NGT

Pełna wersja: [Odzież] Polary - wątek ogólny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Prawdę mówiąc, strasznie to mylące z tymi różnymi grubościami Power Stretchu, nawet u tego samego producenta. Dzwonię ostatnio do e-pamir chciałem kupić bluzę kajakową Kwarka, sprzedawca mi mówi ''no tak, jest, ale wie Pan materiał taki dziwny, cieńszy niż w innej bluzie Kwarka którą mam na sobie, i taki mniej puszysty''. Akurat mam inną bluzę od Kwarka z cieńszej wersji PSP i naprawdę ją chwalę, choć była kupiona przez przypadek, dobrze byłoby wiedzieć jaka jest gramatura i dokładny skład przed kupnem nie dzwoniąc i nie dopytując się u sprzedawców, który btw. twierdził że bluza jest z PS bez PRO pomimo tego że ma te 49% nylonu.

Napisałem że mniej więcej chodzi mi porownania a nie że dokładne ;) np jak do Primaloft czy do 40,60,100,130? Jak to Thermal Pro to do 100,200,300? i tak dalej,nie da się dokładnie ocenić jestem tego świadomy każda firma to inna bajka nawet jak jest ten sam metariał np PS. Moja koszulka z PW grzeje lepiej niż Polar 100 ale słabiej niż Polar 390g z innymi materiałami nie mam jak porównać.
-------------------------------------------
Dzika Kuchnia - http://www.youtube.com/channel/UCK

@Szmen, jak kupujesz przez siec, zawsze możesz odesłać, niektóre sklepy dają na to nawet miesiąc, normalnie chyba masz 2 tygodnie. Czynników, możliwości i filtrów przekazywania informacji jest tak dużo, że inaczej niż macając, albo nawet nosząc nie stwierdzisz.

@Grom318
Mniej więcej, się nie podejmuje odpowiedzi i każdy kto Ci odpowie, popełni imo gruby błąd...
-------------------------------------------
Nanga Dream 2013-2014! Justice for all łoi!

Grom318 jest tabela porównawcza w ,,clo'' ale to są dane ,,laboratoryjne''. Jednakże jakiś poglad dają.

Jako 3 warstwa na ocieplenie polar calssic czy thermal pro ma jeszcze sens? Czy lepiej w primaloft lub coreloft polecieć? Na duże mrozy to tylko puch jak dla mnie na postoje.
-------------------------------------------
Dzika Kuchnia na youtube.

To zależy,
Ja w mokrych warunkach noszę polar 300 jako ocieplenie postojowe - najważniejsze jest to, że w porównaniu z kurtką z thermolite i puchu znacznie lepiej odprowadza pot co jest o tyle istotne, że wprawdzie na postoju się nie pocisz tak bardzo ale też znacznie szybciej i skutecznie można osuszyć resztę ciuchów. Pot ma szansę odparować w czasie bezruchu. Plus polartec jest znacznie trwalszy niż puch czy syntetyk. Tyle z zalet. Z minusów: waga i konieczność narzucenia czegoś na wierzch. Oczywiście można kupić wind pro albo coś a'la buffalo i narzucać nie trzeba. Waga moim zdaniem jest ważna jeśli kurtka ma być czymś na nieprzewidziane warunki. Jeśli wiesz, że będziesz ją zakłądać na każdym postoju to ta róznica wagowa robi się mniej istotna.
-------------------------------------------
m

Polary nie chronią przed wiatrem, a w zimie często wieje dość ostro (czasem bardziej wychładza, niż mróz!), więc trzeba na grzbiet wrzucić coś chroniącego przed wiatrem.
Dużo zależy od pogody i indywidualnych warunków (kondycji, skłonności do pocenia się itp.), ale może warto zastanowić się nad jakąś sztuczną ociepliną (mniej odporne na zapocenie, a przy tym zwykle trochę chronią przed wiatrem...)
-------------------------------------------
JL

co rozumiesz przez ''mniej odporne na zapocenie''?
To chyba jakaś pomyłka, jeśli tkanina podszewki nie zatrzyma wilgoci to ta niestety chętniej kumuluje się w ocieplinie niż w polarze. Jeśli z kolei podszewka jest szczególnie gęsta i/lub zaimpregnowana to generalnie człowiek kisi się w swoim pocie. Generalnie waciaki słabo odprowadzają wilgoć w porównaniu do polaru pod wiatrówką (tzw pile-pertex) i z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Jeśli się pocisz mało albo potrzebujesz go, żeby założyć na moment to jest to bez znaczenia ale generalnie takie są koszty lekkości tego typu kurtek.
Są oczywiście rozwiązania hybrydowe jak np Polartec Alpha, ale nie wiem jak to w praktyce wygląda, mam tylko różniaste polarteci, waciak na thermolite micro i puchówkę
-------------------------------------------
m

Thermo Pro, Polar classic, termo pile te materiały można traktować jako warstwa ocieplenia a power shield, thermo shell raczej jako SS. Ciągle nowe syntetyki powstają i są termicznie lepsze niż materiały z polary mają wadę są mniej trwalsze. Dlatego termika porównawcza mnie interesuje ;)
-------------------------------------------
Dzika Kuchnia

Dla mnie polar jako trzecia wartswa juz nie ma zupelnie sensu. Ba, nawet wczoraj wyszedlem w super grubym polarze (bo latwiej sie sciagal z wieszaka, jak puchowka) i zmarzlem jak idiota, a wszystko przez delikatny wiaterek, ktorego nawet nie zauwazylem przez okno - nie listek sie nie ruszal. Moj polar thermal pro najczesciej uzywany jest jako zimowy stroj ogrodowy - wiatru tam nie ma, a dobrze wentyluje nadmiar wilgoci z ciala. Jakos juz nie wyobrazam sobie go nawet zabierac gdzies w gory. Nawet nie tyle waga, ale objetosc po spakowaniu polara, wymaga specjalnie duzego plecaka, co zwieksza jego wage itd.

Zdecydowanie jako warstwa zewnetrzna to puchowka lub primaloft. Ewentualnie softshell - czy to pile+pertex, czy membranowy, czy jakas nowosc w stylu polartec alpha.

Polar latwiej sie pierze, latwiej naprawia. Do lasu, ogrodu, garazu jest w sam raz.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia

Grom, tak dużo tych syntetyków ciągle nowych to nie powstaje, przespałeś chyba kilka, albo kilkanaście lat, to może dla Ciebie są nowe.. Ale nie są...

Taki polartec alpha, o którym pisze kolega kivak, że to nowość, to nic innego jak High Loft od Polarteca, z którego lekko przycieli włos i obszyli dwoma warstwami materiału (różnego materiału).. Nowość to jest tylko marketingowo.. Marketingowa maszyna potrzebuje nowości co sezon, zeby się sprzedać i kupić.. I toczyć..

Ze stajni Polarteca nowy jest neoshell, którego zresztą jak inne swoje rzeczy cały czas lekko poprawiają.

Koszt wypchnięcia na rynek nowej nazwy jest nieopłacalny, dlatego nowe rodzaje starego Primaloftu caly czas są Primaloftem. Który zresztą nie jest najlepszą watą, ale najbardziej znaną, bo najwięcej kassy poszło w promocję..

Ja wolę stare technologie polecać, bo są sprawdzone i wiadomo co się kupuje, vide Polartecowy Power Stretch Pro sprzedawany od 20 lat.. Lepszego niczego nie znam w tej klasie..

Nowości są dla hobbystów, których stać na drogie pomyłki :-)
-------------------------------------------
Nanga Dream 2013-2014! Justice for all łoi!

To forum jest dla hobbystow.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia

Hobbystów, którzy lubią unikać drogich pomyłek.

radziq jeśli primaloft nie jest najlepszy w tej dziedzinie to co jest dla ciebie? mam bluzę z techno stretch też uważam że to wypasiona rzecz ale na warstwę dogrzania nie bardzo, chce czegoś pod 2 pary bielizny na większe mrozy tu zostaje coś z polarteca albo jakaś ocieplina syntetyczna (puch jak pisałem tylko na dogrzanie się na postojach przy -15 w dół) Jestem osobą co bardzo odczuwa zimno niestety.
-------------------------------------------
Dzika Kuchnia

No i wreszcie przełamałeś się i napisałeś czego szukasz, zamiast namawiać do porównania wszystkich tkanin na rynku.
Pamiętaj, że i z puchu są bardzo różne kurtki (o różnej ilości puchu). Więc jeśli szukasz czegoś na (zakładam, że ''pod'' to przejęzyczenie) dwie pary bielizny do ruszania się na mrozie to masz w zależności od własnej potliwości i zakładanego natężenia wysiłku (w kolejności od najlepszej do najsłabszej paroprzepuszczalności):
jakiś pile-pertex (może być osobny polar + wiatrówka); jakiś soft bez membrany; polartec alpha??; syntetyczny waciak; puch
Każdą z tych opcji można dostać w bardzo różnych gramaturach (właściwościach izolacyjnych). Są np pile-pertex cieńkie jak np diclime marmota i są buffalo bardzo ciepłe, są puchowe kurtki wyprawowe i są koszule puchowe.

Dla mnie puch w marszu odpada bo bym go zapocił. W zimie noszę kurtkę z microfibry bez membrany i dokładam sobie polara jak trzeba pod nią - taki zestaw najlepiej odprowadza wilgoć, jest elastyczny pod kątem różnych temperatur i względnie lekki. Waciak mam dość ciężki (bodaj 180gr/m) więc to postojowa kurtka, podobnie sweter puchowy. Na tyle obszerne, że wchodzą mi na wszystkie warstwy.

Ale co tobie podpasi to nikt nie zgadnie a tak jak napisałem, każdą z tych możliwości można dostać w bardzo szerokim zakresie ciepłoty...

Edit:
Jeszcze jedna kwestia. Pytasz: ''a co jest najlepsze'' i tu potrzebe jest pyt pomocnicze: a w jakim względzie: paroprzepuszczalności, wagi, uniwersalności, ciepłoty wypełnienia, trwałosci, odporności na wilgoć....? Waciak teoretycznie jest lekki i ciepły, tyle, że często zapomina się o tym, że ma tkaninę wierzchnią i podszewkę a to wagę znacząco zwiększa - może się okazać, że jeśli i tak nosisz jakąs kurtkę zewnętrzną to waciak okaże się sporo cięższy niż polar, wtedy zyskujesz tylko na objętości w plecaku... itd itd jest wiele czynników, precyzuj wymagania to ktoś ci pomoże inaczej koeljne kilka stron wszyscy będą ci pisać, że porównać się nie da.
---
Edytowany: 2014-01-13 11:12:36
-------------------------------------------
m

Kivaku, każde forum ze swojej definicji jest dla hobbystów..

Piszą tu czasem i hobbyści zasobni budzetowo, ale statystyczny użytkownik ngt to niezasobny student szukajacy wiatrówki z kapturem poniżej 100 PLN.. I to już jest dla niego duży wydatek!

Z kolei statystyczny czytacz ngt to sęp, polujący na okazję. Łatwo tego dowieść, wrzucasz dobry odnośnik do sklepu z wypż, jak zajrzysz doniego za tydzień zostały same XS i XXL.. Sprawdziłem parę razy.. Nie dowiesz się nawet kto skorzystał...

Grom, na odczuwanie zimna najlepszy jest trening.. Ale nie na wariata, a stopniowo i regularnie przez rok, dwa..

Wszystko to kwestia potrzeb i ceny. Warunków uzytkowania i zasobności. Oraz wiedzy i znajomości tematu. Ja ostatnio kupiłem prawie nową wełniana bieliznę woolpowera - bluzę z łapkami i półgolfem a do tego kalesony za 31 PLN za calość z przesyłką.. Normalne ceny za nową sztukę to od 300 PLN... Wełna jako 1sza warstwa poprawia krążenie, co poprawia ciepłotę ciała :-)

Swój waciak z primaloftem kupiony za ponad 400 zamieniłem na waciak z Lidla za 80 PLN o nieznanym wypełnieniu. Tamten firmowy miał zły krój, a po roku poszycie zaczęło puszczać.. Chociaż fajny był na deszcz a Lidlowy ma słaby krój, ale spełnia swoją funkcję, i za dwa lata można go wywalić.. Primaloft bardzo szybko się zbija i traci termikę..

Jak marzniesz zwróć uwagę na strategiczne miejsca, głowa, stopy, dół pleców. Staraj się nie dopuścić do zapocenia tego co masz na sobie.. Chyba, ze masz Power Stretch Pro..

Grom napisz mi proszę na @ w profilu swoje wymiary. Postaram Ci się coś podpowiedzieć, napisz tylko co już masz i czy mogą być tanie uzywki...

Ograniemy to tanim kosztem :-)
-------------------------------------------
Nanga Dream 2013-2014! Justice for all łoi!

Dla mnie są 2 warstwy bielizny, 3 warstwa na docieplenie do -10 mniej więcej i puch jako 4 warstwa poniżej -15. Chce coś na to 3 warstwe swój polar 400 to porażka i chce go zamienić ;)
-------------------------------------------
Las jest moim domem

Grom318 termika jest bardzo indywidualną sprawą i do tego zależy od warunków zewnętrznych. To forumowy truizm. Chciałbym zwrócić Ci uwagę na dwie rzeczy - wilgotność i wiatr. Co innego jest zmierzone minus 15 w mroźny słoneczny dzień a co innego minus 15 przy wietrze. Subiektywnie prawdopodobnie będzie Ci zimniej przy zerze i dużej wilgotności. Musisz sam wypracować ,,system'' ubioru co nie znaczy, że zawsze będzie ci w nim ciepło.
Mnie przy wyżu do minus 20 wystarcza polipropylen+powerstretch+soft bezmembranowy. Przy dużej wilgotności chętnie założyłbym jeszcze polar 400 i HSa.
Ale go nie zakładam bo nie zabieram :)
Jako 3-4 warstwę kup sobie waciak i tyle. Będzie lżej, wiatroopornie, mżawkoopornie a czasami lepsza kompresja.

Grom - konkretnie, jaka ta bielizna, jaka 3cia warstwa jaki polar 400??
tłumaczę: mam 2 pary identycznych kaleson od jednego producenta, jedne z polipropylenu i są ze 2 razy cieplejsze od drugiej pary z poliestru. Polar o gramatusze 400 np z decathlonu w porównaniu z polarteciem classic 300 (gramatura 375gr) to też zupełnie inna bajka jeśli idzie o ciepłotę gdzie polartec wygrywa o dwie długości. Po drugie dopasowanie: moja puchówka jest celowo obszerna, żeby weszła na 2 polary, które noszę w zimie ale jak założę na podkoszulek to wcale nie jest to zimowy zestaw minus polary bo znowu zbytnia obszerność sprawia, że w kurtce na samą koszulę jest zimno.
Napisz dokładnie co masz, które z tych elementów chcesz zastąpić w jakich warunkach.
-------------------------------------------
m

Polar helikona patriot (390g/m) a bielizna koszulka techno stretch z domieszko power dry na drugą warstwę chce zakupić coś z PO pro lub coś z Columbi, kalesony 1 warstwa merino 200g a na drugą też coś z Power pro lub techno s.
-------------------------------------------
Las moim domem