NGT

Pełna wersja: Zimowa wyprawa na nord cap
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

siewcasnow

Witam,zamierzam w lutym ruszyc na samotna wyprawe na nord cap,czesc stopem,czesc na lacza(jak najwiecej).Potrzebuje porady odnonie namiotu ,butow,ubranie,spiworu.Gdzie,za ile i jak najlepiej,lacznie z plecakiem.Wiem ze ci ktorzy odwiedzaja ta stronke znaja sie na rzeczy,swietnie jesli ktos odezwie sie kto ma juz w takich wyprawach jakies doswiadczenie.Wiem ze to nie wyprawa na biegun,ale chce sie dobrze przygotowac i wszelkie wskazowki sa jak najbardziej mile widziane.Pozdrawiam wszystkich takich jak ja. siewcasnow@op.pl
-------------------------------------------
siewcasnow

Witaj, wydaje mi się, że możeszx tu coś znaleźć, jeżeli nie to wklej swoje pytanie do tego tematu. Pzdr

https://ngt.pl/thread-3816.html
-------------------------------------------
tytusofm.fotosik.pl

A jesli mozna sie spytac ktoredy masz zamiar jechac, przez Norwegie (zachodnim wybrzezem) czy przez Szwecje i Finlandie i dopiero na polnocy przekroczyc granice z Norwegia?, bo to moze miec dosc duzy wplyw na dobor sprzetu. Bo zima na zachodnim wybrzezu ze wzgledu na morze jest lagodna, temperatury nie sa zbyt niskie, tylko moze byc wietrznie. Natomiast zimy w Szwecji i Finlandii sa o wiele mrozniejsze, i ubranie musi byc naprawde cieple. Przyda sie wtedy kurtka puchowa, a nawet spodnie. Lapanie stopa przy -20 nie nalezy do przyjemnosci
-------------------------------------------
yaro1986

Dużo informacji znajdziesz tu:

http://www.expeditions.pl

siewcasnow

Hej dzieki za wszystkie odezwy,i rady,Yaro chce jechac wschodnia strona baltyku,tzn,litwa lotwa,z estonii promem do finalandii,idac(jadac)wybrzezem wschodnim dotrzec do miasteczka kemi to na samej polnocy zatoki botnickiej,i tam wlasciwie zacznie sie tak naprawde moja wyprawa,chociaz wiem ze to bedzie najgorsza czesc wyprawy...odwiedzam stronki ze sprzetem i lapie sie za glowe ile to kosztuje(spiwor,kortka itd..)staram sie narazie wybrac cos co najbardziej pasuje to pozytywnych ocen z waszej stronki,jak juz ostatecznie wybiore napisze tutaj,by zasiegnac waszej opini.Niestety nie dysponuje za duza suma i juz wiem ze bede musial sie zapozyczyc.Pozdrawiam cieplo,strzala
-------------------------------------------
siewcasnow

O ile do Kemi podroz bedzie jeszcze nie najgorsza, choc i tak moze byc mrozno a od srodkowej czesci finlandii na polnoc nawet bardzo, to juz przebicie sie z Kemi na northcap moze sie odbywac w temperaturach nawet okolo -30 stopni. Ostatnio Laponie nawiedzily potezne mrozy okolo -30/-35 stopni. Odziec puchowa spiwor puchowy i buty typu north face Chilkats, Baltoro czy cos podobnego moga byc bardzo potrzebne. Oczywiscie moze byc cieplej i polarek moze wystarczyc , jakis tex tez sie moze przydac na wypadek obwitych opadow sniegu.
-------------------------------------------
yaro1986

siewcasnow

Wiatam i pozdrawiam,wybralem juz pare rzeczy,przed zakupem chce sie poradzic czy to dobry wybor.Firma nazywa sie Robert's,za wasza opinia postawilem na puchtu gesi,i tak spodnie 619zyla,rekawice 214(przynajmniej to jakos tanie sie wydaje,kurtka ''Polaris-model 400,dwuwarstwowa,pikowana 1087,no i spiwor,''Everest1300''1559,razem jakies 3500zl,pozostaje namiot,buty,kuchenka,plecak,kijki,gogle,chyba tez neopren??no i sanki,chba tez by sie przydaly???
Mialem uzbierane niecale trzy kola,i jakos sie ludzilem ze to starczy,juz wiem ze nie...zapozyczam sie na reszte u rodzinki,mowiac ze oddam -kiedy nie wiem:)chyba ze znacie jakas inna firme gdzie o podobnych parametrach mozna tez kupic dobry sprzet.Problem okazuja sie tez mapy,w mojej dziorze sa tylko anglii i irlandii,podobno ida jak swieze buleczki.Pozdrawiam cieplo
-------------------------------------------
siewcasnow

A jakie mapy chcesz kupic drogowe czy topograficzne? Rzeczywiscie z topograficznymi moze byc klopot do dostania u nas, nigdzie ich nie widzialem. Mapy topo norwegi sa sprzedawane w lokalnych informacjach turystycznych (zakupilem sobie kilka regionow) za okolo 100kr i obejmuja obszar 20 na 28km, slyszalem ze z mapami Szwecji i Finlandii jest podobnie tylko ceny moga byc inne (raczej nizsze).
-------------------------------------------
yaro1986

siewcasnow

Jesli chodzi o topograficzne to bylem u mojego dawnego prof.od geograii,ma przygotowac cos,u nas nawet nie ma drogowych,wszystko co dostalem to litwa lotwa estonia.Dzis jade do wiekszego maista (ilawa)bardziej cywilizowanego,moze tam cos znajde.Tylo ze do tej pory buszuje po necie za reszta sprzetu,mieni mi sie w oczach,tyle tego jest.Podrzucie troche linkow jak mozecie(buty,namiot,kuchenka...)chyba ze ktos juz ma sprawdzone modele,bylo by super.
-------------------------------------------
siewcasnow

Mapy drogowe sa spokojnie do dostania, w Wawie w wielu ksiegarniach widzialem, nawet w jakims tesco chyba byly, w sklepach internetowych tez sa:
http://www.sklep.gory.com.pl/index.php?i...nternetowy
Jak chcesz to odezwij sie na priwa bo mam propozycje. jaroslaw-sekula@wp.pl
Kuchenke warto kupic taka zeby naboje do niej mozna bylo kupic po drodze, campingaz jest w Skandynawii popularny i mozna kupic na wielu stacjach benzynowych (przynajmniej ja nie mialem problemu). Jest dosc oszczedna i nie sprawiala mi zadnych problemow.
-------------------------------------------
yaro1986

siiewca uuderz do bergsona moze uda ci sie zzalatwic sponsoring, masz fajjny pomysl moze iim siie sspodoba
-------------------------------------------
klawa mi sie zepslaa

Pim

Co do Robertsa - napisz maila - Pan Roman jest otwarty na dziwne pomysły i w takich sytuacjach mozna liczyć na:
- inne ceny
- propozycję rozwiązań innych niż katalogowe.

Pim

Co do np. spodni - Jack Wolfskin robi Microvave pants z zamkami na całej długości. Kosztują około 300.- Ponieważ i tak będziesz miał grube gacie i pewnie spodnie polarowe/softshellowe to jako dodatkowa docieplina takie powinny starczyć, a zawsze będą tańsze.

Hmmm, czy aby Nord Cap nie jest zbyt wilgotny na zabieranie śpiwora i ciuchów puchowych? No i z tego co zrozumiałem (pierwszy post), ma to być przygotowanie przed wyprawą na biegun. Jak sądzę, nie będzie Ci się uśmiechało kupowanie nowego kompletu sprzętu za dwa lata. Podkreślam, że nic nie wiem o Nord Capie - chciałem tylko przekazać takie luźne spostrzeżenie ;-)

Zdaje się, że Kamiński używał kurtki puchowej podczas wypraw polarnych, ale jeżeli chodzi o śpiwór, to wchodzi w grę tylko syntetyk.

Sam miałem niedawno dylemat puch/syntetyk, i z syntetyków najbardziej zainteresował mnie Ajungilak Tyin Arctic (wersja bardziej ekstremalna - Ajungilak Denali Arctic). Ceny tak jak puch, tylko ktoś musiałby Ci to sprowadzić...

Simba chyba zle zrozumiales ~siewcasnow napisal ''Wiem ze to nie wyprawa na biegun, ale chce sie dobrze przygotowac''.
Wilgotnosc na samym nordcapie jest moze i wyzsza z racji bliskosci morza, ale pod drodze przecina sie laponie czyli kraine siarczystych nieraz mrozow, gdzie jest mala wilgotnosc i puchowa odziez moze sie swietnie sprawdzic. Jak jest z wilgotnoscia w estoni itd to nie wiem bo nie bylem, ale w Skandynawii wilgotno jest dopiero przy morzu.
Moze warto rozwazyc zakup tego spiworka:
http://www.sklep.gory.com.pl/index.php?i...8_º_C
cena nie duza, zakres temperatur wydaje sie odpowiedni, powinien byc w sam raz i jak radzi simba syntetyk.
-------------------------------------------
yaro1986

yaro1986

Ja osobiście nie zaryzykowałbym kupna śpiwora firmy Husky ;-). Może warto zajrzeć tutaj: http://www.expeditions.pl/?id=0177
Zwróć uwagę na podpunkty ''Robert's Outdoor Equipment'' oraz ''The North Face'' i zauważ, że cała odzież jest puchowa, ale śpiwór to syntetyk ;-)

Simba

Oczywiście począwszy od drugiego zdania zwracam się do ~siewcasnow ;-)

Mając komplet odzieży puchowej np. od Robertsa (kurtka + spodnie + botki) można kupić śpiwór syntetyczny ale w nim należy spać w w/w kompleciku. Na takie trudne warunki tylko to co najlepsze:
http://www.explorator.home.pl/sklep/inde...rers_id=28
Myślę że Simba ma rację, tym bardziej że sprzęt rozumiem będzie ciągnięty na sankach więc extremalnie niska waga nie jest konieczna. Model Tyin Arctic powinien być już w miarę odpowiedni, ewentualnie Denali Arctic (choć cena zabija)

Niestety ciężko w naszych sklepach znaleźć śpiwór syntetyczny na temperatury rzędu -20st komfortu bo taki w połączeniu z puchową wkładką z odzieży da gwarancję komfortu na poziomie poniżej -30 w nocy, a tyle rozumiem można się spodziewać.
Z drugiej strony kupując śpiworek syntetyczny na -10komfortu przy łagodniejszej nocy (-15st) zmuszony człowiek będzie do spania w komplecie puchowym co przy cieplejszym śpiworze nie będzie już konieczne.

Husky'ego polecilem bo jest chyba najtanszy a ta wyprawa jak widac rujnuje finanse. Jak dla mnie ceny okolo 1500zl za spiwor sa zaporowe, a jak zobaczylem spiwor za ponad 3000 to wymieklem. Na poczatku polecalem puchowe bo znajomi byli na nordcapie pewnego wyjatkowo zimnego i wilgotnego (bardzo czesto padalo) lata (w dzien na nordcapie bylo -5stopni) i uzywali spiworow puchwoych i nie mieli zadnych problemow z zawilgoceniem, ale chyba macie racje ze syntetyk bedzie lepszy.
Tak przy okazji moze warto zebys zdobyl prawdziwy najdalej wysuniety punkt Europy jak juz bedziesz w okolicach.
-------------------------------------------
yaro1986

Wisport szyje z Primaloftu i mogą uszyć śpiwór na zamówienie za odpowiednią dopłatą. Ciekawe ile by wzięli za odpowiednio docieplonego do -20st Bergena, myślę że więcej niż 600/700zł nie zawołają http://www.wisport.com.pl/index.php/spiw...owe/bergen

Stron: 1 2