NGT
PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Zloty / spotkania / wydarzenia (https://ngt.pl/forum-4.html)
+--- Wątek: PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. (/thread-1017.html)



RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - kazzperr - 03-04-2007

zainspirował mnie tekst z n.p.m. z 11/2002 Piotra Kłosowicza ''Przejdę całe polskie góry!''

zazwyczaj moje górskie przygody nie wyglądały tak ostro jak tu sie zapowiada...

przygotowanie już sprzętowe są w toku...jest namiocik, jest karimatka, są plany na śpiowrek dobry i lekki (bo cała reszta stuffu już obita dawno i czeka na nowe wyzwanie ;)

ale jest jedna sprawa - trasa...

czy zaczynać w Bieszczadach czy w Izerskich...jakie obrać szlaki bo żeby zobaczyć co najlepsze i może zmieścić się nie w 40 ale w 30 dniach..moze znacie miejsca godne polecenia spedzenia nocy w namiocie (poza PN rzecz jasna)...

czekam na sugestie niecierpliwie bo droga coraz blizej...





RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - wiesiek - 03-04-2007

kazzperr, większość osób podejmujących się takich przejść zaczyna od Bieszczad. Co do trasy wędrówki to trudny wybór, szereg osób wędrujących np.głównym szlakiem beskidzkim sęk w tym że on w wielu przypadkach omija najciekawsze miejsca, podobnie jest z głównym szlakiem sudeckim. Miejsc ciekawych jest od liku, to temat nie na jeden tekst ale na książkę. Jak chcesz to podaj jakiegoś prywatnego maila bo niechce pisać na forum długich elaboratów.





RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - kazzperr - 03-04-2007

to dla tych co sie podłączyli to ja proponuje wstepna lekture, która naświetla problem...

http://www.npm.pl/artykul.php?art=75

moze ktos ma ten numer??? skan mile widziany - w celach niekomercyjnych rzecz jasna





RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Leszek - 04-04-2007

Akacja, Yaro1986 dzięki.
Akacja odezwę się na priv, Yaro nie wiesz może czy w Norwegi jest podział na autokary ekspresowe i nie ekspresowe?
Znalazłem ciekawy link z poradami co do wyjazdu do Norwegii:
http://www.norwegia.republika.pl/poradnik.htm#Kolej
Tam piesze że przejazdu autokarem to korona (40 gr) za km, niestety jeśli chodzi o dane ze strony przewożnika (ekspresy) jest to dóżo więcej - więc zastanawiam sie może istnieją tańsze lokalne połączenia których nie ma na sieci?
Pozdrawiam i dzięki




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - walektom - 04-04-2007

dla zainteresowanych zapraszam na przeglad czesci moich zdjec :)

http://www.trekearth.com/members/TomekWalkiewicz/photos/


pozdrawiam
Tomek




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Emil - 04-04-2007

Kazzperr, akurat ja planuję przejechać rowerem z Sudetów w Bieszczady i z powrotem, tak gdzieś za dwa tygodnie wyruszam z Lądka Zdroju - tam bowiem mieszkam. Główne założenie jest takie, że jadę na luzie, po 50 km dziennie, w godzinach rannych i wieczornych, środek dnia w jakimś ciemnym lesie - nie cierpię upałów. Jako że jestem minimalistą, cały sprzęt raptem 6 kg waży. Jeśli ktoś jest chętny - gg 6142094.
Pozdrawiam.




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - kazzperr - 04-04-2007

siuper. jesli masz gotowa trase to przeslij mi prosze...

ja ruszam w sierpniu wiec do tego czasu pewnie wrocisz...;) jesli wiec ma gps'a i bedziesz szlak zapisywac to nie zapomnij mi po powrocie przeslac...

kazzperr@poczta.fm
-------------------------------------------
http://www.toya.net.pl/~kazzperr/SPISGAL.htm




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 04-04-2007

Leszek. Niestety czy jest tam podzial autokarow nie wiem, wydaje mi sie ze jest bo np niektore autobusy (te na krotszych dystansach jesli dobrze pamietam w zielonkawych barwach-okolo 60km moze troche wiecej lub troche mniej tak na oko) zatrzymuja sie tam gdzie chce pasazer, a te dalekobiezne (biale) zatrzymuja sie tylko na okreslonych przystankach, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. Postaram sie popytac, brat cioteczny jest teraz w norwegii w pracy moze bedzie cos wiecej wiedzial. Przejze tez rozne broszury ktore przywiozlem z Norwegii moze bedzie cos o polaczeniach autobusowych.
-------------------------------------------
yaro




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 05-04-2007

Leszek. Przejrzalem broszury, i jest tam mala rozpiska autobusow dalekobieznych (napisane jest express i ze nie trzeba rezerwowac miejsc czyli z tego wniosek ze jest podzial na expresy i zwykle) ale niestety bez cen. Byly ceny pociagow i np z Oslo do Bergen kosztowal nie cale 700kr. Lekko na polnoc od parku narodowego hardangervidda na trasie Oslo+Bergen kolo lodowca Hardangerjokulen (nalezy ten teren chyba do hardangerviddy ale nie jest juz objety parkiem narodowym) jest stacja kolejowa, nie wiem czy wszystkie pociagi sie tam zatrzymuja ale jest to okolo w 2/3 drogi z Oslo do Bergen wiec koszt biletu kolejowego pewnie bedzie w granicach 400-500kr
-------------------------------------------
yaro




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - Leszek - 05-04-2007

Yaro wielkie dzięki, raczej będe próbował stopem/autokarem do Rjukan sie dostać i stamtąd na piechotekę, jak nie to z Oslo z buta w kierunku Hardangervidda -dojdę gdzie się da (właśnie co o tym sądzisz, napisałeś że wzgóża i skałki ale czy taka trasa ładna krajobrazowo by była, z tego co się zorientowałem to po jakiś 50 km dojdę do gór Telemarku) w tą i spowrotem jakieś 2 tygodnie będę miał. I jeszcze takie pytanie, jak ostre warunki ma Hardangervidda, myślę nad zakupem jakiegoś namiotu ekspedycyjnego, czy może zwykłe iglo jakoś przeżyje?




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 05-04-2007

Hardangervidda ma klimat bardziej kontynentalny niz reszta Norwegii, nawet latem moga byc przymrozki, generalnie bardzo zmienna pogoda, moze byc i upal i zimno jak diabli, wnioskuje ze wybierasz sie tam latem wiec zwykly namiot powinien dac rade, naprwde ciezko to moze tam byc w warunkach zimowych.
Najblizsze okolice Oslo nie sa zbyt efektowane (albo ja ja juz sie przyzwyczailem bo bylem juz tam wiele razy), im blizej telemarku tym teren ciekawszy bo zaczynaja sie juz gory powyzej tysiaca wysokosci, a Rjukan jest polozone w sercu telemarku (obok najwyzszego szczytu Telemarku Gausty-ponad 1800m), polecam zwiedzenia tam muzeum ciezkiej wody. Od telemarku zaczyna sie juz prawdziwy norweski krajobraz choc nadal bez pionowych skal jakie znamy z wybrzeza zachoniego, zreszta hardangervidda to plaskowyz wiec nie ma tam pionowych scian. Jesli uda ci sie dotrzec do Hardangerviddy to polecam wodospad voringfossen, dla mnie najpiekniejszy wodospad skandynawii po prostu perelka.
-------------------------------------------
yaro




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - akacja - 05-04-2007

jest taka trasa, nazywa sie NORWAY IN NUTSHELL i obejmuje wlasnie jazde (bo to pociagiem) od oslo do hardangervidda i dalej do bergen.... ale pociagi tam tanie nie sa... mysle ze mozna ja zrobic tez samemu, jakos o wlasnych silach... ze stopem powiem ci ze jest roznie, jak bylam rok temu (glownie pracowalam, wiec malo sie ruszalam jakos krajoznawczo, teraz chce nadrobic) to jechalam stopem trzy razy. generalnie norwegowie znaja dobrze i niemiecki i angielski, ale sa wyjatki. 1 razem koles mowil plynnie, 2 razem tlumaczylysmy babce slowo jezioro obrazkami, 3 nie znal ani slowa w innym niz norweski. jak masz karteczke z nazwa miejscowosci do ktorej jedziesz to jest latwiej zlapac. dawniej (lata 80te) brali chetniej, teraz jest trudniej bo jest takie przekonanie ze jak ktos jezdzi stopem to cpun albo biedak => lepiej unikac i nie brac... choc nie wszyscy tak mysla i ci wlasniecie wezma. norwegowie sa raczej bogaci wiec zadko sami korzystaja z takiego srodka transportu..




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - wojennymistrz - 05-04-2007

a ja mam pytanie odnośnie Rumunii...
Otóż w tym roku we wrzesniu planuje wybrać sie na 2 tyg., trekking po górach Rumunii (góry Maramrowskie, Alpy Rodniańskie).
Na co warto zwrócić uwage w organizowaniu wyprawy w tym rejonie, czego sie spodziewać (np pogoda w tym czasie) i jakie mapy wybrać albo fajne przewodniki

Dzieki z góry za wszystkie info:D

Może ktoś jeszcze zna jakies fajne strony www
-------------------------------------------
no i tyle...




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - yaro1986 - 05-04-2007

To mialas pecha, ja jezdze do norwegii od 12 lat i tez troche pracowalem np sprzedawalem truskawki i naprawde spotkac kogos kto nie umie mowic po angielsku jest ciezko czasem starsi ludzie maja klopoty z angielskim ale na ogol nie ma zadnych problemow. Niemiecki tez wiele osob zna ale nie chca go uzywac, maja straszny uraz do niemcow za wojne rozmawiaja czesto z nimi po angielsku mimo ze znaja niemiecki. Z tym stopem to nie do konca tak ja mam sporo znajmoych norwegow, ktozy odwiedzili mnie nawet w Polsce, polacy nie znaja Norwegow i mysla ze traktuja autostopowiczow jak cpunow i biedakow co jest czesto bledne. Oni sa bardzo nieufni,na poczatku podchodza z rezerwa do ludzi (choc nie zawsze) i wydaja sie oschli, dopiero jak kogos blizej poznaja to staja sie otwarci. W wakacje jak jestem w Norwegii chodze na treningi tamtejszego klubu pilkarskiego, na poczatku nie chetnie mnie brali do skladu, pozniej bylem podstawowym graczem jak mnie poznali, normanie mozna bylo z nimi porozmawiac, zaproponowali podwiezienie mnie po trenigu takze okazali sie bardzo mili ale jest warunek trzeba by kulturalnym a nie zachowywac sie jak robol ktory wyglada jak menel pluje bluzga i krzyczy. Sporo chodze w Norwegii po gorach i jest tam wiele szutrowych drog dojazdowych do ich gorskich domkow i wiele razy zdarzalo sie ze Norwegowie mnie podwozili z wlasnej i nicjatywy, czasem nawet na cigniku mnie podwozili:). Jak widza ze jest sie turysta maja wieksze zaufanie, i sa bardziej przyjazni.
-------------------------------------------
yaro




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - semow - 05-04-2007

wojenny, względnie dobrymi przewodnikami są Bezdroża - ''Transylwania'' i ''Rumunia'', nie orientuje się w tym momencie czy ten pierwszy obejmuje góry, o których piszesz, ale drugi na pewno. Jeżeli chodzi o ogólną treść to są bdb, natomiast w kwestii czasów przejść - wg. mnie porażka. Chodzimy ze znajomymi średnio szybko (oczywiście biorąc pod uwagę 25 kg plecaki z żarciem na tydzień i namiotami) a przejście zabierało nam nawet dwa razy więcej czasu niż podany w przewodniku. Może to jakiś nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale wskazuje, że należy podchodzić z dystansem do tych czasów przejść.
Mapy - wydawnictwo Dimap (węgierskie) wydaje bardzo dobre mapy Karpat rumuńskich. Do kupienia w Sklepach Podróżnika.
Pogoda jest podobna jak w Polsce o tej porze roku (opady, zachmurzenie), natomiast temperatura może być trochę wyższa.
No i przede wszystkim można się spodziewać, że tam gdzie miała być ścieżka, będzie piękne pole kosówki a szlak będzie pojawiał raz na dzień :) Poza tym można spotkać pasterzy (ciobanów), ale we wrześniu to już raczej schodzą z gór, pojawiają się natomiast zbieracze grzybów i borówek.
Dojazd, jak już pewnie wiesz, przede wszystkim koleją. Tam gdzie ''kolej się kończy'', zwykle można wynająć jakąś Dacię, która Was podwiezie gdzie chcecie. Jak wszędzie - uważać wieczorem we wsiach, gdzie mogą pojawić się podpici autochtoni i dać po buzi :)
Zaopatrzenie w sklepach jest coraz bardziej urozmaicone, ale dotyczy to głównie większych miast - we wsiach może być różnie. Ceny są odrobinę niższe niż w Polsce.
No i w okolicach granicy (Maramuresz), z tego co słyszałem można zostać ''ściągniętym'' przez straż graniczną z gór do najbliższego posterunku w celu ''kontroli''. Raczej więc unikać straży ;)

Mogę też polecić stronę z naszej wycieczki do Rumunii w 2005 r.:
www.itaktozjemy.prv.pl

jeżeli będziesz potrzebował szczegółowych informacji to pisz na maila:
semow@poczta.fm

Pozdrawiam!




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - wojennymistrz - 05-04-2007

---> semow dzięki wielki.

Mój ojciec był tam w latach 70. Z tego co mi opowiadał to był wtedy hardcore ale od tego czasu dużo sie zmieniło...

Dzieki...
-------------------------------------------
no i tyle...




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - ludz - 06-04-2007

ja z takim zapytaniem do lepiej rozdeptanej braci forum - gdzie warto pojechać na weekend majowy żeby nie było zbyt wielkiego tłoku?? ilość schronisk nie jest tak ważna, byle było pod górkę ;)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - walektom - 06-04-2007

Góry Sowie :)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - ludz - 06-04-2007

dzięks ;) a ktoś może jeszcze jakieś propozycje rzuci? im więcej, tym lepiej wybrać ;)




RE:PODRÓŻE NGT /relacje,zloty,gdzie pojechać,co zobaczyć,etc. - saturator - 07-04-2007

ludz,Ukraina... :)-spokój i cisze masz w promocji..(jeszcze)
-------------------------------------------
<&**%#!@>