NGT

Pełna wersja: Śpiwory < 1,5 kg
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

tymczasowy

ja bym brał robertsa

darek

sasq; w ramach oswiecenia :) co pewien czas wytykasz puch kaczy...

mialem okazje wielokrotnie rozmawiac z cumulusem , robertsem .. . na temat puchu kaczego, gesiego, puchu skubanego, puchu zbieranego, puchu z odzysku, puchu za kola podbiegunowego...

Wnioski rozmow byly takie ze puch kaczy nie jest doceniany i wielokrotnie jest b. wysokiej jakosci i ma b. dobry stosunek cena jakosc.

Generalnie gesi jest lepszy ale bez przesady. Wazna jest napewno sprezystosc i czesto kaczy jest prawie rownie dobry.

Podsumowujac; przyjmijmy ze gesi to mercedes ale dobry kaczy (opel, vw...) to b. dobra alternatywa
-------------------------------------------
darek www.e-horyzont.pl, www.ratujtybet.pl

darek

a zapomnialem; robienie listwy ze sztucznego puchu jest po czesci technologicznie uzasadnione w lekkich spiworach puchowych. Ciezko sie robi cienkie listwy puchowe (puch ma tendecje do przesuwania sie... ) . Tego sam nie wymyslilem tylko kiedys mnie ktorys z producentow oswiecil :)
-------------------------------------------
darek e-horyzont, www.ratujtybet.pl

hm... moje pytanie - gdzie lezy(może leżeć?) róznica między puchem z XXX 600 cuin a puchem z YYY 600 cuin? jakie jeszcze czynniki bierze się pod uwagę??

kardi

Darek - jesli do listwy napchasz odpowiednią ilośc puchu ( nie za mało :D ) to nie bedzie Ci sie nic ,,przesuwac'' (patrz puch po wypraniu (jedna buła , a po wyschnieciu i roztrzepaniu...) Ludz - poza cuin , jest jeszcze proporcja puch / pierze w jednych to jest 80/20 a w innych 90/10 lub wiecej.

@kardi, to wiem. na mój rozum to dla śpiworów liczy się właśnie jego zdolność rozprężania... a proporcja puch/pierze na to wpływa... a co innego jeszcze ta proporcja determinuje??

darek

kardi; tez tak kiedys myslalem, nie jestem technologiem... tak mi tlumaczyl szef Roberts lub Cumulusa. Nie chce palnac gafy ale chodzilo o to mniej wiecej co napisalem. Wtedy mi to wytlumaczyl i bylo to logiczne. Krotko mowiac zrobienie dobrej listwy puchowej z patentami antywcinajacymi zamek kosztuje. Taniej jest zrobic ze sztucznego puchu a chyba jeszcze latwiej (taniej) dosypac puchu . Oczywiscie pisze o lekkich puchowkach. Poniewaz Roberts robi dla nas specjalne modele z ciekawosci zadam pytanie ile kosztowalby Scaut z listwa puchowa i np 300g puch w glownych komorach

Ludz ma racje;
W ramach ciekawostki moze sie zdarzyc ze mieszanki 90/10 moga miec rozne sprezystosci :). A tak zwany puch z odzysku zdecydownie gorsza. Czyli jak zwykle diabel tkwi w szczegolach :)
-------------------------------------------
darek e-horyzont, www.ratujtybet.pl

kardi

To juz bedzie poza twoim pierwszym pytaniem ludz- ale wg/ mnie wplywa to (proporcja)na jakośc puchu - bo jesli 2spiwory maja te same proporcje np. 95/5 maja inne cuin np. 700 i 860( gold - czy jak go tam zowią )to w tym 2 wypadku puch musi byc lepszej jakości i potrzeba go mniej do uzyskania tej samej temp. komf.

hmm.... kardi.. ni9e bardzo rozumiem twój tok myślenia.
proporcja puch/pierze to jakby hm.. paramter techniczny, stwierdzany (mieszany) przed badaniem sprężystości. więc wnioskuję że ma on wpływ na uzyskanie jakiejśtam sprężystości. oczywiście, gorszy puch będzie miał mniej cuin, zgoda ;)

ale do czego dążę? zapytam wprost - mam np. kaczy 90/10 600 cuin i gęsi 90/10 600 cuin. czy będzie się róznić ich termika?? bo logika mi podpowiada że nie??

kardi

W takim razie TERMIKA teoretycznie niczym...(mogłes odrazu napisac o termice)oczywiscie idzie jeszcze o budowe spiwora (koperta- mumia ) nie powinny sie roznić - bo uzyskac 600cuin mozna na 2 sposoby - ale to juz wiesz.

tymczasowy

ludz puch gęsi ma lepsze możliwości magazynowania powietrza więc w twoim porównaniu to ten drugi będzie miał lepsze właściwości

Magazynowanie powietrza zależy od sprężystości. Czyli od tego jak grubą warstwę jest wstanie stworzyć ocieplina. A to zależy od parametru cui puchu. Puchy kaczy i gęsi o tych samych parametrach culin będą tak samo ciepłe. Z tego co ja wiem to, kaczy puch jest bardzo tłusty i to z jakichś powodów nie odpowiada części producentów, np eksplo. A z innych opini na forum wynikało, że kaczy puch jest mniej trwały. I tu chyba będzie różnica w jakości tych puchów.

tymczasowy

barsus puch kaczy różni się w swojej strukturze od gęsiego i to ma znaczenie tak samo jak różni się primaloft od polarguarda.

nn

''Starzy Górale'' dawniej twierdzili, że na sprzęt puchowy najlepszy jest puch kaczy, tylko nie z kaczki domowej tylko z edredonów. Podobno z takiego puchu szyto sprzęt w góry najwyższe. Bo dawniej po wszelkie ''puchówki'' nie szło się do sklepu, tylko zamawiało się u ''rękodzielników''....

Sherpa

Puch kaczy w stosunku do gęsiego jest bardziej podatny na zbijanie się. Dlatego z reguły przy puchu kaczym stosuje się znacznie mniejszy stosunek puchu do pierza ( przeważnie 70/30) niż w puchu gęsim ( przeważnie 90/10). Pozatym puch kaczy ma mniejsze właściwości izolacyjne i przy takiej samej wadze wypełnienia w śpiworze to 500 g puchu kaczego będzie dawało mniejszą ( tzn.wyższą) temperaturę odczuwalnego komfortu niż 500 g puchu gęsiego. No i puch kaczy jest też tańszy więc część firm stosuje w swoich śpiworach ten puch w mniej zaawanasowanych modelach lub w celu wyprodukowania śpiworów w bardziej przystępnych cenach.

Tymczasowy nie wiedziałem i zwracam honor, aleto dodatkowy parametr tak samo ważny jak sprężystość. . Sherpa, niektóre firmy równiesz mieszają puchy kaczy z gęsim np yeti
---
Edytowany: 2007-08-18 12:18:37

Arni

No i chyba na dobre im (Yeti) to nie wychodzi. Obecnie mam 3 śpiwory puchowe w domu i według mojej oceny najlepszy puch znajduje się w GE (ponoć ma on 750cui - dostali w cenie 700ciu i tak sprzedają) na drugim miejscu stawiam puch Cumulusa (680, 92/8) a dopiero trzecia jest mieszanina od Yeti (700, 90/10)

Sherpa

Fakt że najlepsze firmy sowje najbardziej zawaansowane śpiwory robią z puchu gęsiego a nie kaczego też o czymś swiadczy.

Sherpa

sorki za literówkę miałem na myśli ''swoje''

Wrócę jeszcze do skauta.W starych skautach nie było listwy, ale teraz na stronie robertsa w jego opisie napisane jest ''zamek zabezpieczony listwa'' wie ktoś o co chodzi?
A jest tu może ktoś biegły w liczeniu, kto obliczy co ma większy wpływ na izolacyjność śpiwora: listwa przy zamku zajmująca powiedzmy 5% powierzchni śpiwora, czy o jedną trzecią większa ilość lepszego puchu rozłożona na całą powierzchnię śpiwora?
O jakości wykonania już nie wspomnę.
-------------------------------------------
Właściwie to się na tym nie znam...