NGT

Pełna wersja: [Recenzja] Led Lenser David 19
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
OPIS PRODUKTU:

Zasilanie : 1 bateria AA
Waga (z baterią) : 90 g.
Żarnik: dioda Luxeon 1.25 W
Czas pracy: ok. 12 h

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
17-01-2006, 07:47

Do niedawna używałem w ''domu i zagrodzie'' klasycznych latarek żarnikowych, przy czym znakomita większość lądowała prędzej czy później w koszu - z wyjątkiem mini MAG-LITE AA, która zasługuje na miano produktu ''markowego''. Niestety - żarniki, których używa należą do wyjątkowo nietrwałych i drogich - jeśli akurat się nie przepalały, to ulegały zniszczeniu na skutek upadku z niewielkiej nawet wysokości, a nie należą one do tanich.

Zniesmaczony wadami klasycznych ''świecidełek'', zwróciłem swoją uwagę na latarki LED, których sercem są - na chwile obecną - dające mocne światło, wytrzymałe ''żarówki diodowe''. Po penetracji forum dyskusyjnego TACTICAL GEAR na vortalu budo, zdecydowałem się na zakup niemieckiej latarki Led Lenser David 19.

Wykonana w oparciu o diodę Luxeon 1.25 W, daje mocne i białe światło, które śmiało może konkurować z mocnymi latarkami klasycznymi (a zasilana jest przecież jednym ''paluszkiem''). Obudowa wykonana jest z oksydowanego (lub polakierowanego), moletowanego aluminium. W estetycznym opakowaniu można znaleźć również karabinek, linkę na nadgarstek oraz nylonowy, obcisły futerał na pasek. Całość sprawia - pomimo niewielkich rozmaiarów - solidne wrażenie. Latarka posiada wyłącznik zlokalizowany na ''denku''. Można używac go w dwóch trybach: ''sygnalizacyjnym'' (chwilowym) oraz ''stałym''. Wyłącznik działa pewnie i precyzyjnie. Tuż obok umieszczone jest metalowe kółko do mocowania linki, ew. karabinka.
Nylonowy pokrowiec trzyma latarkę naprawdę pewnie, dzięki wszytym gumom, które zaciskają sie obudowie latarce. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nawet jeśli zapomnimy zapiąć pokrowiec na rzep, ''światełko'' z pewnością samo nie wypadnie.

Jak to zwykle bywa - użyteczny czas pracy podawany przez producenta jest ''przeszacowany''. Rzeczywisty jest krótszy i - jak przekonał sie kolega z forum VB - wynosi w praktyce ok. 4 godzin. Wydaje mi się, że jak na latarkę EDC zasilaną 1 ogniwem AA - wynik i tak jest dobry.

Inną zaletą - przynajmniej dla mnie - jest charakterystyka emitowanego światła. Nie jest zbyt rozproszone, ani zbyt skupione. W sam raz, żeby oświetlić sobie drogę do domu na piechotę, czy nawet jadąc na rowerze (zasięg stożka światła jest na tyle spory, że raczej nie czekają nas żadne niespodzianki w postaci nie zauważonej dziury, czy konaru na drodze)

Na fotografiach przedstawiam porównanie Davida 19 i latarki MINI MAG-LITE.
MAG jest zasilany ze świeżych akumulatorów. Odległość od oświetlanej przeszkody - 2m.

Zalety:

- mimo wszystko długi czas pracy,
- małe wymiary, mocna obudowa (niemiecki producent)
- kompromis między skupionym, a rozproszonym światłem. Mocne, białe światło,
- możliwość używania zwykłych ''paluszków'', a nie trudnodostępnych ogniw,
- idealna (dla mnie) EDC
- w określonych okolicznościach ''taktycznych'' ;) , istnieje możliwość krótkotrwałego oślepienia przeciwnika,
- solidny i pewny wyłącznik.

Wady:

- Cena (dla niektórych) - ok. 160 zł,
- Brak ''trybu oszczędnego'' (jeśli to komuś przeszkadza),
- Może się stoczyć np. ze stołu (brak głębokiego karbowania)




[Obrazek: latarki9xe.jpg]

[Obrazek: swiatlo0xy.jpg]


ładne zdjęcie...
-------------------------------------------
...banzi bamba...

przypominam o zasadzie, że nie umieszczamy ''gołych'' produktów - jeżeli nie zostanie dodana recenzja, to produkt będzie wykoszony....

prośba do autora - czy mógłbyś dodać podsumowanie i wypunktowane wady i zalety?

Jasne, jasne ...

Za chwilę dodam... Sorry

-------------------------------------------
yacca

spox, mam jeszcze pytanka do testu:

1) te 4 godziny efektywnej pracy - przy jakiej temperaturze to mierzyłeś, jeżeli na mrozie, to nie ma się czemu dziwić, że ten czas jest krótszy, niż podawany przez producenta (oni zwykle podają czas w temperaturze pokojowej)

2) używanie latareczki na rowerze - czy masz jakiś patent na solidne mocowanie takiej latareczki do kierownicy?

3) czy tryb sygnalizacyjny odpowiada miganiu z częstotliwością sygnałów ''ratunkowych'', tzn 6 razy na minutę, czy po prostu latarka świeci, jak się trzyma przycisnięty przycisk, a gaśnie, jak się go zwolni?

Walter02

1) Podejrzewam, że chodzi o temp. pokojową, ale dopytam wieczorem kolegę, jak będzie uchwytny.

2) Led Lenser produkuje uchwyty rowerowe do niektórych modeli, aczkolwiek nie wiem czy do tej również. Podobnie ma się sprawa z opaskami na głowę (robi się wtedy pseudo-czołówkę). Tutaj myslalem raczej o krotkotrwałych przejazdach i trzymaniu ''w łapie''. Niemniej jednak takie uchwyty teoretycznie są.


3) Miałem na myśli ''trzymanie i puszczanie''.


-------------------------------------------
yacca

Walter02

Tak - temp. pokojowa.


-------------------------------------------
yacca

Potwierdzam to, co na temat czasu pracy Davida napisał Yacca.
Mam niejakie doświadczenie z latarkami Led-Lenser (głównie z modelami, w których zastosowano diody większej mocy). W przypadku tych latarek firma podaje prawdopodobnie czas pracy do momentu aż dioda całkiem przestaje świecić. Użyteczny czas pracy niestety jest już inny. W przypadku Davida faktycznie wyjdzie około czterech godzin, co ustaliłem podczas formatowania akumulatorków w temperaturze pokojowej. Latarka ta świeci nieco słabiej od modeli Lenserków z podobnymi diodami i innym zasilaniem. Taki czas pracy na pełnej mocy z jednego paluszka przy tej ilości światła, to jest i tak nieźle. Później latarka ta świeci już coraz słabiej. Sprawdziłem, że jest ona w stanie wystartować przy napięciu baterii 0,6-0,7V, lecz wtedy to już jest raczej coś w rodzaju świetlika. Produkt ten wydaje się być dobrym dodatkiem podczas wypadów w teren do latarki o znacznie wyższej mocy, gdyż nie występuje w jej przypadku duży problem z akomodacją oka po użyciu jej w ciemności, a światła jest więcej niż z konstrukcji opartych na Nichiach. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że batrie AA można dostać praktycznie wszędzie i nie wychodzą drogo.
-------------------------------------------
Blackout

mossberg

~mossberg
2006-09-21 00:59

do wad dopisał bym również mały włącznik co bardzo utrudnia włączenie latarki np. w rękawicach
przydał by się również tryb LOW
w każdym razie u mnie Davida19 zastąpił na dzień dzisiejszy doskonały Fenix L1T
dostępny w podobej cenie, a pozbawiony wymienionych przeze mnie wad
dodatkowo Fenix ma juz diodę 3w i mozna do niego dokupić body na dwie baterie AA
wtedy staje sie wersją L2T i daje nam jeszcze dłuższy czas świecenia plus wiecej lumenów

Ocena produktu
Wygoda 3
Wytrzymałość 2
OGÓLNA 2.50
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora