NGT

Pełna wersja: Śpiwór trzysezonowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Piotrek, dość solidny opis jest u Rafała na blogu
http://tiny.pl/qkmjs
W innym miejscu jest też videorecenzja

Dzięki Radzio ! Kurcze czytałem wczoraj tego bloga i to przegapiłem!

A ja pomyliłem odnośniki.. Dałem videorecenzję, zamiast opisu.. Znajdziesz sobie

Znalazłem Dzięki!!

Jak by nie patrzeć nie jest to śpiwór trzysezonowy :)
-------------------------------------------
PRS z PKP

A możesz jaśniej z czego wnosisz?

Bo to śpiwór letni - przeznaczony na lato w odmianie ZIP.
Czyli jednosezonowy.
Brak:
- kaptura
- kołnierza termicznego
- listwy termicznej wzdłuż zamka
200 g puchu w układzie 120 g na górze i 80 na dole.

@PRS Producent nie podaje w swoim opisie że jest to śpiwór typowo letni, a skrót ZIP w moim przekonaniu oznacza zamek błyskawiczny którym ten model się odznacza.Brak kaptura i kołnierza też go całkowicie nie dyskwalifikuje jako 3 sezonówki.Myślę ze w temp około 0 można założyć Kwarkowego Power Strecha i dodatkowo czapkę,wielokrotnie tak robiłem i spałem komfortowo .W cechach produktu śpiwora na stronie producenta:śpiwór posiada '' Tunel puchowy izolujący zamek''!!.Myślę że 200g puchu to troszeczkę za mało, dlatego 50g dosypki powinno zwiększyć w wystarczający sposób jego termikę na wiosenne i wczesno jesienne chłodne ranki.Co o tym myślicie?

myślę, że to kwestia preferencji :-) a waga i objętość po spakowaniu są na pewno kuszące. ja osobiście lubię kaptury. kaptur tu, kaptur tam... w kapturze śpiwora nominalnie 3-sezonowego, zwykle od 300 gr, jest pewnie jakieś 30-pare gr, czyli ok. 270 gr w worze. więc dosypka 50 gr zbliża Cie w te rejony. ten śpiwór jest też dość dopasowany, powinien przez to lepiej grzać.

sam się zastanawiam nad podobnym zakupem, ale bez kaptura nie wychodzę z domu :-) co nie znaczy, że się nie da. w lekkich cumulusach nie podoba mi się tylko wykończenie, czy brak wykończenia zamka taśmami. udało mi się w końcu obejrzeć i pozapinać lite line 200 i 300, no i zamek wciąga podszewkę. jak jestem zmęczony i muszę walczyć z zamkiem, to mnie cholera bierze.

w przypadku serii lite line, śpiwory są dość krótkie - pisali o tym przedwczoraj Arni i PiotrekB w wątku >Zam. grupowe NGT/CUMULUS<, nie wiem, jak sprawa wygląda z x-lite.
---
Edytowany: 2014-04-17 21:11:02
-------------------------------------------
2x

świetny ten blog. Naprawdę warto zajrzeć. Dla mnie liczy się waga. Im lżejszy tym lepszy i jest wiele rodzajów ktore mozna wybrać.
-------------------------------------------
tomkos

Piotrek, nie można bezkarnie dosypywać sobie puchu do śpiwora. Przy prawidłowo uszytym śpiworze należało by poszerzyć przegrody, a wątpię by dla twoich 50g ktoś chciał się w to bawić. W niektórych modelach GT można coś takiego zrobić (po 2 modele mają takie same przegrody) ale w omawianym nie bardzo.

Jeśli o trzysezonowy śpiwór chodzi to wziąłbym od Cumulusa lite line 300. Jak jesteś zmarzły to 400.
X-lite może czasem być lekko za chłodny.
-------------------------------------------
Rafał z ''Wciąż w drodze...''

Mozna jeszcze pomyslec, choc to oczywiscie drozszy koncept, o 2 workach.
1 stricte letni, typu LL200, i drugi, typu P450, na pozostaly okres.
LL200 swietnie spisuje sie do kimania schroniskowego, w zasadzie caly rok, a P450 na tabor. Na taborze, latem, roznie potrafi byc, mi wcale za goraco nie bylo w tej 450'tce.
300'tka, dla mnie oczywiscie, jako worek schroniskow jest za cieply a moga byc dni kiedy w terenie moze byc za chlodny.
Ponadto majac takie 2 worki mozna je zlaczyc, uzywajac razem, majac - sam nie testowalem, wariant na chlodniejsze warunki.

Kiedys, gdzies, ktos ;) pisal o koncepcji 3 workow na rok:
- 200g +/- niuans
- do 450-500g
- 900g+
Zgodzilybym sie z tym.

X-lite razem z LL to zły pomysł. Te śpiwory są za wąskie by jeden w drugi wsadzać.
3 śpiwory w domu to ideał, ale ta cena

Podpowiem, że jeden rodzimy producent już szyje takie u iwersalne kombo z 2 śpiworów specjalnie ze sobą dopasowanych i łączonych.
---
Edytowany: 2014-04-19 18:59:01

Z ciekawosci upchalem LL200 do P450, siedzic siedzi, ale jak to by pracowalo nie wiem. Faktycznie rozmiary sa zblizone mocno, choc mam wrazenie, ze mimo wszystko Panyam ciut szerszy jest. Moze zwidy mam.
Kompletowalem swoje puchacze na przestrzeni kilku ostatnich lat ale jak teraz patrze na ceny to ja j.bie. Poszlo to wszystko do gory naprawde ostro. P450 kosztuje teraz tyle ile kiedys P600.
---
Edytowany: 2014-04-19 20:07:45

Arni, podpowiedz proszę który producent, jak lokalny, to nie zaszkodzi mu reklama ;-) Znam takich, co cały rok obskakują w zimowym psiowrze, kwestia tego, gdzie się jeździ, bo w Alpach, etc. i w lecie nad ranem może być mrozek

dgim, dwa śpiwory osobne muszaą razem tworzyć coś na wzór komór HH czyli cegiełkowych. Śpiwór to konstrukcja przestrzenna, puch nie może rosnąć do środka śpiwora zabierając miejsce wewnątrz, lecz na zewnątrz. W środku ma leżeć człowiek.

radzik, taki śpiwór szyje nie kto inny jak p. Roman Werdon. Są one idealnie do siebie dopasowane rozmiarami i spinane razem zamkiem, także po złożeniu całości razem użytkownik operuje tylko jednym zamkiem, a nie dwoma jak w tradycyjnej konstrukcji kombo. System składa sie ze śpiwora letniego i 3 sezonowego co razem daje śpiwór zimowy o termice podobnej do Everesta 900/1100.

Plusem LL300 jest to, że można go sobie rozpiąć i wtedy moim zdaniem do schroniska byłby ok.
-------------------------------------------
Rafał z ''Wciąż w drodze...''

Panowie, co prawda są święta ale nie róbcie sobie jaj ;)
Możecie przekonywać samych siebie ale nie piszcie rzeczy, które mogą przekonać/zasugerować osobie niezorientowanej, że śpiwór z 200 g wypełnieniem (choćby i najlepszym) puchowym jest śpiworem trzysezonowym tzn takim, którego można używać w terenie od wiosny do późnej jesieni.
Każdy z nas ma subiektywną termikę. Do tego dochodzą obiektywne warunki. Ale po to min. jest to forum by z ,,nastu'' ,,subiektywów'' wyciągnąć właściwe wnioski. A one są dość proste. Niezagłębiając się w ekstrema chcesz mieć śpiwór syntetyczny dający nadzieję na sen w temp. 0 st. C szukaj 1,5 kg, chcesz mieć puchacza spełniającego zbliżone kryteria szukaj z 400 g puchu.
100 g ,,dodatkowego'' puchu jest jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji w kategorii koszt/efekt.
100 g to bardzo niewiele przy wadze całości typowego bagażu, a bardzo wiele jeżeli chodzi o termikę ,,trzysezonowego'' śpiwora. Dlatego właśnie nie 300 a 400 g.

@piotrek22212 producent nie podaje określenia ,,letni'' ale podaje wagę wypełnienia. ZIP oczywiście odnosi się do wersji wyposażonej w zamek błyskawiczny, ale to właśnie on poza lekkim wypełnieniem jest atrybutem ,,letniości'' - pozwala na rozsunięcie całkowite śpiwora i użycie go jako ,,kołderki''.
Spróbowałem w prosty sposób zobrazować jak wygląda listwa termiczna w śpiworach trzysezonowych, a jak ,,tunel'' w śpiworze letnim.

Niektórzy polscy producenci w ,,swoich'' sklepach i w sieci dystrybucji podają cenę ,,standard''. Trochę to przypomina salon samochodowy gdzie cena (podstawowa0 dotyczy ,,golca'' - za każdy (potrzebny) dodatek należy dopłacać. Być może jest to podyktowane ,,rywalizacją'' na platformie wyszukiwarek cenowych, być może polityką marketingową firmy. W C za skrócenie/przedłużenie należy zapłacić, za dopuszenie (puch jest w standardzie rozłożony 40/60 ale spora część osób nie śpi ,,na trupa'' na plecach tylko się wierci, przekręca i leży na boku co od razu powinno zaskutkować dopuszeniem-wyrównaniem proporcji) dopłacić. Zmiana materiału obiciowego to też oczywiście spora dopłata.
W Y zmiana puchu dopłata, zmiana materiału dopłata, skrócenie dopłata, rozmiar dla wysokich na szczęście w cenie ;)
U R są od razu podane w cenniku różne ceny w zależności od rozmiaru.
Za dodatkowe dopuszenie dopłata, zmiana materiału oczywiście też cena w górę.

dgim ma calkowitę rację - 300 g puchu jak na polskie, ogrzewane schroniska to za dużo, na spanie pod chmurką nawet w lecie (w Europie) może być za mało.


[Obrazek: 3250-606-1.jpg]


[Obrazek: 3250-606-2.jpg]


[Obrazek: 3250-606-3.jpg]

Dokładnie, PRS ujął chyba wszystko. Dodał bym tylko aspekt różnych szerokości śpiworów co ma także duże znaczenie dla termiki.
---
Edytowany: 2014-04-21 17:45:54