NGT

Pełna wersja: Literatura Górska (Książki, Czasopisma, etc.)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Kto choć raz słyszał o Druciarzu ten zgodzi się, że to trzeba przeczytać:

https://wspinanie.pl/2018/05/o-wojsku-z-...-chodzili/

Lektura kroi się byczo i bycza...
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

O Druciarzu fajnie pisał Lwow w ''Zwyciężyć...''. Polecam również tą pozycję.

Polecacie jakieś audiobooki książek górskich?
-------------------------------------------
m.

wpadło mi w łapy dość późno ciekawe pismo. Zew północy - sporo ciekawostek dla planujących podróż na północ.

http://www.baltic-travel.com/?screen=zewpolnocy

''Magazyn „Zew Północy” to pierwszy periodyk w dystrybucji prasowej poświęcony tylko jednemu regionowi geograficzno-kulturowemu: Skandynawii. I to Skandynawii szeroko rozumianej, obejmującej nie tylko jej rdzeń – Szwecję, Norwegię, Danię – ale i Finlandię, zasiedloną przez Saamów krainę Sápmi, a także obszary od wieków związane ze skandynawskim kręgiem kultury – Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię czy Szetlandy.''

Widziałem, że bywa w empiku ale jak byłem to już wymiotlo. Zamówiłem on line.
http://www.baltic-travel.com/index.php?s...tion=dodaj


[Obrazek: 4183-208-1.jpg]

https://wspinanie.pl/2018/07/22-sierpnia...a-o-zyciu/

szykuje się bardzo ciekawa lektura.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

Szukam ''Po Bajkale'' Rybickiego - może ktoś już zna na pamięć i chce się pozbyć?

Wpadł mi do skrzynki kolejny numer kapitalnego magazynu ZEW PÓŁNOCY. Przeglądam, przeglądam a tam nasza Leśna z forum i artykuł o przejściu UKK reitti. Polecam. Nie tylko ten artykuł ale cały magazyn. Świetna rzecz

''Z plecakiem przez Finlandię. Miłośników wędrówek z pewnością zainteresują informacje na temat UKK reitti – fińskiego szlaku, stanowiącego niemałe wyzwanie dla piechurów. Niegdyś przemierzył go prezydent Finlandii Urho Kaleva Kekkonen, któremu ów szlak zawdzięcza swoją nazwę.''

p.s.
Magazyn dostępny jest w empiku ale sugeruję zaprenumerować. Wychodzi taniej a i z każdym numerem otrzymujemy mapy, przewodniki od wydawnictw skandynawskich. Z ostatnim numerem przyszła mapa szwedzkiej Skanii.

http://www.zewpolnocy.pl/?screen=ksiazki...opis&id=58
---
Edytowany: 2019-11-07 11:05:14


[Obrazek: 4183-211-1.jpg]

Barsus, Carlosmuz!
O druciarzu to przede wszystkim:
''Miejsce przy stole'' Wilczkowskiego
''Bliżej nieba'' Stanisława Worwy
''Wielka Grań'' Marka Stefańskiego.
Autorzy byli wychowani w czasach, kiedy za błędy ortograficzne bito linijką po rękach, wypracowania miały po 8 stron papieru podaniowego, była kaligrafia itp..
Więc są to świetnie napisane książki.
-------------------------------------------
Pim

Ktoś posiada i mógłby się podzielić książką ''Yeti 40'' w formie elektronicznej? Najlepiej w formacie pdf.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

Właśnie przyszedł do mnie grudniowy n.p.m. z ładną okładką z płw. św. Wawrzyńca z Madery którą polecam na rodzinne, spokojne wycieczki. Niestety, do numeru była też załączona informacja, że to ostatni numer n.p.m.

No właśnie. Wprawdzie było już w ''prasówce'', ale jakoś nikt nie skomentował.
N.p.m. często mnie wkurzał - najczęściej powierzchownością i poziomem relacji, dość płytkim. Ale z drugiej strony - jako jedyny był magazynem silnie sprofilowanym na turystykę i wędrówkę - ''Góry'' są jednak mocno sportowe i wspinaczkowe. Iluś tam ludzi n.p.m. wyedukował, poprowadził na szlaki. Nie kupowałem z automatu każdego numeru, ale mi jednak mimo wszystko szkoda zamknięcia pewnej epoki. Dołączył do ''Magazynu Górskiego'', czy ktoś pamięta jeszcze ''Optymistę''?...
-------------------------------------------
Pozdrawiam, Michał J.

Smutna wiadomość. Pomimo pobieżności o której wspomina socjo często sięgałem po tytuł że względu na porady techniczne i sprzętowe. Zawsze wybierałem npm bo był bardziej przystępny niż sportowo - tatrzansko - wspinaczkowe ''Góry''. Podejdę zaraz kupić ten ostatni nr. Konczy się powoli pewien etap. ''Sudety'' mimo dużych problemów wychodzą - nieregularnie ale jednak. Mam nadzieję że nie dołączą do NPM.

W sumie to zjawisko ma miejsce od dawna. Tytuły przenoszą się do internetu np. ''Na szlaku'', czy ''Gazeta górska''.
Szkoda ''n.p.m.'' właśnie za wspominaną przez innych ''turystyczność''.
A może teraz ''turysta'' jest passe, to beka, i staje się wymierającym gatunkiem? Teraz po prostu trzeba być ultramaratończykiem, przynajmniej tratlonistą, nie wspominając już o innych aktywnościach?
-------------------------------------------
Pim

Wspomniany wyżej Zew Północy którym się zaczytuję od dobrych 2 lat - bardzo wąski nakład i dość ukierunkowany przekaz skierowany na Skandynawię, również ma kłopoty.

znamię czasów.
---
Edytowany: 2019-11-19 14:45:37

Dla mnie n.p.m. ''obecny'' to tylko cień tego pisma, które poznawałem w okolicach 2004 r. Wtedy gdy jeszcze naczelnym był Pustelnik. Dla mnie pewną grubą kreską było wywalenie wszystkich redaktorów i zastąpienie ich nową gwardią. Jak do tego czasu kupowałem wszystkie numery jak leci, to od tamtej pory tylko okazyjnie gdy było coś ciekawego. Od dwóch lat chyba nie kupiłem żadnego numeru.
Ale to fakt, że coraz więcej tytułów odchodzi do historii. Nie tylko u nas. Pamiętam artykuł na wspinanie.pl o brytyjskim czasopiśmie, nie pomnę teraz tytułu ale odpowiednik amerykańskiego ''Alpinist'', który po dziesiątkach lat obecności na rynku przegrał z internetem...
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

Mam prawie wszystkie numery npm i szkoda, że znika. Wiem, że w internecie, choćby na tym forum mam lepsze porady sprzętowe, wiem że jest dużo ciekawych blogów, ale jednak szkoda.

Szkoda, bo całkiem fajnie rozwinął się ranking schronisk górskich i myślę, że dobrze wpłynęło to na działalność schronisk.

Szkoda, by trafiały się fajne pomysły, bo można było rodzinie podstawić pod nos jakiś artykuł z ładnymi zdjęciami i zacząć przygotowania do wyjazdu. Najczęściej takiego ''zwykłego'' znakowanym szlakiem, z plecakiem i odwiedzaniem schronisk.

Hej, polecacie coś ciekawego do czytania co pozwoli przetrwać te czasy?
Właśnie dobiłam do brzegu z wyprawą ''Endurance'' Alfreda Lansinga. Wiem, że już wiosna a to o skutej lodem arktycznej wyprawie, ale bardzo polecam :)
Ciekawe (wręcz nieprawdopodobne) studium ludzkiej natury i kilka smaczków w stylu Fast & Light z 1914 roku

W Królestwie lodu - Hampton Sides. O tragicznej wyprawie polarnej USS Jeanette

Z kategorii Sf ''Antarktyka'' Kim Stanley Robinson
Generalnie książka mocno outdoorowa mimo, że SF. Dużo odniesień do alpinizmu i wypraw polarnych tych z początku XX w. jak i tych z lat dziewięćdziesiątych tego wieku.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

DZIĘKI ! Zapowiadają się super :)

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13