http://i.gyazo.com/4440af8a9af9d7858cad31dd70609d6e.png
---
Edytowany: 2014-04-09 21:57:26




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - PRS - 10-04-2014

A te paski (najbardziej widoczne na 2 zdjęciu) co opadają z tylu to co to za troki?




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - wiktorgu - 10-04-2014

Do kompresji plecaka z dołu. Łapie się za te pentelki czerwone i bez ściągania plecaka można skompresować.
Klajso o tym wspomniał '' Za to da się skompresować plecak mając go ubrany, wystarczy pociągnąć za te czerwone oczka na końcu troku. Dodatkowo reguluje to też głębokość pasa biodrowego.''




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - Farfura - 10-04-2014

@wiktor, a za tą ''stosunkowo niewielką kasę'' to gdzie ten plecak?
-------------------------------------------
Farfura




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - carlosmuz - 10-04-2014

Ja mam Fluida 28, świetny plecak, dużo kieszeni, genialne w pasie biodrowym, waga dobra ok 800 gr. Polecam. Mam usztywnienie w postaci harmonijki i takim plastrem miodu, choć były wersje z tradycyjnymi plecami.
---
Edytowany: 2014-04-10 08:59:42




RE:[Plecaki] litraż od 20 do 30 litrów - wiktorgu - 10-04-2014

Fanfura, w czeskim sklepie. Klajso stanal na wysokości zadania i mam go dzięki niemu.

Usztywnienie mam w postaci plastikowej, twardej harmonijki, która ze względu na budowę bardzo latwo sie składa w pół. Dlatego tez dodalem Do kieszeni na buklak cos sztywniejszego żeby był stabilny i prosty jak chodzę po mieście. Jeśli jestem w terenie to idealnie usztywnia go buklak ospreya.
Harmonijke mozna wyjąć i plecak zwinac w rulon wielkości małego spiworka - świetnie sie transportuje w większym plecaku.