NGT

Pełna wersja: Jaka mata / wątek o matach / maty / materace
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Pytanie do ludzi z większym doświadczeniem w namiotowaniu:

Mam zwykłą piankową karimatę z decathlona:
https://www.decathlon.pl/karimata-trek-m...91048.html

Chciałabym wymienić ją na coś bardziej komfortowego. Czy możecie mi powiedzieć, czy maty piankowe wysokiej jakości, jak Thermarest ZLite albo Ridgerest są chociaż trochę wygodniejsze od tych najwyklejszych karimat? Czy może cała ich zaleta to lepsza termina (ew. waga) i jednak lepiej zainwestować w materac dmuchany?
---
Edytowany: 2018-07-11 21:19:08

dave.

> Czy możecie mi powiedzieć, czy maty piankowe wysokiej jakości, jak Thermarest ZLite albo Ridgerest są chociaż trochę wygodniejsze od tych najwyklejszych karimat?

Porównując do standardowej karimaty 6 mm, Z-Lite jest w moim odczuciu znacznie wygodniejsza. Ale samopompa, nawet ta tania z Decathlonu, to kolejny krok do przodu.

Jeśli priorytetem jest wygoda, osobiście poszedłbym w materac, bądź samopompę.

Wszystko ma swoje wady i zalety. Materacyk daje komfort snu i całkiem dobrą termikę, a w warunkach letnich to już zupełnie wystarczającą. Natomiast mata jest bardziej odporna, a właściwie mniej podatna na usterkę tj. raczej nie przebijesz i możesz pozostawić na słońcu lub w namiocie podczas wysokich temperatur. Przy materacyku musisz pilnować, aby zaworek odkręcać w takich przypadkach. Maty lepszej jakości, które wymieniłaś to przede wszystkim tak jak piszesz termika i moim zdaniem lepszy sen choćby nawet ze względu na grubość. Co do wagi to nie wypowiem się bo nigdy nie porównywałem dwóch o jednakowej grubości i wymiarach.
-------------------------------------------
...a nie jakiś tam siusiumajtek

@dave - samopompy nie rozważam, bo po wstępnym przejrzeniu widzę, że wszystkie są dość ciężkie. No i specyfika taka, że trzeba o nie bardzo dbać, a ja sobie nie ufam :P. Dlatego prędzej materac ''dmuchany''. Ale jeśli mówisz, że nawet Z-Lite wygodniejsza, to jest to dla mnie ważne info.

@sebastian - wagę sama porównałam - statystycznie materace są cięższe. Tylko się zastanawiam, czy te dodatkowe milimetry pianki dają relaną różnicę w wygodzie.

Akurat nie mam Z-Lite, ale mam Ridgerest-a i dwie karimaty - cienką Karrimora i niewiele grubszą piankową. Ta najcieńsza (170g) daje bardzo podstawowy komfort, ale dwie następne z Ridgerestem, niewiele komfort podnoszą. Przypuszczam, że Z-Lite może nie dać wyraźnej różnicy na plus. No i ważne jest podłoże.
Za to i samopompa i materacyk daje znacznie wyższy komfort. Nawet Mój TaR Prolite, choć najcieńszy, jest o wiele wygodniejszy od każdej z moich mat. A materacyk NeoAir Xlite jest bez zastrzeżeń co do wygody.
Najmniej kłopotliwa jest mata - szybka i odporna. Samopompę trzeba (zwykle) dodmuchać, a materacyk potrzebuje kilkanaście solidnych wdmuchnięć. Te dwa ostatnie wymagają pewnej troski i uwagi, ale za to dają wyraźny przyrost komfortu.
Mój NeoAir Xlite waży 325g i kompaktowo się pakuje. Samopompa Prolite, to 460g i nieco większy pakunek. No a maty bywają lżejsze, ale ten rulon... Za to jeden ruch i są gotowe do użycia. Mam tego trochę i dobieram do warunków i często co innego.
Na pustyni miałem matę, w Gorganach samopompę, w Beskidzie Wyspowym - materacyk.
Nadal nie ma tu jednej, najlepszej i uniwersalnej konstrukcji.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.

Yatzku maty wcale nie są tak lekkie jak się wydaje.
Długość, szerokość, grubość i ... rodzaj (gęstość/skład) pianki.
Moja Multimat Adventure 5 ses. XL waży 345 g bez pokrowca.
Badziewiasty MON w fabrycznym pokrowcu z trokami prawie 500 g.
Badziewiasty bo bardzo słabo izoluje, komfort jak i inne czyli prawie decha.
Dla porównania krótka samopompa z Deca (117 cm), 406 g, samopompa z YSKA około 800 g

cookiejaaar maty karbowane lub pinowe to w pewnym sensie oszustwo ... sprzedających. Grubość w opisie jest podawana od szczytu ,,pina'' do szczytu ,,pina''.
Ale faktycznie Ridgerest wydaje się jakby wygodniejszy.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Podaję swoje pozycje z kategorii ''maty'', posortowane wagowo.
Są tu wersje letnie, trzysezonowe i zimowe.
Sam zaczynałem od karimaty - tej ''wojskowej'', a później przyszła cała reszta.
Niestety, materacyk Karrimora puścił na zgrzewie, a samopompa Asivik puszcza na całym dolnym panelu - straciła warstwę impregnująco-uszczelniającą.

Mata Karrimor (Multimat Camp) - 172g
Mata (jakby wojskowa) - 300g
Materac Thermarest Neoair XLite ''R'' - 325g
Materac Karrimor X-lite inflate - 348g
Mata Thermarest Ridgerest - 386g
Samopompa Thermarest Prolite - 470g
Samopompa Karrimor X-lite Comfort - 520g
Samopompa Karrimor square - 630g
Samopompa Thermarest Prolite Plus - 640g
Samopompa Asivik Ultralight 5 - 810g
Samopompa Thermarest Dutch Military - 880g

Mam jeszcze matkę do siedzenia. Ale tylko jedną, bo jak wiadomo - ''matka jest tylko jedna'' ;-) :)
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.

@cookie
A patrzyłaś może na materacyk Camp Essential Light? Dla bardzo specyficznej osoby dla której najważniejszy jest stosunek waga/cena/komfort może się sprawdzić.
Tyle, że 'komfort' w tym zestawieniu oznacza punkt widzenia kogoś kto do tej pory spał tylko i wylącznie na karimacie ;)

Parametry to 45x3.5x180cm waga 320g cena ~200zł

Ma sporo wad jest niski tylko 3.5cm, jest wąski 45cm ale waży tyle co NeoAir i nie zabija budżetu. Trzeba się na nim umieć ułożyć, ale jeśli opracujesz metodę jest naprawdę o niebo wygodniej niż na karimacie.
Najlepiej jakby udało Ci się gdzieś zamówić i wypróbować, bo to nie jest sprzęt dla każdego.
Mój brat np. swojego sprzedał po pierwszym wyjeździe bo śpiąc na plecach ręce cały czas lądowały mu na ziemi, natomiast kolega śpi jak w trumnie z rękoma na klatce piersiowej i uważa że jest super.
Ja śpię na boku i przy odpowiednim ułożeniu też mi się sprawdza.

W każdym razie coś co może warto rozważyć, albo przynajmniej zamiesza w wyborze ;)
---
Edytowany: 2018-07-12 09:49:08

@Pokrzywa dzięki za podsuniecie pomyslu. Faktycznie trochę wąski, ale ja nie jestem bardzo duża. Poszukam, czy w którymś sklepie w Krakowie będę mogła go pomacać.

Ja bym rozważał 3 pozycje
1. Decathlon, cena 170 zł niezależnie czy L czy XL, waga 510-590 g, grubość 5,5 cm
https://www.decathlon.pl/materac-trekkin...93395.html#
XL dostępna niby tylko w kilku sklepach stacjonarnych, produkt w zasadzie nie sprawdzony (pierwszy sezon), komory wzdłużne, nie widzę info o długości gwarancji
2. Camp Essential Light, cena 200-240 zł, waga ok 320 g, grubość 3,5 cm
http://tiny.pl/g6mhm
Mocno ascetyczny, komory wzdłużne...
3. TaR NEOAIR VENTURE, cena ok 320 zł dla 168 x 51 cm, waga 510 g, gr. 5 cm
http://tiny.pl/g6mh5
Regular ma taką samą szerokość, ,,komory'' poprzeczne

Przykładowo ,,grubsze'' karimaty
53 zł http://tiny.pl/g6mhk
45 zł http://tiny.pl/g6mhs
63 zł http://tiny.pl/g6mhv
(odnośnie rzeczywistej grubości pisałem wyżej)

Dla mnie SUBIEKTYWNIE spanie na 2 cm samopompce a na 2,5 cm (gdzie wizualnie naprawdę jest różnica) nie ma znaczenia - wstaję rano ,,połamany'' ;)
Ale już 3 cm nie mówiąc o 5 cm robi różnicę - pewnie ,,nie dobijam biedrem'' do gleby ;)
-------------------------------------------
wynik mierzy siły

dave.

Na materac dmuchany także musisz uważać. Nieprzebijalność gwarantuje jedynie karimata. Jeśli będziesz miała czas i ochotę, to zerknij może do Intersportu - mają w ofercie materac dmuchany McKinley Trekker, który wygląda interesująco: http://tiny.pl/g6mc8

Szerokość maty/materaca 48 cm
Grubość maty/materaca 8 cm
Długość maty/materaca 181 cm
Współczynnik izolacji 2.0 - 2.5
Materiały 190T Diamond Ripstop Poliester
Waga 445 g

Jeśli tylko ta waga jest podana zgodnie z rzeczywistością, to będzie o całe 45g cięższy niż Z-Lite, a komfort spania powinien być bez porównania wyższy. ;)

Dobra cena dave. I waga w tej cenie też dobra.
Pytanie (w zasadzie ogólne) jak się śpi na materacykach z podłużnymi komorami o stosunkowo niewielkiej szerokości samego materacyka?
-------------------------------------------
wynik mierzy siły

O kurcze, Dave, dobra znajda ten materac! Ląduje na liście do obczajenia. Z uważaniem na materace to wiem, ale przynajmniej w porównaniu z samopompą łatwiej taki uszkodzony spakować i zabrać... Nie wiem, jakoś ogólnie idea samopomp wydaje mi się mało praktyczna

PRS - mam taki materacyk Karrimora, z podłużnymi komorami, niezbyt szeroki.
Spało się na nim całkiem komfortowo, wzdłużne komory pozwalały wygodnie się na nim ułożyć i czasem układałem go tak, by boczne komory były ciut wyżej. Ale że sypiam na brzuchu, to wolałem jednak płaską powierzchnię a nie kołyskę.
Trochę był tylko za śliski, z pochyłości łatwo się zjeżdżało.
NeoAir Xlite daje podobną wygodę i o wiele lepszą termikę. Komory są poprzeczne.
Obydwa mają podobną grubość i dają porównywalną wygodę.
Uciążliwe jest natomiast nadmuchiwanie. Po dwutygodniowej wędrówce zastanawiałem się nad przystąpieniem do orkiestry dętej ;-)
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.

Stary jestem , więc po kilku matach, samopompach i materacach przy obecnym użytkowniu zszedłem Neoair Xterm calorocznie - 420 gram . Używam wyłącznie wersji z workiem. Jeśli bym rozważał wygodę to są trzy dobre materace : Neoair Xterm, Xlite i samopompa Mammut antislide 3 mm - jedyna która się pompowała.
Xterma przeczołgałem przez niezłe krzaczory i nie przebiłem. Udalo mi sie przebić Mammua w Mongolii, ale klejenie było proste. Leśna o ile pamiętam przebiła X-lite na kolczastych roślinach w Nowej Zelandii. Tak w normalnym użytkowaniu przebicie tych materacy nie jest łatwe :-).
---
Edytowany: 2018-07-13 07:50:28
-------------------------------------------
ramol

Yatzku - pytam w zasadzie czysto teoretycznie. Fakt - próbowałem zakupić materacyk z Deca ze starej serii jak był przeceniony (chyba 80 zł) ale był już niedostępny w RP (zgapiłem się). Dla mnie materacyk byłby potrzebny do spania w kokpicie łodzi (na ławce burtowej). I tu już jest z czego zlecieć ;) szczególnie, że laminat jest śliski. Kwestia dymania praktycznie nieistotna - raz i ,,spokój'' do końca rejsu.
NeoAir Xlite czy tym bardziej Xterm są poza moim zasięgiem finansowym. A i np. taki Venture byłby mocnym kaprysem.

@cookiejaaar samopompy są OK jeżeli niesiesz to na niewielkie odległości lub/i nie niesiesz wcale
oraz jako spanie zimowe w połączeniu z karimatką.
Jak by nie było jeżeli przebijesz samopompkę to masz jeszcze jakąś izolację termiczną (pomijając karimatę) - jak zejdzie powietrze z materacyka to już d... lodowata.
Ale to wiadomo :)
-------------------------------------------
wynik mierzy siły

PRS ja właśnie dużo łażę ;). Ale dopiero w tym roku chcę się bardziej przerzucić na spanie pod namiotem. Ale żadnym hardkorem nie jestem, więc muszę uważać na wagę plecaka.

Patrzyłam wczoraj na materace Exped Lite i UL Lite, po 5 cm grubości:

http://m.polarsport.pl/item/313637333539 - wersja UL to 350 g za ok. 400 PLN, jakbym chciała tyle wydać na matę to bym brała. Leżałam na niej i bardzo mi było wygodnie :)

https://www.polarsport.pl/mata-exped-air...5-0cm.html - wersja Lite przy ponad 500 g za ok. 300 PLN przegrywa z McKinley Trekkerem w przedbiegach.

dave.

Współczynnik RV na poziomie 1.7 to niewiele. Z-Lite ma 2.2 i śpiąc w puchowym śpiworze, przy przymrozkach już czułem chłód od gleby. Thermarest podaje na opakowaniu, że limit komfortu cieplnego tej maty kończy się w okolicach zera i chyba tak jest w rzeczywistości.

Na Expedzie nie potrafię wyspać. Jak mi w sierpniu przyjedzie drugi thermarest z USA to będzie do sprzedania ( w stanie jak nowy)
-------------------------------------------
ramol

@dave. jeżeli współczynnik ,,oporu'' termicznego dla ,,ciała stałego'' da się zmierzyć (szpryca) to... dla materacyka... jak dla mnie już wyższa fizyka ;)
Wcale nie jest tak, że im grubszy to lepiej. Przykładowo na welurze który ma ok 21 cm grubości z dodatkowo położonym kocem potrafi nieźle przepizgać w chłodniejsze, letnie noce w namiocie. Wiem to z autopsji.
Parę lat temu wstecz ,,rozprawiliśmy'' się z tym tematem dogłębnie i nie ma co wracać.
Producent/sprzedawca może sobie pisać co chce ale... praktyka jest taka, że dla niezłej maty piankowej przyjmujemy 0,14 x grubość czyli np. mata 12 mm (płaska) ma R value=1,68. Zawsze to lepiej marketingowo wygląda niż ZERO przecinek DWADZIEŚCIA DZIEWIĘĆ :) :) :)
Dla materacy dmuchanych Multimat podaje (jeżeli podaje) współczynnik ok 0,22 do 0,24 przez jaki trzeba przemnożyć grubość (różny bo różny materiał obiciowy) by otrzymać Tog value.
Czyli np. http://www.multimat.uk.com/store/products/superlite-air będzie (ok, powinien mieć ) R value=9,12
Therm a Rest podaje wartości R w jednostkach amerykańskich.
Wszystkie ,,wytłoczki'' i ,,karbowanki'' trzeba mierzyć od ,,dołka'' do przeciwnej strony (zazwyczaj jest naprzemiennie więc do płaskiej powierzchni). I wtedy mata mająca w opisie 20 mm ma w rzeczywistości 10 mm.
Naprawdę ciężko jest trafić w RP dobrą matę o grubości (rzeczywistej) 15 mm w rozsądnej cenie.
-------------------------------------------
wynik mierzy siły

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22