NGT

Pełna wersja: Jaka mata / wątek o matach / maty / materace
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Przykryć darnią? ;-)
A serio ,to trochę lub całkiem spuścić powietrze.

nowart

Oczywiście tak - zostawiłem/liśmy w pełni napompowane. Sprzedawcy polecają napełniać powietrzem tylko w ok. 80% ale ja nie lubię łóżka wodnego.

Rozwiązanie? Jak pisze @Zbynek Ltd. Myślę, że chociaż częściowe (do ok. 50 %) spuszczenie powietrza zapobiegłoby temu, co się stało. A całkowite spuszczenie nie jest tak upierdliwe, gdy dysponuje się dedykowanym dry bagiem, który pełni jednocześnie rolę pompki. 4-5 nabrań powietrza do tego worka i materac od zera wypełniony powietrzem w pełni.

Na fotkach:
1. materace z odklejonymi paskami Primaloft wskutek pozostawienia w stanie w pełni napompowanym w namiocie w upalne dni
2. dry bag-pompka. Obecnie materace mają inne zawory a worko-pompka też ma zaworek (w mojej jest tylko otwór, w który do wnętrza worka wsuwało się zawór materaca).
3. nowa wersja worko-pompki
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com


[Obrazek: 643-302-1.jpg]


[Obrazek: 643-302-2.jpg]


[Obrazek: 643-302-3.jpg]

Myślę Hermanos, że za bardzo chcesz czegoś co będzie ,,do wszystkiego'' i jeszcze w bardzo ,,okazyjnej'' cenie.
Nie twierdzę, że będzie do niczego... ale ...
Grendel podał Ci ,,na tacy'' sprawdzony materacyk. Nie jest tani, nie jest ultralekki i nie nadaje się na warunki arktyczne. Bo jest KOMPROMISEM.

Jeżeli chodzi o karimaty to najczęstsze oszustwo sprzedających to podawanie grubości maksymalnej.
Przykładowo https://8a.pl/karimata-15-mm-3-warstwowa
Gdyby zmierzyć ją ,,do bruzdy'' to zapewne miała by ze 12 mm
To samo odnosi się do TaRa https://8a.pl/karimata-therm-a-rest-ridg...rcoal.html ale w wersji Long nie można odmówić jej ,,wygody'' (jak na kari), minus to spora waga.
Co do Solite to zwykła ściema
https://8a.pl/karimata-therm-a-rest-ridg...-sage.html
Warstwa alu bardzo szybko się ściera. A dosłownie wciera w to co akurat mamy na 4 literach.
Jak masz ,,wolnego'' tysiaka to NeoAir XTherm Long i po problemach :)
https://8a.pl/materac-therm-a-rest-neoai...ilver.html
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

@PRS
Niespecjalnie podzielam Twoją diagnozę co do moich oczekiwań, bo wystarczy cofnąć się na poprzednią stronę by zobaczyć, że nie są one zbyt wyuzdane ;-)
Zarzut o szukanie tańszej oferty też jakby chybiony, gdyż żaden to tutaj ewenement, włączając Ciebie samego w wielu wątkach. Ja postępuję podobnie, najpierw wybierając produkt, oczywiście w obrębie jakiejś grupy cenowej, a potem na niego polując, nigdy odwrotnie.

Grendel - za co jestem wdzięczny - zaproponował materac, który jakkolwiek bardzo interesujący i tani, ze względu na brak gwarancji i pogłos gniecionych chipsów nie przekonał mnie ostatecznie do siebie, choć było bardzo blisko.

Jeśli chodzi o karimaty, to opierając się również na Twoich wcześniejszych wypowiedziach, mam już tego wszystkiego świadomość, co też na stronie poprzedniej napisałem.

''Wolny tysiak'' ;-) będzie się musiał znaleźć, ale śpiwór czeka też na swoją kolejkę zakupową, więc tysiak będzie się musiał jeszcze dobrze rozciągnąć...

''Jak masz ,,wolnego'' tysiaka to NeoAir XTherm Long i po problemach :)''

Bez przesady, toż to masakrator termiczny jest na zimę. NeoAir XLite wystarczy na trzy sezony spokojnie.
Wygoda spania na tych materacach jest nieporównywalna z samopompami. No i nie przesadzajcie z tym szeleszczeniem, nikomu tak naprawdę to nie przeszkadza kiedy materac jest przywalony śpiworem.

Zbynek, samo spuszczenie powietrza może nie załatwić sprawy. Wysoka temperatura rozmiękcza kleje niezaleznie od ilości powietrza wewnątrz, dla tego dzieją się takie rzeczy. Poza spuszczeniem powietrza warto jeszcze taką matę przykryć przynajmniej śpiworem lub dosłownie zwinąć i schować do plecaka/śpiwora.

Już jestem w temacie.
Hermanos, dla mnie królem jest samopompka, ale...
musi być TaResta. Tylko ta firma załatwia niemal od ręki reklamacje na powstałe balony, które nie mają prawa się wg nich zrobić (i całe szczęście). Informujemy firmę Paker, wysyłamy maila, załączamy fotki, dostajemy instrukcję postępowania i po nastu dniach nowa mata jest w domu.

Nieprawdą jest, że 25mm jest niewiele lepsze komfortem od karimaty np. 10 czy 12mm. Różnica jest kolosalna.
Na 3 sezony czyli do temperatur ok. -5st w zupełności wystarczy taka 25mm, nie ma sensu kupna wersji 38mm i dźwigania zbędnych 200g i 3 szklanek objętości.

Materacyki dmuchane z wypełnieniem, też ok, ale też posiadają podobną wadę, trzeba je dmuchać i to więcej niż samopompkę. Oczywiście można tymi workami itd ale waga wzrasta. Dwa, trzeba lubić takie łóżka wodne, mi to nie odpowiada.

Jeśli mata taka miała by służyć także zimą, to najbezpieczniejsza opcją są i tak zwykłe karimaty piankowe, im nie grozi żadne przebicie. Na zimę zabiera się po prostu samopompkę i zwykłą matę 7/10/12mm o długości 120cm i sprawa jest załatwiona. W razie awarii nadal mamy na czym spać. Tego nie da nam żaden materacyk ani żadna, gruba samopompka, tu nadal idealnym kompromisem jest połączenie obydwu rozwiązań.

1000zł na matę? Poroniony pomysł, te rzeczy nie są tego warte nawet, jeśli miały by złotą nitkę wewnątrz. Kieruj się możliwościami gwarancyjnymi, to najważniejsza sprawa, bo to wszystko jest awaryjne. Dalej powinna iść wagą, objętość, łatwość dmuchania i zwijania. Wszystko ma być szybkie i łatwe w obsłudze.
Mi osobiście nie podobało się też, że po usiąściu na materacyku dmuchanym, dupskiem zgniatałem go do samej ziemi, każde wsparcie na łokciach czy chodzenie po tym oznaczało to samo. Fajne może do leżenia, ale nie do egzystencji namiotowo biwakowej gdzie nie wykluczyć można nawet siadania na tym w formie podkładki na jakiejś ławce.
---
Edytowany: 2018-11-12 20:44:45

@pet77
Tak jak napisałem na wstępie, tego typu materacy na chwilę obecną poniechałem ze względu na cenę. Gdyby miało okazać się, że jednak nie bardzo mi tego typu posłania pasują, to niech się to okaże za mniejszą kwotę ;-)

@Arni
Takie też odczucie co do Therm-a-Rest wyniosłem z Twoich (i innych) wpisów w innych wątkach. Rzeczywiście wygląda też na to, że awaria jest dość prawdopodobna, więc opcję bez dobrej gwarancji wykluczam. Pozostaje więc de facto tylko ta firma.

Też jest dla mnie bardzo istotną kwestią waga, więc od kiedy zacząłem na to zwracać uwagę, każde dodatkowe 100g witam szklącymi się oczyma ;-) W identycznej jak Ty kolejności podchodzę też do ważności poszczególnych parametrów.

Rad bym więc dać się przekonać do opcji 25 mm Jak już pisałem, śpię cały czas na boku, co powoduje mocny punktowy docisk w okolicy biodra, a w każdym razie tam jest to głownie odczuwalne i narasta w czasie. Czy 25 mm będzie to w stanie wystarczająco zamortyzować ?

Hermanos
(...) Zalety karimat, to oczywiście łatwość obsługi i bezawaryjność. Duża wada - objętość po spakowaniu, co zaczyna mi co raz bardziej przeszkadzać (...)

Do wad wskazać też trzeba zbieranie się wilgoci w dołkach w matach o konstrukcji wytłoczki do jajek (wspomniałeś o tym na poprzedniej stronie) oraz... ubijanie się z czasem pianki w każdej macie, niezależnie od jej budowy. Szczególnie w miejscach o największym nacisku, w których dzieje się to szybciej.

2.5 cm to nie jest jakaś oszałamiająca grubość i Wersalu bym się nie spodziewał. Piszesz, że śpisz na boku, nie pisałeś o swojej wadze i... wieku. A także ogólnej kondycji zdrowotnej.

Zapotrzebowanie na wygodę wzrasta proporcjonalnie do pierwszej cyfry wieku i ciężaru ciała.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com

Jak mieszkasz w pobliżu Warszawy to mogę Ci pożyczyć i sam sprawdzisz
https://www.decathlon.pl/mata-samopompuj...63045.html
Inna opcja to kupujesz i po sprawdzeniu oddajesz.
Dla mnie subiektywnie jest to za mało, dlatego do ,,turystyki samochodowej'' mam 5 cm, lub składam dwie i dodatkowo obkładam kocem.

249,99 zł to kosztował i kosztuje materacyk TaRa w Decu
https://www.decathlon.pl/materac-dmuchan...05122.html

,,W razie awarii nadal mamy na czym spać. Tego nie da nam żaden materacyk ani żadna, gruba samopompka, tu nadal idealnym kompromisem jest połączenie obydwu rozwiązań.''
Mam takie samo zdanie.
Ja akurat używam długiej i szerokiej karimaty i krótkiej samopompki. Mowa oczywiście o porach chłodnych. Długa i szeroka karimata ma tą zaletę, że lepiej zabezpiecza śpiwór przed ufloganiem/zamoczeniem. Bo 180 cm (lub rzeczywiste ciut mniej) to trochę przymało na śpiwór o długości 230 cm (plecak ma szerokość ok 30 cm).
196 cm to też oczywiście za mało ale z plecakiem już da radę.
Teraz jest dobra pora na kupienie ciut taniej przyzwoitej karimaty.
Te Fjordowskie na papierze wydają się w porządku.
Tak, wiem, karimata ma wady.
Ale dobra karimata to podstawa.
Ciekawi mnie Z-Shield TaRa.
Do wyrwania za stówkę (kupa kasy jak by nie było :( )

P.S. Dec też jest ,,świadom'' że gruby, ,,pusty'' dmuchawiec nie izoluje i ,,sugeruje'' dokładanie np. samopompki

I jeszcze bonusowo mocno alternatywne rozwiązania ;)

Kupa kasy (być może we Englandzie do wyrwania taniej)
https://www.domenasportowa.pl/product-po...tica-Mat.h tml
Całość waży 620 g z czego worek to 85 g, grubość około 2 cm
https://www.youtube.com/watch?v=i-zAyDY3LPc
To jest część ,,systemu'' Snugpaka (dochodzi drugie takie, materacyk i śpiwór, etc.)
Derka-kołderka
https://laplander.pl/product-pol-3625-Oc...-Blanket-S nugpak-Olive.html
Bodajże 870 g, worek taki sam. Użyteczna rzecz do autobusu, samochodu, na lato, etc. Wypełnienie syntetyczne bardziej plebejskie - cena jak widać też.
Zapewne obie rzeczy do wyrwania taniej.

Dla ubogich
PLED TURYSTYCZNY QUECHUA by Decathlon
https://www.decathlon.pl/pled-turystyczn...83789.html
Ważyłem to parę razy w ręku i kurna może mieć te ,,tylko'' 650 g.
Ale dokładna waga prawdę nam powie...
W połączeniu z badziewkarimatą za 6 zł z JYSKa złożony na pół może dać spoko izolację za 40 zł.
To tak na okoliczność ,,czegoś'' co nie jest rulonem karimaty.
---
Edytowany: 2018-11-13 16:59:41


[Obrazek: 643-309-1.jpg]

''Takie też odczucie co do Therm-a-Rest wyniosłem z Twoich (i innych) wpisów w innych wątkach. Rzeczywiście wygląda też na to, że awaria jest dość prawdopodobna, więc opcję bez dobrej gwarancji wykluczam. Pozostaje więc de facto tylko ta firma.''

Tak, chyba tylko TaR daje realnie do załatwienia taką gwarancję, nie znam innej formy co by tak postąpiła po 3 czy 5 latach. Mam już dwukrotne doświadczenie w tej materii i tylko z nimi nie miałem problemu po ustaniu gwarancji ustawowej. Może ktoś jeszcze, nie wiem, nie słyszałem.

Na 25mm spanie na boku nie jest problemem, ja tam się przekręcam non stop i nie dobijam do dechy. Trzeba po prostu dmuchnąć w taką matę solidne dwa głębsze, aż uzyska się sporą twardość i spanie będzie bardzo komfortowe. To akurat ci gwarantuję. Spałem nawet na 20mm i wcale gorzej nie było. Uwierz, nie ma sensu na letnie miesiące pchać się w 38mm, przerost formy nad treścią.

PRS, tak, tak, można i odwrotnie robić, jak kto chce, jak kto woli i jak kto ma. Jak chcemy mieć na lato długą samopompkę, to logiczne, że nie ma sensu wchodzić w drugą 120cm i dokupywać kari 180, po co podwajać sprzęt w szafie. Ale jak komuś latem wystarcza 120, to jak najbardziej długa i szeroka kari jest pożądana. To są szczegóły akurat.

No i tak, do turystyki samochodowej możemy sobie wybierać modele 5cm czy inne łóżka, ale w plecakowej liczy się przede wszystkim waga i objętość przy zachowaniu minimum komfortu. Dokładnie to zapewnia nam już 25mm.
Nie mówię nie dla materacyków, ale jakoś się nie przekonałem do tego rozwiązania po przymiarkach, dobijałem na siedząco, chodzić się na tym nie da, szeleści, dmuchanie może być lekko upierdliwe, a przede wszystkim cena mnie odstrasza. Jak widzę kwoty rzędu 500/800zł, to krew mnie zalewa. Weź teraz taki materacyk przypadkowo przepal czy przetnij o gwoździa. Tragedia. Prolite da się niekiedy wyhaczyć za 250/300zł, też drogi, ale jest to często połowa ceny dmuchawców.
Gdyby tak zwykłe karimaty 20mm dało się kompresować do walca 25x15cm, to mieli byśmy ideał - tanie, lekkie, idiotoodporne.

:-D dla ubogich to w Jysku jest kari 12mm, 190x55cm za całe 17,50zł
https://jysk.pl/ogrod/materace-dmuchane/...-w12-szary
macałem, świetna, twarda struktura pianki, nie odkształca się, waga normalna jak za ten rozmiar. Nie ma sensu przepłacać za jakieś markowe.

Z-Shield - składana ale płaska, no wreszcie im przeszło. Ale czy jest sens? Zobacz, za 17zł masz to samo ale rolowane, ot po prostu inny sposób pakowania. Może minimalnie lepszy, ale czy warto dawać za te 2cm obwodu aż 80zł skoro tak czy siak te pakunki trzeba nosić na zewnątrz? Na moje nie ma sensu. Niczego innego się nie spodziewam, zwykła pianka, a więc izolacja identyczna przy tej samej grubości.
---
Edytowany: 2018-11-13 18:19:59

Z-Shield zainteresowałem się:
- bo mam kilka plecaków ze słabo usztywnionymi plecami
- bo jest płaska a nie ,,wytłaczana''
- bo nie jest w oczojebnym kolorze
- bo jest szersza (61 cm).
- bo robi się z niej fajny poddupnik.
Cena jest bardzo wysoka, najmniejsza jaką znalazłem to 98 zł, ,,normalna'' to 139 zł. Nie mam ciśnienia - nie za taką cenę.
Nie znam nikogo kto by ją miał.
Nie wiadomo jaka jest waga (sprzeczne dane w necie).
Nie wiadomo też czy nie łapie trwałej ,,sklepki'', bo jeżeli możemy to zaakceptować za produkt do 20 zł to za ponad stówaksa już nie.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

@grendel
O prasowaniu się mat to już nawet nie chciałem wspominać, bo to jest bardzo duża ich przypadłość. Jak jestem w trasie ponad trzy miesiące, to relatywnie szybko kończy się tak, że praktycznie śpię bezpośrednio na glebie, oddzielony od niej milimetrowym naleśnikiem ;-)

Moja waga podróżna +/- 90kg, wiek z 4 na przodzie, kondycja uważam, że niezła, skoro mogę zapychać przez cały wspomniany czas w porywach nawet do 50km dziennie z około 20kg obciążeniem. Oby się kuźwa nie pogorszyło...
Zaraz mnie PRS zdiagnozuje i będzie wysyłał na przymusową emeryturę ;-)

Zapotrzebowanie na wygodę uważam, że mam umiarkowane, ale jednak trochę muszę zracjonalizować kwestię posłania, żeby się lepiej wysypiać.


@PRS
Dzięki za fajną propozycję, ale po pierwsze mieszkam bliżej byłej stolicy Polski - tej kojarzonej z jej mocarstwowym okresem ;-) - a po drugie i ważniejsze, czynnik czasu jest tutaj istotny. Jednokrotne, czy nawet kilkukrotne spanie to za mało. No chyba, że była by od razu zupełna kicha, ale w to akurat wątpię.

Co do ''pledu turystycznego'' i ''derek - kołderek'' to jestem sceptyczny, a robienie różnych składaków rezerwuję sobie ewentualnie na zimę, bo chcę ograniczyć objętość bagażu, a tu karimata i złożone systemy nie pomagają, nie mówiąc o ich wadze.
Do turystyki samochodowej to jak najbardziej, targał bym cały pakiet i jeszcze tkany perski dywan ;-)

Z-Shield nawet fajnie się składa, ale kosztuje sporo i jest z pianki Eva, którą standardowo noszę, a więc też pewnie dość szybko się sprasuje, cudów nie ma. No chyba, że tu jakieś modyfikacje są, ale raczej w to wątpię.


@Arni
''Prolite da się niekiedy wyhaczyć za 250/300zł''
Są jakieś miejsca gdzie się te promocje pojawiają, czy nie ma zasady ?
---
Edytowany: 2018-11-13 23:27:06
---
Edytowany: 2018-11-13 23:28:13

Derki-kołderki nie były do Ciebie.
Są na forum osoby które tak jak ja na jednodniówki, koncerty, cuda-wianki, bałtyckie plaże, etc. pomykają z plecakiem typu militarna kostka. Do niektórych oczywiście da się przytroczyć każdą karimatę ale ... śmiesznie to wygląda i nie jest zbyt wygodne. Większość ma troki które raczej są tylko kompresyjne.
A w lecie np. taki pled z Deca za 35 zł jest wystarczający i można go upchnąć do plecaka.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Wiem, że derki - kołderki nie były dla mnie, odniosłem się do nich tylko, głównie po to, żeby móc sobie napisać to słodkie ''derki - kołderki'' ;-)

Wiadomo też, że na krótsze wypady można sobie na o wiele więcej wagowo / objętościowo pozwolić i wtedy, derki - kołderki ;-) jak najbardziej.

Hermanos, nawet nie pamiętam już gdzie kupiłem swoje, chyba w 8a.pl i w Decathlonie, ale mogę się mylić. Musisz polować niestety, przeglądać allegro itd. Te maty mają swój numer seryjny, to po nim firma dochodzi oryginalności. Nawet jak kupisz od n/n osoby z allegro, to gwarancji nie stracisz, a i sam paragon jest zbędny. Musisz szukać cierpliwie.

PRS, w to ostatnie nie wierz, to jest autentycznie zwyk)ła pianka jaką można dostać w produktach za 17,50 do 50zł. Ona jest jedynie wsadzona pod prasę, by nadać jej te przetłoczenia. Tak samo powstawały inne maty TaRa.
Niech ci Zbynek podeśle zdjęcie Zlite jak to na środku po złożeniu jest płaska. I fakt nie miał miejsca po 10 latach, a po nastu noclegach. W tym przypafku pianki na 100% nie zmienili, tu tylko nie ma tych wytłoczeń co w Z no i może wymiary są inne. Reszta bez zmian.
---
Edytowany: 2018-11-14 09:10:06

I tu ,,kółko'' się zamyka.
,,Chitry'' Ignorant zakupi w Decu najtańszą za 20 zł (i to nie za gotówkę ale za podarowanego ,,bona'') opisaną jako 7 mm (w realu 5 mm bo też ma przetłoczenia) a później wypisuje, że mu pupsko zmarzło.
Ignorant zakupi w ,,sportowym osiedlowym'' jakiegoś Meteora za 64 zł, i po sezonie wywali bo z 10 mm zostanie mu z pińć.
Człek rozsądny nie kupi bo raz, że droga a dwa, że NIEPRZETESTOWANA
;)
I jak tu żyć Panie Prezesie :)

Arni, będę w takim razie czatował ;-)

Arni / PRS
Dzwoniłem nawet ze dwa lata temu do producenta w sprawie karimat z pianki Eva i rozmawiałem z technologiem. Mówił, że Eva to jest określony rodzaj pianki i nie może być lepsza czy różnić się w ramach swojego rodzaju. Można ją oczywiście w ten czy inny sposób uformować, ale nie wpływa to na jej charakterystykę jako taką.

Jeżeli więc regularnie robię naleśnik z Evy ;-) to czy będzie to jej poor wersja czy fancy wytłoczka wersja, to naleśnik się zrobi jak amen w pacierzu i to tak jak pisze Arni, szybciej niż później. Różnica będzie tylko w forsie, którą na ten naleśnik wydałem.

@Hermanos nie wiem ile masz czasu na czatowanie, ale poobserwuj może brytyjskiego ebay-a. Średnio raz na miesiąc/dwa pojawia się zniżka 20% na cały asortyment. Przy obecnym kursie funta (zwłaszcza na Revolut) już teraz oferty na Prolite czy Neoair Xlite (łącznie z przesyłką) są takie jak po 30% upuście w skalniku, więc dodatkowe 20% jest już odczuwalną różnicą.

To nadal będzie więcej niż to co ustrzelił Arni w Decathlonie, ale... zawsze zaboli trochę mniej ;)

Problem z tą zniżką jest tylko taki, że obowiązują dla kont zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, ale w dzisiejszych czasach prawie każdy ma kogoś kto ma rodzinę lub znajomych którzy mogą pomóc... Przesyłka może być do Polski, tylko konto ebay musi być brytyskie.

@Hermanos nie wierzę, że się nie orientujesz nawet w tak podstawowym poziomie.
Mówimy ,,EVA'' potocznie ale nie zawsze ,,myślimy'' i piszemy o kopolimerze etylenu i octanu winylu.
Maty (potocznie karimaty) są wytwarzane z
1. Polietylenu (lub polieten) – polimer etenu (PE)
Mamy kilka rodzajów. Nas najbardziej interesuje PEX (cross-linked PE) – polietylen sieciowany, łańcuchy PE połączone poprzecznie, np. przez silany - nie jest odwracalnie termoplastyczny
2. EVA
3. Poliuretanów (skrót PUR lub PU) - ,,Poliuretany są polimerami łatwiej topliwymi od poliamidów, dzięki czemu łatwiej się je przetwarza, ale też mają mniejszą odporność mechaniczną. Z poliuretanów produkuje się włókna elastyczne typu spandex (lycra, elastan), elastomery do najróżniejszych zastosowań — od podeszew butów po elementy zawieszenia samochodów — oraz różnego rodzaju pianki oparte na żywicach poliuretanowych. Ilościowo najważniejszym zastosowaniem poliuretanów są pianki.'' źródło Wikipedia
Mam jakąś ,,polską'' matę od wielu lat. Nie ma żadnej sklepki. Choć odkształca się np. od przewiązania jej mocno sznurkogumą.
Inny rodzaj to np. produkty Multimatu. Może być taka jaka ma np. Doczu (Adventure, teraz bodajże nazywa się Superlite http://www.multimat.uk.com/store/products/superlite-xl) - jest lekka ale stosunkowo twarda. Lub taka jaką mam ja (Summit http://www.multimat.uk.com/store/products/summit-xl ), która jest bardziej miękka. Obie są bardzo odporne w dużym spektrum temperatur. Ale to drogie produkty. Być może ciekawą propozycją jest Backpacker 9 za 20 fuli (pewnie do trafienia za mniej), ma Tog Value=3.11 czyli więcej niż Summit.
http://www.multimat.uk.com/store/products/backpacker-9
https://ngt.pl/thread-3116-page-6.html
Inna bajka to zamknięte bądź otwarte pory - rzutuje to na chłonność wody.
Żeby nie było, że się mądrzę ;) - nie jest łatwo kupić w miarę tanią i dobrą karimatę. Parę lat temu takie (dobre i tanie) trafił Arni ale niestety bardzo szybko zniknęły z oferty (były TYLKO w 2 sklepach w PL).
Tą linkowaną przez Arniego https://jysk.pl/ogrod/materace-dmuchane/...-w12-szary już dawno miałem na celowniku ale we Wawie we sklepie ;) są one ściśle zafoliowane i za bardzo nie można jej ,,zmacać''. Są też inne ,,zasadzki''. Przykładowo karimata MONu wygląda tak jak trzeba, za bardzo się nie odkształca, jest w słusznym kolorze tylko... bardzo kiepsko izoluje.
---
Edytowany: 2018-11-16 16:30:52

@POKRZYWA
Dzięki za tą podpowiedź ! W miarę czasowych możliwości będę oczywiście lookał ;-)

@PRS
Przyznaję, że naprawdę nie wiem co sugerowany przez Ciebie podmiot zbiorowy potocznie mówi czy pisze, a co w tym czasie skrycie myśli, ani co go najbardziej interesuje ;-)

Ja używałem karimat z pianki Eva, które wykonane były z pianki Eva, toteż odniosłem się do tego właśnie rodzaju.

Mam też karimatę z NRD, która się nie odkształca, nawet jakby przejechał po niej przysłowiowy czołg. Jest jednak mocno sztywna i cięższa niż Eva. Być może to taka NRD-owska ''Eva'' na sterydach, wiadomo, jak oni te kobiety tam anabolicznie szprycowali...

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22