NGT
pranie kurtek z membranami - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: pranie kurtek z membranami (/thread-1676.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36


RE:pranie kurtek z membranami - Natalia - 18-02-2010

Mam pytanko, przeczytalam wlasnie caly watek, gdyz postanowilam uprac swoja kurteczke. Bedzie to pierwsze pranie, kurtka Hi-Tec 5000, zadne cudo, ale na moje uzytkowanie w zupelnosci wystarcza. Chcialam najpierw wyprac w Nikwaxie w pralce, ale potem swierdzilam, ze wypiore w platkach mydlanych i zaimpregnuje Nikwaxem w sprayu, gdyz taki mam juz od dawna kupiony. Moje pytanie jest troche glupie, ale naprawde nie wiem jak bedzie lepiej - platki wsypac do bebna pralki czy moze do dozownika? :) I drugie pytanie - po zakupie tego Nikwaxa w sprayu lezal kilka dni w samochodzie w minusowych temperaturach. Myslicie ze moglo mu to zaszkodzic? Na opkaowaniu nie jest napisane w jakich temp przechowywac :) Prosze o pomoc!




RE:pranie kurtek z membranami - Arthuro - 18-02-2010

Nikwaxowi raczej nic się nie stanie:)
Nie znam się na konstrukcji dozownika pralki oraz systemu dozowania, ale jeśli te płatki są dużych rozmiarów,to może nastąpić problem tego typu, iż zapchają jakieś przewody,które dozują detergent...
A z drugiej strony jak wsypiesz płatki do bębna,to może ich rozprowadzenie nie będzie tak efektywne,jak poprzez dozownik.
To jest tylko moja opinia, nigdy nie prałem w pralce i nie znam się na tego typu maszynach:P
Zawsze kurtki piorę ręcznie i nie miewam takich problemów:)
-------------------------------------------
Donde van tus pensamientos, van tus pasos




RE:pranie kurtek z membranami - Natalia - 18-02-2010

dzieki wielkie za odpowiedz :) tez wole wyprac recznie, ale nie mam w domu wanny, ani zadnej miski wiekszej, w ktorej moglabym wyprac ta kurteczke :) ale cos wykombinuje :)




RE:pranie kurtek z membranami - arkadoo - 18-02-2010

Płatki mydlane nalezy rozpuścić wcześniej we wrzątku, wystudzić i wlać do wyczyszczonego dozownika. Lepiej jest prać w pralce, bo ręcznie trudno jest dokładniu wypłukać środek do prania.




RE:pranie kurtek z membranami - mahtab - 18-02-2010

wydawałoby się prosta czynność prania :/... a tu jednak mam problem.. przeczytałam już wszystko w tym wątku.. kupiłam nikwaxa :) ale okazuje się na kurtce mam napis:
membrana RT- Fortress
nigdzie nie moge znaleźć info na jej temat :/ i co najważniejsze w koncu nie wiem czy kurtkę mogę wyprać w nikewaxie skoro to jest do membran Gore- Tex, a moze RT to jakis skrót?
Dodam ze kurtę kupiłam w tym roku a ze jest biala wiec musze ja wyprac. Kurteczka Rip Curl jeśli komuś to pomoże w odpowiedzi na moje pytanie




RE:pranie kurtek z membranami - mahtab - 18-02-2010

dodam ze weszlam juz na wszytskie możliwe strony i nic...
zero wzmianki o RT Fortress 6000 :(




RE:pranie kurtek z membranami - NDC - 19-02-2010

nikwax jest ogólnie do membran, bez strachu. nie zawiera nie wiadomo czego:) przestrzegaj metki i bedzie git.
-------------------------------------------
edge of all creations




RE:pranie kurtek z membranami - bolas - 19-02-2010

Jakiś miesiąc temu prałem swoją parkę ECWCS z US Army. Kupiłem mydełko ''Biały Jeleń'', starłem na tarce całe załadowałem wszystkim pralkę i puściłem na najniższej temperaturze bez suszenia. Kurteczke pięknie wyczyściło, a gdy wyschła zapakowałem ją pod 10 minut prysznica i nic nie puściła, wygląda wiec na to że sposób niezły. Jedyny błąd, to za dużo mydła ... wyszła mi piana z pralki do łazienki całej ;)




RE:pranie kurtek z membranami - arkadoo - 19-02-2010

Z białym jeleniem bym uważał, bo to już nie jest klasyczne szare mydło. Raczej bym tego nie używał. Może ktoś się wypowie, tu jest skład B. Jelenia:

Skład: Sodium tallowate, sodium cocoate, sodium chloride, sodium hydroxide, glicerin.




RE:pranie kurtek z membranami - NDC - 19-02-2010

''ja uwazam ze wszelkie srodki chemiczne szkodza'' to źle uważasz- odpowiednie środki piorące nie niszczą membran. bród upośledza działania membrany, również przekraczanie temperatury prania jak i nie przestrzegania metki. powodzenia w ''konserwacji'' kurtki...
-arkadoo- na moje skromne oko, to same mydlane składniki(róne rodzaje), bez żadnych dodatków ''obcej chemii'' ale chemikiem nie jestem:P już jakiś czas używam jelenia i nic mi się z ciuchami nie dzieje:) mam nadzieje:D
---
Edytowany: 2010-02-19 21:12:42
-------------------------------------------
edge of all creations




RE:pranie kurtek z membranami - edyta - 20-02-2010

kupilam w tym roku kurtke roxy 5000mm. nie wiem jak ja prac. moze mi ktos powiedziec cos ciekawego na ten temat?
na kurtce mam napisane A moisture management rate of 5 000 GR/ SQM/ 24 h
nie wiem czy to w czyms pomoze.nie posiadam zadnych specyfikow do takiego prania. co mozecie mi doradzic?jak uprac ja zeby nie stracila swoich wlasciwosci?
-------------------------------------------
edyta




RE:pranie kurtek z membranami - Max - 20-02-2010

z doswiadczenia jeszcze podpowiem ze przed reklamacja kurtki 2-3razy nalezy ja wyprac by usunac slady mydla z szwow podszewki bo tam producenci szukaja jego sladow.no i ani slowa o zadnych mydelkach bo wtedy o uznaniu reklamacji mozna pomarzyc.
-------------------------------------------
Max




RE:pranie kurtek z membranami - Łukasz - 22-02-2010

Mam kurtkę diverse evolution z membranami 5000 i jestem w kropce. Nie jest brudna - przeszła po prostu niemiłym zapachem i chcę ją odświeżyć. Czy jest sens kupowania tych drogich płynów (które są tan naprawdę zwykłym mydłem w płynie), czy wystarczy jak wypiorę np. w płynie woolite perła? Czy będę musiał ją dodatkowo impregnować sprayem? Bo chyba inny rodzaj impregnacji odpada ponieważ od środka jest ocieplona warstwą polaru.




RE:pranie kurtek z membranami - Uśka - 23-02-2010

Ale jakby na to nie patrzeć mogę wyprac ją w proszku bez wirowania na 30/40*C i nastepnie zaimpregnować. Moje pierwsze pranie.
-------------------------------------------
Uśka




RE:pranie kurtek z membranami - lukaszekkalaszek - 03-03-2010

Witam.
Mam pytanie odnośnie prasowania czy prasownie może być zastąpione przez nadmuch ciepłego powietrza np z suszarki? Gdzieś wyczytałem że ktoś proponował suszenie w suszarce bębnowej na niskiej temp. wiec czemu nie użyć do tego suszarki do włosów. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam




RE:pranie kurtek z membranami - jjoonnyy - 03-03-2010

lukaszek a co chcesz prasowac?? bo to watek o kurtkach z membranami wiec jesli chcesz taka kurteczke prasowac, to stanowczo odradzam
---
Edytowany: 2010-03-03 16:39:37




RE:pranie kurtek z membranami - lukaszekkalaszek - 03-03-2010

jjoonnyy
poruszane w wątku prasowanie kurtek po impregnacji




RE:pranie kurtek z membranami - Blatio - 03-03-2010

Zgadza się. Niektóre impregnaty do kurtek membranowych są aktywowane po praniu właśnie przez przeprasowanie kurtki (oczywiście w zakresie temperatur podawanym przez producenta). Ja osobiście co prawda też bym się raczej prasowania membrany nie podejmował (strzeżonego...), ale takie możliwości są, jakby nie patrzeć.




RE:pranie kurtek z membranami - Jachol - 03-03-2010

lukaszekkalaszek<<<<

sam zawsze do tego uzywam suszarki bebnowej- dziala wg mnie najlepiej bo najmniej czasu musze poswiecic aby osiagnac zamierzony cel :)

mozna zrobic to goraca suszarka do wlosow ale siedziec przez 1g suszac kurtke- no nie wiem ja bym rady nie dal...

znam ludzi ktorzy uzywaja do tego zelazka i nie maja z tym zadnych problemow, wiem ze uzywa sie papieru do pieczenia i omija okolice nap, zamkow i niestety szwow dziala to podobno najlepiej ale trzeba upewnic sie ze nie usmazysz kurtki, to samo zreszta jest z tumble dryerami tam tez mozna sobie kurtke usmazyc
ale jak ci sie chce siedzie godzinke z suszareczka to nie widze przeciwwskazan -cel osiagniesz ten sam
-------------------------------------------
pzdr




RE:pranie kurtek z membranami - rdk - 03-03-2010

Ze strony gore-tex.pl :
PRASOWANIE
Prasować ciepłym żelazkiem z włączonym nawilżaniem parą, umieszczając ręcznik lub szmatkę między odzieżą a żelazkiem. Nie należy prasować odzieży przed jej całkowitym wyschnięciem.
SUSZENIE
Suszyć w suszarce bębnowej ciepłym powietrzem. Podgrzanie po praniu ma korzystny wpływ na odzież, gdyż przywraca właściwości impregnatu DWR.

Dalej, ze strony gore-tex, można wyczytać że ciepło przywraca właściwości impregnatu, aktywuje DWR. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy będzie to ciepło z suszarki bębnowej czy żelazka.

Ja prasuję kurtkę po każdym praniu (piorę ją kilka razy w roku), używam nakładki na żelazko do prasowania tkanin delikatnych. Żelazko nastawione jest na ** zgodnie z zaleceniem z metki. Jeśli po tym DWR nie działa dobrze, to znak że czas na impregnację.
Uwaga! Dotyczy to tylko kurtek z membranami gore-tex i event.
-------------------------------------------
Radek