NGT
PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Zloty / spotkania / wydarzenia (https://ngt.pl/forum-4.html)
+--- Wątek: PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. (/thread-1017.html)



RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Dalamar - 01-08-2009

Ok, dzieki za odpowiedz. Postaram sie to naniesc na mape i zobaczymy co z tego wyjdzie




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Cypiss - 01-08-2009

Dalamar
Jezeli z Oslo do Bergen to w zasadzie po drodz bedzie miasteczko Flam (a z kolkiem u gory), tam bardzo fajna 20 km podroz koleja (roznica wzniesien kolo 850m) po drodze 20 tuneli. Powrot znowu pociagiem lub pieszo w dol, bardzo ladne widoki. Samo Flam lezy nad pieknym fjordem, Jedna odnoga fjordu dalej to wspomniany Naeroyfjorden, ktory wpisany jest na liste UNESCO. Mozna tam poplynac rejsem z Flam. Dalej z Flam w kierunku Bergen mozna pojechac tunelem 24.5km albo gora i to wspomniana sniezna droga (Aurlandsvegen/Snovegen), przelecz na wysokosci 1300m. Tutaj problem ze stopem ze ta Sniezna Droga jezdza tylko turysci na pewno nie zaden miejscowy droga gora ma kolo 50 km i jest dosc waska wiec oczywistym jest ze kazdy wybiera tunel w dodatku darmowy. Jak sie przeprawisz przez przelecz/tunel to wyladujesz w miasteczku lezacym nad Naeroyfjorden.
Dalsza podroz do Bergen nie ma juz chyba wiekszego sensu chyba ze dla samego Bergen, ładne miasto, ale to juz lepiej specjalnie przyleciec.
Z Flam sa tez rejsy wycieczkowe do Bergen.
Z Flam mozna tez wybrac sie na druga strone fjordu i pojechac zobaczyc Lodowiec (prom nie z Flam ale Z Fondnes). Ja bylem nad jezykiem Niagardsbrenn i bylo swietnie.
Inne wymienione wczesniej atrakcje to juz inna trasa. Uwazam ze okolice Flam to taka Fjordowa Norwegia w pigolce. Oczywiscie ze warto odwiedzic inne opcje. Za duzo do zobaczenia za malo czasu.
Jakbys jednak zmierzal w kierunku Lysefjordu i Prekestolen to daj znac.
---
Edytowany: 2009-08-01 19:53:19




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - kazzperr - 13-08-2009

ze tak stwierdze chcialbym sobie skoczyc na pewna podroz po w gorki na jakies 14-18 dni w pazdzierzu - budzet optymistycznie zakladajac 4k na 2 os - co by troszku slonca jeszcze przy okazji bylo - jakies pomysly??
-------------------------------------------
ekipa e-Horyzont Łódź




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - ina - 14-08-2009

Pireneje
-------------------------------------------
ina




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - jędruś - 14-08-2009

Dolomity




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - pieklo - 14-08-2009

Kaukaz Północno-Zachodni




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - kazzperr - 15-08-2009

w pazdzierniku to w dolomitach juz chyba raczej zima...tak mi przynajmniej wydaje...

co do pireneji tez tak myslalem - jakies konkretne miejscowki?

Kaukaz - hmm..
-------------------------------------------
ekipa e-Horyzont Łódź




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - ina - 16-08-2009

kazzperr, celowałabym w Andorę, byłam w zimie i wyobraźnia mi powiedziała, że w lecie musi być miazga :)
-------------------------------------------
ina




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Dalamar - 21-08-2009

Jakby ktos mial tyle cierpliwosci to
www.icpnet.pl/~dalamar/norwegia.rar

Plik wazy jakies 40MB i jest ponad 100 zdjec.

Wycieczka na stopa tak mniej wiecej dookola Sognefjordu




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 21-08-2009

Bardzo ladne fotki dalamar, wiele znajomych mi miejsc. Jakie wrazenia z wycieczki po Norwegii?. W podpisie jest link do niektorych moich zdjec, jest sporo z Norwegii, mozesz sobie zerknac w wolnej chwili.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Puszka - 21-08-2009

Krzychu, zaloz sobie konto na google... please..




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Dalamar - 22-08-2009

A po co mi konto na google??
Wrazenia ok. Bylo bardzo fajnie, tylko Norwegowie nie bardzo chca brac na stopa. Moze 1/3 wszystkich, ktoryz nas zabrali to byli Norwegowie. Chyba sie boja, wiem ze mieli jakas akcje w mediach kiedys.
Na zachodzie pogoda do bani, albo pada, albo wszystko paruje i powietrze jest nieprzejrzyste.
Kraj strasznie drogi, ale nam wyszlo bardzo tanio (520zl na miejscu + 190 samolot).




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Puszka - 22-08-2009

żeby umiescic łatwo sciagalne miniatury (sprawnie idzie)

foty super!!




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 22-08-2009

W tym roku ceny w Norwegii poszly dosc sporo w gore, tansze produkty spozywcze od 2 do 10koron a drozsze produkty nie tylko spozywcze nawet o kilkanascie/kilkadziesiat. Szczegolnie drogie sa male miasteczka nie musza byc nawet turystyczne, w duzych miastach mozna wyzywic sie znacznie taniej. Jedyne tanie noclegi oprocz namiotu to kampingi gdzie mozna domek dla 4 osob wynajac w drugiej polowie sierpnia juz od 250kr. Na stopa rzeczywiscie nie chetnie biora szczegolnie tam gdzie jest duzo turystow, choc w gorach jest lepiej. Jak szedlem czasem z plecakiem droga w gorach to miejscowi Norwegowie sami sie zatrzymywali i proponowali podwiezienie.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - iduna - 22-08-2009

yaro - te propozycje podwożenia nie dotyczą Finnmarku ;-) i z tymi cenami to też nie jest tak do końca- zakupy spożywcze w Oslo czy Trondheim są bardziej wykańczające finansowo, niż w małych miasteczkach. no i wszystko zależy od tego, gdzie co kupujesz- niedawno przyuważyłam, że dwie Remy 1000 położone w dwóch różnych punktach miasta mają różne ceny na te same produkty (różnice nawet do 2 noków).
-------------------------------------------
Przepięknie jest, tylko tlenu mniej...




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 22-08-2009

Nie zgodze sie ze sa bardziej wykanczajace. W malych miasteczkach jest zazwyczaj jeden lub dwa sklepy, wybor towarow nie jest zbyt duzy i trzeba kupowac to co akurat jest tam sprzedawane, w duzych miastach jest wiekszy wybor produktow i mozna znalezc tansze wyroby, pozatym ceny sa w duzych miastach zazwyczaj nizsze bo jest konkurencja nie mowie o scislym centrum i promenadach ale mam na mysli sklepy na obrzezach czy przedmiesciach duzych miast, mozna tez znalezc wlasnie tanie sklepy tylko trzeba pochodzic i poszukac. Mam porownanie cen z malych miasteczek nad fiordami gdzie przebywam zazwyczaj ponad miesiac w roku i cen z Oslo gdzie mieszka moj znajomy ktorego odwiedzam i z Trondheim gdzie mieszka corka gospodarza u ktorego pracuje. W duzym miescie idzie taniej sie wyzywic niz w malym, jest rowniez wiecej roznych promocji i wyprzedazy. Dobrym przykladem jest najtanszy chleb kneipp ktory na przedmiesciach Oslo kosztowal 5kr i nie ma klopotow z jego kupnem a w wielu malych miasteczkach jesli wogole byl do dostania to kosztowal 6,90, najwieksza roznica na korzysc miast jest w przypadku miesa. Rzeczywiscie jak ktos przyjezdza do Oslo i idzie do pierwszego sklepu to roznicy cen nie ma, ale jesli sie poszuka w duzych marketach to naprawde mozna czesto kupic czesc produktow taniej.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - iduna - 22-08-2009

W przypadku takich na prawdę malutkich mieścin, o jakich piszesz, co to mają jeden (góra 2) sklepy, to zwracam honor- faktycznie jest drożej.
Ja mieszkam ponad rok w niedużym miasteczku (które chyba wg standardów norweskich zalicza się już do średnich miast), gdzie jest więcej niż 2 sklepy i po paru wizytach w większych miastach zauważyłam, że jednak w tej mojej dziurze zakupy wychodzą mnie nieco taniej, stąd taka moja opinia.
No i racja, w dużych miastach dostęp do różnych produktów jest nieporównywalnie większy, ale to normalne, tak jest wszędzie.
A na marginesie- kneipp brod za 5 noków jest okropny ;-)
-------------------------------------------
Przepięknie jest, tylko tlenu mniej...




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 22-08-2009

Kneip jest straszny takie zlepione trociny ale mi zaden chleb norweski nie smakuje nawet te drogie ekologiczne dlatego kupuje raczej te tanie bo nie czuje jakiejs wielkiej roznicy, zjadliwa jest dla mnie bulka Loff ale czuc jakby napakowana chemia byla, jest taka sztuczna, dobrze ze chociaz mozna kupic normalne maslo do tego ich chleba a nie tylko margaryny bo juz wogole nie bylo by co tam jesc.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - iduna - 22-08-2009

Telemarks Brod jest dobry (ale cena powala: 22-24 noków)- tylko nie wiem, jak z jego dostępnością w innych rejonach niż Vestfold. A ogólnie to pieczywo, mięso i wędliny są niedobre i trzeba się nieźle nakombinować, żeby ugotować coś, co ma jakikolwiek smak.
-------------------------------------------
Przepięknie jest, tylko tlenu mniej...




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - bartolini - 31-08-2009

dzień dobry :)

Ktoś w najbliższym czasie planuje jakieś Tatry?
Chętnie bym się wybrał, na przykład w najbliższy weekend, może być i z piątkiem. Jakoś samemu nie mogę się zebrać...