NGT

Pełna wersja: [Odzież] Skarpety
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
http://www.projob.net.pl/4daction/PROMOW...&vID=12316
wełna merynosa 90 proc.?to dobrze czy źle?
-------------------------------------------
MarioE

Jak to po świętach parę skar wpadło do szafy ;) (ten Mikołaj jest monotematyczny i przewidywalny).
Większośc to ,,zwykłe frotki'' nie warte wspominania ale są i ,,lepsiejsze''
1. Lidl Livergy Classic. Kupiłem bo potrzebowałem. Cena niecałe 14 zł za 3 pary. W opisie ,,Wygodne i wytrzymałe, ze sportowym ściągaczem. Skład 79% bawełna, 20% poliamid, 1% elastan (Lycra). Kolor czarny z małym szarym paskiem na górze ściągacza. Są grubsze niż ,,wizytówki'', gładkie od środka, nie łapią zapachów. Być może nadadzą sie na linery lub samodzielne na cieplejsze pory. Być może bo szew na palcach nie jest płaski. Ale i tak już je lubię.
2. Mund Altai. Treking Light. Rozm. 36-40. Skład 80% merino, 12% poliamid, 4 % Lycra, 4% elastomer. Prać w 30 st. C. Piktogram na kartonowej obwolucie wskazuje minus 15 st. C. Przypuszczam, że to ekstremum a nie komfort temperaturaowy. Pytanie czy w ruchu czy ,,stacjonarnie''. Kupiłem za 30 parę zł.
3. JJW Trekking high-performance skarpetki ze srebrem deodorant silver socks Rekomendowane przez Rafała Sikorę. Ufff ;)
Skład. Prolen Siltex (polipropylen) 70%, bawełna 8%, poliamid 19%, Lycra (poliuretan) 3%. Rozm. 38-40. Prać w 40 st. C. Wyprodukowano w Polsce. ,,Zawartość srebra w przędzt Prolen Siltex sprawia, że skarpetki pełnią rolę dezodorantu (...) ''
Pożyjemy - powąchamy. Nie wiem ile kosztują bo dostałem pod choinkę

ja myślę, że te nr 3 są najlepsze
-------------------------------------------
rudy123

Czy może ktoś z Was używał neoprenowych skarpetek jako VBL ??? Gdzieś w necie wpadłem na taki pomysł i wydaje się on atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ zastępuje jednocześnie warstwę izolacyjną i paroizolacyjną (grubą skarpetą i worek na śmieci) nie jestem pewien czy nie dało by się tego nawet używać na gołą stopę bo moje doświadczenie z neoprenem jest takie, że jest raczej przyjemny w dotyku.

Dla tych co niewiedzą o co mi chodzi :))) chodzi o to by to:
https://www.youtube.com/watch?v=mlNMqQgS...e=youtu.be
zastąpić tym:
-------------------------------------------
Szymon


[Obrazek: 331-734-1.jpg]

Nie jako VBL, ale używam dłuższej wersji tych skarpet w deszczu na rowerze, zamiast ochraniaczy przeciwdeszczowych lub reklamówek na skarpecie, w sandałach, często na gołą stopę, . Mokry neopren lepiej grzeje. Te skarpety są grube i nieforemne (nie opinają dokładnie stopy, odstają przy palcach), mogą się nie zmieścić w bucie trekingowym.

Przy packraftowaniu i wędrówkach w podmoklych terenach. Jako VBL chyba nie przejdzie - neopren nie jest wodoszczelny. Osobiście sadze, ze nawet w podmoklym terenie cienkie skarpety welniane lepiej się sprawdza.

Używałem w butach trekkingowych. Po zdjęciu stopa wyglądała jakbym... przespał się w wypełnionej wodą wannie :)

@Rzez no jeśli neopren nie jest szczelny to rzeczywiście jako VBL się nie zda :(( na to wygląda, że klasyczna śmieć torba nie ma konkurencji :)))
-------------------------------------------
Szymon

Zima się zaczęła i powrócił temat zimnych paluchów na rowerze , do tej pory zimą jeździłem w starych butach
http://tiny.pl/q56tz
plus skarpety na wełnie merino Bridgedale w zależności od temp 1-2pary . Problem jest taki że przy temp ponad -10 st.C po ok 45min-1h robi się nieprzyjemnie . Dziś postanowiłem kupić coś z innej beczki i padło na chyba najcieplejsze z oferty firmy Mund Everest http://tiny.pl/q567r
konstrukcja dwuwarstwowa/ główny składnik obu to THERMOLITE . -30 stC podawane przez niektóre sklepy jako temp optymalna brzmi dumnie. (cena64pln w sklepie stacjonarnym) .
Pierwsze wrażenie ,niewiele grubsze niż moje najcieplejsze Bridgedale Endurance Trekker (BET) . Natomiast waga wykazuje różnice Mundy 1 skarpetka 61g kiedy BET para waży 75g. Przymiarka w biurze ...i tu pierwsza obawa są bardzo opinające , byłem przekonany że spuchnie mi wita .
Zaczynamy szybki test : godz 12, lewa noga w/w but plus Bridgedale Backpacker prawy Mund . po ok 2h zauważyłem wyższy komfort na prawej nodze . W biurze jest u nas dość chłodno (bielizna plus polar ). Godz 16 oczywiście w obu było bardzo ciepło komfortowo ale to o dziwo Mund był suchy. A na wełnie Bridgedale minimalnie wilgotny w palcach (kilka chwil na grzejniku i susz). Stopa / noga bez oznak ucisków itp. Ufff. Natomiast po tym kolejne obawy że wcale taka ciepła nie jest .
Ciąg dalszy testu to powrót na rowerku . jazda 50min . tryb mieszany czasami na samych palcach aby je rozgrzać , gdyż w tych okolicach zawsze występuje wyziębienie / ból.
Lewa stopa w/w but plus 1 warstwa Bridgedale Backpacker 2 warstwa Bridgedale At Leisure
Prawa stopa w/w but plus Mund Everest . Lewa na styk , w prawym sporo miejsca .
Z wcześniejszych rozmów z Yaro ustaliliśmy (On, ja doszedłem do tych wniosków przy rękawiczkach) że lepiej jak jest luźniej w bucie , miejsce na pracę .
Jak to wyszło w praniu ....po ok 20min lewa zaczyna się czucie chłodu . Prawa luzik. 10min później Lewa nieprzyjemny chłód prawa dużo mniej ale już wiem że to nie jesień :D zaczynam pedałować palcami , krótkie interwały , na lewej nie robi to wrażenia, wpływ ma na to pewnie fakt. że jest tak dopasowane że nie ma miejsca na ruchy i cała stopa jest sztywniejsza . Prawa zdecydowanie się ogrzewa . . 40min lewa palce zaczynają boleć prawa nie wiem czy to psycha może minimalnie mniej ale też już nie jest komfortowo . Przy intensywnej pracy czuć ulgę w prawym bucie. po ok 50min i dotarciu do domu palce lewej jak i prawej bolą .
Różnice: lewa obie skarpetki sa wilgotne 1 warstwa w palcach najbardziej . Mund jest sucha cała. Szybciej na boso dochodzi do siebie prawa stopa .
Jutro porównam bezpośrednio do Bridgedale Endurance Trekker , i spróbuję wieczorem sprawdzić opcję Mund plus np Bridgedale. Równice wizualne Mund na stopie wygląda jak normalna skarpeta (chodzi o grubość). Bardzo przyjemna w dotyku. wygląda solidnie .
konkluzja cudów nie ma :D te -30 stC to może do biegania, ale przy -25 biegałem w Backpacker i butach z siatki. jestem ciekaw jak takie cuda wypadają na tle najcieplejszych skarpet Smartwool.
---
Edytowany: 2014-01-22 18:59:46

To piszesz o ''zwykłych'' butach trekkingowych.
W niskich butach SPD i ochraniaczach neoprenowych wytrzymuje max 1,5 h w temperaturze -5-7 stopni niezależnie od skarpet. Buty nie pozwalają na użycie skarpet mega grubych, bo to też moje buty rowerowe na lato, więc musza być w miare dopasowane również do skarpet letnich-cienkich.
Niestety wniosek jest taki, że stopa na rowerze wyjątkowo mało pracuje, a w pedałach SPD w szczególności, dlatego bardzo cięzko jest utrzymać komfort termiczny.

przywalił śnieg 2 gleby zaliczyłem z czego jedna dość niebezpieczna , nie czekając na 3 zmieniłem pedały na platformy :D nie mam ochraniaczy neopranowych ale z mojego doświadczenia wynika (mam raincover ale deko grubszy) że w SPD jest dużo gorzej zimą 1 powietrze bez problemu wbija pod pokrowiec 2 zimno wali od samych zatrzasków . 3 jak wspomniałeś nie da się ''pracować'' stopą / palcami . max jaki w SPD zaliczyłem to było ok -5st.C na stopie moje najgrubsze wełniane i 1,5 h chyba nie ujechałem :D problem kolejny to metoda zejścia z roweru i próba rozgrzania nic nie da ...sztywna podeszwa :D jak dobije -20st.C to stestuję torebki foliowe :D
Natomiast lekko OT to w bike-discount są duże teraz wyp i znalazłem ciekawe buty zimowe 45NRTH Wölvhammer FATBIKING bardzo porządne ale i bardzo drogie .

@Kris to jak oceniasz te Everesty? Na Mund Altai jest minus 15 czyli połowę tego co na Twoich. Jeszcze ich nie założyłem - oszczędzam na Biesy, a nie chciałbym brać czegoś co może być porażką (mam inne sprawdzone na mrozy).
Rower odstawiłem w piątek ze względu na możliwe gleby - dziś już mnie korciło bo chodniki dość suche. Ostatni tydzień to już przejeździłem w trekkingach bo w krótkich butach po półgodzinie bolało w palce (jednak cerata trochę w trekach blokuje).

Smartwool PHD Heavy są grubsze i cieplejsze niż Bridgedale Endurance Trekker. Trekkerom bliżej do PHD Medium, choć są minimalnie od nich cieplejsze. Na pewno Bridgedale wytrzymają dłużej niż Smartwool. Zbiera się na nich też więcej wilgoci niż na Smartwool'ach, albo jest to bardziej wyczuwalne. Mund'ów nigdy nie miałem.

Odpowiednik Smartwooli Heavy to Bridgedale Summit. Trekker to cieńszy model. Pomiędzy nimi jest jeszcze Backpacker.
Kris,co do rowera i gleb to jeszcze małe OT ;)

http://www.youtube.com/watch?v=15z-kNnsx...ture=share

PS. to nie ja ;)
---
Edytowany: 2014-01-23 08:43:35

klajso dzięki .
Jasno trzeba powiedzieć Endurance tez nie są najgrubsze z Bridgedale
, a moje buty nie są obuwiem stricte zimowym. Sa zdecydowanie zimniejsze / gorzej izolowane niż moje Zamberlany które tez nie sa w sumie obuwiem zimowym.
PRS dziś rano dość rześko było ok -18-19stC nie miałem czasu na dłuższa jazdę wyszło 20min i było dokładnie tak jak wczoraj . Przyjechałem stopy w sumie chłodne ale bez uczucia zimna . Powątpiewam czy najcieplejsze skarpety czy to firmy B czy S wypadłoby po ok1h dużo lepiej , wydaje mi się że większy wpływ może mieć samo obuwie . I nawet nie tyle izolacja choć niewątpliwe jest wskazana co ''plastyczność'' która pozwalałby na ''prace stopy'' .
Ogólnie jestem zadowolony. Sa cieplejsze niż dotychczas posiadane a nie sa wcale grubsze . Konstrukcja sugeruje że nie ubiją się jak wełniaki . Dziś po pracy postaram się zrobic rundkę : lewa tylko mund prawa mund plus Bridgedale Endurance .

ps.Gleby były bo nawet nie zdążałem wypiąć buta . na platformach to i po lodzie idzie ;)

teraz zrobiłem sobie prawie 30min spacer do urzędu , w/w buty plus mundy , momentami to nawet jakby za ciepłe :D za oknem -18st.C
---
Edytowany: 2014-01-23 09:37:04

beskidbike
Nie wiem czy bym porównywał Smartwool Heavy z Bridgedale Summit. Summit grubsze, wyższe i chyba cieplejsze, ale strasznie ich nie lubię bo dość luźne są. SmartWool ma jeszcze najgrubsze Mountaineering Extra Heavy. Backpacker to dla mnie taki Trekker ale powyżej kostki nieocieplany (struktura jak delikatna siateczka i bardzo luźna, opada przy chodzeniu).

Co do OT
Dodając do tego niewielkie górki w moim mieście, rower odstawiłem kilka dni temu i teraz chodzę do pracy piechotą :)
Kris@Bia
-18-19stC - zazdroszczę, u mnie jest drugi dzień z mrozem (dzisiaj -5) max 1cm śniegu a od wtorku środy prognoza przewiduje odwilż.

Mam Backpacker i Trekker, te pierwsze są mniej więcej dwa razy grubsze, co nie znaczy że dwa razy cieplejsze ;) Summity też mam,są jeszcze grubsze niż Backpacker i porównywalne grubością do Smartwool Extra Heavy, te tylko miałem w rekach, nie posiadam.

Klajso, a Smartwoole Ci nie opadają? Tam jest kupa wełny, ale tylko 1% elastanu, u mnie w luzniejszych butach cala skarpeta ma tendencje do przesuwania sie, a góra to juz wogóle zsuwa sie na potęgę.
W Bridgedale Summit mnie denerwuje ta ich cała nowomowa. W skladzie podają 47% NewWool, a jak sie wczytasz, to okazuje sie, ze prawdziwej welny jest chyba 21%. Ale nie jestem pewien czy piszemy o tych samych Summitach, bo moje wydają mi się cieńsze od Smartwool Heavy.

Dziś z biura : 48min , temp -16st.C na stopach Mund + Bridgedale Endurance i w/w buty . W sumie co by się nie rozpisywać wyszło tak samo jak wczoraj ( dziś do ok20min pełny komfort w sumie to cieplutko, ale potem dramatycznie wzrasta poczucie zimna) oczywiście 5st zimniej, ale mz ważniejsze było to że w bucie było ciasno zero ruchu . Wydaje mi się, że lepiej z 1 para grubsza i np na but pokrowiec zimowy , ewentualnie jakieś typowe zimowe buty z izolacją . Dodatkowo odnoszę wrażenie że przy sporych minusach nie ma bata i po ok 1h będzie zimno w każdych skarpetkach i butach , a najlepsza okaże się metoda przeplatanie jazdy krótkimi podbiegami z rowerem:D
---
Edytowany: 2014-01-23 18:25:38

Bleys
Smartwoole mam w wersji PHD które mają 2% elastanu oraz kilkanaście nylonu, i trzymają się na stopie bardzo dobrze. Normalnych nie chciałem bo nawet w sklepie wydawały się mało elastyczne.
Co do Bridgedale to co jakiś czas zmieniają ofertę, albo same nazwy skarpet i samych Trekkerów jest kilka rodzajów. Dodatkowo według ich tabelki jest różnica w termice i amortyzacji, między męskimi i damskimi odpowiednikami tych samych skarpet :)