NGT
PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Zloty / spotkania / wydarzenia (https://ngt.pl/forum-4.html)
+--- Wątek: PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. (/thread-1017.html)



RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - SR-71 - 01-02-2015

Najszybciej znajdziesz dokładną lokalizację na Gogle Earth (zdjęcia panoramio). Na lewo od Nowogrodu Bobrzańskieg, nad drogą 289.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Klawisz - 01-02-2015

Dzięki!




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - skrzyplocz - 03-02-2015

Taka moja pierwsza próba publikacji w internecie - krótkie sprawozdanie z wycieczki na Teneryfę:
http://tnij.org/imvc8ow
Strona mojego syna, ale że razem byliśmy, to wkleił :-)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - hurin - 07-02-2015

Hej! szukam pomysłu na kilkudniowy (3-4 dni) wypad w góry - Karkonosze, Sudety, Beskidy. Tatry odpadają i Bieszczady raczej też. Ogólnie noclegi w schroniskach, zatem muszę być wstanie przejść z jednego do drugiego w ciągu dnia. Ewentualnie jakaś dobra baza wypadowa na kilka ciekawych tras. Nie ukrywam, że jadę m.in w celach fotograficznych, także fajne widoczki mile widziane ;P. Ktoś może polecić jakąś ciekawą, sprawdzoną trasę?




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - ezechielu - 08-02-2015

Jeśli jedziesz autem i chcesz zaczynać i wracać w to samo miejsce to np. taka trasa:

1. Szczawnica - Przechyba
2. Przechyba - Radziejowa (wieża widokowa) - Obidza
3. Obidza - Wysoka - Durbaszka
4. Durbaszka - Palenica - Szczawnica

sporo miejsc 'zdjęciowych' po drodze

jeśli nie musisz wracać w to samo miejsce, to z Obidzy możesz udać się na Eliaszówkę (wieża widokowa) i zejść do Piwnicznej, a w drodze powrotnej zatrzymać się w Woli Kroguleckiej, gdzie jest platforma widokowa na dolinę Popradu




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - PRS - 08-02-2015

Ja bym Tatr nie skreślał definitywnie ;)
Dysponując autem i mając na ,,bazę'' w Białce czy Jurgowie można zrobić kilka fajnych wycieczek. Plusem jest to, że obserwując prognozy można być ,,elastycznym''. Często jest tak, że ,,pogoda'' jest tylko po jednej stronie Tatr.
Przykładowo wycieczki
1. Rusinowa Polana przez Wiktorówki. Droga raczej będzie do klasztorku przetarta (może nawet przeratrakowana). Jak będzie dobry warun to można jeszcze zejść do Wodogrzmotów i zrobić sobie spacer nad Morskie Oko.
2. Sczyrbskie Pleso i dalej albo na zachód Magistralą Tatrzanską - po wiatrołomie super widoki na Niżne Tatry, lub wjazd wyciągiem na Solisko, lub Magistralą na wschód w stronę Starego Smokowca
3. Pasmo Podhalańskie - albo wyciągiem na Gubałówkę (lub busem przez Ząb) i dalej na zachód albo odwrotnie z Witowa czarnym szlakiem.
Super widoki na Giewont i Zachodnie.
4. Polana Chochołowska i wejście na Grzesia.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - hurin - 09-02-2015

Tak, w ogóle to jadę sam, może ktoś ma ochotę się dołączyć? Trasa @ezechiela wygląda całkiem spoko ;)

Dzięki @ezechielu! muszę teraz tylko dorwać jakąś dokładniejszą mapę, bo maps.google jakoś nie łapie za bardzo niektórych miejsc ;)

@PRS zimą w Tatry zwyczajnie się boję, bo nie mam raków, dlatego wolę jakieś łagodniejsze szlaki ;) a poza tym niestety nie dysponuję samochodem ;/




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 09-02-2015

Wyjazd do Chamonix na UTMB bedzie jednak rodzinny i na nieco dluzszy czas. Udalo sie zalatwic kwatere dla 4 osob na 7 nocy za 1800zl wiec spoko.
Pytanie o jakies ciekawe okoliczne szczyty gdzie za bardzo nie trzeba sie przebijac przez lodowce. Nie musza byc dostepne z samego chamonix, moze byc jakis w miare nie daleki dojazd.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - PRS - 09-02-2015

@hurin przykładowe wycieczki, które Ci podałem są ,,bardziej łagodne'' niż niektóre ,,beskidzkie'' szlaki. Raki (a bardziej raczki) były by tam przydatne tylko w warunkach mocnego oblodzenia - czyli totalna odwilż i zaraz po niej mocny mróz. Na duży plus to 90% prawdopodobieństwa, że będą ,,przedeptane'' i ogólnie będziesz spotykał na nich ludzi.

Tak samo Karkonosze. Wychodzisz ze Szklarskiej i przez Kamieńczyk podchodzisz na Szrenicę. I dalej idziesz już granią aż do Ślaskiego Domu i schodzisz do Karpacza. Od Hali Szrenickiej jesteś powyżej granicy lasu więc ,,widoki'' i panoramy są uzależnione tylko od pogody.
Tak samo masyw Skrzycznego - Baraniej Góry. Po ,,śmierci'' lasu masz na grzbiecie swoiste ,,połoniny'' dające widoki we wszystkich kierunkach.

Nie wiem jakie masz doświadczenie zimowe (ja mam bardzo niewielkie) ale musisz sobie zdawać sprawę, że w Beskidach prawdopodobnie będziesz ,,pierwszą osobą'' zakładającą ślady. Do tego dochodzi ,,kontrowersyjne'' oznaczenie szlaków i spustoszenia po ubiegłorocznym masowym wiatrołomie, częsty brak zasięgu sieci GSM (nie wiem jak z GPS).




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 09-02-2015

Co do zasiegu gsm w beskidach to zalezy w ktorej czesci. W slaskim, zywieckim ja zazwyczaj nie mam powaznych problemow, natomiast w niskim problemy z lacznoscia moga byc rzeczywiscie olbrzymie i nawet przez kilka czy kilkanascie kilometrow moze nie byc zasiegu. W okolicach podanych przez ezechielu ja wiekszych problemow z zasiegiem nie mialem, czasem sie urwal ale szybko wracal. Okolice Radziejowej, Eliaszowki, Obidzy jesli chodzi o prztarcie szlakow nie sa takie zle, przynajmniej jak bylem tam dwa razy zima to tragedii nie bylo




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - punix - 09-02-2015

hurin, w domu możesz skorzystać z map Compassu online:
http://tnij.org/4wsbh9w




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - hurin - 09-02-2015

Dzięki @punix! zawsze się przyda :) Ja jeszcze znalazłem coś takiego: http://mapa-turystyczna.pl/ - wygląda bardzo fajnie.

Co do same trasy ciągle się jeszcze zastanawiam. Kwestia dogrania dobrego dojazdu, schronisk po drodze i dobrego powrotu. Moje doświadczenie górskie zimą również jest niewielkie. Zawsze w zapasie mam sprawdzone okolice Karpacza w Karkonoszach.

Przyznam, że Tatry Zachodnie zimą bardzo mnie kuszą ;) Jeżeli sprawa wygląda tak jak mówisz @PRS, to mnie ta informacja bardzo cieszy :) Osobiście wolałbym nocować w jakimś schronisku, żeby mieć możliwość bardzo wczesnego wyjścia i dotarcia na wschód słońca na jakiś pobliski szczyt. Dlatego też baza noclegowa w okolicach zakopanego itp od razu odpada.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - PRS - 09-02-2015

W Tatrach możesz zanocować w ośrodku SG obok Łysej Polany. Jak zrobisz spacer w ciągu dnia (popołudnia) na Rusinową Polanę (jedna z najlepszych ,,panoram'' tatrzańskich) to powinieneś bez problemu podejść następnego dnia (a właściwie nocy) przy czołówce. Lub w schronisku ZHP na Głodówce (kolejne miejsce widokowe).
W Tatrach Zachodnich w schronisku na Polanie Chochołowskiej zapewne znajdziesz jedno miejsce noclegowe na łóżku, a jeżeli nie to schron jest tak wielki, że miejsce na glebie na bank. Wyjście o świcie na Grzesia też nie będzie (nie powinno) stanowić problemu.
Między tymi dwoma miejscówkami spokojnie zrobisz trasę Gubałówka-Witów z plecakiem. Do schroniska w Chochołowskiej spokojnie dojdziesz o zmroku - droga wiedzie doliną.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - hurin - 10-02-2015

Wielkie dzięki za te informacje @PRS! Właśnie zdecydowałem się już na Polanę Chochołowską, mam nadzieję, że pogoda dopisze! ;)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Mel - 10-02-2015

@ Yaro1986:
''Wyjazd do Chamonix na UTMB bedzie jednak rodzinny i na nieco dluzszy czas. Udalo sie zalatwic kwatere dla 4 osob na 7 nocy za 1800zl wiec spoko.
Pytanie o jakies ciekawe okoliczne szczyty gdzie za bardzo nie trzeba sie przebijac przez lodowce. Nie musza byc dostepne z samego chamonix, moze byc jakis w miare nie daleki dojazd.''

Byłem na UTMB w 2014 jako ''wsparcie psychologiczne'' i powiem Ci, że nie było za bardzo czasu na tuptanie po okolicy. Samo bycie na punktach kontrolnych było dość wyczerpujące, bo noce itd. Poza tym w okolicach wczesnego popołudnia pojawiały się chmurki i górki okoliczne były w nieciekawej mgle. Na pewno warto rano wjechać na Augille du Midi. W 20 minut robisz 3000 m przewyższenia z fajnym bujnięciem wagonika pod koniec. Dla mnie było za szybko i po dwóch godzinach żołądek już dawał znać, że nie chce tam dłużej być. Ze stacji pośredniej spokojnie zejdziesz na dół lub możesz do niej wejść na nogach. Wyżej już jest zimowo. Są karnety jednodniowe (56 Eur) do kilku ciekawych miejsc: nora w lodowcu, wspomniany Augille du Midi i chyba jeszcze na Brevent, gdzie spokojnie wjeżdżasz kolejką, zwiedzasz, foty pstrykasz i powoli schodzicie do kwatery na zimne piwko (knajpa naprzeciwko dworca warta wstąpienia). Jeśli czas masz, do przejścia są balkony południowy i północny, okoliczne jeziorka i ponad 300 km innych tras. Kup mapę, bez niej będzie ciężko. Mówię o chodzeniu lajtowym bez sprzętu. Na to nie miałem czasu.
Tu trochę prywaty:
http://tnij.org/ho1bm28
-------------------------------------------
-- M.L.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - PRS - 11-02-2015

Yaro ja wszedłem na Brevent (po przeciwnej stronie masywu MB), ,,trudności'' porównywalne do wejścia na Rysy od Słowackiej strony. W Masywie MB doszedłem do granicy lodu - nie miałem raków więc zawróciłem.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - piotr.r - 11-02-2015

Yaro polecam TMB (Tour du Mont-Blanc trasa wokół Masywu Mont-Blanc) lub GR TPMB ( Le Tour du Pay du Mont-Blanc, trasa także wokół Masywu Mont-Blanc ale odchodząca czasami trochę dalej od tegoż masywu). Jeżeli chodzi o rodzinny wyjazd to na pewno coś ciekawego znajdziesz. Bardzo piękna i z widokiem na Mont-Blanc są właśnie fragmenty tych tras na Montagne de la Flegere tuż przy samym Chamonix. Polecam zakup map IGN tego regionu.
Praktycznie powtórzyłem to co Mel, ale o trasy i widoki nie masz się co martwić. Jedyne co to pogoda może ci pokrzyżować plany.
Co do miejsc na noclegi to polecam zwrócić uwagę na Git d'etape na poszczególnych szlakach. Dwa lata temu znalazłem nocleg w Chamonix Mont-Blanc za 16€.
---
Edytowany: 2015-02-11 00:54:35




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 12-02-2015

Trase wokol blanca pokonam na zawodach. Mi bardzie chodzi wlasnie o taki propozycje jak PRS, czyli jednodniowe. Na chodzenie bede mial pewnie ze 3 dni. Nie jest to duzo, ale mozna sobie nieco podreptac, nie chce tez trzaskac bardzo dlugich tras zeby przed startem za bardzo nie przemeczyc.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - ludz - 12-02-2015

@Yaro - ja polecam Lac Blanc, miłe miejsce i przy okazji świetna okazja do zobaczenia jak powinno się gospodarować schroniskiem z ruchem jak w Morskim Oku.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Ern - 23-02-2015

Po małym napomnieniu przenoszę posta.
Tak więc za tydzień wyruszamy w 3 osoby w rejon Beskidów; kwatera w Węgierskiej
Górce.
Jako, że mam zaplanować ''atrakcje'' w czasie pobytu, a sam nie byłem tam kilka ładnych lat (a i to latem), to chętnie dowiedziałbym się, co polecacie na jednodniowe wycieczki w tamtych okolicach o tej porze roku.