NGT

Pełna wersja: [Recenzja] Black Diamond Trail Ergo Cork
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
OPIS PRODUKTU:

Materiał - Aluminium 7075
Waga - 526 g
Amortyzator - brak
Przekrój - okrągły
Rękojeść - korek
Ilość segmentów - 3
Długość - od 74 do 140 cm
Końcówka - Widia
Talerzyki duże - w zestawie
Talerzyki małe - w zestawie
Gumowe nakładki - brak
System blokowania - FlickLock
Pętla - Taśma z wyściółką

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
24-02-2014, 20:35

W lipcu 2012 rozglądałem się za porządnymi kijami , które niejedno przejdą oraz będą produktem prostym , po miesiącu poszukiwań wybór padł na Black Diamond Trail Ergo Cork , kije zakupiłem w promocyjnej cenie 270 pln , była to para wystawowa.

Pierwsze wrażenie.
Kije są bardzo starannie wykonane , rękojeść wykonana z bardzo dobrego korka , pod rękojeścią przez jest pianka służącą jako przedłużenie rękojeści. Na pętlach oznaczenie L (kij lewy) oraz R (kij prawy) ,same pętle wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku materiału. System FlickLock jest intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze , kije składają się z 3 segmentów. Końcówki widia , w zestawie talerzyki małe (plastikowe) oraz zimowe (guma) , talerzyki się wkręca po przez plastikowy gwint na swoje miejsce.
Amortyzatora brak , takim wyborem się kierowałem. Mimo braku amortyzatora kije są bardzo giętkie.

Użytkowanie
Kije znakomicie się sprawdzają na Bieszczadzkich i Beskidzkich trasach. Bardzo wygodna rękojeść i wygodna regulacja poprawiają komfort użytkowania , w trakcie chodzenia cały dzień kijki potrafią się rozregulować ( 1-2 cm , ale wystarczy dokręcić poluzowane śrubki i wszystko wraca do normy). Rękojeść dobrze znosi użytkowanie , trzeba uważać przy kładzeniu kijów ,żeby nie uderzać o kamienie które mogą być przyczyną ubytków korka w rękojeści. Giętkość i amortyzacja mimo braku amortyzatora , bardzo dobra mi osobiście brak amortyzatora nie przeszkadza (jego obecność tylko powoduje skomplikowanie kija). Talerzyki zimowe bardzo dobrze się sprawują , po 2 sezonach zimowych są tylko troszkę porysowane. Letnie wykonane z wytrzymałego plastiku mimo szybszego zużywania, nadal jeszcze nadają się do użytkowania. Gwint do wkręcania talerzyków - nie jest uszkodzony (sam osobiście uważam że BD w kwestii montażu talerzyków poszedł na łatwiznę). Czubki po 2 latach noszą wyraźne ślady użytkowania.

Uszkodzenia.
Podczas podchodzenie pod Krawców Wierch w grudniu 2013, w Beskidzie Żywieckim niechcący udało mi się zgiąć dolny segment kija ,nie założyłem talerzyka zimowego, a na szlaku było niewiele miejsc zaśnieżonych , podczas poślizgu wbiłem kij w śnieg i doszło do zgięcia. Mimo zgięcia nadal używałem kija , a zgięcie nie powiększyło się. Po zakupie uszkodzonego elementu (jednego segmentu) kije nadają się do użytku. Przyznaje się że do uszkodzenia by nie doszło ,gdybym miał założone talerzyki zimowe ( a że zima 2013/2014 była jak była) a tylko w jednym miejscu pokrywa śniegu miała aż 20 cm podczas feralnego marszu. Małe ubytki korka w rękojeści są spowodowane transportem lub upadkami kijów o kamienie na szlaku, tak samo jak zarysowanie na powłoce lakierniczej.

Zalety
-korkowa rękojeść
-system Flick Lock
-staranne wykonanie
-możliwość wymiany i dokupienia uszkodzonego elementu

Wady
-cena (normalnie cena waha się między 300 - 350 pln)
-montaż talerzyków (w niektórych bardziej budżetowych jest to lepiej rozwiązane)
-brak gumowych nakładek w zestawie przy tej ceniemam kilka uwag, pytań:
przydały by się zdjęcia końcówki widiowej po tych dwóch latach
zdjęcia ubytków korka

jak się sprawują tak lekko pochyłe rączki
jaka jest średnica rurek poszczególnych segmentów, to zazwyczaj wpływa na sztywność kija (wiem, że mogę sam sobie to na stronie sprawdzić, ale w recenzji mogło by być)

Witam

Jak będę w domu ,to dla kolegi zamieszczę ubytki korka oraz zdjęcia końcówek.

Lekko pochyłe rączki , to dla mnie super rzecz. Ogólnie kije w porównaniu do Fizjanów czy Gabeli ,nie ma porównania. Nie ta klasa kija.

btyc

Żonie kupiłem takie kijki i przeszły pierwszy test w Tatrach.

Niestety, miałem tylko talerzyki zimowe. Nie ma mniejszych talerzyków -- muszę się skontaktować z 8a, bo u nich kupowałem. Też mnie zdziwił brak gumowych zabezpieczeń na końcówki.

Kijki sprawowały się dobrze. Trzeba pamiętać o tym, by przy składaniu kijów zamknąć je, bo potem dolne segmenty trzeba szukać w bagażniku. System mocowania talerzyków mnie zawiódł. Jeden talerzyk zaginął po drodze do Morskiego Oka. Trochę wróciłem i go odnalazłem. Solidnie je zamocowałem, ale i tak następnego dnia jeden przepadł gdzieś przy Rusinowej Polanie :-(
-------------------------------------------
https://picasaweb.google.com/101891368622172825085

Ja dostałem w komplecie zimowe i letnie ale dokupiłem sobie na zimę takie 3/4. Co do mocowania talerzyków to mnie nic nie wylata. Wręcz przeciwnie muszę namęczyć się aby je wykręcić. Mając na względzie, że robi się to dwa razy w roku mogę pomęczyć i posiłować się :)
Mniklas może nie dokręciłeś do końca. Moim zdaniem nie ma możliwości aby same odręciły się skoro trzeba nieźle namęczyć się z odkręceniem ;)
Potwierdzam, że z czasem robią się ubytki w korku ale to dodaje im sznytu :)
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

Talerzyk zimowy starałem się zamocować mocno, szczególnie jak już raz żona go zgubiła. Jak próbuję odkręcić go ręcznie, to jest spory opór. Może to tylko niefortunny wypadek.

Czy te talerzyki letnie to macie wkręcane jak zimowe, czy też jest to ten mały talerzyk który jest na stałe i który widać na zdjęciu w recenzji?

Na zdjęciu zadajemy szyku z tymi kijkami z talerzykami zimowymi
-------------------------------------------
https://picasaweb.google.com/1018913686221728250


[Obrazek: 8537-6-1.jpg]

Witam

U mnie w moich BD talerzyki zimowe i letnie się wkręca , i dostałem cały zestaw a kupowałem w Sklepie Podróżnika w Wwa. Talerzyki letnie mam takie same jak na egzemplarzu na zdjęciu , zimowe mam szare.

9 marca jestem w domu ,tak że pomierzę średnice segmentów oraz zrobię zdjęcia końcówek , oraz skrzywionego elementu.

Pozdrawiam

@nmiklas
''...czy też jest to ten mały talerzyk który jest na stałe i który widać na zdjęciu w recenzji?''

Talerzyki letnie nie są montowane na stałe. One są wkręcane tak jak zimowe.
Wspominasz, że w Twoich kijach nie było talerzy letnich - tylko zimowe. Ja przypuszczam, że letnie były i są - to te, o których mówisz, że są ''na stałe''. Jeśli nie ściągając talerzyków letnich, założyłeś dodatkowo zimowe, to te miały prawo spaść, bo po prostu za mało gwintu pozostało pod spodem talerza letniego.

W moich kijach BD, których używam od 2008 nigdy nic nie odpadło, i nawet nie zdradzało - choćby drobnym luzem - takiej niecnej chęci :)
-------------------------------------------
cześć i czołem

Co daje uchwyt korkowy? dla czego to jest zaleta skoro pojawiaja sie ubytki?

Wg mnie to wada, jest zdecydowanie mniej trwalszy. Właśnie brak korkowego uchwytu zachęcił mnie do zakupu innego modelu kijów BD niż ten.

Nie wiem od czego to zależy, ale używamy z mężem tego modelu od dwóch lat i nie ma na żadnych ubytków w obydwu egzemplarzach.
Osobiście wolę korek, ręka mniej się ślizga, przynajmniej moja.

Recka wyraznie wymienia w zaletach na pierwszym miejscu wiec jakis powod musi byc:
Zalety
-korkowa rękojeść
-system Flick Lock
-staranne wykonanie
-możliwość wymiany i dokupienia uszkodzonego elementu

Z talerzykami to rzeczywiście moja wina. Przyzwyczaiłem się do większych talerzyków letnich z innych kijków i nie zauważyłem, że te małe, założone ''firmowo'' to letnie które da się ściągnąć. Po ściągnięciu letnich oczywiście zimowe talerzyki da się stabilnie osadzić. A mi za swoje niedopatrzenie przyjdzie zamówić zestaw talerzyków zimowych.

Rączka korkowa -- po tygodniu trochę się ubrudziła, ale nie ma ubytków. Korek jest dość ''surowy''. Córka ma inne kijki z rączką korkową (bodajże Kilimanjaro made in Austria), gdzie korek jest lakierowany. ''Surowy'' korek w BD jest dużo przyjemniejszy. Dla mnie jest przyjemniejszy od gumowych rączek w moich Fizanach Fizalp 3.
-------------------------------------------
https://picasaweb.google.com/1018913686221728250

Witam

Zamordujcie mnie , jak byłem w domu zapomniałem pomierzyć średnic segmentów. Na majówce będę w domu , i obiecuje się poprawić :)

Lubie korek, w dotyku jest naprawdę świetny.I rękojeść korkowa w BD jest jedną z lepszych na rynku. A do plastikowych rękojeści mam jakoś średnie przekonanie....

Pozdrawiam
-------------------------------------------
btyc