NGT

Pełna wersja: Śpiwór trzysezonowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

ptb

ptb, od tego roku ponoć mają ocieplenie z Primaloft One, a nie Sport. W każdym razie tak mi odpowiedzieli w meilu.
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

ptb

No to będzie łądnie wyglądał :) A czy przypadkiem od początku nie było one, tak mi coś świta?

Witam

Zastanawiam się nad kupnem śpiwora. Temp. komfortu ok. 0 stopni.
Cena-max 250 zł preferowana 200 ;)

Wypatrzyłem Quechua S0 ultralight
http://www.decathlon.com.pl/PL/s0-ultral...NFO-DETAIL

oraz HiMountain Tundra
http://www.sfpl.pl/shop/view/Product/pro...&context=5

który według was jest lepszy?
Ewentualne sugestie co do wyboru innego modelu innej firmy mile wskazane

Pozdrawiam serdecznie

Marus, wykonanie podobne, waga podobna, cena zbliżona (choć w HiMie z kartą EURO 26 będziesz miał dodatkowe 10% zniżki), termika będzie się nieco różnić.
Za Tundrą przemawia serwis w Polsce, polskie pochodzenie firmy oraz niższa cena i waga, za Quechuą różne rozmiary śpiwora i lepsza termika.

Witam Panów specjalistów.

Po przebrnięciu przez lekturę paru tematów, przeczytaniu ''puch vs synt.'' i innych wielce przydatnych, acz komplikujących życie, informacji dotarłem do wniosku prostego: chcę puch i chcę komfort koło 0.

I takim a nie innym sposobem trafiłem na ofertę dla mnie podejrzaną, acz w końcu markową... o Alpinusach śpiworach puchowych wiele info nie ma - zastanawiam się dlaczego.

Seria Alpinus DownPro 180

http://www.allegro.pl/item611046801_alpi...ratis.html

#
Temperatura minimalna: -2st C ----> (Swoją dziwne te przedziały są... zwykle jest przestrzał -10/0/+9 - znaczy że jak mnie przymrozek złapie w tym śpiworze to będę umierał?)
Temperatura komfortu: od 0 do +5 st C
Temperatura maksymalna: +8 st C
#
Waga : 0,8kg
#
Długość: 215cm
#
Szerokość: 75(50)cm
#
Tkanina wewnętrzna: Poliester P4
#
Tkanina zewnętrzna: Diamond Rip-Stop poliester
#
Wypełnienie: puch gęsi 90/10 ----> (z innych sklepów wyłapałem, że jest tam 600 CUI)
#
Wymiary po spakowaniu: 25x15x13cm
#
Worek kompresyjny pozwala jeszcze bardziej zminimalizować wymiary po spakowaniu
#
Listwa termiczna wzdłuż zamka
#
Wewnętrzna kieszonka zamykana na zamek
#
Ściąganie kaptura
#
Ściąganie kołnierza wokół szyi


I teraz tak:
1) Cena jak na parametry jest podejrzanie niska. Ogólnie jak na puch gęsi, o dobrej 600 CUI, lekkiej wadze itd. to coś nie pasuje... Te najbardziej renomowane firmy mają takie śpiwory w cenach 200zł większych. Czy moje obawy są bezpodstawne?
2) Czy można to ew. później wypełnić dodatkowo puchem? Słyszałem o takich możliwościach, ale czy może wiecie, jak tam wygląda sprawa u Alpinusa.
3) Problem mój polega też na tym, że jestem prawie zdecydowany na ten śpiwór, chce wiedzieć tylko jak duży błąd robię ;) (ew. może ktoś mnie od tego zakupu skutecznie odciągnie). 400zł to relatywnie mało za puch który ma teoretycznie dobre właściwości. O tym śpiworze nigdzie nie ma informacji ani opinii (nawet na stronie producenta nie ma serii ProLite). Nikt go nie używa, czy też może nowa seria?

Z góry dziękuję za uwagi i przemyślenia.

PS. jeśli odkryłem okazję, proszę nie wykupować wszystkich i jednego mi zostawić - to tak profilaktycznie ;)

>> madog

1) cena jest niska, ale znowu bez przesady: na przykład za 439 zł (i to bez promocji) jest GoExtreme Nordland 300, z podobną termiką i jeszcze lepszym puchem,
o Alpinusie trudno cokolwiek teraz powiedzieć, mało ludzi używa ich śpiworów, niewiele jest opinii, a zatem nie wiemy jak z awaryjnością oraz dobraniem materiałów.
2) można puch co najwyżej wymienić, szczerze wątpię by dobicie go puchem polepszyło termikę
3) kupuj, w końcu będzie ktoś piszący o śpiworach Alpinusa ;))

ronin

Jak wszystko dobrze pójdzie, to na początku maja będę mógł coś napisać o śpiworach Alpinusa.
Będę świeżo po wyprawie w Tatry (nocleg w namiocie na wys 2000 m)
-------------------------------------------
ronin

Cantores

Madog, a może ten?

http://www.allegro.pl/item610926787_alpi..._gwar.html

Co prawda nie puch i 200g cieższy ale parametry podobne i cena ponad 2- krotnie nizsza. Mam taki i spisuje się dobrze, jakość poprawna :)

@Spineless.

1) dziękuję za informację, rzeczywiście puch ma lepszy... jakby co chyba jednak wykorzystam Twoją propozycję.

Jeszcze wpadł mi pod uwagę Alpinus downlite 400

http://www.alpenski.pl/product/C59Bpiwor...xtrem-530/

tak na zimniejsze okresy...

Właśnie mnie to zastanawia dlaczego nikt nie opisuje Alpinusów. Niby popularna firma, troche masowa - ale ma przecież produkty z wyższej półki. Czy to efekt ''jak chcesz być pro, to kupuj małachowskiego, bo alpinus jest dla mas'', czy też może jest to efekt po prostu słabej jakości Alpinusa...

Dla mnie zwykle ogrzewaczem było ognisko, ale się rozleniwiłem i chce by mi było ogólnie ciepło ;)

@ Cantrores

Dziękuje za bardzo intrygującego linka... syntetyk, a takie właściwości... aż się wierzyć nie chce. Ja czasem śpie pod chmurką więc zaleta syntetyka - nie nabieranie wilgoci, jest bardzo kusząca przy wizji budzenia się w oszronionym namiocie (który jest z 2 celt, bez podłogi i innych bajerów)

Czekam na jeszcze jakieś opinie (a nóż jakiś Apinusowy użytkownik się ukrywa) i porady w tym przedziale cenowym.

Co za bzdura, syntetyk 1,05kg i ma wyrobić przy 0st? Już to widzę:-)))

To samo DOWNLITE 400, sądząc po nazwie i wadze jest tam 400 gram puchu 600cui. Jak on ma dać radę przy -10??? Nawet -5 będzie nieosiągalne.
Daj sobie chłopie spokój z Alpenisem. GE bije go na głowę.
---
Edytowany: 2009-04-18 05:13:40

Arni, mój syntetyk 950 g daje radę przy 0 st :)
-------------------------------------------
ktoś kiedyś powie ...że kocham cię, rzeko

Z Primaloftu? czy w polarach?

Juz kiedyś Spin zdaje się pisał,że widełki temperatur w śpiworach należy traktować tylko jako odnośnik do skali porównawczej śpiworów bo każdy człowiek ma inną fizjologię i psychikę, a dochodzi jeszcze przecież zmęczenie, wychłodzenie na szlaku, rodzaj posiłków itp.
Ja ponieważ jestem zmarzluchem nie zastosowałbym mojego Alpinusa Ultralite 800 przy 0 st. bo spać by się pewnie dało ale uczucie dyskomfortu byłoby duże. Ale uważam go na razie za przyzwoity 3-sezonowy śpiwór. Stosowałem go w sezonie letnim i był dla mnie za ciepły pod namiotem (Beskid Niski, Bieszczady- na macie samop.), spałem przy rozsuniętych zamkach.

Arni- widełki temperatur z linka figurują rówież na metkach i worku śpiwora więc sprzedawca nie ściemnia, chyba że producent? :D

To, że każdy nieco inaczej odczuwa temperatury to doskonale wiem ale nie po to podaje się temperatury na śpiworze aby później każdy sobie i tak sam je dobierał i testował już po kupnie. One mają być pomocnicze i podane w miarę prawidłowo, rzetelnie. Wiadomym jest, że ludzie którzy się w ogóle nie znają się na temacie kupią tego Alpenisa sądząc, iż renomowany producent podaje prawdę i uszył super, hiper śpiworek. Rzeczywistość jednak okaże się inna. Tak jest jeszcze w większości przypadków. Po to też została wymyśloną norma EN 13537 aby się do niej stosować, a która w miarę właśnie rzetelnie odzwierciedli możliwości śpiwora dla przeciętnego homo sapiens.
Ja zawsze posiłkuję się pewnym artykułem Ajungilaka, gdzie została przedstawiona wykresowo zależność wagi do termiki śpiwora. Została ona sporządzona na podstawie testów śpiworów wg EN 13537 i powiem szczerze, w niemal 100% się jak dla mnie zgadza. Dla przykładu: 1kg śpiwór Tlim = ok. +6st. Na 0st. waga wzrasta do ok. 1,4kg by -10 osiągnąć przy ok. 2,2kg.

No przecież nie do końca tak, przecież liczy się jeszcze rodzaj wypełnienia? Nie tylko relacja wagi do temperatury (o cenie śpiwora proporcjonalnej do użytych materiałów jeśli jest uczciwie skalkulowana nie wspomnę..)

A z tymi normami to jest tak jak z ogórkami w Unii Europejskiej- też powinny mieć określoną długość i grubość, a rzeczywistość nijak się ma do norm :D
---
Edytowany: 2009-04-18 16:06:30

Arni, masz może jakiegoś linkacza do tego artykułu?

cantores,
w artykule zostały sprecyzowane pewne określenia i normy i tak:
śpiwory puchowe których tyczy się wykres to wypełnienie 650cui puchem gęsim, syntetyki to firmowe wypełnienie np. Duponta Qualofill, Thermolite itp. Wszystkie śpiwory posiadają anatomiczne kaptury, kołnierz i listwę wzdłuż zamka. Wymiary to standard czyli 220x80x55.
Czy taki Alpenis spełnia tę definicję? Puchowy nie bo ma 600cui kaczki, syntetyk być może tak.

Wiesz, nie posługując się żadnymi danymi, normami itp. bardzo ciężko jest kupić przyszłemu użytkownikowi śpiwór, który spełni jego wymagania bez wcześniejszego spania w nim. Niestety producenci to chytre lisy i tylko patrzą jak tu wydębić od szarej stonki kasę i być lepszym od konkurencji. A jak to zrobić w przypadku śpiworów? podać niższe temperatury od innych. Proste.
Podstawowa zasada pszczół mówi, nie ufaj nikomu:-)

Nie mam co prawda wielkiego zaufania do Euromarku- właścicela Alpinusa i Campusa(:DD) ale a' propos normy:

http://www.alpinus.pl/strona.php?t=0&c=90

i jeszcze

http://www.ciop.pl/214.html

I to tyle jeśli chodzi o autoreklamę Alpinusa :)
-------------------------------------------
Moje poglądy są subiektywne i tylko moje :D

i sadzisz, że 400g gęsi, 600cui wyciągnie Tlim -10?
I z testów tak wyszło? Wątpię.