NGT

Pełna wersja: Dobór sprzętu na 'Selekcję'
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Jestem fanem puchu, ale do "harcy"  w stylu "Selekcji" to syntetyk z Deca, widziałem takie "firmówki" marki Elbrus, Hi-tec itp...Coś nie drogiego, co można ciorać. Puch w takich warunkach się nie sprawdzi. Nocny dygot w zamoczonym puchu z "siadłym loftem" to nic miłego.
Na opisane przez ciebie warunki, taki waciak + bluza ze stretchu i ciepła bielizna powinny się sprawdzić. Celował bym w waciak w wersji z kapurem. Zastanowił bym się nad kurtką HS, ale tak dobraną by ją móc założyć "na" warstwy izolujące. Rozumiem, że w ramach tej imprezy biwak jest mało komfortowy, czy wręcz przygodny? Jak tak, to w padającym deszczy ze śniegiem "za kamieniem" jakoś noc przetrzymasz. A warstwy izolujące pozostaną w miarę suche....
(03-08-2020, 06:49)Pim napisał(a): [ -> ]Rozumiem, że w ramach tej imprezy biwak jest mało komfortowy, czy wręcz przygodny? Jak tak, to w padającym deszczy ze śniegiem "za kamieniem" jakoś noc przetrzymasz. A warstwy izolujące pozostaną w miarę suche....

Biwak jest tego rodzaju, że każdy rozkłada co tam ma - jedni bivibag, inni sam śpiwór z pałatką, a jeszcze inni norki czy zwykłe namioty. Ja raczej norka.
Na początku brałem pod uwagę jakiś droższy sweter czy kurtkę, bo nie chciałem żeby doszło do sytuacji, w której pózniej pożałuję, że nie wydałem więcej na sprzęt... No ale skoro tak mówicie jak mówicie, to coś w tym musi być.

Ach, no i oczywiście jednym z kryteriów jest kompaktowość - kurtka puchowa z Hi teca się nie nadaje, zajmuje kupę miejsca w plecaku. Ale to był puch, więc temat zamknięty.
Ja bym się tam do tego biwaku to za bardzo nie przyzwyczajał na selekcji.
Moja sugestia: mając waciaka, poszukaj botków z primaloftu (opcjonalnie bardzo grube skapety z Navy - bardzo gruby PowerStretch - Walonki, szyje je Kwark). Wtedy w płachcie biwakowej, zimny biwak będzie znośny. Taki system kilkukrotnie stosowałem w akcjach górskich: na lekka i szybko. Komfortu nie ma, do +2 będzie znośnie i kilka godzin takiej niby drzemki daje się zaliczyć.
Zestaw: waciak, botki, płachta biwakowa. Marzną niestety uda, kolana.
Po za tym wydaje mi się, że "selekcja" jest dobrze opisana na licznych forach. Może jest inny, lepszy patent?
Co do skarpet - zamierzam wziąć zwykłe trekkingowe jak i wodoodporne z gore texem https://8a.pl/skarpety-sportowe-bridgeda...-black-red
Co do spania - najchętniej spałbym pod gołym niebem, co by czasu zaoszczędzić no ale nigdy nie wiadomo czy nagle ulewa nie przyjdzie - teoretycznie można być przykrytym samą płachtą (o ile nie jest zimno), oczywiście w śpiworze, ale z kolei wtedy komary naparzają.
Z tymi bivibagami to jedna rzecz mnie odstrasza, a mianowicie wilgoć, która może się pojawić w środku. A jak się pojawi to zaraz się człowiek wychłodzi. Wydaje mi się, że najlepszy jest jakiś mały namiot, był kiedyś Fjord Nansen Muwang I ale niestety obecnie chyba nie do zdobycia. Łatwo się rozkładał i składał.
Hej,

Moje pytanie nie dotyczy selekcji, ale terytorialsów, ale nie chciałem robić nowego wątku:

Czy w czasie szkolenia i służby WOT można używać swoich butów? Jeśli można, to jakie są warunki i jakie modele polecacie? Myślałem o Hanzel Trail. Moja żona używa ich turystycznie w wersji brązowej i bardzo je chwali:
https://www.sklep.hanzel.pl/pl/p/Trail-G034/111

Nie wiem tylko, czy nie są "za krótkie" do munduru i czy może być nubuk.

Z dłuższych, czarnych mają model Gerlach, Brenta i Trekker:
https://www.sklep.hanzel.pl/pl/p/Gerlach-G037/162
https://www.sklep.hanzel.pl/pl/p/SAMPLE-Brenta-002/208
https://www.sklep.hanzel.pl/pl/p/Trekker-021/144

Wszystkie powyżej to nubuk i ewentualnie wstawki cordury. Hanzel ma też z czarnej skóry licowej:
https://www.sklep.hanzel.pl/pl/p/Gorce-R05/113
ale tu martwi mnie brak haczyków, czyli mało wygodne zakładanie i ściąganie butów, choć spadochroniarzom nie haczą się różne linki :-)

Macie doświadczenia WOT-owskie z tego typu butami?
@mniklas Dlaczego nie kupisz czegoś normalnego, lubisz takie wynalazki ?
Kup wojskowe Lowy lub Haixy i temat zamykamy.
> Czy w czasie szkolenia i służby WOT można używać swoich butów?

Z pewnych plotek wiem, że nawet trzeba. Wink Chyba że idziesz tam z nadania, ale wtedy byś pewnie nie pytał.
Ja słyszałem, że ważniejsza mocna głowa, niż buty Big Grin
Mam buty Lowa Tibet, których używam "ciężkozbrojne", na zimę. Są bardzo wygodne i je lubię, ale to twarde buty turstyczne i do lasu latem nie za bardzo się nadają. Niestety, wybór taktycznych Lowa jest taki sobie. Czarnych są pojedyncze sztuki w za małych, lub za dużych rozmiarach. Brązowy pasowałby taki:
https://8a.pl/buty-taktyczne-lowa-zephyr...f-dk-brown

Z Haix-ami nie miałem do czynienia, ale w wątku im poświęconym widzę entuzjastyczne opinie. Duży wybór rozmiarów jest do modelu:
https://krismark.pl/produkt/haix-black-e...ey-nowosc/
to mieszanka welurowo-tekstylna, oceniam, że lepsza na lato.

Jest też droższa wersja z czarnej skóry:
https://krismark.pl/produkt/haix-black-e...1-gtx-mid/
i pewnie lepiej się nadaje na zimę.

Macie z nimi doświadczenia?

Wracając jeszcze do butów Hanzel, to ich buty turystyczne mają dobrą opinię i u mojej żony, i w wątku im poświęconym. W dodatku to polski producent. Co konkretnie jest z nimi nie tak, że zostały nazwane "wynalazkami"?

@m wiem. Rozmawiałem z kumplem z harcerstwa, który w WOT jest od 2 lat. Sprzęt sobie chwali, ale to stary, harcerski twardziel. Buty ma od firmy Demar (letnie). Ocenia je jako wygodne. Widać już na nich mocne ślady użytkowania, ale jak twierdzi, rzeczywiście tak ich ganiają. Zapierdziel straszny.
@mniklas Lowa ma cały katalog butów taktycznych, czarnych i brązowych, jaki masz rozmiar ?

Tu możesz zapytać: https://forum.knives.pl/index.php/board,405.0.html
@mniklas - nie o to chodziło w potrzebie posiadania mocnej głowy po zapisaniu do wotu
@mnemonic222
Niestety, moje Tibety nie mają rozmiaru na sobie, a pudełka już nie mam. Z rozmiarówki Zephyra wybrałbym: UK 9 (43,5).

@m
Odebrałem to jako "mocną psychikę", bo fizycznie dostaje się w kość, ale nie mniej od wytrzymałości fizycznej potrzebna jest wytrzymała psychika i odporność na "daj sobie spokój, po co się tak męczysz?", "nie lepiej spać w domu w wygodnym łóżku z żoną u boku?", "nie żal ci weekendu?" itd.

PS Zmieniłem awatara z tatrzańskiego, na rowerowy.
Stron: 1 2 3 4 5