NGT

Pełna wersja: [Akcesoria] Zegarek w góry
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
mój wysokościomierz (Suunto core) pokazywał ok. 120 m. mniej niż podawała mapa. Nawet ustawiony ręcznie po jakimś czasie pokazywał niższą wysokość. Różnice nie były już tak znaczące powyżej 4.500 m npm a na Thorung la pass właściwie już była nieznaczna (ok. 10m. mniej). Zastanawiam się, czy mapa kłamie, czy wysokościomierz w zegarku nie potrafi złapać właściwej wysokości.
-------------------------------------------
Koty to dranie

Brać pierwszego lepszego G-Shocka bez WC i TS, czy dozbierać 2x tyle na GW-9200? Pytanie na pierwszy rzut oka głupie, ale posiadaczy zwykłych i niezwykłych G proszę o podpowiedź.

Magilka! pytanie podstawowe: kalibrowałaś ciśnienie, czy wysokość.
Sądzę, że będąc w terenie górzystym, twoim punktem odniesienia powinna być wysokość konkretnego punktu: schroniska, stawu, etc... Ta jeżeli w punkcie docelowym będzie niższa, to nie jest niedokładność przyrządu. To objaw że w między czasie znalazłaś się w strefie wyżu (czyt. dobrej pogody). Jeżeli było by więcej to znaczy idzie niż (czyt. zła pogoda).
Przy kalibracji, gdzie punktem odniesienia byłoby ciśnienie, wartość zawsze będzie inna, w zależności od tego jaka była aktualna tendencja pogodowa.
Tu odrobinę teorii:
http://www.turystyka.skibicki.pl/forum/v...&view=next
-------------------------------------------
Pim

Nie znam się więc zapytam. Są zegarki, które wysokość biorą z gps?
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie internetowym. Anglia

Mogilka,

do tego, co napisał PIM dodam tylko, że na niewielkich wysokościach (do 2000m) zmiany ciśnienia wraz z wysokością zachodzą bardzo szybko. Na każde 8 metrów zmiany wysokości ciśnienie zmienia się o 1 hPa. Niże bądź wyże przynoszą zmiany nawet większe niż kilkanaście hPa od normalnego na tej wysokości - a to wystarcza do błędu odczytu wysokości na poziomie stuparudziesięciu metrów. I nie jest to wada zegarka ani jego czujników.
-------------------------------------------
www.gadabout.pl

Miesiąc temu: w W-wie wysokość była na poziomie 102 m - pięć godzin później w Słubicach nad Odrą była -12 m (powinno być około 24 m).
Jadąc tam przejechaliśmy solidny front pogodowy, no i przemieściliśmy się ponad 400 km.
-------------------------------------------
Pim

Kivak: przeglądałem ostatnio dość dużo net (przez jakiś czas zastanawiałem się nad kupnem takiego zegarka) i pamiętam wypowiedzi, że info nt wysokości z gps-ów jest dość niedokładne (niestety, nie pamiętam już, skąd dokładnie ta informacja).
Sam nie mam z tym doświadczeń...
---
Edytowany: 2013-06-14 13:23:09
-------------------------------------------
JL

Chociaż tytuł wątku delikatnie sugeruje właściwości ''zegarka w góry'' (ciśnieniomierz, wysokościomierz), ja powtórzę wybór dokonany niegdyś przez Piotrunia (strona 14 wątku) i zaproponuję tani zegarek z Decathlona/Koodzy o nazwie ''Geonaute'' (cała seria produktów).

Zegarek kupiłem jakieś dwa tygodnie temu w Decathlonie XS w Chorzowie za 39,99 zł, czyli cenę... ciekawą niebywale.
Kupiłem nawet dwa, dla siebie i żonki.
Dla niej wybrałem naprawdę ładną czerwień z białymi klawiszami funkcyjnymi, ja skusiłem się na czerń.

Zegarek nie za duży - zwłaszcza dla kogoś, kto lubi nosić cegły na ręce :) - ale całkiem zgrabnie wykończony, o ciekawym i nienachalnym wyglądzie.
Najważniejsze cechy:
- tani,
- wodoszczelny (można pływać, bez korzystania z przycisków),
- z podświetleniem,
- godzina, data, stoper, alarm,
- znana z jakości gwarancja Decathlona,
- wygląd,
- czytelny wyświetlacz.

Zegarek nie dla biegaczy, tu raczej brylują Timexy (o często paskudnym wyglądzie).
Ja szczerze polecam. Absolutnie nie wstydzę się założyć go na rękę, kolorowe wersje kobiece całkiem zgrabnie wyglądają i mogą uchodzić za ciekawy dodatek do ubioru.

To ten:
http://www.decathlon.pl/zegarek-cyfrowy-...42988.html
http://tnij.org/v8yv

i w wersji dla babeczki:
http://www.decathlon.pl/zegarek-cyfrowy-...42992.html
http://tnij.org/v8yu
---
Edytowany: 2013-07-01 08:34:59

Witam
Mam pytania: do czego służy ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza
tzw ciśnienie względne,przecież barometr w zegarku wskazuje nam ciś bezwzględne,
wyruszając w trasę kiedy kalibruje się wysokościomierz a kiedy barometr
Na jakie watości ustawiony jest barometr i wysokościomierz w casio riseman
(gdy mamy wskazania off)
-------------------------------------------
zara

Jeżeli zmierzysz ciśnienie względne w:
- Trójmieście;
- Warszawie;
- Krakowie;
- Nowym Targu;
- Zakopanem;
każde z nich będzie miało inną wartość, na którą wpływa:
- wysokość n.p.m.
- lokalne zmiany ciśnienia ( na tym dystansie może przechodzić kilka frontów atmosferycznych wyżowych i niżowych).
W tej sytuacji te pomiary są nieporównywalne. Dlatego przeliczanie ich do poziomu 0.0 n.p.m. daje wspólny punkt odniesienia i wtedy widać wahania ciśnienia atmosferycznego na tej trasie, bez zafałszowania obrazu o wysokość n.p.m. urządzenia pomiarowego.
Zegarki zazwyczaj przeliczają wartości wg. zaprogramowanego algorytmu.
Stacje pogodowe podają informację jaka wartość ciśnienia jest podawana.
Czyli:
- mapy pogodowe operują ciśnieniem zredukowanym,
- barometr umieszczony w gablocie w Parku Zdrojowym w Rabce podaje ciśnienie względne. Jest urządzeniem mechanicznym, pozbawionym możliwości automatycznego przeliczenia,
- stacje pogodowe jakie są coraz popularniejsze i można je mieć w domu, zazwyczaj pozwalają na ustawienie wartości jaka nas interesuje, czy względna, czy bezwzględna.
-------------------------------------------
Pim

@kivak: jest kilka takich zegarków (?). Począwszy od popularnych wśród biegaczy Garminów (jak nieśmiertelna 305) przez drogie Suunto (różnych wersji) po model Geonaut z GPS (a są i innych firm, np. Nike). Niektóre (niestety te najdroższe) podają wysokość npm opierając się o pomiar tak z GPS, jak z czujnika ciśnienia atmosferycznego. Dokładność pomiaru GPS w takim zegarku, przynajmniej w odkrytym terenie górskim, jest - w mojej ocenie - zadowalająca. Oczywistą wadą jest krótki czas działania, zwykle nieprzekraczający 20 h w trybie GPS.
A swoją drogą - kupując zegarek z wysokościomierzem barometrycznym warto kupić taki, który próbuje rozróżnić (np. za pomocą zmiany temperatury, szybkości i wielkości zmiany ciśnienia atmosferycznego) zmianę ciśnienia powstającą za sprawą zmiany wysokości npm od tej, która powstaje za sprawą czynników meteo. Nie wiem, czy relatywnie popularne Timexy lub Casio tak mają, ale chyba Suunto i na pewno Ciclosport - tak.

EDIT: właśnie rozmawiałem z posiadaczką Suunto Ambit - tu bateria trzyma z włączonym GPS dobrze ponad 20 h. Jeśli to prawda - to naprawdę w tej kategorii zegarków - nieźle. Ale za jaką cenę......
---
Edytowany: 2013-08-09 23:25:43
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl

Są też aplikacje np. na Androida, które biorą wysokość w oparciu o dane GPS: albo wprost z satelity, albo z map (Google). Może coś takiego wystarczy przy sporadycznym używaniu???
Nie testowałem w górach, tylko trochę w mieście...
-------------------------------------------
JL

gavagai, z tym rozróżnianiem przez barometr przemieszczania czy zmiany ciśnienia, to żeś pojechał po bandzie.
Ciclosport tak nie ma. Nie chyba, ale na zicher.

Zbynek - no cóż, polecam Ci przeczytać (strona 6) http://amppolska.pl/info/INSTRUKCJE/CICL.../ALPIN.pdf Ale rozumiem, że Twoje doświadczenia z Ciclosportem temu przeczą. Moje nie - z wszystkich zegarków które miałem z barometrycznym wysokościomierzem Ciclosport jest najdokładniejszy. Na zicher.

Oczywiście i Alpin potrafi pokazać, jakby przez noc łóżko w cudowny sposób przemieściło się o x metrów w górę lub w dół. Ale - nie wiem w sumie dlaczego - częściej kalibruję go w domu niż w górach a błąd jego wskazań jest - jak dla mnie - prawie zawsze niemal zupełnie nieistotny. Tymczasem np. w moich dwóch Timexach (jak i w testowanych kiedyś w górach urządzeniach od Canyona i Casio) było z tym gorzej. W mojej więc ocenie urządzenia próbujące odróżnić przyczynę zmiany ciśnienia powstałe za sprawą zmiany wysokości npm od zmiany czynników meteo wypadają lepiej.
---
Edytowany: 2013-08-10 14:00:07
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl

Chodzi o opis zawarty od ostatniego akapitu strony 4 do połowy strony 5?

Nic takiego tam nie ma. Przełączanie wskazań to nie to samo.

Jak sobie wyobrażasz interpretację zdania:
''Jeżeli wysokość nie zmienia się w przeciągu 30 minut o więcej niż 350 metrów ALPIN automatycznie przełącza się w profil pomiaru ciśnienia''?

700m podejścia w ciągu godziny to całkiem niezłe napieranie. I co? Zegarek miałby to potraktować jako odpoczynek i zmianę ciśnienia atmosferycznego? Litości.

Nawet gdyby w instrukcji pomylili się o 10 razy i to było tylko 70m na godzinę, to co? Łagodne 10 godzinne podejście o 700m a przyrząd mi mówi, że jetem nadal 700m niżej, tylko ciśnienie się zmieniło?

BTW, mam HAC 5.

Edzia:
Strona nr 5, czyli w pdf nr 6, tak?
---
Edytowany: 2013-08-10 13:53:23

Nie, nie mam na myśli funkcji automatycznego przełączenia wskazań (którą zegarek ten ma - jak zresztą większość innych podobnych - przełącza się zaraz na podanie wysokości, kiedy zaczyna się iść pod górę - pewnie zależy to jak piszą od prędkości zmiany mierzonego ciśnienia atm) a odróżnienie zmiany ciśnienia powstałej za sprawą zmiany wysokości od tej, która jest wynikiem czynników meteo, czyli akapit, gdzie piszą ''Pomiar ciśnienia nie jest zależny tylko od ciśnienia atmosferycznego, ale również od temperatury''. EEDIT: Coś podobnego powinien mieć, myślałem, i HAC5, ale w jego instrukcji o tym chyba nie piszą http://www.ciclosport.se/produkter/bruks...isning.pdf
---
Edytowany: 2013-08-10 14:19:22
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl

Zmiana temperatury to, o ile pamiętam, 1st spadku na 100m wzrost wysokości.

Jak pójdę rano pod górkę, gdy jest zimno, to w południe, gdy jest gorąco zegarek nie pokaże mi wzrostu wysokości? Bo temperatura była stała?

Kompensacja temperaturowa, w jakichś normalnych rozwiązaniach ;-) tyczy się przypadku żeby zrównoważyć odkształcanie się elementu ciśnieniomierza od zmiany temperatury. Ma on tylko reagować na zmiany ciśnienia.

Mam, czy miałem, jakiś badziew, co pokazywał różnicę rzędu 100m przy zmianie temperatury o 20st.

Edzia:
W angielskiej instrukcji da Alpin 5 piszą jaśniej, a nie enigmatycznie jak w polskiej, o tych 350m. Wolne tłumaczenie:

''Jeśli w przeciągu 30 minut nie pojawi się zmiana z prędkością 350m/h, to zegarek przełączy się na tryb baro. Aktualna wysokość zostanie zachowana, tak by po postoju czy noclegu turysta nie musiał jej znowu ustawiać''

Co i tak jest dosyć niejasne, i podejrzewam też, że nie do końca prawdziwym zachowaniem przyrządu :-D Albo z niemieckiego źle przetłumaczono, albo pisała osoba nie bardzo rozumiejąca działanie tego akurat modelu.

W innych wysokościomierzach jest coś takiego jak wysokość bazowa, którą należy SAMEMU ustawić, lub zachować, tak by rano tylko zrobić klik i przywrócić poprzednią.
Upieram się nadal, i będę tego bronił jak niepodległości, że prędkość podchodzenia 350m/h jest jeszcze całkiem niezła.
---
Edytowany: 2013-08-10 14:55:11

''Jak pójdę rano pod górkę, gdy jest zimno, to w południe, gdy jest gorąco zegarek nie pokaże mi wzrostu wysokości? Bo temperatura była stała?''

Mój pokaże. Jak mówię - jest zadowalająco precyzyjny. Choć oczywiście, jak pisałem, nie bezbłędny. Ale na tyle dobry, że na wyjeździe rzadko kiedy przejmuję się jego kalibrowaniem. Dokładnych algorytmów stosowanych do wyliczania wysokości w Alpinie nie znam, ale uważam, że działają bardzo dobrze. W Timexie, który bezpośrednio poprzedzał u mnie Alpina, rozbieżność między wskazaniem a rzeczywistością często była rozczarowująca i przez to dość frustrująca.

Nie używałem nigdy Suunto, gdzie wysokość podawana jest w oparciu albo o dane GPS albo ciśnienie atm. Mam jednak taniego Holuxa (wydaje mi się, że 260), który zegarkiem nie jest ale raczej loggerem, który automatycznie kalibrując się o oparciu o (jeśli mnie pamięć nie myli) uśrednione pomiary oparte o GPS - a więc w ten sposób próbując rozróżnić zmianę ciśnienia powstałą za sprawą zmiany wysokości od czynników meteo - również okazał się przyzwoicie precyzyjnie podawać wysokość i jej zmianę.


EDIT:
Nie pisałem o zmianie funkcji wyświetlacza z altimetru na barometr. Jak to tam dokładnie działa, i czy jest pomyłka w instrukcji - nie wiem, być może (być może jednak chodzi tu o osiągniecie prędkości w pionie chwilowej 350 m/h? Ta wartość już taka wysoka nie jest (piszą o niej w niemieckiej instrukcji), ale wydaje mi się, że i takiej nie trzeba osiągać, żeby wyświetlacz przełączył się z wysokościomierza na baro. Mi się np. automatycznie przełącza podczas wspinania, gdzie na pewno takiej chwilowej prędkości nie osiągam. Zaś sama wartość 350 m/h to chyba wcale taka niezła nie jest - bym raczej oceniał, że średnia. Niezła, czy bardzo dobra po prostu to - bym rzekł - tak > 600 h/m:))
---
Edytowany: 2013-08-10 15:09:17
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl

Prędkość wznoszenia zależy też od nachylenia zbocza :-)
Weź mi tu wejdź z dużym plecakiem z Ustrzyk Grn na Szeroki Wierch, pewnie ze 600m, w czasie krótszym niż 2h. Da się. Ale po co? :-)

@Pim pyta ''Magilka! pytanie podstawowe: kalibrowałaś ciśnienie, czy wysokość.''
Wysokość.
W sumie jakoś mi to specjalnie nie przeszkadzało, że zegarek pokazuje niższą wysokość. Bardziej mnie interesowała różnica wzniesień przy podejściach.
-------------------------------------------
Koty to dranie

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41