NGT

Pełna wersja: [Recenzja] HiMountain Razor 25
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
OPIS PRODUKTU:

- jednokomorowy
- w tylniej części zastosowano piankę z kanałami wentylacyjnymi
- wygodny pas biodrowy z kieszeniami
- dwie zewnętrzne kieszonki z siatki
- dwie frontowe kieszenie zamykane na zamki wodoodporne i łatwo dostęna kieszonka na górze plecaka
- taśmy i elementy z hypalonu pozwalające na montaż dodatkowego wyposażenia
- możliwość mocowania czekana lub kijków turystycznych
- przygotowany do zastosowania camel bag`a

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
14-04-2009, 20:38

Wstęp
Plecak dostałem do testowania w swoje ręce 2008-09-17, czyli nie upłynął jeszcze pełny rok ale pewne sprawy spowodowały, że pisze recenzje wczesniej. Oczywiście z upływem czasu bede uzupełniał wiadomości o użytkowaniu.

Budowa plecaka
Razor 25 jest plecakiem jednokomorowym, w komorze znajduje sie kieszeń na camelbag. Oprócz tego posiada dwie kieszenie frontowe zapinane na zamki błyskawiczne YKK, które jednak nie są wodoodporne jak podaje producent, a po prostu wszyte drugą stroną. Na górze plecaka jest też łatwo dostępna kieszonka na różne drobiazgi. Oprócz tego po bokach znajdują sie dwie kieszenie z siatki na butelki na napoje a na pasie biodrowym znajdują sie dwie małe kieszonki podręczne. Tyle na wstępie, reszta wyposażenia plecaka bedzie dalej opisana.

Konkrety
Plecak ma podaną sugerowaną pojemność 25 litrów, co moim zdaniem jest podane nieco na wyrost, pojemność wydaje sie mniejsza o ok 2 litry ale to stwierdzenie na podstawie wizualnego porówniania do innych plecaków. Pomiarów fachowych nie robiłem, więc jest to zdanie z którym można sie nie zgodzić. W każdym razie.. do plecaka na wypad jednodniowy można sie bardzo fajnie spakować, mieści sie wszystko co potrzeba. Kijki i czekan można całkiem rozsądnie przypiąć, wszystko sie trzyma całości. Dodatkowych elementów z Hypalonu tak jak i mozliwości podpięcia camelbaga jakoś nigdy nie udało mi sie wykorzystać, w moim przypadku nie są one potrzebne, ale fajnie że są.

System nośny i wentylacja
Plecy plecaka ( brzmi jak masło maślane ;) usztywnione, przymocowana pianka pokryta siatką ukształtowaną w elementy umożliwiające przepływ powietrza. Trzeba przyznać, że jest to dobrze rozwiązane, pianka jest dość sztywna, co z jednej strony budziło troche obawy o wygodę, lecz po dłuzszym używaniu plecaka sprawdza sie według mnie bardzo dobrze, przynajmniej wiekszy ciężar nie powoduje zbytniego ściśniecia pianki i system wentylacyjny dalej działa.
System nośny według mnie optymalny jak na plecak tej wielkości, po dopięciu pasa biodrowego i paska piersiowego plecak trzyma sie pleców bardzo dobrze. Przy dobrym spakowaniu plecaka i dopięciu pasków można spokojnie biegać z plecakiem, nie podskakuje, nie lata na boki.
Podoba mi się rozwiazanie pasa piersiowego, przy dobrym dociągnięciu pozwala na bezproblemowe oddychanie, porusza sie tak jak klatka piersiowa przy oddechu, nie utrudnia tego ruchu a jednocześnie plecak trzyma się dobrze i nic nie uciska.

Wodoodporność
W zasadzie na lekkim deszczyku nic nie przemaka, jednak na dłuższym przebywaniu w deszczu trzeba sie liczyć, że zawartość plecaka bedzie mokra, ale plecak z założenia nie jest nieprzemakalny.

Wady
W zasadzie jedna wada, i ma na imie Dura Lite czyli główny materiał z czego plecak jest uszyty. I tu istota Expert Series padła.
Plecak jest w użyciu od 7 miesięcy, po ok 4 miesiącach druga warstwa materiału (nazwe to nie fachowo podgumowanie) w miejscu wszycia zamku głównego zaczeło odwarstwiać się. Ok. miesiąc później widać było rozchodzenie sie materiału co w końcu zaowocowało dziurą, która sie powiększa.
Dura Lite to materiał rip-stop w romby, po pewnych obserwacjach wydaje mi sie że po prostu ten materiał ma większą wytrzymałość na rozciąganie w kierunku dłuższej przekątnej kratki rombu. W drugą strone jest dużo słabszy, i ułożenie materiału wzdłuż zamka głównego było błędne. Ale to jest tylko takie moje zdanie, nie jestem w tym fachowcem ale warto by to producent sprawdził.

Podsumowanie

Plecak ma wiele zalet niestety użyty materiał ma wiele do zastrzeżeń. Po pełnym roku użytkowania uzupełnie recenzje.

Zalety
- system nośny
- duża możliwość troczenia
- wygląd ( ocena subiektywna )

Wady
- kiepskiej jakości materiał Dura Lite

OCENA PRODUKTU:

Wygoda: 5/5
Wyposażenie: 5/5
Wytrzymałość: 2/5
Ogólna: 4.00/5


[Obrazek: P1010298.jpg]

[Obrazek: P1010301.jpg]


teraz czekam na krytyke;)
-------------------------------------------
;)

moim zdaniem dobrze że zapodales rec. szybciej gdyz warto ostrzec innych potencjalnych kupujących by zwracali uwage na jakosc materialu uzytego do budowy tego plecaka

dziś wieczorem uzupełnie jeszcze o pare spraw.
-------------------------------------------
......:/

~tofelek47, z przyczyn obiektywnie mi znanych Twój post wykasowałem.
-------------------------------------------
http://ngt.pl/users/tytus

Mariusz_76

Dzisiaj oglądałem ten plecak. Z daleka rzuca się w oczy;-)
Ten materiał o którym pisałeś w dotyku daje takie odczucie, że można go bez problemu w palcach podrzeć.

Design bardzo fajny, szkoda bo mógłby to być hit tego lata;-)
Dziwna poniekąd polityka HI-Mountain - zbyt dużo takich wpadek ostatnio ma ta firma. Cała para idzie w gwizdek.

Do Jagular - jak sprawowało się dno komory głównej plecaka??? - odniosłem wrażenie, że jest ono z gumy - coś jak bukłak wewnętrzny.
-------------------------------------------
Mariusz

Materiał dna komory głównej jest w porządku, nic się z nim nie dzieje. materiał kieszeni na bukłak jest inny, przynajmniej w moim egzemplarzu. Materiał na bokach plecaka dalej ulega degradacji...
---
Edytowany: 2009-06-24 19:24:18

ladaco

Pewnie ''spece'' od kosztów wzięli się za sprzęt i ''oszczędzają'' wymieniając dobre materiały na ''nieco'' gorsze ale znacznie tańsze.
-------------------------------------------
codziennie wstaje nowe słońce

Mam dotąd ten model, zakupiony ok. 2007 roku. W zasadzie nie zauważyłem problemów z wytrzymałością tutaj opisanych.

Wady:
- W ciągu pierwszego roku urwała się górna rączka (pasek), ale to dotąd w użytkowaniu mi nie przeszkadzało akurat.
- Pas biodrowy nieco krótki na moje rozmiary (90kg) w warunkach zimowych (mając polar + softshell po prostu go nie zapnę).

Pakowność:
- Spokojnie mieszczę się jadąc na tydzień do znajomych (ubranka, bielizna, kosmetyki + aparat, a nawet ręcznik).
- Na wycieczki jednodniowe miejsca jest aż nadto.
- Często nosiłem w nim duże teleobiektywy, jednak duży, stabilny statyw już niewygodnie się w nim/na nim niesie.
- Na zewnątrz bez problemu przypinałem i nosiłem od butów i kurtek, śpiworów, poprzez kijki do rakiet śnieżnych (74x23 cm każda!).

Po 8 lat ciągłej eksploatacji, noszenia drobiazgów i ciężarów, w mieście, na rowerze, trekingu, deszczu, upale, śnieżycy, widać ubytek na grubości spodniego materiału oraz mikroskopijne dziurki - myślę normalne zużycie części stawianej na ziemi.
Na pozostałym materiale wypełniającym komorę nie widać uszkodzeń. Z innych rzeczy, boczne siatki kieszonek są powyciągane, co raczej jest rzeczą naturalną po takim okresie użytku (w nich zwykle 1,5l PET, nierzadko klucze lub mały statyw).

Generalnie kupił by go kolejny raz :-)
-------------------------------------------
wallace