NGT

Pełna wersja: Śpiwór trzysezonowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chcialabym sprostowac - w zadnym z moich spiworow nie ma impregnowanego puchu, w Stanach mialam (i mam) zwykly puch 850 cui. Kluczem jest dobra wenytylacja - jezeli puchu nie jest bardzo duzo cieplo ciala sprawia ze nawet w wilgotnych warunkach podsycha i nigdy nie moknie calkowicie. O ile material odpowiednio oddycha.

Kasia miala pokrycie z slabo oddychajacego M21 Toray'a i o ile wiem miala klopot z wilgocia.
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

Dziekuje za odpowiedz i zycze wielu udanych wypraw.

Dziekuje :-)
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

Tak czytam o spiworach i widze cumulus xlite 200 kupiony za 500-700 zl lub roberts za 500 zl. Wpisy z 5 lat wstecz. I moje pytanie: to te spiwory tak wskoczyla cena prawie dwukrotnie czy trzeba czaic sie na rabaty?

Cena up

Leśna - wydaje się, że impregnacja puchu powinna jeszcze wspomóc ten proces (tyle, że pewnie taki jest droższy, o niższym cui i nieznanej trwałości/konsekwencji w długiej perspektywie).

Cena up bo za znaczek ktory jest juz znany czy cos innego?

Witam. Wybieram sie końcem sierpnia na Elbrus. Cały ekwipunek to spora kasa. Szukam śpiwora puchowego w rozsądnych pieniądzach. komfortowa temperatura -15.
Nie rzucajcie mi się do gardła, ale rozważam taki worek z linku poniżej.
Macie jakieś doświadczenia z takimi śpiworami, wiadomo skąd?

link delete - skracaj linki

lukasmily - jak pod koniec sierpnia, to ja bym nie ryzykowała zakupu z ali, bo może nie zdążyć, a co do śpiwora - waga 2500g, nawet po skompresowaniu to będzie wiadro.

Pytanie, czy to ma być śpiwór na ten jeden wyjazd, czy planujesz regularnie nocować zimą w namiocie. Tj. czy na pewno potrzebujesz śpiwora o temp. komf. -15?

Mam Cumulusa Tenequa 850 właśnie na komfort -15, waży 1300g i zabieram go tylko wtedy kiedy mam 100% pewności, że temperatury będą poniżej -10, bo jest wielki i nieporęczny, a ten z linka jest prawie 2 razy cięższy i jeszcze gorzej się kompresuje. W innych przypadkach wystarcza mi coś na komf. 0, plus sweter puchowy i botki.

2kg wsadu?
Absolutnie nie polecam. Zbynek ma ten lub podobny model. Jedno poszycie dla tych wszystkich ilości wsadu. Tragedia, na oko idealne wypełnienie to ok. 800g puchu.

To zakup jak w warzywniaku - chce Pan 2,5 kg - sypiemy. Chce Pan 1,5 kg - sypiemy...
Arni poważnie?
-------------------------------------------
Pim

Arni pisze o mnie. Więc ja odpowiem - poważnie.
Mam
http://s.aliexpress.com/m6ruUBru?
Z 400g puchu. Kupiłem go na lato. Jak za te cenę jest super. Waga chyba 850g (nie pamiętam teraz). Wykonanie na 4+ na 5 punktów mozliwych. Do ok +5 da się wytrzymać. Przy +2 już budziłem się z zimna z zimną częścią ciała od góry. Puch przesypuje się na boki. Szacuje że dopiero przy 800g byłoby ok.
Pytałem sprzedawcy i odpowiedział że mają 1 powloke na wszystkie ilości wypełnienia.
Może inni producenci maja inaczej.

A już miałem zamawiać. Tak serio to chciałbym z takiego śpiwora korzystać z 3-4 razy w roku. Docelowo. Teraz potrzebuje na Elbrus. Jest szansa znaleźć śpiwór puchowy o tem komfortu -15 do 1000 zł?

Poszukam promocji...hehe
Na razie zanotowałem:
1.Cumulus Tenequa
2.Yeti Nora
---
Edytowany: 2018-07-25 21:26:53

lukasmily - a może lekko używany:
allegro.pl/wyprawowy-spiwor-puchowy-cumulus-alaska-1300-i7475785783.html

tylko to jest już naprawdę bardzo zimowy śpiwór, waży prawie 2 kg i nie da się w nim spać przy +5.

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz aż takiego ciepłego śpiwora, czy lepiej kupić coś na -5 i docieplać się, jakąś kurtką/swetrem puchowym itp.
---
Edytowany: 2018-07-26 10:27:02
---
Edytowany: 2018-07-26 10:27:32

Jak ten Elbrus jest ''szturmowy'' - to możesz podejść do tematu tak jak pisze skrzyplocz: śpiwór z komfortem np. -7/-8/-10. I tak będziesz miał jakiś sweter/kurtkę puchową, dodasz botki i w tych -15 się wyśpisz. A taki model śpiwora w innych okolicznościach może być bardziej uniwersalny. Po za tym nie nosisz zbędnych rzeczy. Śpisz we wszystkim co masz na sobie i co z mozołem wniosłeś. W innym przypadku, wnosisz coś co kładziesz obok (kurtkę) bo masz śpiwór kobyłę...
Pytanie o Twoje doświadczenie w takich noclegach.
-------------------------------------------
Pim

Ech, prawda jest taka, ze trzeba mieć docelowo przynajmniej dwa modele śpiworów, by oblecieć cały rok, a najlepiej to 3. Na - 7/-10 potrzeba ok. 600g puchu, sweterek puchowy nie da nam ciepła przy - 20. Przydał by się cieplejszy, takie 800g puchu i wtedy można mysleć. Do tego kompletu drugi ok. 450g na trzeci sezon no i coś na lato też by stykło. Moim zdaniem inwestycja w 600 mija się z celem, na prawdziwą zimę za mało, na jesień za dużo. Rozwiązaniem jest kombo np. 500 + 300, no ale o tym trzeba pomyśleć od samego początku kompletowania zestawu.
---
Edytowany: 2018-07-26 23:15:06

Arni, świetny pomysł. Proszę rozświetli mi jedną sprawę.
Śpiwory o gramaturze wsadu powiedzmy 400g mają parametry ( komfort) około Zera stopni.
Śpiwory o gramaturze wsadu powiedzmy 800-900g to -16 (komfort).
Jak złącze 2x400g to jaka będzie temperatura komfortu? Jeden w drugi.

W przykładzie, który podałeś na pewno nie będzie sumą. Podstawowa zasada łączenia śpiworów w combo jest taka, że jeden musi bez problemu zmieścić się w drugim a ich wypełnienie musi mieć wystarczająco dużo przestrzeni na rozprężenie wsadu.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com

Ha, ale dochodzą do tego jeszcze takie niuanse jak rozmiary. 400g wypełnienia w jednym może nie dać takiej samej termiki jak 400g w innym modelu. Izoluje nas uwięzione powietrze i najprostszą metodą jest znajomość uzyskanego loftu czyli grubości warstwy izolującej. Teoretycznie na szybko można by nawet sobie tak to wyliczyć 400+400 i -16st, ale jak kolega wyżej, ten zewnętrzny powinien być większy więc jego loft przy tej samej ilości wsadu będzie mniejszy. No tak jak mówię, w jakimś tam przybliżeniu coś ok. -15 by wyszło z pewnością i w sumie taka dokładność powinna nam wystarczyć, bo przecież na nasze odczucia też wpływ mają różne czynniki i w sumie nigdy tego dokładnie nie jesteśmy w stanie podać co będzie na takim, a co na innym biwaku.

Czy są tutaj zadowoleni użytkownicy śpiworów puchowych z Chin?
Postanowiłem zaryzykować - zatem szukam czegoś o temp. komfortu około 0 stopni C, w cenie najlepiej nieprzekraczającej 350 zł. Przeznaczenie - spanie latem pod chmurką w górach, na wys. około 2 tys. m n.p.m. Bywa mi jakby nieco zimniej niż innym, aczkolwiek planuję spanie raczej w te cieplejsze noce, bez przymrozków.
Niestety jest tego zatrzęsienie, na zdjęciach i w opisach niewielkie różnice - zupełnie nie wiadomo, który konkretnie model, od którego sprzedawcy, wybrać.
Może są jakieś w miarę uznane, ''zaufane'' modele, które wykonaniem dają radę?