NGT

Pełna wersja: [Recenzja] MacTronic Pro HLS-K3 Focus Eye
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
OPIS PRODUKTU:

Źródło światła: LED (Nichia)
Ilość LED: 3 (1 biały + 1 czerwony + 1 zielony)
Siła światła: 26 lumenów
Zasilanie: bateryjne lub Aku
Ilość baterii: 2 (w zestawie)
Rodzaj baterii: R03/AAA
Zastosowanie: uniwersalne
Wodoszczelna: tak
Obudowa: tworzywo sztuczne
Tworzywo soczewki: poliwęglan
Wymiary: 60mm x 45mm x 30mm
Waga: 74.00 g , 78-80 g z Aku, 54 g bez baterii

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
05-05-2013, 23:03

Geneza
Jak prawie każdy spędzający czas poza domem potrzebowałem czołówki. Wszystkie dotychczasowowe, przygodne, tanie zakupy za 10 zł kończyły się bardzo szybkim fiaskiem. Niestety na BD czy Petzla nie miałem kasy. W oko wpadł mi Focus Eye MacTronica. Pierwszy raz zadałem pytanie na NGT w połowie grudnia 2010 roku (niestety nie otrzymałem odp. ;) ) . Zakupiłem ją prawie rok później gdy staniała do akceptowalnej ceny 63 zł, a dzięki akcji darmowej wysyłki nie poniosłem dodatkowych kosztów. Dlaczego HLS-K3 Focus Eye ?
Bo producent deklarował jej wodoodporność, bo posiadała zielone światło w odróżnieniu od 99% lampek konkurencji, bo dodatkowo ma czerwoną diodę, bo miała być lekka.
Obecnie jej cena wynosi 55,40 zł

Budowa
Nie jestem Dominikiem, tfu specjalistą w dziedzinie budowy czołówek. Dla mnie sprzęt ma działać czyli świecić. Więc w uproszczeniu jest to mała czołówka na dwa małe paluszki umieszczone za leflektorem (czyli bez osobnego zasobnika) z możliwością ustawienia kąta padania światła. Czyli składa się z 3 części - modułu z elektroniką i diodami, zamykanej uchylnie komory na baterie i odchylanego kawałka plastiku, który przylega do czoła. Ten ostatni jest wyprofilowany w ,,łuk: i ma od strony zewnętrznej (czyli dosłownie czoła) naklejoną miękką gąbkogumę. Przyczepiona jest do niego gumka z możliwością regulacji o szerokości 2 cm i dł. ok 48 cm. Czołówkę da się odchylić o kąt 90 st.
W komorze z bateriami być może była uszvczelka ale teraz jej nie ma. Baterie siedzą sztywno, ale da się je bezproblemowo wyłuskać nawet palcami z obgryzionymi paznokciami.
Zamykanie to wyprofilowany ząbek, który po dopchnięciu wskakuje w dziurkę-wycięcie. Umieszczone jest to symetrycznie między 2 przyciskami sterującymi.
Części elektronicznej nie rozbierałem i raczej nie będę.
Moduł el. składa się z 2 przycisków. Po prawej stronie znajduje się przycisk (ogumiony) odpowiadający za uruchomienie białego światła. Ma on wytłoczony piktogram jaki czasami na aparatach foto oznacza samowyzwalacz. Jedno naciśnięcie to mocne białe, kolejne wciśnięcie to słabsze białe, kolejne to wyłączenie. Przytrzymanie pełnosekundowe uruchamia tryb strobo.
Po lewej stronie przycisk odpowiada za uruchomienie kolorów. Na przycisku uwypuklone 4 kropki. Da się wyczuć różnicę pod opuszkami. Dioda biała jest umieszczona centralnie. Kolory są po bokach. Zielony po prawej , a czerwony po lewej (czerwona lewica). Jedno naduszenie (jak mawiają Poznaniacy) przycisku uruchamia zielone światło, drugie czerwone, trzecie naduszenie to wyłączenie. Przytrzymanie przycisku uruchamia tryb SOS. Wg mnie to 2 sekundy.
Jeżeli lampka emituje światło białe i naciśniemy przycisk od kolorów to zmieni się na kolor. I analogicznie. Przejście z koloru na białe to jedno wciśnięcie przycisku prawego.
Focus
To pierścień z ząbkiem, którym obracając zmieniamy optykę. Pierścień chodzi ciężko tak więc nie ma możliwości samoistnego przestawienia. Działa to na zasadzie gwintu czyli oddalamy soczewkę od diody lub przybliżamy ją. Daje nam to światło rozproszone i skupione. Producent pisze o 4 krotnej regulacji skupienia.
Czołówka jest dobrze spasowana, nic nie trzeszczy i się nie luzuje. Do wody mi nie wpadła , na deszczu nie wysiadła.
Waga z aku to 78-80 g.

Użytkowanie
Jak na moje potrzeby jest idealna. Czerwona skalibrowana bardziej punktowo, zielona szerzej (o to mi chodziło), spokojnie oświetli cały kokpit na jachcie, zasięg zielonej na nówkach bat. to ok 12m.
Biała na rozproszeniu spokojnie oświetla ścianę z odległości 25 m, na skupieniu 40-50m.
Była moim jedynym źródłem światła na Ukrainie, przeszedłem z nią granią bocznego ramienia Borżawy podczas powrotu ze Stohu do obserwatorium meto. Używałem cały sezon na żaglach. W tym roku 3 razy kończyłem z nią etapy tripu po Beskidach. Oczywiście światło mogło by być ociupinkę mocniejsze, troszkę brakuje. Ale jest to lekka lampka na 2 paluszki AAA i nie ma co wymagać cudów po 0,5 W diodzie.
Światło rozproszone przydaje się na biwaku i na szlaku. Często chodzę też przy diodzie zielonej bo daje ona podobny zasięg co tryb słabszy białego a mniej ,,żre'' baterie. Producent określa czas działania na 30 h nie określając jednak dla jakiego trybu i jakiej diody. Mnie w trybie ciągłym na ,,zwykłych'' bateriach w temp. ok 5-8 st. C ,,chodziła'' 5 godzin. Aku wymieniam gdy słabnie - tzn jej moc już mnie niezadawala ale to zależne jest od sytuacji - na biwaku długo jeszcze spoko, a na szlaku już nie.
Przechowuję ją w ,,puzderku'' outdoorowym na klucze. Tam też trzymam zapas baterii.
Biegać to ja nie biegam, ale na rowerze z głowy nie zlatuje. Na kasku nie używałem. Guma nie uwiera ani się nie luzuje.

Podsumowanie
Miałem napisać, że za taką cenę to warto. Ale napiszę, że taką jakość warto kupić nawet za większą cenę. Jest żywotna, mnie się już zwróciła ,,odnajdując'' telefon zgubiony w lesie. Na łódce mamy dwie takie Pro HLS-K3 Focus Eye i jedną K2 - zestaw wystarczający. Na zimę mam mocniejszą czołówkę ale tą zabrałbym jako zapasową. Na lato zabieram tylko K3 - w zupełności wystarcza do wszelkich (moich) astosowań, a zajmuje mało miejsca i mało waży. Do tego jest niezawodna.
Plusy
-mała
-lekka
-niezawodna
-tania
-zielona dioda
-deszczooporna

Minusy
-nie da się obsługiwać w rękawiczkach zimowych
-trochę za słabe światło białe
-brak centralnej gumki (dlatego daję 4 za wygodę)

http://www.mactronic.pl/pl/products/outd.../9002.html

OCENA PRODUKTU:

Wygoda: 4/5
Wytrzymałość: 5/5
Ogólna: 4.50/5


[Obrazek: czolowka01.jpg]

[Obrazek: DSC_1192%5B4%5D.jpg]

[Obrazek: DSC_1194%5B1%5D.jpg]

[Obrazek: DSC_1195%5B2%5D.jpg]

[Obrazek: DSC_1196%5B1%5D.jpg]


dodano kilka nowych zdjęć

Dzięki Bart !
P.S. Ciężko zmierzyć ile ona naprawdę świeci. Jak już ,,zdycha'' to się wyłącza. Po chwili można odpalić ponownie. Po wielu takich próbach ,,dorżnięcia'' aku na zielonej diodzie świeciła jeszcze ok 8-10 min.

wzorowy test, wszystko na miejscu, wytłumaczone jak krowie na miedzy (znaczy, że do mnie dotarło) po co, dlaczego, jak używana, odnośnik do wagi, ceny, jakości, geneza zakupu, nie przegadane i co ciekawe znaleziony dobry stosunek ceny do jakości, wcale nie w firmie z niewiadomo której półki
takie testy bym chciał czytać
-------------------------------------------
tyle