NGT

Pełna wersja: NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
z maila od MARKETING Raven:

Wraz z premierą sezonu jesień & zima’ 2017 w polskich sklepach outdoorowych pojawiła się nowa linia kurtek amerykańskiego Marmota, bazujących na innowacyjnej ocieplinie 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation. Wobec sukcesu modeli takich jak Featherless w opcjach Hoody i Jacket czy Solus Featherless Jacket, amerykańska ikona outdooru zapowiedziała kontynuację i rozwój serii.

Co konkretnie stanowi rdzeń obecnej, jak i przyszłej kolekcji oraz na czym polega fenomen syntetycznej ociepliny 3M™ Thinsulate™ Featherless Insulation i jej przewaga tradycyjnym puchem? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w informacji prasowej, wraz z fotkami dołączonej w załączniku. W wersji rozszerzonej, do pobrania z packshotami HD i materiałami obrazującymi zastosowaną technologię można ją pobrać z

zdjęcia:
http://tiny.pl/g4n4t

dodatkowe info na outdoormagazyn.pl:
http://tiny.pl/g4n4d


[Obrazek: 4111-1148-1.jpg]


[Obrazek: 4111-1148-2.jpg]

Jeżeli dobrze zrozumiałem zastosowana ocieplina to ''kłaczki'' sztucznego puchu. Stąd takie gęste pikowanie. Rodzi się pytanie o zapewnienie wiatroszczelności? Dla porównania TNF Thermoball, nie posiadając od wewnątrz podszewki pod tym względem jest bardzo słaby. Ciekawe czy ten sam błąd powielił Marmot?
-------------------------------------------
Pim

https://www.montane.co.uk/mens-c1/clothi...acket-p567

Co raz więcej firm idzie w ociepliny tego typu: tnf, marmot, rab, montane wszystkie te firmy mają już tego typu kurtki w ofercie
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

Idzie, bo wg testów w takiej formie lepiej izoluje niż ciągła ocieplina + oczywiście nowość, marketing itd.

Pim - myślę, że przy tak cienkich kurtkach podobnie jak puchowych, wprowadzenie taśm dystansowych/komór dystansowych byłoby bardzo kosztowne
-------------------------------------------
m

O ile pamiętam to Montane miało wypuścić taką kurtkę puchową, która przy ok 100 g wypełnienia miała mieć szwy dystansowe.
Jak znajdę link to wrzucę.

Kurde ale grzebania, ale znalazłem:
https://vimeo.com/153942282
---
Edytowany: 2018-01-20 12:08:58
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

M? To dla mnie jasne. Chodzi mi o to, że przy tak gęstym pikowaniu i braku podszewki wewnętrznej (zbijamy wagę), wiatroodporność jest bardzo słaba. Vide test Thermoball Hoody TNF na NGT.
---
Edytowany: 2018-01-20 12:25:06
-------------------------------------------
Pim

Pim
Ale jak widać pojawiają się lekkie jaskółki, w których zastosowano komory dystansowe. Za jakiś czas może doczekamy się także takich kurtek z syntetyczną ociepliną w postaci luźnych kłaczków.
Wiem, że podlinkowana kurtka nie jest jakimś novum, patrz custom Leśnej od RObertsa, ale to pierwsza szyta masowo, którą widziałem.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

Rozwiązanie wiatroszczelności jest na dwa sposoby. Albo jak piszesz: listwy dystansowe, albo przy pikowanych: podszewka.
Ciekawi mnie ta popularność ''prawdziwie syntetycznego puchu''. Może lepiej zachowuje się jeśli chodzi o utratę loftu w wyniku kompresji niż ocieplina ''z beli''?
A może mamy do kurtki jeden szablon. Wsypujemy puch albo naturalny, albo sztuczny. Na dużą skalę wyjdą pewnie całkiem konkretne oszczędności.
-------------------------------------------
Pim

Jest bardzo słaba, czy może jest niepełna? Ostatecznie całkiem nieźle chroni w normalnych warunkach w porównaniu do polaru, to porównanie do wiatrówki wypada słabo.

Popularność kłaczków jak pisałem to z jednej strony marketing a z drugiej zwyczajnie lepsza izolacyjność, więc potencjał produktu łączącego zalety syntetyku i puchu. Nie pamiętam gdzie widziałem tabelkę, ale w porównaniu kłaczki wypadały lepiej niż watolina z beli a najlepszy primaloft zdaje się był na poziomie popularnego/słabego puchu.

A na marginesie:
http://www.adventurepoet.com/adventure/g...tion-ratin gs-explained/
Z tabel podających izolacyjność w zależności od ilości puchu wynika, że im cieńsza np. kurtka tym mniejszy sens ma stosowanie lepszego puchu.

A tu fajna recenzja thermoballa (i jak zauważasz też zwraca autor uwagę na przeszycia).
---
Edytowany: 2018-01-20 23:26:51
-------------------------------------------
m

Porównując dwie kurtki które mam i które są funkcjonalnie blisko:
Wolfskin Atmosphere 1/2 zip. Na kaczce. Użwam do -5.
Thermoball, używam do 0/-1.
Wartości podane dla miasta. Jak kurtka w terenie staje się postojową, to sytacja wygląda inaczej. By izolacyjność kłaczków była porównywalna, to musiało by być więcej ociepliny. Albo należałoby zredukować liczbę przeszyć. Szału nie ma.
-------------------------------------------
Pim

Co do tego Marmota, który wywołał dyskusję.
Ta firma stosuje często taką konstrukcję, że na korpusie od przodu jest podszewka, która jest bazą dla wszelkich kieszeni. Przy okazji staje się dodatkową osłoną od wiatru w najbardziej newralgicznym miejscu. Może i tu jest podobnie? Ale plecy i rękawy już nie posiadają tej dodatkowej warstwy tkaniny.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/

Pim - chodziło o porównanie tej samej ilości ociepliny, nie konkretnych, gotowych produktów. Nie wiemy też jak taka kłaczkowa ocieplina zachowywałaby się w większej ilości jako belay jacket. Chodziło mi tylko o potencjał.
-------------------------------------------
m

nowinka od Attiq Bazę kurtki stanowi warstwa izolacyjna Polartec Alpha https://attiq.net/kurtka-meska-alpine-polartec.html
-------------------------------------------
julek

Dziwne sformułowanie z tą ''bazą'' - oni mieli już kilka dziwnych ciuchów w którym tylko jakiś detal był z markowego materiału, żeby przywieszkę dodać.
Ciekawe jak w praktyce działa:
''Dla zapewnienia jeszcze lepszej przepuszczalności powietrza zewnętrzna warstwa kurtki została wykonana z poliestru o luźnym splocie, co przyspiesza transport wilgoci.
Zewnętrzna nieścieralna warstwa kurtki wykazuje właściwości oddychające, szybkoschnące, wiatroodporne.''
-------------------------------------------
m

post marion34 out. testuj testuj spamerze

Osprety wypiścił (chyba w połowie zeszłęgo roku) bodaj dwa plecaki Levity - prawie połowę lżejsze od Exosów z siatkowymi plecami. Zapowiada się ciekawie, choć drogo ale może stanieją jeśli będą popularne.
-------------------------------------------
m

Trafił ktos na relację z ISPO? Szukam ale wszędzie cicho, żadnych nowości nie pokazują.

@carlosmuz
DZięki, to znalazlem, myślałem, ze coś więcej relacji będzie relacji i filmików.
Może na razie piszą artykuły

Pewnie piszą, firmy coś tam wrzucają na fanpage...