NGT

Pełna wersja: [Recenzja] Yeti Fighter 500 Dry
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
OPIS PRODUKTU:

wypełnienie: 500g (S) puchu gęsiego, 90/10, 650+ cuin

poszewka: Pertex Endurance RipStop

materiał wewnętrzny: Micro Cell

konstrukcja komór: pudełkowa (box)

3 rozmiary (S 200 x 79 x 55 cm, M 215 x 79 x 55 cm, L 225 x 79 x 55 cm), zamek do wyboru z lewej lub prawej strony

waga: 1100g (S)

rozmiar pokrowca: 37 x 15 cm

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
28-07-2003, 05:00

Do tej pory używałem jedynie śpiworów syntetycznych. Jednak duża waga i objętość skłoniły mnie do zakupu śpiwora puchowego, którego mógłbym używać od wiosny do jesieni.
Przy wzroscie 176 cm zdecydowałem się na rozmiar L (225 cm długości), gdyż lubię spać z ubraniem (a czasem nawet z butami czy kartuszem) w nogach śpiwora, dzięki czemu mogę rano ubrać się nie wyskakując od razu na mroźne powietrze w slipach.

Konstrukcja śpiwora jest przemyślana: w górnej części są dwa ściągacze – do kaptura, który można zaciągnąć praktycznie całkiem, i do kołnierza termicznego. Główny (dwukierunkowy) zamek zaopatrzony jest w wypełnioną puchem listwę, która zmniejsza straty ciepła. Zamek można zabezpieczyć specjalną zakładką przez samoczynnym rozpięciem się. W stopach wypełnienie jest większe, a na zewnątrz, doszyte są uszka, za które można śpiwór powiesić w domu lub (tak, tak) przywiązać do czegoś w terenie na noc. Razem ze śpiworem otrzymujemy pokrowiec do przechowywania go w domu (jak większa poszewka od poduszki) oraz pokrowiec podróżny (na szczęscie bez pasków kompresyjnych) wykonany z tego samego materiału co poszewka.

W śpiworze śpi się wygodnie, sciągacze można obsługiwać jedną ręką. Materiał wewnętrzny jest przyjemny w dotyku (nie tak jak bawełna, ale lepszy niż inne z którymi miałem do tej pory kontakt w spiworach). Powłoka sprawia solidne wrażenie, szwy są bardzo drobne i dokładne, puch póki co nie wyłazi.Odporność na wilgoć (membrana) sprawdziła się w czasie noclegu ''pod chmurką''. Mimo rosy puch nie namókł. Mam nadzieję, że będzie to efekt długotrwały.

Śpiwór jest ciepły, na niższe górki latem nawet trochę za ciepły, ale zawsze można się rozpiąć – wolę mieć zapas na Alpy. Niestety nie wożę termometru więc nie wiem, jaka najniższą temperaturę do tej pory ''przespałem''. Mam zamiar przetestować go na przełomie września i października, wtedy dorzucę komentarz jak sprawdza się jesienią.

Na razie jestem z zakupu bardzo zadolony, nie miałem jeszcze nieprzyjemności poznać wad puchu (drastyczny spadek własności izolacyjnych po zmoknięciu) na własnej skórze. Potwierdziły się również bardzo pozytywne opinie dot. rroduktów firmy Yeti, z którymi zetknąłem sie w Internecie (przy czym chodzi o firmę Yeti z niemieckiej Brandenburgii, a nie polską o tej samej nazwie). Od tego sezonu nazwa zmieniła się na Yeti Powerizer 500 i dodano wewnętrzną zapinaną kieszonkę.

Zalety:
- zamek dwukierunkowy (YKK), do kostek
- materiały wysokiej jakości
- kołnierz i listwa termiczna
- mała objętość po spakowaniu
- dostarczany worek do przechowywania w domu
- staranne wykończenie

Wady:
- do tej pory nie znalazłem żadnych



Lukasz ''Mikie'' Madeksza

~Lukasz ''Mikie'' Madeksza
2003-07-28 16:53

Male wyjasnienie: ''na szczescie bez paskow kompresyjnych'' bierze sie stad, ze kompresja drastycznie pogarsza wlasciwosci puchu, a az tak wielki spiwor po spakowaniu nie jest by go jeszcze kompresowac.

Producent podaje temp. ekstremalna -6° C
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora

Szczepan

~Szczepan
2004-01-06 20:15
szczepan.z@gazeta.pl

Hmmm... Zacznijmy od: ''na szczescie bez paskow kompresyjnych''. A to dlaczego? Nie odbieralbym tego w kategoriach szczescia lub jego braku, natomiast jest to bardzo poreczna rzecz w spiworach puchowych. Oczywiscie jesli spiwor nosi sie w rece a nie w plecaku (prosze mnie zle nie zrozumiec, nie mam tu na mysli autora powyzszej recenzji) to nie ma to najmniejszego znaczenia, ale w momencie zapakowania puchowki do plecaka od razu zdajemy sobie sprawe z tego, ze to jednak ''cos wiecej'' niz normalny spiwor. Dlatego istnieja paski kompresyjne, ktore pozwalaja choc troche zmniejszyc rozmiary takiej, za przeproszeniem, krowy. Jesli chodzi o ich wplyw na wlasciwosci izolacyjne puchu, to nie ma obawy. Puch ''filcuje sie'' (lub zbija - jak kto woli) glownie pod wplywem wilgoci. Doswiadczylem tego na wlasnej skorze i radze miec sie na bacznosci. Poza tym czas kiedy spiwor trzymamy w worku kompresyjnym jest relatywnie tak maly, ze nie ma on zadnego znaczenia. O wiele wazniejsza jest sprawa domowego przechowywania spiwora. Wtedy wykluczone jest trzymanie go w worku - nawet takim jak wyzej opisany, bo mozemy sie obudzic przed wyjazdem w gorki ze szmatka a nie nowym wypasionym spiworem puchowym. Nie znam opisywanego modelu, ale jak widze cena nie jest zbyt konkurencyjna, wiec polecam (choc to moze kryptoreklama...) wyroby krakowskiej firmy Explo. Za podobny spiwor zaplacimy okolo 500 zl. Oczywiscie pewnie rozni sie jakimis szczegolami, ale zapewniam, ze ja sie na moim nie zawiodlem. Poza tym jesli juz nam sie zdarzy jakies nieszczescie i puch bedzie sie nadawal do wymiany - to taka usluga jest mozliwa do zrealizowania w szwalni wspomnianej firmy. Co najwazniejsze - wymiana 100g puchu kosztuje cos okolo 30 zl, wiec... Zalet nie bede opisywal. Bez porownania ze spiworami syntetycznymi w zakresie minimalnej temperatury. -10 to bulka z maslem, znaczy sie w samych slipkach. Najnizsza znana mi temperatura na biwaku to -16 (z przekazu osob trzecich, wiec nalezaloby pewnie zastosowac jakis algorytm) i podobno jedyna niedogodnosc to zimno od karimaty.Znam wiele osob ktore nabylo spiwor puchowy i nikt sie jeszcze nie zawiodl. Poddaje rowniez pod rozwage cene... A nie lepiej za roznice w cenie wybrac sie na tydzien w Czarnochore? :)Pozdrawiam. (uff... alez sie rozpisalem)
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora

M4ris

~M4ris
2004-04-21 21:59
m4ris@interia.pl

cze
ja mam taką dygresję co do tego co napisał szczepan o temperaturze biwaków...
piszesz -16. ja maiłem przyjemność razem z kumplem zresztą biwakować w temp. -25 stopni. zeszłego roku. dodam tylko, że nie mielismy żadnych puchówek tylko dwa stare, tanie syntetyki i kilka warstw ubrań. do tego jeszcze ognisko.
warto było :-)
pozdrawiam i wcale nie zachęcam do chorej rywaliacji.
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora

OSIK
2005-07-06 05:47
osik@o2.pl

Worek kompresyjny do śpiwora puchowego to rozwiązanie którego jeszcze nie widziałem. Za zwyczaj worki są zaprojektowane dobrze do rodzaju śpiwora i ilości puchu (mam na myśli śpiwory klasy Yeti i i wyższe). śpiwór puchowy łatweij wepchnąć do worka, syntetyk trudniej, dlatego worki kompresyjne, by po łatwym spakowaniu syntetyka można było go jeszcze pomniejszyć.
Kompresja wiadomo pogarsza właściwości puchu, ale znacząco gdy śpiwór przechowywany jest w formie spompresowanej dłużej, nie tak bardzo gdy rozwijamy go i zwijamy w cyklu dobowym. polecam zwijanie za każdym razem inaczej (też przy syntetykach). W domu śpiworek odpoczywa na wieszaku w wentylowanej szafie, w każdym razie w miejscu suchym, ciepłym i bez słońca (UV niszczy tkaniny syntetyczne). Co do opinii Lukasza 'Mikie' Madekszy, że puchowy to krowa; skąd taki pomysł?! mam śpiwór pewnej bardzo szanowanej firmy, wypełniony jest puchem o wadze 1200g, po spakowaniiu go do worka (jego oryginalnego, bez pasków) zajmuje tyle miejsca w plecaku co jeden z mych syntetyków o właściwościach nieporównywalnie gorszych! (ale też nie byle co) syntetyk to krowa drogi kolego.

Przepraszam Łukasza, chodziło mi o opinię Szczepana. Pozdrawiam. michał o.
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora

sasq pajak/grappa.pl

ech nic tu nie pisało
---
Edytowany: 2009-10-30 09:14:44