NGT

Pełna wersja: [Odzież] Polary - wątek ogólny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
No to zostaje tylko kwestia termiki, czy strecz jest jak setka czy dwusetka bo jak wynika z Twoich pomiarów jest cięższy od setki a lżejszy od dwusetki.
Ale zaskoczyłeś mnie, że w streczu ''mieszczą się'' dwie setki z polartec'u

Jeśli będziesz mieć okazję zrób sobie test setka vs strecz pod hardshellem tak jak projektant przewidział, bo różnica mogła też wynikać w odczuwalnej termice z noszenia na zewnątrz, a wtedy polar ''traci'' na termice więcej niż strecz (chociaż w śpiworze taka różnica nie powinna wystąpić). Tak samo jak np windstopper zalaminowany między polarami - jak założysz do pod membranę to staje się bardzo ciepły bo wiatr nie wywiewa ciepłego powietrza z pomiędzy włosków zewnętrznego polaru.

No dobra, to co było w kieszeniach? :-)
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

Rozczaruję Cię - chusteczki higieniczne i czapka Kwarka :)

https://get.google.com/albumarchive/1178...source=pwa

Polary zważyłem kładąc miskę na wadze a do niej bluzy.
Poza ,,setkami'' i starym Alpinusem wszystkie mają długie zamki, większość suwaki w kieszeniach, niektóre kaptury.
Od wskazanej wagi odliczyłem ciężar miski - 190 g.
Wiem, że nie jest to ważenie dokładne co do grama ale nie o to chodzi. Kurtki mają też różną budowę, ale raczej typową dla 2/3 warstwy.
Wklejam jeszcze raz ,,pomiary'' bo są na sąsiedniej stronie
Alpinus 200 (krótki zamek) - 494g
,,Żubr'' - 781 g
Milo Mane P Th P (L) - 537 g
Alvika Pamir 300 (S) - 602g, z kapturem 689 g
Septolette (fleec) - 674 g , z kapturem 767 g
Noł Nejm (fleec) - 629 g
Hippo (Polartec Clasick 300) - 531, z kapturem 594g
To była grupa w gramaturze między 200 a niby 300

Wind Rose, na materiale z niby gramaturą 450, z wierzchu polarek, od środka baranek, podwójne kieszenie, zamki pod pachami - 919 g

Hi-Tec Polaris, jakaś cerata w środku bo to niby nowind - 623 g

Alvika Micro 100 (chyba Cumulus, roz. M) - 167 g

Krótkie zamki, ,,setki''
Lidl, roz. M - 247 g
Hi-Tec (L) - 190 g
Martes (M) - 225 g

Streczyki - długie zamki + kaptury
Dec - 343 g
Montano Cortina (M) pierwszy zakup NGT - 338 g
Montano (czarna) XL - 337 (Sic!!!)

Widzimy, że różnica wagi między Thermal Pro a Tecnopile wynosi 200 g, a kompresyjność to około 30-40% strecza do polara.
Jak ktoś ma trochę czasu to może się ,,przekopać''
http://rcin.org.pl/Content/27562/WA51_44...arzyna.pdf
https://www.igipz.pan.pl/tl_files/igipz/...UTCI-1.pdf

W znanej nam klasyfikacji (choć już trochę starawej)
Primaloft One 133 1,46
Polarguard Delta 1,06
Primaloft One 100 0,98
Polar 300 0,92
Primaloft Sport 100 0,87
Thermal Pro 0,85
Climashield APEX 0.82
Exceloft 80g 0,77
Polar 200 0,76
Primaloft One 60 0,60
Powerstretch 0,49
Exceloft 50g 0,48
Polar 100 0,30
Under Armour Hot 0,19
Wool T-shirt 0,16

Thermal Pro ma prawie dwukrotnie większe clo od streczu.
Ale też widać, że Polar 100 nie ma porównywalnej ,,ciepłoty'' z Powerstretchem.
Na podstawie tego co pisał Grzechotnik https://ngt.pl/thread-492-page-14.html
utwierdzam się, że Alvika Cumulus nie jest właściwą (prawdziwą) setką a raczej ,,50''. W mojej garderobie byłby nią Hi-tec z krótkim zamkiem. I to by się z grubsza zgadzało, przynajmniej wagowo.
Półtora takiej ,,setki'' dawało by ,,streczyk''. Jak widać i jeżeli chodzi o clo też by się z grubsza zgadzało.
m pisząc o dopasowanym streczu i mokrej/suchej skórze ma absolutną rację.
Każdy ma własną termikę. Ja w streczyku Montano mogę maszerować nawet w sporym mrozie (tak powiedzmy do minus 15). Oczywiście kluczem do sukcesu ;) jest odpowiednia bielizna i zabezpieczenie przed wiatrem (jeżeli jest). OK ale to jest ruch, worek, jakieś stoki, etc.
W innej bajce moje doświadczenie (oczywiście subiektywne) jest takie, że jeżeli muszę nocować pod przysłowiową chmurką, jest wilgotno lub temperatura mocno spada i wiem, że śpiwór może nie dać już rady, to zakładam strecza na gołą klatę. Nawet jak jest wilgotny od potu. Tak spałem Leśna np. w Olsztynie
,,Wypracowałem'' tą metodę ;) nocując wielokrotnie na jachcie, co prawda kabinowym, ale bez ogrzewania, wiosną i jesienią. Zabierałem luźnego flecca do spania (jego w sumie nie zważyłem ale mogę, zakupiony ze spodniami jako pidżama :) ), próbowałem spać w Wind Rose jak przyszpiliło (czyli teoretycznie w najgrubszym i najcieplejszym polarze jaki mam) ale efekty były marne. Najpierw nie mogłem zasnąć a później nad ranem ponownie telepawka.
Gdzieś przeczytałem o ,,gołej klacie'', spróbowałem i zadziałało.
Pewnie chodzi o to, że materiał przylega, ale ze względu na tą wewnętrzną strukturę ,,pile'' więzi powietrze przy skórze, izoluje je tą gładką, szczelniejszą częścią zewnętrzną i daje komfort snu.

I jeszcze inna opcja. Waciak.
Np. z Deca waży poniżej 500 g i po spakowaniu zajmuje porównywalną objętość do polara 200
https://get.google.com/albumarchive/1178...4G83_Hwg72
ma na pewno lepszą od niego termikę i izolacyjność i jest prawie, że nieprzewiewny. Moim zdaniem za 70 zł stanowi dobrą alternatywę dla polara jako docieplenie pod HSa http://www.decathlon.pl/kurtka-watowana-...70601.html
Pewnie w innych sieciówkach miejskich podobne kapoty do wyrwania za podobne kwoty. Nie wiem dlaczego ludzie tak przywiązali się, że pod HSa to tylko polar.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Ha, no to jeszcze bardziej skomplikowałeś cały problem bo nie wiemy dla jakich gramatur były mierzone te wartości clo.
Z tym spaniem w śpiworze jest jeszcze tak, że grubsze ubranie izoluje też np ręce od korpusu jak rękawiczki polarowe w łapawicy, które mimo, że grubsze dodają mniej ciepła niż cieniutkie linery.
Co do kompresowalności to jest jeszcze HiLoft, który mnie bardzo miło zaskoczył w tej kategorii w porównaniu to classic'a czy zwykłego ThermalPro. Ale ja generalnie lubię polary a waciaki i puchówki traktuję właściwie wyłącznie jako postojowe docieplenie, głównie ze względu na paroprzepuszczalność i zachowanie przy całkowitym przemoczeniu.

Tak czy inaczej, skoro występują różnice w gramaturach i classic'a i stretcha to nie uda nam się jednoznacznie porównać ich termiki...

Wydaje mi się, że te wybiórcze jak by nie było, zestawienie powstało z ,,inicjatywy'' producenta/dilera??? Primaloftu.
Jest mocno poglądowe bo nie wiadomo jakie gramatury, a jak wiadomo materiały - produkty sprzedawane użytkownikowi końcowemu (czyli nam) pod taką samą nazwą (handlową) mają różną grubość.
Jest wzór więc można by poobliczać (co ONI robią na tych Politechnikach dziś zwanych Univami za nasze pieniądze, ja ruzumiem, że nadal trzeba kontynuować badania nad poziomem cukru w cukrze ;) ) dla najbardziej dziś popularnych na rynku materiałów. Jest jeszcze aspekt ile zyskujemy zakładając np. dwa polary 100 zamiast jednego 200. Bo wydaje mi się, że zyskujemy ,,izolator powietrzny'' między warstwami, który dużo daje w ogólnym rozrachunku - do odczuwalnej termiki.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

mam pytanie czy ktoś z was miał do czynienia z polarem TNF Shadow 200
http://tiny.pl/gc4jx
miałem kupować coś na Thermal Pro ale wydawanie ponad 400zł na polar sumienie mnie gryzło i zamówiłem właśnie tego TNF'a.
Czy dużo gorszą Polar 200 od Thermal Pro ma termikę i oddychalność?

Thermal ma teoretycznie lepszy stosunek termiki do wagi więc zależnie na który dokładnie trafisz, polar byłby nieco lżejszy lub nieco cieplejszy. Ale to różnice teoretyczne. W praktyce pomijalne moim zdaniem, chyba, że trafiłbyś np na najcieplejszą odmianę Thermala. Gwarantuję ci, że nie poznałbyś bez wszywki którą dzianinę masz w ręce/na plecach.
Duża różnica pojawia się dopiero przy porównaniu classic/thermal v.s. HiLoft czy WindPro (chociaż tu też miałbyś problem w dotyku, na grzbiecie już nie).

Właśnie odstałem reklamę polarów Mountain Hardwear na maila reklamowane hasłem ''vintage hardwear''. A więc oficjalnie polar jest retro ;)

Panowia a co sugerujecie w takim przypadku?
Mam polar na thermal pro i ma swoją wadę. (już ktoś to napisał wcześniej) Jest z nim tak, że często jak się założy to jest za ciepło, a jak się zdejmie to znów zimno ;) i zajmuje trochę miejsca. dlatego teraz wychodzę z założenia jak ktoś wspomniał, lepiej mieć dwa niż jeden ;) Mam polar na polartecu power grid, który podobno ma iść bezpośrednio na skórę. Czy na to mogę przyodziać jeszcze w ramach docieplenia power stretch, czy jednak na odwrót? I co? jeśli jeszcze chciałbym dołożyć jakąś bieliznę?

Jak tego grid'a (pewnie to power dry, tak?) masz już na stanie i dobrze dopasowanego to dokup sobie classic'a na wierz - będzie taniej, lżej i generalnie sensowniej.
Jak jest luźny to możesz pokusić się o stretcha na skórę ale dopasowanego i w sumie to tylko na zimę + classic'a na drugą warstwę (albo tego grida jeśli już go masz).

Jak myślisz poważnie o tym MB to zakup sobie bieliznę z dużym udziałem poliprypylenu w składzie jako 1 warstwę.
Może być też oczywiście wełna ale sztuczniak bedzie o wiele tańszy.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Mam grida (dry) luźnego. Problem niestety w polarach jest taki, że ciężko się zakłada jeden na drugi. Myślę, nad tym stretchem, ponieważ ma bardziej śliski materiał zewnętrzny albo właśnie bielizna. Pytanie czy to będzie miało sens. Widzę, że będzie miało :) PRS 35% propylenu to jest dużo czy mało? ;)

Właśnie dlatego polecałem ci classica na stretcha - bo się ślizga. Można też stretcha na stretcha ale to IMO droga, ciężko i gorzej oddycha.
A dodatkowo przyłączam się do polipropylenu - to jest rewelacyjny surowiec, schnie o niebo szybciej niż wełna. Wełna ma tylko tą przewagę, że mniej śmierdzi. Ale to to na krupówkach ważne ;) Zerknij sobie na brynje i ich siatkową bieliznę z polipropylenu. Już o niej pisałem, jestem fanem chyba już dożywotnim. Jako bielizna w paroprzepuszczalności i zachowaniu na mokro bije stretche i wełny na głowę.
A 35% - dobre i co, ale im więcej tym lepiej. Najważniejsze w sumie i tak jest przyleganie bo nawet bawełniana koszulka jak dobrze przylega lepiej może działać niż luźny stretch czy merino.

Dla mnie to o te 5-10% za mało. Ale to też zależy od indywidualnych preferencji i ,,flory bakteryjnej'' ;).
Nie wiem dlaczego Brubeck zmienił proporcje w nowych edycjach. Czy miało to aspekt techniczny czy też ekonomiczny.
-------------------------------------------
Wynik mierzy czyny...

Zdziwiłbym się gsyby polipropylen był tym droższym surowcem w składzie.

HellyHansen szyje też bieliznę z 100% polipropylenu a wygląda zwyczajnie, nie jak brynje.

Dzięki za info. W takim razie rozglądam się za jakimiś dobrymi ofertami stretch lub bielizny.

Teraz to jest ,,sezon'' na rzeczy ciepłe - jakaś lepsza cena bliżej wiosny.
Masz dedykowany wątek
http://ngt.pl/forum/wyprawa-w-alpy-na-mo...jak,4537.h tml
---
Edytowany: 2016-12-19 18:29:54
-------------------------------------------
Wynik mierzy czyny...

Panowie - ponieważ mój stary TNF poszedł w utylizację potrzebuję nowy polar.
Powiedzmy 200, oddychający, dobrze jakby miał trochę z windstoppera. Softshell mam więc chodzi stricte o polar. Ceny nie ustalałem więc zakresu kwotowego brak. Jakieś propozycje?

jak 200, oddychający i trochę z windstoppera to poguglaj sobie Polartec WindPro, albo jakiś fleece+pertex jak np buffalo mountain shirt

PCS Lightweight Thermal Windproof Smock ?
Flecce (raczej mniej niż 200) + nylon...
-------------------------------------------
JL