NGT
[Akcesoria] Termosy - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Akcesoria] Termosy (/thread-1581.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45


RE:[Akcesoria] Termosy - PRS - 03-01-2012

,,Nie będę zalewał termosu wrzątkiem, bo tracę paliwo i wodę.''
No Proszę Cię...
Nie wiem jaką masz ,,metodykę pracy'' i w czym gotujesz.
Ja zagotowuję ok 0,5L wody, ćwiartką zalewam zupkę/TL/kaszkę itp.
Reszta trafia do termosa (i go grzeje). Podczas spożywania tego co zalałem gotuję pozostały litr wody. Po posiłku tą ćwiartką z termosu zaleam kawkę rozpuszczalną (bo lubię) a wrzątek przelewam do termosa. To jak noszę litrówkę. Częściej jednak 0,7 i wtedy 1,5L PETa zagotowuję na dwa razy.




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 03-01-2012

Mamy do przetestowania 4 kubki termiczne Stanley 0,47 l

http://www.stanley-termosy.pl/outdoor/product/ST-10-00763-001/szczelnie_zakr%25C4%2599cany_stalowy_kubek_termiczny_0%252C47_l/

Podpowiecie nam jak się do tego zabrać?




RE:[Akcesoria] Termosy - madusia_m - 03-01-2012

Witam. W październiku zakupiłam termos Tatonka. Sprawdził się podczas wypadu w Tatry (temperatura na minusie i śnieg...)- żadnych niespodzianek - trzymał ciepło...a właściwie wrzątek przez cały dzień, a żeby móc się napić...dodawałam śniegu - bo wrzątku nie potrafię pić:))). Termos jest zakręcany - nie automat na wcisk, ale wystarczy go lekko odkręcić - nie odkręcając całkowicie korka i idealnie leję się napój do kubka.
Czytałam wiele różnych opinii na temat termosów i cieszę się, że wybór padł właśnie na Tatonkę...POLECAM!!!
Co do domywania itp - moje rady są następujące:
1. Po powrocie z trasy należy termos umyć i zostawić odkręcony na maxymalnie możliwy czas, czyli pewnie na noc...
2. Po powrocie do domu z wyprawy - po umyciu i wysuszeniu, nie zakręcać termosu, tylko odkręcony wstawić do szafki - gwarantuję, że nie zaśmierdzi się żaden...
3. termos najlepiej myć zwykłym płynem do mycia naczyń, nie używałabym żadnych zmywarek, tabletek itp...ale to moja opinia...

Mam nadzieję, że niby te prozaiczne ale sprawdzone rady przydadzą się komuś.
-------------------------------------------
...przepięknie jest...i tylko tlenu brak...




RE:[Akcesoria] Termosy - PRS - 03-01-2012

@Marcin Klisz masz mini teścik niekapka Fjorda przeprowadzony przez Piterosa jako punkt odniesienia https://ngt.pl/thread-7774.html
Zobacz czy da się Stanleya uchwycić (uchwyt) przez łapawicę (też zmrożoną)




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 03-01-2012

PRS, przeczytałem test Piterosa - dobry punkt odniesienia.
Uzupełnimy go o niższe temperatury - zamrażarka.
Nasze kubki podobno są szczelne, zamieścimy zdj. przykrywki.
Sprawdzimy funkcjonalność uchwytu jak tylko dostaniemy puchowe łapawice od Yetiego.

Czekam na dalsze propozycje do testu kubków.




RE:[Akcesoria] Termosy - PRS - 04-01-2012

OT Czy łapawice YETI będą jedyną zewnętrzną warstwą czy będziecie na nie zakładać jeszcze jedną, ochronną warstwę.

Jak kubki Stanleya faktycznie są niekapki (czyli mini termosy) to może być fajna alternatywa na noszenie kawy




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 04-01-2012

Na biwaku będziemy używali samych łapawic Yeti.
Na postojach w ciągu dnia będziemy raczej używali kubków z termosów a nie kubków termicznych 0,47 l.
Być może w kubkach będziemy zalewali liofy.




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 04-01-2012

Madusia, dziękujemy za rady odnośnie użytkowania termosów.
W czasie trawesu Ziemi Torella, woda w postaci płynnej będzie deficytowym produktem.
Uzyskanie choćby małego kubka będzie wymagało żmudnego topienia na kuchence benzynowej.
Dlatego planujemy wykorzystywać ją głównie do celów konsumpcyjnych, ewentualnie do symbolicznej toalety.
Termosy i inne naczynia umyjemy po powrocie do domu :)




RE:[Akcesoria] Termosy - jajco - 12-01-2012

Termos Coleman - kupiony niedawno.
Test w Temperaturze 0 stopni.
Zalany wrzątkiem.
Po 8h woda parzyła.
Po 18h woda była porządnie gorąca - gdyby była trochę cieplejsza, to trzeba by było trochę ją podmuchać.
Po 33h woda miała temperaturę 43 stopni (tylko termometr do 50 miałem).
Termos nie nagrzewa się, nie cieknie, korek wystarczy przekręcić o 90 stopni, żeby nalać sobie napój. W miarę lekki jak na litrowy termos - wcześniej miałem termos no-name 0,7L (korek pstryczek), który miał taka samą wysokość i wagę co Coleman, ale po 8h miał temperaturę jak w Colemanie po 30h. Nie jest aż tak szeroki jak to gdzieś wyczytałem (średnica 8,9cm, a obwód 28cm w środkowej części) - jak ktoś chce to może znaleźć słoik o takich wymiarach i sobie potrzymać :P i przetestować przed kupnem.
-------------------------------------------
jajco




RE:[Akcesoria] Termosy - mzungu - 14-01-2012


tatonki używam od lat 10, na wyjazdach, w pracy- niemal każdego chłodnego dnia.

pytanie, czy to dlatego, że to tatonka sprzed 10 lat;)

jeśli obecnie jakość wygląda podobnie, ''gorąco'' polecam.

z pewnością odradzam wszelkie patenty korkowe.




RE:[Akcesoria] Termosy - maciejfloyd - 14-01-2012

Jakieś 3 miesiące temu kupiłem Colemana 0,75L. Wybierałem między nim a Tatonką właśnie i w sklepie już zdecydowałem się na Colemana bo jak dla mnie jest zgrabniejszy. Myślę, że jakościowo to są podobne termosy. Na razie używam swojego podczas wypadów do lasu i na dłuższe eskapady rowerowe i jestem zadowolony. Trzyma temperaturę, mieści się do plecaka a prosty zwykły korek jest świetny. Nic więcej nie potrzeba:)
-------------------------------------------
Maciej




RE:[Akcesoria] Termosy - gość - 22-01-2012

Witam

PRS - mówimy chyba o czymś zupełnie innym - zalaniu wrzątkiem całego, wcześniej wygrzanego termosu - widzisz różnicę?

Ok, do rzeczy. Testowałem te same termosy jak z linka (te same sztuki) http://torellexpedition.pl/and-the-winner-is%E2%80%A6/

test nr 1:
średnia temp. -19ºC, czas 8 godzin, termosy nie wygrzewane, wrzucone do szuflady ''jak popadło''
Stanley - 69.8ºC
Primus - 61,2ºC
Fjord - 67,3ºC
- te same termosy ale już po 27 godzinach (w tym czasie przerwa na pomiar po 8 godzinach, sonda do środka i zakrycie korkiem):
Stanley - 38.9ºC
Primus - 26,6,2ºC
Fjord - 39,5ºC

test nr 2:
średnia temp. -19ºC, czas 25 godzin, termosy nie wygrzewane, ułożone równo w szufladzie tak, aby nie dotykały do ścianek,
Stanley - 39.5ºC
Primus - 30,4ºC
Fjord - 43,2ºC
pomiar - sonda do środka i zakrycie korkiem

Wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie.

Pozdrawiam serdecznie
Jurgen




RE:[Akcesoria] Termosy - gość - 22-01-2012

przepraszam za krzaczki, miały być stopnie ;)




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 22-01-2012

Jurgen (Torell Expedition)
Dzięki za garść kolejnych informacji o Stanleyach
To jeszcze pozostał nam zaległy test kubków termicznych Stanleya.
Liczę na Ciebie ;)




RE:[Akcesoria] Termosy - core - 22-01-2012

odnośnie testu nr2

jaka jest różnica ceny pomiędzy tym Stanleyem a Fjordem?

skoro Fjord okazał się lepszy to jest sens kupować drogiego Stanleya?
-------------------------------------------
core




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 22-01-2012

core
Nie pytaj o cenę Stanleya, to nie jest termos ekonomiczny.
Problem w tym, że my nie możemy sobie pozwolić na noszenie niesprawnego termosu, a Stanleye uchodzą za niezawodne.
Czy rzeczywiście? Opowiemy po powrocie ;)

Dobra zasada przy wyjazdach na daleką północ mówi: przewidywać wszystkie sytuacje awaryjne i potrafić im zaradzić.

A więc co zrobimy jak Stanleye zawiodą?
Zabieramy ze soba termosy Termite.
Tak w razie gdyby...




RE:[Akcesoria] Termosy - core - 22-01-2012

logika podpowiada aby zabrać sprawdzone i przetestowane rzeczy a tym bardziej termosy, idąc tym tokiem rozumowania musiałbyś wszyskie rzeczy z ekwipunku dublować tylko kto to uniesie
-------------------------------------------
core




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 22-01-2012

core
oczywiście Termite zabieramy w konkretnym celu: termosy jedzeniowe.
Nie mozemy sobie pozwolić aby ciągnąć termosy, których użyjemy dopiero wtedy jak popsują się Stanleye.

Ale już w przypadku kijków, wiązań narciarskich, stelażu do namiotów zabieramy awaryjne egzemplarze.

Pulki będą ciężkie, dzisiaj mogliśmy tego zasmakować:
http://torellexpedition.pl/potwor-w-lugowce/




RE:[Akcesoria] Termosy - piko - 12-02-2012

THERMOS TherMax Ultimata Flask 0.5L Graphite
Waga 310g

Test 1 (termos zalany do pełna wrzątkiem)
Lodówka +5°C
po 1 godz. 94.6°C
po 2 godz. 91.6°C
po 5 godz. 84.3°C
po 12 godz. 67.2°C
po 24 godz. 53.8°C

Test 2
Lodówka +5°C
po 2 godz. 92.4°C, odlałem 25% zawartości
po 4 godz. 86.7°C, odlałem kolejne 25%
po 6 godz. 77.6°C, odlałem ponownie 25%
po 8 godz. 70.3°C

Test 3 (termos zalany do pełna wrzątkiem)
Zamrażarka -22°C
po 1 godz. 94.4°C
po 2 godz. 91.1°C
po 5 godz. 81.4°C
po 12 godz. 63.3°C
po 24 godz. 39.7°C

Pomiary wykonałem termometrem elektronicznym Hanna, termos przed każdym testem był wygrzany.

Dużym problemem, a w założeniu producenta to miał być plus, są gumowe ochraniacze, szybkie włożenie termosu do bocznej kieszeni plecaka graniczy z cudem, szybko się ich pozbyłem i leżą sobie teraz w szufladzie :)
---
Edytowany: 2012-02-12 18:50:24
---
Edytowany: 2012-02-12 18:52:46




RE:[Akcesoria] Termosy - w423 - 09-03-2012

Witam.
Też posiadam termos tak samo mi przecieka korek.
Może napisalibyśmy do uokiku o przeprowadzenie kontroli termosów?
To jest chyba jakaś wada produkcyjna.
Co wy na to?
-------------------------------------------
w423