NGT
[Akcesoria] Termosy - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Akcesoria] Termosy (/thread-1581.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45


RE:[Akcesoria] Termosy - KeNaJ - 26-11-2011

Szykuję się do zakupu termosu i wybór wstępnie padł na Esbit 0.75l w czarnym wykończeniu. Ktoś miał z nim do czynienia? Na jaką temperaturę można liczyć po 12h?




RE:[Akcesoria] Termosy - numix - 27-11-2011

Posiadam termos Esbit 1l czarny, termos trzyma rewelacyjnie ciepłe napoje po 12h można sobie usta poparzyć :) jedyny mankament to niestety zaczyna schodzić czarna farba




RE:[Akcesoria] Termosy - KeNaJ - 27-11-2011

Dzięki za odpowiedź, przy okazji powiększając moje obawy o farbę. To chyba jednak skieruję się ku modelowi bez malowania.




RE:[Akcesoria] Termosy - numix - 27-11-2011

no tak ja teraz bym kupił srebrny ale kupiłem czarny z myślą o dokupieniu do kompletu termosu na jedzonko ale srebrnych niestety niema
---
Edytowany: 2011-11-27 18:24:19




RE:[Akcesoria] Termosy - Wiesiek - 05-12-2011

Witam,
Termosy obiadowe Esbit maja odpowietrzenie. Kiedy sie go uzywa ? Po wlozeniu obiadu czy przed wyjeciem ?
-------------------------------------------
Wiesiek




RE:[Akcesoria] Termosy - PRS - 05-12-2011

Wiesiek, odpowietrzenie jest stosowane po to by:
1. Umożliwić wylanie płynu
2.Umożliwić/ułatwić odkręcenie zakrętki.




RE:[Akcesoria] Termosy - Wiesiek - 05-12-2011

Ok, rozumiem. Czy jak wloze cos goracego i odpowietrze to bedzie krocej cieplo trzymac ? (moze pytania wydaja sie glupie) ale nie uzywalem termosow z czyms takim :) :D
-------------------------------------------
Wiesiek




RE:[Akcesoria] Termosy - melon1x - 05-12-2011

Spokojnie możesz odpowietrzyć termos po włożeniu posiłku i przed wyjęciem . Nie będzie to miało żadnego zauważalnego wpływu na temperaturę jedzenia . Używam tego termosu od roku i odpowietrzełem go na wszystkie sposoby :)
-------------------------------------------
melon




RE:[Akcesoria] Termosy - PRS - 17-12-2011

W innym temacie Arni napisał:
,,Jest tyle osób na tym forum, dla czego nie przeprowadzić zbiorowego badania temperatur termosów rożnych marek w umownych warunkach? Jak zbadamy 10 Primusów, 10 FN, 10 marketowców i 10 innych to dostaniemy konkretne testy porównawcze na których będzie można się wzorować.''
Jestem jak najbardziej za tym by wspólnie z Outdorrem przeprowadzić zbiorowy test. Wspólnie - wg tych samych wytycznych.
Dla mnie termos to taka cześć ekwipunku, która może uratować zdrowie/życie, a przynajmniej mieć istotny wpływ (na samopoczucie).
Dokonujac pomiarów temp. cieczy (subiektywnie ) to w zakresie 37-42 *C herbata jest letnia i taki płyn nie może rozgrzać.
47-52*C to już na tyle gorący płyn, że po trzewiach rozchodzi się przyjemne ciepło. Jeszcze raz powtarzam, że jest to odczucie subiektywne. Podałem konkretne wartości jakie mi wychodziły z pomiarów. Jeżeli np. temp. cieczy w termosie wynosi 47*C to po nalaniu jej do zimnego (termosowego) kubka spadnie do ok 42*C. Kubek zadziała jak radiator, ile ,,zeżre'' temp. zależy od jego budowy i temp. zewnętrznej oraz od temp. w jakiej znajdował się kubek/termos.
Czyli mamy przejście od cieczy gorącej do letniej.
Dlatego dokonujmy pomiaru cieczy bezpośredniow termosie.
Czas.
Proponuję badać termosy w 2 odcinkach czasowych - 10 i 20 h.
Z tym, żeby dokonać jednego pomiaru po 10h, odlać połowę cieczy z termosa i dokonać ponownego pomiaru po upływie kolejnych 10 godzin.
Czyli jeden pomiar 20h dla pełnego, a drugi 20h dla opróżnionego w polowie po 10h.
Termosy wygrzewać przed zalaniem przez 10 min.
Ustalić wspólnie jedną temperaturę minusową.

Dlaczego 20h. ? Wychodzę z domu, jadę (średnio) 10 godzin (gdzieś), 10 godzin w terenie i chciałbym na finiszu napić się ciepłego.

To moja propozycja. Czekam na kontr




RE:[Akcesoria] Termosy - piteros - 17-12-2011

PRS po 20h w temperaturze minusowej w połowie wypełnione termosy? Płyn po tym czasie może już zamarznąć i uszkodzić sprzęt.Trzeba byłoby ustalić inne temperatury lub czas.




RE:[Akcesoria] Termosy - Arni - 17-12-2011

PRS, ale po co bawić się w jakieś odlewania i dziwne czasy? Jak zbadasz 10 modeli i z każdego kolejne 10 to niezależnie czy to będzie 5, 10, 12 czy 24h najlepszy po 5h i tak będzie najlepszy. Myślę, że głównym celem takiego zbiorowego testu ma być wykazanie który termos, jakiej firmy najlepiej trzyma temperaturę, a nie ile ona wynosi po 10h czy tylko w połowie zalanym. Takie zabawy mogą być dodatkowo zrobione dla chętnych.
Ja chcę wiedzy, co najlepiej kupić w sklepie, czy Primusa, czy Thermosa, czy Fjorda itd.




RE:[Akcesoria] Termosy - Leo_1977 - 22-12-2011

~Leo_1977
2011-12-18 13:43:48
83.10.9.157
nr 1
głosów -2

Termos Salewa Thermo-Star Lite

Witajcie,
jestem użytkownikiem w/w termosu Salewy, użytkownikiem bardzo zadowolonym. W wyniku częstego użytkowania, korek, który służy otwieraniu (ta mniejsza cześć z gwintem) się zużył, a mianowicie-gwint się przekecił i trzyma się na małym fragmencie. Główna część korka jest w porządku. Poszukuję zamiennika, zatem czy nie ma ktoś może na zbyciu? całego korka, albo tylko tej części z gwintem?
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 02-01-2012

Witam, w przyszłym roku (marzec-kwiecień) wybieramy się na Spitsbergen http://torellexpedition.pl/
Zabieramy ze sobą termosy Stanleya, w które wyposarzył nas ich dystrybutor.
http://www.stanley-termosy.pl/outdoor/product/ST-10-00820-000/termos_stalowy_z_dwoma_kubkami/
Przeprowadziliśmy wstępny test (w domowych warunkach)wszystkich otrzymanych egzemplarzy, porównując je z Primusem i Fjord Nansenem. Zainteresowanym osobom polecam jego lekturę.




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 02-01-2012

Test Stanleya 1l.
http://torellexpedition.pl/?page_id=344




RE:[Akcesoria] Termosy - gumibear - 02-01-2012

OT

Zazdroszcze wypadu! Lodowce Hansa i ten z fotki pod nickiem dostarcza niesamowitych wrazen nie mówiąc o reszcie. Piekna sprawa. Dzieki za info o termosie.




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 02-01-2012

Termosy będą napełniane rano w namiotach i opróżniane w ciągu dnia. Będziemy wieźli je na pulkach. Obecnie szukamy na nie osłon termicznych: neopren, folia alu lub karimata. Będziemy wdzięczni za podpowiedź. Po powrocie z chęcią podzielimy się wrażeniami, jak nam służyły.
Na stronie wyprawy zamierzamy regularnie zamieszcać informacje o naszych doświadczeniach sprzętowych, ze względu na zobowiązania wobec sponsorów jak i dla porzytku czytelników :)
Będziemy wdzięczni za krytyczne uwagi odnośnie testów, Wasze porady i podpowiedzi sprzętowe.
Testy będą dotyczyły zarówno ekwipunku otrzymanego od sponsorów jak i tego, w który zaopatrujemy się w ramach prywatnego budrzetu.
W planach mamy testy od przysłowiowych skarpetek po pulki, narty, namioty, śpiwory. W większości będzie to ekwipunek rzadko spotykany wśród polskich turystów i podróżników, niedostępny w polskich sklepach. Część ekwipunku zostanie zaprojektowana i wykonana specjalnie na potrzeby wyprawy.




RE:[Akcesoria] Termosy - piotr.r - 02-01-2012

Świetna sprawa, życzę powodzenia. Czekamy na opisy z wyprawy, no i testy. Fajnie by było jak byście podali listę tego co zabieracie. Jeżeli to możliwe. 8)




RE:[Akcesoria] Termosy - gumibear - 02-01-2012

piotrze ale to juz w osobnym watku np wyprawa na spitsbergen




RE:[Akcesoria] Termosy - Marcin Klisz - 02-01-2012

Dziekujemy,
w tej chwili część ekwipunku jest jeszcze nie potwierdzona przez sponsorów, co do innych pozycji jeszcze nie podjeliśmy decyzji ze względu na kalkulowanie budrzetu wyprawy.
Obiecuję podać listę na stronie wyprawy i oczywiście NGT gdy tylko będzie gotowa. Pewne informacje można już znaleźć w Aktualnościach na stronie wyprawy np: http://torellexpedition.pl/?p=710




RE:[Akcesoria] Termosy - Arni - 02-01-2012

Pewnie niektórzy powiedzą, że się czepiam ale...;-)

Marcin, fajnie że zrobiłeś taki test w domu ale opisz warunki tzn. w jakiem temperaturze trzymaliście zalane termosy i jakiej były pojemności?