NGT
2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu (/thread-10084.html)2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - Fenrir - 10-10-2021

Ahoj Szanownym Smile
Dawno mnie nie było i wypadłem też nieco z obiegu. Potrzebuję porady konkretnej odnośnie tanich syntetyków.
Założenia:

- temperatura komfortu -8 stopni
- cena jak najniższa
- założenie - dwa śpiwory, które wchodzą jeden w drugi

Nie jest szczególnie istotna waga, jak i objętość.
Przyjmuję, że aby spełnić założenia komfortu w -8, powinno to ważyć około 3 kg, może trochę więcej.

Zastanawiam się nad jednym syntetykiem w rodzaju decathlonowego Forclaza TREK 500 0°C lub Fjord Nansen Kjolen, choć lepsze byłoby coś tańszego.
Drugi śpiwór, zewnętrzny, może nawet coś z demobilu. Niestety, w śpiworach tego typu w ogóle nie siedziałem, zatem ciężko mi powiedzieć, co są warte (poza tym, ze cena bywa okazyjna). Ewentualnie coś takiego, jako zewnętrzny. https://military24.pl/pl/p/M-Tac-Spiwor-Taktyczny-Biwakowy-Olive-230-cm/22585?gclid=Cj0KCQjwnoqLBhD4ARIsAL5JedIUEc-oBWKNPE-VrnTx5_HO2uI6W6R6J5oAP0omfQMxTR3QjLKiCzYaArCsEALw_wcB

Polecicie coś według przyjętych założeń? Jakieś modele, które znacie?
Będę wdzięczny Smile
F.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - Gapcio - 10-10-2021

@Fenrir
Zerknij
https://www.youtube.com/watch?v=c2qSr9zb3Cc


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - Fenrir - 10-10-2021

(10-10-2021, 22:15)Gapcio napisał(a): @Fenrir
Zerknij
https://www.youtube.com/watch?v=c2qSr9zb3Cc

Piękne dzięki Smile

Jeszcze zapytam o te dwa, bo z jednego sklepu, są dostępne i w sumie kosztują oba 268 pln. Wydaje mi się, że powinny spełnić założenia, ale jeśli Wam się wydaje, ze tak nie jest, proszę o info.

https://armyworld.pl/product-pol-1416-Spiwor-Wojskowy-Holenderski-Typu-Mumia-Oryginal-Demobil.html
https://armyworld.pl/product-pol-12649-Spiwor-Wojskowy-Mumia-Highlander-Echo-250-Czerwony-Oryginal-Demobil-DB.html


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - Fenrir - 10-10-2021

To jeszcze pytanie o nasz MON. Czytam, że jednak słabe materiały i wszystko się skrapla. Ktoś używa, może potwierdzić/zaprzeczyć? Bo w sumie, ideę spełnia.

https://armyworld.pl/product-pol-6020-Spiwor-Modulowy-Wojskowy-Polski-Typu-Mumia-729A-MON-Jesienny-729A-MON-Letni-Oryginal-Nowy.html


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - ludz - 11-10-2021

Przy -5 spałem kiedyś w 2 syntetykach: 1.5 kg i 1kg. Więc na -8 raczej da się ogarnąć trzykilogramowyn combo Smile


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - grendel - 12-10-2021

(10-10-2021, 23:52)Fenrir napisał(a): To jeszcze pytanie o nasz MON. Czytam, że jednak słabe materiały i wszystko się skrapla. Ktoś używa, może potwierdzić/zaprzeczyć? Bo w sumie, ideę spełnia.

Uderz do @PRS. On używa MONa a do tego sporo czasu spędza na łódkach, czyli w warunkach podwyższonej wilgotności.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - Fenrir - 12-10-2021

(12-10-2021, 08:51)grendel napisał(a):
(10-10-2021, 23:52)Fenrir napisał(a): To jeszcze pytanie o nasz MON. Czytam, że jednak słabe materiały i wszystko się skrapla. Ktoś używa, może potwierdzić/zaprzeczyć? Bo w sumie, ideę spełnia.

Uderz do @PRS. On używa MONa a do tego sporo czasu spędza na łódkach, czyli w warunkach podwyższonej wilgotności.

Super, będę do niego pisał! Piękne dzięki Smile

Gdyby ktoś miał jeszcze pomysły jakieś, dawajcie znać. 
Jeden śpiwór powinien wchodzić w drugi i nie zgniatać wewnętrznego, aby nie pogarszać termiki. Trudno coś takiego zrealizować z tymi z demobilu, bo są z reguły krótsze, a szersze niż normalnie. A wersje XL trudno zdobyć.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - m - 14-10-2021

Zerknij na 729/MON - to niemodularna wersja. Moim zdaniem całkiem przyzwoity śpiwór. Spałem w nim komfortowo w kilkustopniowym mrozie i było ok. Jest szereszy więc jak zewn. to plus. Watolina moim zdaniem nie odbiega od zimowej salewy, którą ma. Ale nie ma listwy termicznej na zamku - to minus, chociaż przy włożeniu do środka drugiego worka pewnie mniejszy. Jak chcesz szukać ile waży to najczęściej waga jest podawana z prześcieradłem, które jest bardzo ciężkie a bezużyteczne.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - PRS - 16-10-2021

(10-10-2021, 23:52)Fenrir napisał(a): To jeszcze pytanie o nasz MON. Czytam, że jednak słabe materiały i wszystko się skrapla. Ktoś używa, może potwierdzić/zaprzeczyć? Bo w sumie, ideę spełnia.

https://armyworld.pl/product-pol-6020-Spiwor-Modulowy-Wojskowy-Polski-Typu-Mumia-729A-MON-Jesienny-729A-MON-Letni-Oryginal-Nowy.html

@Fenrir na zdjęciach sklepu są pomieszane 2 różne śpiwory - 729 i 729A.

Jeżeli nie będziesz tego (konkretnie śpiwór) daleko nosił to dobrą propozycją będzie 729 ( dokładnie Śpiwór pododdziałów specjalnych, wz. 729/MON).
Ceny są mocno zawyżone - dyktują je handlarze - ja bym negocjował. To w większości przypadków nie są rzeczy za które ,,sprzedający" zapłacili - zapłaciliśmy my wszyscy - podatnicy RP.
Rozsądna cena za 729 ,,nówka sztuka" to 150-180 (np. za Yeti https://www.olx.pl/d/oferta/spiwor-pododdzialow-specjalnych-wz-729-mon-wz-93-wp-militaria-CID767-IDK0YaT.html#49f20eda35 )
Przy właściwej izolacji od podłoża spokojnie będziesz w nim spał nawet w niższych temperaturach niż minus 8.
Problemem jest kaptur - a właściwie jego namiastka. Można spać w kurtce (waciak) z kapturem.
Druga kwestia to Poliamid w powłoce wewnętrznej. Gdy jest ciepło nie jest za przyjemny... Wink
W Decu nie ma obecnie takich śpiworo-wkładek (bez suwaka) za grosze. W linii biwakowej Fjorda są śpiwory typu kołdra z powłoką wewnętrzną typu Policoton np. https://8a.pl/spiwor-koldra-fjord-nansen-bivak-178-cm-sapphire lub https://8a.pl/fjord-nansen-fredvang-178-cm-spiwor-mumia-sapphire
lub Drammen. Takie połączenie (w zakładanym budżecie) na pewno zapewni dużo lepszą termikę niż zakładasz.
Demobile brytyjskie są mocno używane. Ja bym w to nie wchodził. Utrata termiki jest znaczna.

P.S. Użyte materiały w polskich śpiworach zamawianych przez MON są BARDZO DOBRE - o wiele lepsze niż w chłamie z Chin. Inne założenie - inne zastosowanie niż w niedzielnej turystyce fejzbukowych panienek.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - m - 18-10-2021

"Bardzo dobre" to może nie, ale dramatu nie ma. Generalnie monowskie sorty są zazwyczaj gorszej jakości niż średnia turystyczna ale też 3-sezonowy syntetyk za 150zł ... nie ma co narzekać. Natomiast tu pewnie chodzi o to, że tkanina jest określana w specyfikacji jako wodoodporna - czy tam jest jakaś impregnacja czy powłoka, nie wiem. Mi nie przeszkadzało. Kaptur jak kaptur, ja nie zauważyłem, żeby był jakoś szczególnie podły, tylko nie ma listwy docieplającej wokół szyi i wspomnianej już listwy na zamku, ale przy założeniu, ze to zewnętrzny śpiwór bez znaczenia.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - PRS - 23-10-2021

Jeżeli odrzucimy (od średniej turystycznej Wink ) puchacze gdzie tkaniny (powłoki) powinny być puchoszczelne to śpiwory MONowskie z XXI w jeżeli chodzi o zastosowane materiały (także nici) są na pewno mocno powyżej tej ,,średniej turystycznej" którą dla mnie jest np. Dec, firmy czesko-chińskie czy ,,niebieska" seria Fjorda.
Możemy dyskutować Smile
Inną kwestią jest producent - jest ich kilku. I tu jakość WYKONANIA (czyli trwałość) różni się znacznie.
Pająk czy dawne Yeti to trochę inna półka niż jakaś ,,firma z szopy". Lata doświadczeń.
Mając wybór w podobnej cenie możemy... wybierać. Warto dopłacić np. 10 zł.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - m - 23-10-2021

Jakość jest taka jak sobie mon w specyfikacji zażyczy i tu wcale yeti czy pajak od siebie ekstra nie dodaje, bo niby czemu by mieli zastosować droższy materiał niż klient sobie życzy i zmniejszać swój zysk? Czemu stosować np bardziej pracochłonny sposób szycia? Zerknijcie na puchowe kurtki czy śpiwory szyte dla wojska przez te firmy i porównajcie do ich cywilnych produktów.
Zdarzają się wstępne partie szyte z b dobrych materiałów ale z normalnych zamówień to już jest dokładnie tak jak sobie mon zażyczy i najczęściej taniej. Dlatego np "Kupczaki" szyte przez Wojasa czy Demar nie mają już GTX, Woodpackery szyte przez Callidię czy Paso nie są już z Cordury a ocieplacze to już nie polartec.
Nie zrozumcie mnie źle, to nadal bardzo dobry sprzęt, i chciałbym taki mieć x lat temu w górkach, ale to raczej ekonomiczna (i ciężka) alternatywa dla sprzętu cywilnego i gdyby pojawiła się w sklepach turystycznych w cenach jaki płaci za nie mon to szału by nie było.


RE: 2 śpiwory syntetyczne jako zamiennik puchu - sasq - 26-10-2021

Jest różnica w specyfikacjach oryginalna była opracowywana we współpracy z Pajakiem po pierwszych dwóch przetargach z e specyfikacji wykasowano konieczność badań termicznych, potwierdzenia badaniami parametrów puchu.... i parę innych. Kolejne przetargi osiągały ceny które w przypadku Pajaka nie pokrywały kosztów surowców. Jakim cudem ludzie to szyli nie mi wnikać. Generalnie nastawienie Pajaka do WP jest negatywne, co innego siły specjalne z półwyspu skandynawskiego i okolic.