NGT

Pełna wersja: [Recenzja] Naturehike materac NH17T023-T EGG CRATE MUMMY
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
No to suszenie od teraz będzie pod ścisłą kontrolą. Inna sprawa, że z rana kiedy się pakuję na kolejny etap, słońce jeszcze zbyt mocno nie praży. Ale baczenie trzeba zachować.

Na Aliexpressie kiedyś kupiłem kilka worków wodoszczelnych no-name dla siebie i na prezenty. Mój był używany do przechowywania jedzenia. Niestety, dość szybko wewnętrzna warstwa się odkleiła i jako-taką wodoodporność trafił szlag...
Coraz więcej chińskich towarów trzyma jakość, ale nadal jest mnóstwo tradycyjnej chińszczyzny-tandety.
Z tego powodu opinie na naszym forum są w rzeczy samej bardzo przydatne.
Zaraz rozejrzę się za workami Bluefield :)
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)

cóż, u mnie z wyborów matowych padło na słowacko-chiński(?) eksperyment: https://www.4camping.sk/p/nafukovacia-ka...ight-mummy

na papierze wygląda dobrze: 600g, 230pln, Rv=3.0, materiał 70d na spodzie

ludz

Zanim kupisz poszukaj opinii o tym akurat materacyku. Wygląda jak niebieski JR Gear 3.0 mattress z AliExpress. Konstrukcja, rozmiary, zawór, RValue są identyczne.

A na niego było sporo skarg w przedmiocie pojawiania się dziur po bokach - w miejscach zgrzewu/klejenia dolnej i górnej warstwy. Na YouTube znajdziesz filmik z tą przypadłością.

Znalazłem: https://m.youtube.com/watch?v=rZ5MQKieWy0.
---
Edytowany: 2019-10-01 22:33:29
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com

Mam ten sam materac i użytkuje go już 2 lata dosyć intensywnie, ale nie odważyłbym się spać na nim w mrozie. Ten materac nie daje żadnej izolacji w chłodniejsze noce. Żadnej.

Spałem na nim przy ok +5stC to czułem jak ciągnie mi zimno po plecach i nerkach, budziłem się kilka razy w nocy - jedynym rozwiązaniem było poukładanie ciuchów pod materac.

Kształt mumii jest super rozwiązaniem - spałem w nim w namiocie i hamaku. Na początku układałem go pod śpiwór, ale zawsze lądowałem w nocy obok - wyślizgiwał mi się w namiocie i hamaku - od tamtej pory zawsze wsadzam go do śpiwora. Jedynym minusem takiego rozwiązani jest to, że nie daje rady zacisnąć kaptura śpiwora na głowę. /yeti kolba+ 195cm/

Zawór powietrza mi nie puszcza powietrza, nigdy nie obudziłem się na ''szmacie'' - materac leży w domu luzem - zawór wygląda tak, że pod przykrywką jest gumowy okrąg jako dodatkowe zabezpieczenie. Ja spuszczając powietrze lub przechowując materac w domu delikatnie wyciągam gumowy okrąg przez otwór tak by cały czas był dostęp powietrza do materaca.

https://tiny.pl/tpr64 - wentyl

Materac jest bardzo cienki po napompowaniu - na oko 2-3 cm. Opierając się kolanem lub siadając na nim, siadamy na gołej ziemi, gdyż powietrze rozchodzi się na boku. Leżąc na nim na plecach /tak sypiam/ materac nie ugina się pode mną i czuję ''poduszkę'' powietrza pode mną - jest bardzo wygodny.

Kupiłem go na AliExpress na okres późna wiosna-lato - i do tego się nadaje - mały, lekki, poręczny i tani.

Wcześniej w tych okresach stosowałem ulumatę, ale ten materac jest lepszym rozwiązaniem pomimo większej wagi od alumaty.

Jest to chyba kopia Sea To Summit UltraLight Mat

Grendel - tak wyglądał, zobaczymy. :) Niestety ceny izolujących dmuchancow są srogo zawyżone, nie chcę płacić 650 PLN za thermaresta.
Sam produkt Słowaków... Cóż, zobaczymy. Pewna zaletą jest właśnie to, że go kupuje w sklepie i mogę reklamować.

ludz

Z tańszych masz z Aliexpress JR Gear 5.0 Insulated Traverse Core. To 9-centymetrowej wysokości dmuchaniec z izolacją Primaloft o R-Value 5.0. Waga ok. 600 g. Mam takie dwa, używam od 2015 r. W mojej subiektywnej opinii lepsze od TaR Prolite Plus, które też posiadam. Obecna cena JR Gear 5.0 chyba jakieś 65-70 USD, wysyłka gratis.

Mają doskonałe opinie użytkowników (dlatego też się zdecydowałem), niemniej jednak w obu częściowo odkleiły się paski izolacji. Pisałem o tym wielokrotnie na tym i równoległym forum (chyba czas na recenzję, żeby w kółko tego nie powielać). Śmiem przypuszczać, że wina leży po mojej stronie. Napompowane materace zostawiane były latem w nagrzanym namiocie i samochodzie.

Mimo tego częściowego odklejenia nadal ''grzeją'' jak diabli.

Znalazłem ten produkt również w duńskim sklepie, tyle, że za 74 EUR + koszt wysyłki. W przypadku ewentualnej reklamacji może być łatwiej https://www.friluftslageret.dk/shop/dans...0005-f009/

Przy zakupie z Chin należy zwrócić uwagę na kolor. Czerwone to Insulated Traverse Core i mają izolację, niebieskie to Traverse Core i izolacji nie mają. Niebieskie też w ofercie duńskiego sklepu za 54 EUR + kw. https://www.friluftslageret.dk/shop/dans...0003-f001/.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com

Hm, jeśli jest tak jak mówisz w ostatnim akapicie, to nie jest ten sam produkt. Słowacy wspominają o izolacji w srodku - traverse core ma jej nie mieć. No i waga się nie zgadza...

Faktycznie, Czesi piszą o mikrowłóknie 60 g/m2 Warmthal. I materiał poszycia jest nieco inny: 75 D Poly TPU w JR Gear kontra nylon 20D/70D w czeskim Zulu.

No i tak, waga. Z racji wypełnienia jest wyższa u Czechów. Czyli nie są to te same wyroby. Oby jednak nie okazało się, że doskwiera im ta sama przypadłość rozklejania/odklejania.

Za niecałe 200 zł można chyba zaryzykować. A z ewentualną gwarancją raczej większe szanse u Pepików niż u majfriendów.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com

Grendel> Słowacy i Czesi to zdecydowanie nie to samo.

Swobodne powietrze przekazując ciepło z góry na dół nie cyrkuluje i ma izolacyjność na poziomie styropianu o ile dobrze pamiętam.
No jedyne co to, że po bokach ciepło może uciekać intensywniej., ale włożenie do śpiwora rozwiązuje sprawę. Nie wiem jak komuś może być zimą zimno na materacu.

Ta cyrkulacja nazywa się konwekcją i nie ma izolacyjności na poziomie styropianu. Wszystko psuje ta konwekcja własnie. Styropian jej nie posiada tak samo jak zwykła karimata, mata samopompująca czy materacyk wypełniony puchem.

Hmmm, matę do śpiwora powiadasz? Ciekawe podejście, aż wypróbuję jak przyjdą ludzkie temperatury.

Konwekcja jak nazwa wskazuje to podnoszenie się gazu. Ponieważ leżymy i kierunek przewodzenia ciepła jest z góry na dół, powietrze w materacy nie ma jak cyrkulować.
Przewodność cieplna
styropian 0,036
polistyren ekstrudowany 0,035
pianka poliuretanowa bez osłony 0,035
pianka poliuretanowa w szczelnej osłonie 0,025
powietrze (nieruchome) 0,025

Piszesz bzdury.

Dane naukowe to bzdury :) OK

Właśnie robiłem inspekcje po zaklejeniu dziurek bo niestety dalej puszcza powietrze. Wykryłem kilka kolejnych, ale pomyślałem czemu mogą powstawać. Ja może za mocno go nadmuchałem. Dmucham ile fabryka dała i materiał jest może przez to zbyt mocno naprężony.

Z puszczaniem powietrza przez materac jest też inna sprawa.
Mam samopompę zimową Asivik. Bardzo wygodna, dobrze izolowała w zimie, niezbyt ciężka i świetnie sama nabierała powietrza.
Po 2 - 3 latach zauważyłem, że gdzieś zaczyna puszczać powietrze.
Podczas testu w wannie z wodą mocno się zdziwiłem, bo dolne poszycie puszczało mikroskopijne banieczki niemal na całej powierzchni.
Przypuszczam, że winna jest temu warstwa spoiwa - impregnatu, uszczelniającego pory materiału. Dystrybutor niestety umył ręce, bo od zakupu minęło już kilka lat, a gwarancja nie jest dożywotnia...
Może gdybym wykonał natrysk ciśnieniowy dobrym spoiwem, ale to już zbyt wysoki poziom specjalizacji.
Samopompa nigdy nie była dodmuchana ''na dechę'' ani nie widziała ciepłego słońca.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)

@Samuel
Chyba zapomniałeś dodać poniższej uwagi z Wikipedii:
Uwaga: Podane współczynniki przewodności cieplnej obowiązują dla temperatury 20 °C i wilgotności względnej 50%.

Więc piszesz głupoty - podaj współczynnik przewodności powietrza dla temperatury 0 °C

Rozumiem, że to Ty dałeś mi -1 za moją opinię :)

Materac o którym piszesz, ma grubość ok 2-3cm, ALE ma on masę zimnych punków - to łączenia poszczególnych komór. Widać to dokładnie na poniższym zdjęciu:

https://tiny.pl/tpr64

Ten materac to chińska kopia Ultralight Air Sleeping Mat, a jego R-Value wynosi 0.7 !

Samuel: wybacz, ale to stopień naukowej ignorancji godny ziębitów...

>Rozumiem

Nie.
nie bawię się raczej w rozdawanie plusików czy minusików. Zresztą nie napisałeś nic za mógłbym Ci dać.
Już prędzej dałbym jakiemuś baranowi, co nie potrafi dyskutować na argumenty, a jedyne co ma do napisania to:
-bzdury
-nie znasz się
-bredzisz itp.

>Uwaga: Podane współczynniki przewodności cieplnej obowiązują dla temperatury 20 °C i wilgotności względnej 50%.

>Więc piszesz głupoty - podaj współczynnik przewodności powietrza dla temperatury 0 °C
I Ty tak poważnie? Mylisz że nagle powietrze nieruchome staje się niesamowitym przewodnikiem ciepła w trochę innych warunkach?. Litości.
Może jeszcze podać przewodność w -5,68 stopniach i wilgotności 10,43% bo przecież nie wiadomo co wtedy się dzieje.
Mowisz o punktach zimnych. Są to kanały powietrzne którymi powietrze mogłoby uciekać. Ale czy to robi?
Z jednej i z drugiej strony powietrze jest uwięzione w nich albo przez śpiwór albo przez grunt. Jeszcze po bokach może się ulatniać. Ale już tu mamy cieniutkie ujście wobec stosunkowo długiego kanału. Kolejną sprawą jest to, że kładąc się na materac rozpłaszczamy go, domykając owe tunele. Nie przeceniałbym ich jako mostki termiczne.
Ale ujmę to inaczej, dla mnie jest spoko i tyle. Nie czułem żadnego zimna od pleców. Jak ktoś koniecznie potrzebuje 7 cm izolacji no to ok. Powietrze w materacu nie cyrkuluje, to jest fakt. Może co najwyżej rozpływać się na boki które nie mają kontaktu ze źródłem ciepła, ale nie jest to klasyczna cyrkulacja.

ludz jakie Ty masz kompetencje w dziedzinie fizyki, żeby tak mówić?
---
Edytowany: 2019-10-04 20:10:33
---
Edytowany: 2019-10-04 20:11:34

@Samuel - Materac wypełniony powietrzem (jak model Sea to Summit Ultralight) ma współczynnik R-Value=0,7 i nie da się na nim spać komfortowo na silnym mrozie - testowałem. Dlaczego? Bo, wbrew temu co może się wydawać, powietrze miesza się wewnątrz materaca i oddaje ciepło do zimnego gruntu lub śniegu.

Polecam eksperyment: weź lekki materac dmuchany bez izolacji (np. model Sea to Summit) i matę Ridge Rest. Ten pierwszy ma R-0,7, ta druga - 2,1. I to pomimo tego, że wypełniony powietrzem materac jest 3 razy grubszy. Czym to jest spowodowane? Właśnie ruchem powietrza wewnątrz materaca. Nie potrzebujesz konwekcji. Same cząsteczki gazów, przemieszczające się losowo wewnątrz, dokonują tam wymiany ciepła.
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com/

Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w gazie, cieczy lub plazmie[1], np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej. Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur, który prowadzi do przenoszenia ciepła. Ruch ten precyzyjniej nazywa się prądem konwekcyjnym.

Jak czytamy, nie ma znaczenia kierunek, może być z dołu do góry, z góry na dół jak i z lewej do prawej.

''powietrze (nieruchome) 0,025''
No własnie problem w tym, że w materacyku te powietrze nie jest nieruchome, bo jw.

Stron: 1 2 3