NGT

Pełna wersja: Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Alpha SV moim zdaniem mało uniwersalna.

To bardzo specjalistyczna kurtka, bardzo wytrzymala ale pewnie przeklada sie to na slabsza oddychalnosc. Z uwagi na cene nie bralem pod uwage.

Zwróć szczególną uwagę na rodzaj membrany w Beta LT - są różne rodzaje tego modelu z odmiennymi Gore a w wersji Hybrid nawet bez Gore (w zależności od rocznika). Przerabiałem ten temat 2tyg. temu i ustrzeliłem jeszcze model Beta LT Women z pełnym Gore Pro. Trzeba też zwrócić uwagę, że w samych Gore Pro, też masz kilka odmian - w wersji SV masz tą z najwyższą wytrzymałością.
Co do oddychalności w Alpha SV nigdy nie miałem problemów z tym, a w górach raczej nie oszukuje. Prawda że wywietrzniki pomagają ale dobrze dobrana pierwsza warstwa też załatwia problem.
Co do trwałości - Arc daje wieczystą gwarancje i właściwie tutaj tworzy się cena. Wysyłasz zdjęcia z usterką, dostajesz adres serwisu w Szwajcarii a po kilku tyg. wraca naprawione. Za to warto dopłacić moim zdaniem.
Jak wiele osób mówi a ja podpisuje się pod tym dwoma rękoma - kupując Arc płaczesz tylko raz, wtedy kiedy płacisz.
-------------------------------------------
Danek

@danmarcz wlasnie dla tego chce kupic Arca (raz a dobrze). Rozumiem, ze gwarancja obejmuje wszystkie modele czy tylko Alpha SV? Co do Bety LT wiem ze sa dwa rodzaje Hybrid I ''normalna'' , ta co chce kupic jest na gore pro. Nowe gore pro jest od 2013 r. W Alpha SV jest gore pro o najwyzszej wytrzymalosci potem Alpha LT (jak dobrze pamietam) I Beta LT, wiec pisal kolega Butchy jest dobrym kompromisem miedzy wytrzymaloscia a oddychalnoscia. Pozostaje jeszcze roznica w cenie...

@danmarcz
O tym, jak kurtka jest wytrzymała na przetarcia i rozdarcia nie decyduje zastosowana membrana, ale materiał wierzchni do jakiego membrana jest laminowana. Dlatego określenie jest mało precyzyjne:
''Trzeba też zwrócić uwagę, że w samych Gore Pro, też masz kilka odmian - w wersji SV masz tą z najwyższą wytrzymałością''

Gore Pro masz tylko jedną odmianę - różne są materiały nośne do których membrana jest laminowana.

Co do samego Gore-Tex, to obecnie Arcteryx stosuje w swoich Hardshellach odmianę Pro, bo ta jest najnowszą dostarczaną przez producenta. Poprzednio była stosowana Gore-Tex ProShell, a jeszcze wcześniej XCR. I tylko tak można kupić dany model z różnymi membranami, tzn. jeśli kupisz jakiś stary model. W nowym masz zawsze Pro (pomijam tu Paclite i C-Knit, bo mowa jest o modelu Beta LT)
Nie ma modelu Beta bez membrany!
Wersja Hybrid posiada Gore-Tex w dwóch technologiach: Paclite i C-Knit.

Zasadniczo Arcteryx ma trzy rodzaje materiałów (laminatów z Gore Pro): N100p-X (Alpha SV), N80p-X (np. Beta SV) i N40p-X (np. Beta LT).
Niektóre modele kurtek są szyte całkowicie z jednego z tych materiałów, a w innych stosuje się mieszanki - dodając, jako wzmocnienia materiał o większej gramaturze.
Paclite jest laminowany tylko do lekkiego N-40p-X.
W laminatach C-Knit można znaleźć inne gramatury: N70p-X (np. Zeta AR) i N42p-X (wzmocnienia w Beta SL Hybrid)

Większa gramatura materiału nośnego to większa odporność na tarcie, ale też większa waga i większa objętość kurtki po spakowaniu. Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jak często będzie się wspinał, ocierając się o skały i lód.
Model SV z pewnością dłużej zniesie takie traktowanie i wtedy waga i wielkość pakunku przestaną być ważne. Aspekty trwałości wezmą górę. W innych zastosowaniach ma rację Butchy pisząc, że Alpha SV jest mało uniwersalna. Jest droga i ciężka nie oferując więcej niż lżejsze, tańsze i bardziej pakowne modele.
-------------------------------------------
cześć i czołem

Tommy, akurat testowałem temat z alpha sv ale myśle, że standardem powinno być na wszystkie modele. Odpowiedź może nie była na drugi dzień ale zawsze profesjonalna i satysfakcjonująca.
Rytmar, dzięki za uściślenie, faktycznie zamiast słowa membrana powinienem użyć materiał.
Co do wagi to między tymi modelami jest różnica 15dkg, może to dużo może nie. Mając oba modele przed sobą nie widze istotnej róznicy w pakowności - może inaczej by było przy paclite ale jak sam stwierdziłeś z trwałościa może być już gorzej. Czy warto to kupując kurtkę na lata ?
Osobiście wydając taką kase, nie decydowałbym się na półśrodki i mając okazję kupić taniej sv brałbym w ciemno.
A swoją drogą na czym polega brak uniwersalności ?
-------------------------------------------
Danek

15 dkg to 150g. Dla mnie to bardzo dużo. Na samej kurtce!

Przez lata ograniczam ciężar noszonych sprzętów, pochylając się nad dużo mniejszymi wartościami. To pozwala mi teraz, przy wyjazdach w Alpy, albo gdzieś dalej, nosić o kilka kilogramów mniej niż kiedyś. Nie jest tak, że to waży ''tylko trochę więcej'' Bo i tamto też i jeszcze coś. Nauczyłem się, że jeśli jest szansa obniżyć wagę czegoś bez radykalnej rezygnacji z trwałości, a przede wszystkim z niezawodności, to trzeba to robić. Efekt jest zaskakujący, jak te wszystkie, pozornie nic nie znaczące gramy, sumują się ostatecznie.

Tak jest dokładnie w wypadku decyzji o zakupie kurtki Beta LT, zamiast Alpha SV. Dla mnie pakunek, który tworzy zwinięta SV jest wyraźnie większy od tego, który powstaje po ściśnięciu Beta LT. W plecaku mam zawsze mało miejsca :).
Mam też przekonanie, że jest to ''kurtka na lata'', bo materiał choć cienki jest mocny. Parokrotnie wspinałem się w niej na lodospadach - bez żadnych śladów zniszczenia. Ci co mnie znają z forum wiedzą, że często używam Hardshella. Kurtkę mam już ponad rok, a ta wygląda jak nowa. Nie widzę, więc dla moich zastosowań potrzeby noszenia cięższej i większej kurtki, bo ta jest wystarczająco mocna.
Większość ludzi swoje kurtki membranowe nosi głównie w plecaku. Dla nich laminat N40p-X 3L będzie w ogóle niezniszczalny.

Ale to wszystko o czym piszę to tylko mój wybór, podyktowany moimi potrzebami i przemyśleniami. Każdy ma inne doświadczenia i też inne potrzeby, a nawet upodobania :)
I tyle.
-------------------------------------------
cześć i czołem

@rtymar dzieki za wyczerpujaca opinie, nie jestem wielkim fanem F&L ale moja filozofia podejscia do ubioru jest podobna. Patrze Na aspect praktyczny raczej nie bede wspinal sie w skale czy lodowcu (moze od swieta), bardziej preferuje kwalifikowana turystyke gorska (zdobywanie latwiejszych szczytow) niz wiszenie w scianie (choc tez ma swoj urok). Tak czy inaczej nie kupuje kurtki aby nosic ja w plecaku ale aby ja nosic !!! (Inaczej kupilbym RC z deca) a zwlaszcza zima. Dla tego szukam kurtki uniwersalnej ale nadal dosc trwalej jak to mowia ''na lata''. Cena a bardziej ekonomia tez ma tutaj znaczenie bo w cenie Alphy SV moge kupic prawie 2 Bety LT. Nie wiem ale obawiam sie ze Alpha nie bedzie 2x wytrzymalsza od Bety. To pytanie do znawcow tematu? Z tego co piszesz laminat N40-p X 3L tez sporo potrafi jest dobrym kompromisem wytrzymalsc - waga , (zakladam ze Arc nie zchodzi poniezej pewnego poziomu wytrzymalsc na rzecz wagi) a comfort uzytkowania bedzie na plus.

@foks64, kontaktowalem sie ze sklepem ktory polecasz, fakt moja dobre ceny na Arca ale maja az dwie kurtki 2szt. To jakas akcja wyprzedazowa , ja nosze M ke wiec jak trafie na 30-40% promocje to lykam, ba ostatnio moglem wybrac jeszcze kolor:) czesto jest tak ze maja ta jesta ostatnia sztuke...Wiec jak chcesz tanio to musisz brac co maja taki urok promocji

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zakupu nowej kurtki techniczno - turystycznej. Udało mi się znaleźć The North Face Stratos na membranie DryVent (sklep taternik podaje, że to to samo co HyVent tyle że producent zmienił nazwę).

http://olimpiasport.pl/produkt/601.19048...gn=2017-04

Dość lekka, fajny krój, wywietrzniki i laminowane zamki - zobaczmy jakie będą wrażenia jak przyjdzie ;)

@Maslan nie bylbym taki pewny co do zmiany nazwy, z mambrana DryVent spotkalem sie w tanszych kurtkach w drozszych TNF stosuje HyVent a w najwyzszych modelach Gore... obawiam sie, ze to jakas podstawowa membrana ale musisz sam sprawdzic, wiesz sprzedawca zawsze swoj towar chwali😉

@Tommy123 - dzięki za sugestię ;) Info zasięgnąłem z tej strony:

http://taternik-sklep.pl/kurtka-the-nort...acket.html

Cyt:

''Cechy
- dwuwarstwowy laminat HyVent/DryVent 2L z podeszewką w formie siateczki (...)

Ze względu na zmianę nazewnictwa membrany The North Face (HyVent = DryVent) produkty mogą posiadać jedną z dwóch nazw.''

EDIT: Sprawdziłem na stronie thenorthface.com i w zakładce technology jest informacja tylko informacja o Dryvent, o HyVencie ani słowa.
---
Edytowany: 2017-04-03 20:33:39

@Maslan, mozliwe ze cos zmienili nowsza technologia itp. Tez ostatnio szukalem kurtki I zauwazylem taka prawidlowosc o ktorej pisalem wyzej. Mozliwe, ze byly to starsze modele na HyVent. To tylko delikatna sugestia aby dobrze sprawdzic.

Tommy, Maślan - gdyby membrana była budżetowa to by nordfejs nie szył z niej kurtli 5l za prawie 3 klocki ;)
http://www.moosejaw.com/moosejaw/shop/pr...000001_-1_
chociaż na ten rok znowu szyją ją z gorka (widać dogadali się z gtxem co do ceny ;) )
Ale możliwe też, że wprowadzili pod jedną nazwą marketingową różne membrany jak Decathlon, gdzie pod tą samą nazwą masz całkowitą ceratę za 35plnów i całkiem przyzwoitą membrankę za 6 czy 7 stów
-------------------------------------------
m

@m, jezeli na tej ''samej'' membranie jedna kurtka kosztuje 500 zl a druga 3k to gdzies musi byc haczyk....Bardzo mozliwe, ze pod jedna nazwa maja kilka membran. Marketingowo to dosc ciekawy zabieg, po co placic 1k jak za 300zl tez mozna miec taka ''sama'' kurtke tez z logo TNF. Przecietny klient patrzy na cene a o jakosci przypomina sobie po kupuje jak cos mu nie pasuje.

No właśnie dlatego zastanawia mnie jakie parametry będą miały poszczególne wersje. Standardem w tej klasie cenowej (500-600zł) jest 10k lub 20k. Pytanie jak się to ma do Dryventu 2L i 2,5L.

gorka też można kupić za 6 stów i za 4 tysie, tu jest 2L, tam 3L, jakoś kosmicznie zgrzewane łączenia, limitowana seria itd itp
tu piszą coś o parametrach:
http://blog.mctrek.de/2016/10/the-north-...re-of-dry/
a też o zmianie nzwy (nie technologii) co miał wprost podać producent
-------------------------------------------
m

@Maslan powiem w ten sposob Decahtlon to odpowiednik sportowej biedronki... reszte sobie dopowiedz. Raz kupilbym tam buty firmy Qe...cos tam, ok byly wygodne ale material z ktorego je zrobili to byl dramat...I nie chodzi mi tylko o trwalosc (az 1,5roku) ale noga sie w nich wybitnie pocila. TNF to jednak jest jakas marka, maja produkty dla mniej I bardziej wymagajacych ale raczej do poziomu Deca sie nie znizaja I obojetnie co kupisz da sie to uzywac.

Tommy123 - ja nigdzie nie pisałem, że zastanawiam się między TNF a Decathlonem ;)

Co do Decathlona - to wszystko zależy. Obuwie nie polecam - kupiłem sobie rok temu buty na spacery z psem, żeby nie dobijać moich podejściówek i zapadła się kratkownica na pięcie co zakończyło się kontuzją. Z kolei polary bardzo polecam - jeden ''50'' zakupiony 10 lat temu mam nadal i z powodzeniem użytkuję na co dzień

foks64

Nie wiem dlaczego zminusowaliscie Tommy'ego. To co pisze o Decathlonie to przecież prawda.Zreszta Decathlon wcale nie aspiruje do bycia czymś więcej.
A to , że dobrze się tam odnajdujecie..? No coz ...Biedronki też są pełne.
-------------------------------------------
Grzesiek

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42