NGT

Pełna wersja: [Recenzja] Black Diamond Storm III
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
OPIS PRODUKTU:

- 1 dioda TriplePower LED dająca mocną, skupioną wiązkę światła
- 2 białe diody SinglePower LED – rozproszone światło
- 2 czerwone diody SinglePower LED
- różne tryby świecenia – maksymalny z płynną regulacją natężenia światła, rozproszony, migający, tryby światła czerwonego
- regulacja kąta padania światła
- wskaźnik zużycia baterii
- możliwość płynnej regulacji strumienia światła (przyciemnianie, rozjaśnianie) poprzez przytrzymanie włącznika
- blokada zabezpieczająca włącznik przed przypadkowym włączeniem
- certyfikat szczelności IPX7 - ochrona przed wodą, do 1 m i 30 minut zanurzenia (norma PN-EN 60529)
- 4 baterie AAA w zestawie
- Moc maksymalna 160 lumenów

Waga czołówki: 62 g
Waga z bateriami: 110 g

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
12-12-2015, 14:53

Czołówkę posiadam od ponad roku. Przed zakupem kierowałem się głównie mocą, chociaż tak na prawdę nie była mi ona potrzebna tak duża.
Po pierwszym kontakcie, czołówka sprawia wrażenie solidnej i dobrze wykonanej, żeby włożyć baterie trzeba się z początku trochę nagimnastykować, bo wszystko chodzi dość topornie. Do otwierania śrubki z klapki od baterii służy plastik z regulacji paska, który jest specjalnie wyprofilowany w tym celu. Jednak ku mojemu zaskoczeniu szybko się zużywa, co negatywnie wpływa na ogólny stan wizualny.

Po zapaleniu pozytywne zaskoczenie, niesamowicie mocny strumień światła, duży plus w tym względzie. Bardzo fajną opcją są 2 diody świecące na czerwono lub biało, zamiast głównej, przydają się szczególnie jeśli nie chcemy oślepić osoby jadącej/idącej z naprzeciwka, a chcemy być widoczni, np. na drodze. (oczywiście razem z kamizelką odblaskową). Sporym minusem jest brak pamięci ostatniego trybu świecenie. Polega to na tym, że jeśli mamy ustawioną małą moc na diodzie głównej i wyłączymy czołówkę, to po ponownym włączeniu automatycznie ustawia się na poziomie ok. 75% mocy maksymalnej, co jest frustrujące gdy działamy w małym obszarze, np. namiocie lub w grupie, bo łatwo wtedy oślepić. Diody boczne również mają funkcję regulacji natężenia światła, co jest moim zdaniem zbędne, gdyż pełnią bardziej rolę sygnalizacyjną, informującą o naszym położeniu niżeli oświetleniową. Ciekawą funkcją jest PowerTap, przycisk umieszczony z boku czołówki, po naciśnięciu którego otrzymujemy maksymalną moc w jednej chwili. Warto dodać, że jest ona wodoodporna, co się przydaje jeśli chcemy popływać w nocy lub po prostu wejść do nieoświetlonego akwenu wodnego.

Czołówka nie należy do najlżejszych, sam komfort noszenia pozostawia również wiele do życzenia, aby siedziała stabilnie, pasek musi być mocno zaciągnięty, co przekłada się na spory ucisk na głowie. Osoby decydujące się na zakup tego modelu w celach wspinaczkowych, nie będą miały tego problemu.

Po jakimś czasie zauważyłem sporo rys na obudowie, pomimo tego że starałem się przechowywać ją w dobrych warunkach podczas podróży. Pierwsze wrażenie solidności budowy prysło, bardzo łatwo ją zarysować, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca w sprzęcie tej klasy. Z reguły plastik ABS jest wytrzymalszy. Oczywiście wpływa to tylko na aspekt wizualny ;)

Podsumowując, latarka bardzo mocna, dobrze wykonana, jednak w tej cenie (w dniu zakupu ceny oscylowały 229-249 zł) spodziewałem się lepszego produktu. Myślę, że do większości zastosowań warto rozważyć tańsze modele, które będą miały lepszy stosunek jakości do ceny.

OCENA PRODUKTU:

Wygoda: 4/5
Wytrzymałość: 5/5
Ogólna: 4.50/5


[Obrazek: 8939-14-1.jpg]

[Obrazek: 8939-14-2.jpg]


Latarka posiadająca tę samą wadę co jej poprzednia wersja, brak pamięci ostatniego trybu :-(

Dobrze, że przypomniałeś, już to dodałem w tekście ;)

Lakonicznie o tym napisałeś, ciężko zrozumieć o co chodzi nie mając czołówki w rękach. Generalnie chodzi o to, że po wyłączeniu latarki i ponownym jej włączeniu, ZA KAŻDYM RAZEM ta uruchamia sie w maksymalnym trybie. Jest to dość irytujące podczas prac obozowo-ogniskowych, bo wymusza ciągłe sterowanie mało precyzyjną funkcją.

fajnie by wg mnie było podawac cenę zakupu

ile dokładnie jest trybów?, jakiej są mocy (lm)? - myślę, że warto to umiescić w recenzji, żeby nie szukać po necie...

@Arni, wydawało mi się to jasne, ale mogę rozwinąć myśl.
@Dwusłodowy, masz rację, dodam cenę w dniu zakupu.
@jareklie, Tryby są opisane w głównej specyfikacji, chciałem dodać w formie tabelki razem z mocą, ale możliwości edycji na to nie pozwalają.

Działa tutaj html ? Chciałbym to jakoś poprawić wizualnie, ale komendy ze znacznikami <> i [] nie działają.

To taka niespotykana raczej funkcja płynnej regulacji, a dokładając do niej brak pamięci wszystko staje się z lekka upierdliwe przy 20 włączeniu

selphy - możesz wrzucić fotkę instrukcji, mniej roboty niz tabelki

@ Arni na początku mnie to wkurzało,teraz się już przyzwyczaiłem(mam spota)
Pamięć ma tylko czerwone diody lub białe.
Białe tutaj przemiennie jak zgasisz główną to włączają ci się boczne itd w kółko .
Oczywiście tak jak piszesz brak pamięci regulacji głównej.

Z tym naprzemiennym włączaniem białych diód to też lekka przeginka. Tego klikania jest niekiedy tyle, że się odechciewa włączania lampki. Zakładając, że paliła się przed chwilą główna dioda na ok. 50% mocy, wyłączyliśmy ją bo siedzimy przy ognisku. PO chili trzeba podejść po ciemku do namiotu i się zaczyna:
klik - zapalają się 2 diody boczne
2 klik - wygaszamy je
3 klik zapala się główna
4 klik i przytrzymanie - ściemnianie od 100 do 50%.
I nagle, o kurna, przedobrzyłem i moc zeszła do 4lm, nic nie widzę bo namiot w krzakach stoi. To od nowa:
klik - wyłączenie
2 klik - zapalają się dwie diody boczne
.....
......
Sukces, udało się wszystko zrobić w gołych rękach.
A teraz zimą w grubszych rękawiczkach ;-D
Idzie ochu....ć z tym klikaniem.

Trafne podsumowanie ,w tej chwili zastanawiam się nad inną czołówką.Ta zostanie do biegania.Ustawię raz i już nic nie zmieniam.

Ona ma tylko jeden plus, dzięki tej płynnej regulacji można ustawiać nieskończenie wiele niskich trybów (minimum 4lm) w celu oszczędności baterii. Chyba tylko dla tego ją jeszcze mam.

Dlatego ostatnio na wyjazd zabrałem zwykłą tikkę. O ile mniej klikania. A wydawało mi się, że Tikki XP stały się przeładowane....
A jak w niej jest ze stabilizacją?
---
Edytowany: 2015-12-13 17:45:38
-------------------------------------------
Pim

W Stormie? Jest, działa poprawnie z akumulatorami. Zmiana wskaźnika z zielonego na pomarańczowy oznacza koniec działania stabilizacji i konieczność doładowania aku.

Ja mam pytanie do autora recenzji .
W recce jest napisane: ''Czołówkę posiadam od ponad roku.'' a tu w dyskusji (odnośnie ceny zakupu): ''@Dwusłodowy, masz rację, dodam cenę w dniu zakupu.'' .
To cena jest znana czy nie ;) ?

A teraz pytania do użytkowników Storma.
Sam jestem posiadaczem już od ponad roku. I nie łapie o jakiej pamięci mówicie . Jeśli u siebie włączyłem czołówkę w trybie głównej diody lub 2 słabszych( i ustawieniu na jakikolwiek poziom jasności) to po wyłączeniu i ponownym włączeniu zawsze startuje mi na głównej na 75%mocy tak jak to jest w instrukcji napisane.
Podobnie jest gdy zapalam diody czerwone , start na 75%mocy.
Co do tego co arni napisał to ( ta sama sytuacja):
Miałem łączoną główną diodę na 50% siadłem przy ognisku i wyłączyłem czołówkę . Po chwili :
1klik włącza się główna dioda na 75%
2klik z przytrzymaniem , światło idzie płynnie do 100% mignięcie i zaczyna spadać do min.
Jeżeli za mocno ściemniliśmy to trzymamy dalej i rozjaśniamy do tego poziomu który nam odpowiada. Czyli wszystko w 2 klikach.
Natomiast jeżeli mamy już ściemnioną mocno i nagle potrzebujemy pełnej mocy to mamy PowerTap'a . 1 klik i mamy Max, drugi klik i wracamy do poprzedniego ustawionego poziomu.

JA mam jeszcze pierwszą wersję, Dominik u siebie opisywał pierwszą i chyba drugą i nie wychwyciłem różnicy. Może coś pozmieniali w międzyczasie, albo ja nie pamiętam zwyczajnie, bo nową się mniej interesowałem?

W tekście zauważyłem też 50% po włączeniu, ale uznałem za czeski błąd, ty piszesz o 75%, a w pierwszej było 100%. Autor pisze też, że boczne diody nie mają przyciemnienia, pierwsza wersja miała - kolejna pomyłka? Dość istotne różnice i fajnie że wypłynęły :-)

Dalej, ty już opisujesz, że po wyłączeniu głównej diody zapala ci się ponownie główna, na pewno? W poprzednich tak nie było, zapalały się naprzemiennie za każdym razem główna z bocznymi. Kolejna istotna różnica na +, to był ten brak efektu pamięci + to, że po ponownym włączeniu nie zapala się ostatnio uruchomiona moc tylko te 75% (poprzednio 100%) zamiast np. 20%

Trzecia rzecz, po włączeniu, klikamy ponownie z przytrzymaniem, u ciebie moc wzrasta, a u nas ze 100% malała zawsze.

I w końcu czwarta różnica, Power Tap. Pierwsze o tym się dowiaduję, w recenzji tego nie ma, w ogóle nie ma opisu tych cech co ty napisałeś więc autor albo opisuje jakiś poprzedni model (II), albo recenzja nadaje się do totalnej poprawy.

PS. Sprawdzam w teście Dominika wersję (niby III) z 2014 i tam już Power Tap był.
No panie autorze, tak istoty szczegół ci umknął? Totalnie do poprawy wszystko, musisz opisać istotne różnice w stosunku do poprzedniej wersji, bo jak widać wprowadziło to istotne zamieszanie. Poczytaj sobie o tych latarkach:
http://tiny.pl/gg886
http://tiny.pl/hf71j
wyłap różnice i napisz wszystko od nowa.
---
Edytowany: 2015-12-13 23:33:46

I jeszcze jedna rzecz , bardzo irytująca w czołówce tej klasy (cenie).
PASEK jest beznadziejny ! Strasznie się porozciągał , kolor zbladł. Nie wiem czy miałem pecha czy co ale koleżanka również w BD(Spot) miała z nim problem . U niej reklamacja została uznana i dostała nowy. Może też powinienem tak zrobić ( obecnie mam nowy od konkurencyjnego producenta - P ;) ) . I odnośnie porównania widziałem u znajomych kilku letnie Petzle z lepiej wyglądającym paskiem niż ten mój po kilku miesiącach :( .
Sterowanie 2diod, rozproszonych jest na pewno .
Kolejna różnica u mnie wg opisu na pudełku waga : 62g czołówka , 110g z bateriami.
Obsługa czołówki.
Jedno kliknięcie . QPL na 75%.
2 kliknięcia : QPL na 75% -> SPL na 75% .
3 kliknięcia : Strobe.
Przytrzymanie włącznika przy wyłączonej czołówce ok 3sek włącza 2xRedLed. Żeby powrócić robimy tak samo.
Przytrzymanie łącznika przy wyłączonej czołówce powyżej 6sek włącza blokadę przed przypadkowym włączeniem(przyciśnięcie przycisku, mignięcie czerwonych led, i mignięcie niebieskiego led( umieszczony w tym samym miejscu gdzie jest wskaźnik poziomu rozładowania baterii)) . Wył blok przycisk ok 6sek.
Naciśnięcie przycisku i przytrzymanie go w już wybranym trybie (głównej , bocznych lub czerwony) powoduje zwiększenie się mocy płynnie od 75% do 100% mignięcie , płynne zmniejszanie do min mignięcie i znowu zwiększanie i tak w kółko.
PowerTap jest to natychmiastowe 100% po jednorazowym kliknięciu w prawy bok czołówki , tam gdzie znajduje się znaczek PowerTap.
W polarowych rękawiczkach można jeszcze go obsługiwać , w grubszych myślę że będzie już to utrudnione/niemożliwe.
---
Edytowany: 2015-12-14 08:03:41
---
Edytowany: 2015-12-14 08:06:28
-------------------------------------------
Coś się kończy, coś się zaczyna...Powrót na niziny

Faktycznie waga, 62 g i 110 g z bateriami, skopiowałem dane ze sklepu turystycznego, nie sądziłem że mogą mieć błąd, a obecnie nie mam przy sobie instrukcji i pudełka.

Regulacja diod bocznych również występuje, mój błąd, ale jak dla mnie jest to całkowicie zbędne.

Z PowerTapa nigdy nie korzystałem, więc nawet nie miałem pojęcia o tej funkcji.

Później poprawię tekst.

Dzięki za sprostowanie.

Fajnie, że się ,,pochyliłeś'' nad tą popularną latarką czołową ale...

Jak dla mnie to zbyt mało.
(chłopaki powyżej napisali więcej)
Czy Admin przesunie to już jego wola.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Stron: 1 2