NGT
PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Zloty / spotkania / wydarzenia (https://ngt.pl/forum-4.html)
+--- Wątek: PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. (/thread-1017.html)



RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Martin7 - 14-01-2014

@Rzez, ostatni plik śladu to ''chyba'' nie norwegia:) (rozumiem że zapisałeś koordynaty na powrót do domu :)
Pozwoliłem sobie wrzucić Twoją trasę i zapisać kilka koordynatów do gpsa.

Drobne pytania, Spot, z którego korzystasz? to spot2 ? , jak długo Ci trzymają baterie? masz wykupiony jakiś abonament (pewnie tak bo inaczej chyba nie działa?)
Rozumiem że poruszałeś się głównie na azymut (bez szlaków?), całośc widzę według googla ponad 100 pare km, jakieś problemy z wyborem drogi były ? (chodzi o omijanie wąwozów/jarów czy też gór (zagrożenie lawinowe występuje?) (widziałem że omijałeś jakieś jezioro i jakieś pagóry
pozdrawiam

Jeszcze pytanie o mapy (gdzies chyba już pisales), uzywales 1:100k czy tez 1:50k? Planuje kupić te 1:100 i sie zastanawiam czy na ten teres wystarczą
---
Edytowany: 2014-01-14 14:42:42
-------------------------------------------
Marcin




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Rzez - 15-01-2014

@szy

Tak, zwykłe Fischery Crown (bez stalowej krawędzi) + SNS. Za dużo Lu na tym nie posmigała, więc ciężko wrócić z jakąś konstruktywną iformacją...

Odnośnie terenów i biegówek. Powinno dać radę. Nie takie ludzie przecież na biegówkach robili - wystarczy popatrzeć na zjazdy z wyższych gór (np. Mont Blanc), dłuższe wyjazdy (np. trawers Grenlandii) czy to co amerykanie wyprawiają na Alasce w biegówkach (Alaska Mountain Wilderness Ski Classic czy całe ''crust skiing''). Sam niestety się nie wypowiem o biegowkach, ponieważ mam jeden zestaw nart - śladówki.

@Martin7 - a możliwe :)

Spot - wersja 2. Jeden zestaw wystarczył na cały wyjazd + jeszcze da się wysłąć sygnał :) Spodziewam się, że to po części kwestia krótkiego dnia - zaledwie 6 godzin nadawania. Zazwyczaj w warunkach, gdy używa się go 10-12 godzin, baterie starczają na około 5 dni.

Tak, mam wykupiony abonament - inaczej się nie da :) Po kuponie rabatowym wyszło 100 USD za tracking i podstawowe usługi (wysyłanie powiadomień) - to jest cena za rok. Aczkolwiek SPOT mam zarejestrowany w USA/Kanadzie; w Europie byłoby 100 EUR :)

Poruszanie się głównie na azymut (część trasy pokrywała się również z przebiegiem szlakow zimowych). Szlaki zimowe nie są oznaczone w tej porze - dopiero jakoś w marcu norwegowie się za to zabierają. Plusem jest to, że w okolicach Finse (aż za Hansbuflata) masz dobre oznaczenie za pomocą kopczyków kamieni. Jedynie ostatnich kilka km przed Haukeliseter były tyczki.

Problemów z wyborem drogi brak, tylko trzeba mieć podstawową umiejętność obsługi mapy i kompasu. Warto sprawdzać co kilkadziesiąt minut pozycję.

Zagrożenie lawinowe - raczej nie występuje (chyba że na samym południu; wiem że są jakieś stare historie że chatki zasypywało). Raczej problemem może być nawiany śnieg i takie rynny z nawisami, które powodują, że trzeba sporo nadkładać drogi.

Jary i kiepski teren - idąc np. z Kreakkja do Kjeldebu na takie jary można trafić. Ogólnie teren od Kjeldebu do drogi nr 7 jest bardzo urozmaicony (akurat to kojarzyłem z letnich/jesiennych spacerów; przechodziłem w tamtym rejonie 3 razy:)). Bardzo kiepski teren jest tuż przed Haukeliseter (Ulvaskaret?) - dużo takich uskoków - skałki np. 3-5 metrów. Mnóstwo omijania, tam sporo czasu straciłem...

Używam od 6 lat mapy 1:100k i jest wspaniała. Norwegowie trochę kręcą nosami, bo oni używają częściej 1:50k. Wg mnie 1:100k to dobra skala i mi się sprawdziła. Mapa jest bardzo dokładna. Warto tylko pamiętać, że izohipsy mają przeskok 20m, więc czasami można się zdziwić, że teren jest bardziej pofałdowany niż się wydaje :)
-------------------------------------------
picasaweb.google.com/rzez.immi




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Ged - 15-01-2014

@Rzez, nie orientujesz się może, jak wygląda pokrywa śnieżna w okolicach marca na viddzie?




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Rzez - 15-01-2014

www.senorge.no - może być pomocne.
Masz na myśli ilość śniegu czy jego rodzaj? Bo ilościowo to pewnie wszędzie jest kilkumetrowa pokrywa.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - SR-71 - 28-01-2014

18-19.01.2014 wycieczka po Karkonoszach zrealizowana. Z zaplanowanych 42 km, 38 zaliczone. Oj, chyba przesadziłem z kompresją!!
---
Edytowany: 2014-01-28 09:30:14


[Obrazek: 1017-2103-1.jpg]


[Obrazek: 1017-2103-2.jpg]


[Obrazek: 1017-2103-3.jpg]




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - szy - 07-02-2014

Zamiast Hardangervidda była chwila w Puszczy Białowieskiej na biegówkach. Warunki przynajmniej przyzwoite, temperatura odczuwalna do -25 i kupa ''zwierzęcych'' przeżyć :)

Okazuje się, że zobaczyć żubra zimą nie jest szczególnie trudno, o ile przejdzie się człowiek kawałek w Puszczę... Więcej:

http://www.znajkraj.pl/na-nartach-biegowych-w-puszczy-bialowieskiej

Pozdro.
-------------------------------------------
Znajkraj


[Obrazek: 1017-2104-1.jpg]




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - SR-71 - 04-04-2014

Na początku września planuję wypad w Bieszczady, to będzie mój pierwszy raz. W sumie to nie będę wydziwiał, sądzę że 3 dni starczą aby przejść całe polskie Bieszczady czerwonym szlakiem. Jeżeli jeszcze ktoś nigdy nie był a zamierza to zapraszam. Zawsze to raźniej.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Martin7 - 06-05-2014

Hej,
z racji checi odwiedzenia Hardy ...moze mi ktos (Rzez? jestes tam bywalcem) pomoze, chce dokonac zakupu biletu (pociag) z Sandefjord do Finse (norwegia)na maj, niestety ciagle mam problemy z platnoscia karta (uzywam visy ''wypuklej'' oczywiscie), czy ktos kupowal moze ostatnio bilety na nsb.no ? Czekalem juz tydzien czasu ze moze bedzie ok, ale niestety, tylko ceny poszly up :(
Przez inne strony rowniez jest problem (nie wyszukuej polaczen itp)
Nie bardzo mam ochote dzwonic do NSB i dawac numer swojej karty przez telefon :(
Zna ktos dzialajace alternatywy dla nsb.no ?
pozdrawiam
-------------------------------------------
Marcin




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Rzez - 06-05-2014

Uderz do mnie na priv, z checia pomoge. Praktycznie akceptuja tylko karty wydane w Skandynawii. Przez telefon nie kupisz, probowalem:-)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - bartolini - 29-07-2014

szanowni

po cholerę szukać i być może wyważać drzwi otwarte na oścież :) pytam zatem tutaj.

chcemy wybrać się rodzinnie (z 20 m-cznym łobuzem) w Alpy. miały być Julijskie, ale doszliśmy do wniosku, że czas poznać coś nowego. wybór padł na Austrię (z tytułu odległości). ale poza okolicami Salzburga, Austria to dla mnie terra incognita. jesteście w stanie coś polecić? mowa oczywiście o trekingach. z naszych ''wymagań'':
- raczej stacjonarnie (mile widziany kemping)
- poza górami ważne inne atrakcje, jak choćby i kolejka linowa, jeziorko etc.
- szlaki raczej łatwe -> bezpieczne

i przy okazji pytanie: czy są jakieś ograniczenia w temacie wysokość a dziecko ?




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - gavagai - 29-07-2014

Skoro ma być jezioro, fajnie i ładnie, to Karawanki. Byłem, polecam. Dojechać można (w jedną stronę) bezpośrednio pociągiem z Katowic do Villach za 39 euro w jedną stronę (kupując bilet z pewnym wyprzedzeniem)
-------------------------------------------
http://gavagai.ngt.pl




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Bleys - 29-07-2014

Bartolini - teoretycznie nie ma żadnych 'odgórnych' ograniczeń, jest tak samo jak z dorosłymi. Jeden dusi sie i mdleje po wjechaniu kolejką na 2500, inny skacze jak kozica na 4000 i nie dostanie zadyszki. Stopniowo zwiekszaj codzienne wysokosci i obserwuj, jesli zaobserwujesz cokolwiek niepokojącego, to natychmiast sie wycofujesz .
Raczej bym odpuscil wszelkie kolejki górskie powyzej 2000/2200 metrow - co innego powolne wchodzenie, a co innego wjezdzanie - tu zmiana warunków moze byc za szybka dla malucha.
A co do lokalizacji to z checią sie podepnę, zwłaszcza ineteresowalyby mnie miejscowki dookola Insbrucka, ale inne też. Ze swojej strony szukalbym miejscowki (kemping/hostel z osobnymi pokojami dla rodziny/tani pensjonat) z cieplą wodą i darmowym prysznicem.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Farfura - 29-07-2014

Pamiętajcie o dokumencie dla pociechy - tak na marginesie




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - bartolini - 29-07-2014

Gavagai, dzięki za propozycje. również te wcześniejsze. Karawanki bierzemy pod uwagę.

Farfura, spokojnie, wszystko jest już od dawna. młoda też już jest członkiem OeAV ;-)

myślimy o Północnych Wapiennych. co by dojazd był +/- do 600km.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - PRS - 29-07-2014

Bart pomyśl też o ,,niemieckiej'' części. Dużo łagodnych szlaków.
http://www.eurogory.com/alpy_bawarskie.php
http://www.eurogory.com/alpy_bawarskie_propozycje_wycieczek.php




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - jędruś - 29-07-2014

Ciągnie mnie w Dolomity we wrześniu - na ferraty, ale niekoniecznie. Po prostu chciałbym tam pojechać. Bardziej w drugiej połowie września, ale pierwsza też jest możliwa. Drogi bardziej rekreacyjne niż sportowe. Mam pewne doświadczenie w tych górkach - parę razy tam byłem. Szukam towarzyszy i towarzyszek. Wyjazd z Wrocławia, moim autem, cztery osoby w miarę komfortowo się zmieszczą - avensis combi. Koszt wyjazdu - dojazd(cena zależy od ilości chętnych), spanie na campie - ok. 7-10E za noc. Koniec kosztów(jedzenie jak w Polsce). Może będę miał sprzęt na ferraty - lonża, kask, uprząz( rękawiczki trzeba będzie kupić w Castoramie za 3 zł). Proszę pisać na priv.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - McTofik - 29-07-2014

@ Jędruś, chyba się dogadamy. Poczekaj cierpliwie na priv:)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - jędruś - 29-07-2014

Termin został ustalony przez McTofika - 27.08. - 07.09. (może ciut krótszy). Zostały jeszcze dwa miejsca.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - skrzyplocz - 30-07-2014

Bartolini, a może Alpy Bawarskie? Np. kemping w Grainau przy Garmisch-Partenkirchen. Oprócz gór w okolicy masz dwa ciekawe wąwozy (Hollentalklamm i Partnachklamm), niesamowitą platformę widokową Alpspix (szklana podłoga) - dostępna kolejką lub łatwa trasą, trochę dalej zamek Neuschwanstein i kilka innych, blisko kempingu skałki do wspinania, no i samo Ga-Pa jest bardzo przyjemne.
http://mediadb.alpin.de/pdf/Garmisch.pdf
http://www.alpspitze.org/alpspix.html
http://tnij.org/5pzqx84




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - alt_77 - 30-07-2014

Rok temu na pierwszy wypad pod namiot do Austrii wybrałem Zell am See (z Kato powinno być mniej niż 800 km). Owszem sama miejscowość jest miejscowością popularną wśród turystów, wypoczynkową wręcz, ale byłem tego świadomy. Miło było przejść się od wzdłuż jeziora wieczorem do centrum. Kamping ze świetnymi sanitariatami (całoroczny), ale bez jakiejkolwiek kuchni - wiadomo restauracja na kampingu. W ramach zakwaterowania na polu namiotowym darmowy dostęp do krytego basenu w centrum. Blisko lodowiec Kitzsteinhorn - polecam. Po górach nie chodziłem, jeździłem rowerem a to inne szlaki.