NGT
PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Zloty / spotkania / wydarzenia (https://ngt.pl/forum-4.html)
+--- Wątek: PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. (/thread-1017.html)



RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Nemesis - 05-10-2015

O chust! Faktycznie :D Czytałem po łepkach i głównie to że ma kiepskie opinie i jakoś mi podpasowało :P




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - hurin - 06-10-2015

Hmm, strona Orlicy wygląda raczej przyzwoicie. A co znaczy ''złe opinie'' - bród, smród ? Jako, że planuję wyjazd na studencką kieszeń, to cena 24zł do mnie przemawia. Tym bardziej, że tylko będę tam spał (i to nie dużo bo wstaję na wschody słońca) i skorzystam z prysznica...

[Edit] Dobra, rzeczywiście w Krościenku jest duży wybór ;) Da się znaleźć coś przystępnego ;)
---
Edytowany: 2015-10-06 18:33:01




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Leśna - 08-10-2015

Drodzy NGT-owicze, 20 października wylatuję na Nową Zelandię z zmiarem przejścia 3000-kilometrowego szlaku Te Araroa. Mam na to pół roku. Szlak przechodzi przez wiele miejscowości, w tym także przez największe miasta i tutaj właśnie prośba - szukam znajomych :-). Potrzebuję zwłaszcza kogoś, kto przechowałby mi graty, które nie będą mi na bieżąco potrzebne (dodatkowe pary butów itp.) i wysłał mi dwie paczki, ponieważ na Wyspie Południowej przez dwa miesiące nie będę mieć dostępu do Poste Restante, a tak długo na żadnej poczcie nie będą mi paczki trzymać. Zresztą wszystkie te rzeczy będą trochę ważyć i wolałabym przechować je u kogoś. Poszukuję też noclegu, dostępu do prysznica i internetu.

Miejsowości na trasie lub w pobliżu to:

Wyspa Północna:
Kaitaia
Mangamuka Bridge
Kerikeri
Paihia
Whangarei
Auckland
Hamilton
Te Kuiti
Tamarunui
Wanganui
Palmerston North
Porirua
Wellington

Wyspa Południowa (tu raczej mniejsze miejsowości):
Picton
St Arnaud
Boyle Village
Arthur's Pass
Lake Coleridge
Lake Tekapo
Lake Pukaki
Wanaka
Queenstown
Te Anau
Riverton
Invercargill

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczna!
-------------------------------------------
http://www.acrossthewilderness.blogspot.com




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Jaga - 08-10-2015

Leśna, mam w Nowej Zelandii znajomych. Wysłałam maila, dam znać jeśli znajdę kogoś chętnego do pomocy :)
Podziwiam i zazdroszczę :)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Leśna - 08-10-2015

Dziękuję!
-------------------------------------------
http://www.acrossthewilderness.blogspot.com




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - szy - 04-01-2016

Leśna, podrzucę na naszą polską, travelblogerską grupę.

A Tobie sugeruję podpytanie właśnie w podobnym, ale międzynarodowym, gronie :)

* * *

A przy okazji, nasze zeszłotygodniowe rowery na Helu. To wciąż dla nas wspaniałe miejsce na jednodniowe wyrwania się z Trójmiasta, bez względu na porę roku. I na rower, i na biegówki.

http://www.znajkraj.pl/hel-i-mierzeja-helska-zima

Szy.
-------------------------------------------
Znajkraj


[Obrazek: 1017-2264-1.jpg]


[Obrazek: 1017-2264-2.jpg]


[Obrazek: 1017-2264-3.jpg]




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Zbynek Ltd. - 04-01-2016

Z tymi biegówkami, to żeś zaszalał :-)
Jakieś fanaberie, żeby śnieg był w zimie :-)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - szy - 04-01-2016

Jedne z biegówek na Helu były jedną z lepszych naszych jednodniowych wycieczek - fota niżej :-)

Innym razem okrutnie wiało. Ale faktycznie, o śnieg na Helu trudno ostatnio. Mam wrażenie że śniegowe zimy na Pomorzu skończyły się wtedy, kiedy my zaczęliśmy ich na poważnie potrzebować :)

Szy.
-------------------------------------------
Znajkraj


[Obrazek: 1017-2266-1.jpg]




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Zbynek Ltd. - 04-01-2016

ech wspominki...
3 lata temu zima trwała 1/3 roku. Pierwszy raz byłem na biegówkach 13 grudnia, ostatni raz 12 kwietnia. A śnieg był jeszcze kolejne 2-3 dni.

Gdynia i okolice dla jasności :-)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - sharp - 28-01-2016

Serwus

Czy ktoś z Was zna jakieś fajne miejsca w pobliżu Bergamo?

Chodzi o niezobowiązujące łaziurowanie po fotogenicznych miejscówkach..Kolega się wybiera z córkami, sprzętu zimowego nie biorą..
Coś, ktoś, gdzieś był może o tej porze roku i poradziłby jakiś trip bez szaleństw ale żeby jednak kapkę wyżej wleźć :)

Pozdrawiam i z góry dzięki




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - PRS - 12-02-2016

4 dni w Bieszczadach od środy 24 lutego. Może ktoś chce się dołączyć.
Trasa w zależności od warunków (pogody) ale chciałbym zrobić pasmo graniczne.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - gavagai - 14-02-2016

Długo nie zaglądałem, więc link do relacji z letniej niemal miesiecznej alpejskiej łazęgi i alpejskich wspinaczek daję dopiero teraz -> http://www.turystyka-gorska.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=17860 Miłej lektury i oglądania! :)
-------------------------------------------
http://gavagai.ngt.pl




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - boguś b - 22-02-2016

@ gavagai proszę nakreśl mi jakiś plan działania ''nazwijmy to alpy julijskie na początek''.Mam ochotę pojechać na ok 10 dni,lepiej wiosna czy jesień?.
Jakiś treking plus mniej wymagające ferraty.
Czytam Twoją stronę jakiś zarys już mam :).
---
Edytowany: 2016-02-22 10:51:17




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - gavagai - 22-02-2016

Napisz proszę, czy będziesz autem czy środkami komunikacji masowej. Czy masz zamiar spać w schroniskach? Jedziesz sam, czy w towarzystwie? Co zaś do terminu, lepiej jesienią - mniej śniegu a i może być więcej jeszcze czynnych schronisk np.
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - boguś b - 22-02-2016

Jadę autem wraz z małżonką.Spanie do uzgodnienia ,niestety to zawsze weryfikuje stan kolana żonki.Muszę mieć dwie wersje bardziej trekingową ze spaniem w okolicy łatwiejszych tras.Oraz drugą bardziej wymagającą.
Czy w lipcu/sierpniu jest tłoczno? Może lepiej wrzesień?.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - bartolini - 22-02-2016

co prawda moje doświadczenie miliony razy mniejsze niż Gavagai, acz pokuszę się o małą podpowiedź:
- końcówka czerwca/początek lipca - pustki na szlakach i w schroniskach
- ale w tym okresie nie wszystkie schroniska mogą być już czynne
- na pewno znacznie więcej śniegu (na Triglavie żałowaliśmy, że nie mamy raków/raczków czy choćby czekana)
- sierpień to masa ludzi dosłownie wszędzie
- połowa września - więcej ludzi niż czerwiec/lipiec ale znacznie mniej niż w sierpniu. no i mniej śniegu, schroniska czynne, a też często wyludnione już

co do trasy, to tak jak napisał Gavagai, wszystko zależy czy chcecie stacjonować w jednym miejscy czy zostawić auto i zrobić jakąś większą rutę. polecam tę drugą opcję. jak coś, to mam trochę materiałów w domu, które mogę udostępnić przy okazji :) a i pomóc zaplanować traskę, też jestem chętny.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - boguś b - 22-02-2016

bart przypomnę się przed spotkaniem w Namaste przy okazji macania bluz.Chętnie jakieś materiały wypożyczę.
Dzięki :)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - gavagai - 22-02-2016

Najwiekszy ruch turystyczny w Julijskich przypada na okres: druga połowa lipca-sierpień. Wrzesień jest spokojniejszy, choć w pierwszej dekadzie zwykle trafia się jakieś pierwsze załamanie pogody ze śniegiem. No ale taki świeży śnieg - niestraszny.
Ponieważ będziecie własnym autem, nie proponuję konkretnej trasy, lecz klocki, które można złożyć na kilka sposobów w sensowną całość.

Najprostsza ferrata prowadzi na Małą Mojstrovkę. Na pierwszy raz idealna. Zejście ze szczytu prostym, choć piarżystym zboczem.

Jeśli na Mojstrovce było OK, to polecam Mangart. Wjazd autem częściowo płatną drogą na Mangartske sedlo (5 euro). Tam jeszcze na szczyt 600 m. Można iść nieco trudniej, ale prościej niż na Mojstrovkę, szlakiem Slovenska pot, zejscie (prostszym szlakiem) Italianska pot. Miła pętla. Jeśli zaś na Mojstrovce było za prosto, z sedla proponuję zejść na włoską stronę do bivaku, skąd zaczyna się krótka, ale bardzo efektowna ferrata wyprowadzajaca na sedlo, do początku szlaków włoskiego i słoweńskiego.

Innym - the must - jest zdobycie Prisojnika od przeł. Vrsic. Fajne jest go zdobyć szlakiem przez Wielkie Okno. Jesli jednak obawialibyście się tej wycieczki, można wejśc po grzebieniu (tzw. grebenska pot). Zejśc ze szczytu można po grzebieniu lub tzw. południową (jużną) (na początku dość krucho, dalej - generlanie nudno, choć widoki ładne. Mozna isć dalej, do Małego Okna, to chyba najładniejszy szlak w słoweńskich Julijskich, ale to dość kondycyjnie wymagająca wycieczka (polecam duuuuuuuuuuzo wody).

Warto się wybrać na włoską stronę - pod Montaż i Cima di Terrarossa. Dojazd wygodny na 1500 m npm (Altopiano del Montasio). Wycieczka na Terrarossa jest łatwa a świetna ze względu na stada koziorożców alpejskich. Na Montaż trudniej, trochę i sypko i pod koniec, przed granią, efektowna stalowa długa drabina.

Na wycieczkę z noclegiem w schronisku - polecam wejście od dol. Vrata (szlakiem przez Prag lub ferratą Tominskova pot) do Stanicev dom. Jeszcze tego samego dnia można iśc na Triglav, albo (co polecam) na Cmir i Begunjski vrh. Następnego dnia piekna pętla: grań Vrbanovih spic (ferrata), zejscie do Pekel (należy uważać), wejście ferratą na Rjavinę, dojście do schroniska Stanicev dom, zejście do dol. Vrata. Łącznie 2 dni. Mozna sobie przedłużyć o 1 dzień i wejsć na spokojnie na Triglav i Rz.

Z dol. Vrata warto wybrać się również na mała, spokojną a piękną wycieczkę z najlepszym widokiem na Scianę Triglava. Mam na mysli wejście Sovantną na Bovski Gamsovec, zejście do przeł. Luknja i na dół do dol. Vrata. Fajna pętla. Lepsza taka wycieczka niż na o 100 m wyższy Stenar (tam jest prosto, ale mało ciekawie, choć oczywiście widoki tez boskie). Można też nieco przedłużyć wycieczkę i iśc nie na Bovskiego Gamsovca ale przez klimatyczne schronisko Pogacnikov dom na np. Razor, Kriż (na Pihavec szlak był w zeszłym roku zamkniety ze względu na skalny odłom).

Zastanawiam się jeszcze nad Jalovcem i Kaninem. Pewnie któryś z tych dwóch szczytów bym wybrał. Na obydwa trzeba mieć pewną pogodę. Na Kanin idzie się prościej, choć - jeśli Słońce bedzie mocne - można się na wiór wysuszyć (bo wejscie od południa). Jalovec jest świetny, choć nieco miejscami kruchy, no i wymaga (o ile nie spac w przytulnym, ale bardzo spartańskim schronisku Zavetisce pod Spickom) dobrej kondycji (koniecznośc pokonania w ciagu dnia 2 tyś.metrów, czy to na trasie: dol. Tamar-Jalovec-Vrsic, czy na trasie Vrsic-Jalovec-Vrsic). Można też - zamiast na te szczyty - wybrać się urokliwą dol. Lepena (na jej końcu darmowy parking przy schronisku) na Veliką Babę. Widoki z niej fajne, szlak technicznie banalny. Kondycji też na pewno starczy, a po drodze schronisko i - niewiele dalej - staw.

Ciekawym, prostym szlakiem, można wejśc na Spik. Zacząć od schroniska Koca w Krnici i wrócić do niego tą samą drogą lub zejść szlakiem w dół spod Spiku (zapomniałem nazwy, ale są tylko dwa warianty wejścia turystycznego na Spik, wiec się domyślicie :) Zejscia ''bezposredniego'' nie lubię, bo jest tam i stromo, wymagajaco w zejściu dla kolan, i jest tam zazwyczaj niezwykle gorąco, wręcz duszno, więc chyba nawet wolę wracać tą samą drogą do Kocy w Krinicy).

Pamiętajcie też, że wpobliżu sa Karawanki - niedoceniane i mało w Polsce znane pasmo. Tymczasem można sobie z takiej to Mojstrany wejść na np. graniczną Kepę).

Na kiepska pogodę - wodospady od miejscowości Gozd-Martuljek z ewentualnym podejściem do dol. Za Akom. Ewentualnie przejście z okolic Planicy do dol. Tamar (choć jeśli podstawa chmur nisko, to lepiej pojechać po prostu nad morze lub do Lublany, Postojnej itp.)


A! Ukazała się po polsku książka ''Apejscy wojownicy'' o słoweńskich alpinistach i ichniejszym podejściu do gó. Polecam!
---
Edytowany: 2016-02-22 19:38:21
-------------------------------------------
http://gavagai.ngt.pl




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - boguś b - 23-02-2016

Dziękuję bardzo:).Bardzo cenne dla nas wiadomości.Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to zapewne przed samym wyjazdem.
Fajnie,że podałeś info o książce zaraz zlokalizuje w necie i zamówię.
Możesz polecić jakiś fajny przewodnik o Słowenii ?

PS Na razie to wiem tylko tyle ,że mam lodówkę Gorenje i jest ze Słowenii ;).




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - gavagai - 23-02-2016

W zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Sklep Podróżnika ukazał się polski przewodnik po słoweńskiej części Alp Julijskich (w planach jest drugi tom obejmujący część włoską). Choć są tam drobne nieścisłości lub błędy, to jednak rzecz godna najwyższego polecenia! Nie ma innego przewodnika - o ile wiem, to nie tylko po angielsku ale nawet po słoweńsku - który by w tak całościowy sposób opisywał rzeczony rejon. Drobne błędy dotycza raczej ciekawostek wspinaczkowych więc z punktu widzenia użytecznosci w turystyce jest wlaściwie zaniedbywalna. Sam od dwóch lat nosiłem się z zamiarem napisania przewodnika, ale w świetle tej solidnej roboty mój plan stał się bezprzedmiotowy.
Jest jeszcze, po polsku, przewodnik Płonczyńskiego, Perciami Alp Julijskich, ale to tylko wybór wybranych tras, choć daleko mu do kompletności, to opisuje również niektóre szlaki po włoskiej stronie.
Anglicy mają trochę wydawnictw, podobnie (również po angielsku Słoweńcy), niektóre bardzo fajnie wydane, z cennymi np. schematami ferrat.
Mapy wydaje mi się, że najlpiej kupić w Słowenii, słoweńskie, np. 1:25000 - dostać je można bez problemów i w Bovcu, i w Kranjskiej Gorze, i w Mojstranie, i praktycznie również w każdym schronisku.
Jak będziesz chciał, dam Ci przed wyjazdem swój numer, to w razie jakiś pytań na np. szlaku, może uda się coś i w ten sposób doradzić:)
-------------------------------------------
http://gavagai.ngt.pl