NGT

Pełna wersja: Śpiwory < 1,5 kg
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
CO rozumiesz pod pojęciem ''pod gołym niebem''? Bez namiotu/wiaty/tarpa?

Wilgoć w śpiworze w większości pochodzi ze zjawiska skraplania się jej w tzw. punkcie rosy. To identyczne zjawisko jak woda na spłuczce WC czy poranna rosa na trawie. Tego zjawiska nie unikniesz żadnym materiałem DRY, bo on nie spowoduje iż powietrze nabrane przez puch podczas rozprężania się, nagle wyschnie w środku/zmieni swoją procentową zawartość wilgoci. Tak się stanie, ale po ochłodzeniu się temperatury powietrza, a na to DRY nie ma przecież wpływu. Właśnie ta woda w puchu, to ta wytrącona w wyniku tego zjawiska.

DRY pozwoli ci zapobiec zmoczeniu śpiwora przez zewnętrzne czynniki takie jak deszcz/śnieg czy choćby szron z oddechu w bardzo mroźną noc. Rozumiesz teraz, dla czego pytam co to znaczy ''spać pod gołym niebem''?
Temperatury okołozerowe są najgorsze, bo nawet niewielkie ochłodzenie powietrza może spowodować wytrącanie się tej wilgoci w puchu, ale jak temu ma zapobiec DRY? DRY może jedynie utrudnić późniejsze suszenie śpiwora, a to już może stanowić pewien problem. Właśnie dla tego producenci w takich śpiworach nie stosują tego typu tkanin, ale jeśli wiesz, że faktycznie twoje noclegi będą narażały cię na czynniki zewnętrzne, to jak najbardziej wybierz DRY.

Noclegi typu wiata/tarp, a tym bardziej wprost na ściółce, sprzyjają zawilgoceniu, ale nie trzeba od razu utrudniać sobie życia (suszenia i pakowania) robiąc pokrycie dry/endurance - można mieć bivy baga osobno - prostą i lekką powłokę, której można nie używać. Sumarycznie będzie ważyło trochę więcej, ale powinno być też cieplej. Tej jesieni w Laponii wiało wilgotnym chłodem po wiatach i stwierdziłam, że fajnie byłoby coś takiego mieć.
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

''pod gołym niebem'' to bez namiotu i tarpa własnie
liczyłem ze DRY zabezpieczy trochę puch przed własnie takim zjawiskiem wytrącania (nie chodzi mi o deszcze)

Własnie w laponii użyłem bivbaga (cos lekkiego nie markowego) po paru h pomiedzy bivbagiem a śpiworem było mokro :( , zrezygnowałem z biv na reszte nocy i uzyłem tarpa (spałem w hamaku)
Fakt ze w pobliżu był rozstawiony namiot 1osobowy(jednopowłokowy) i podobno było tam tez bardzo mokro :)

Czyli wybieram zwykłą tkaninę, tylko mysle jeszcze czy brac 850 cui czy 700 (kosztem 100-200gr wagi), bardziej skłaniam sie ku 700 jako mniej wrażliwej na wilgoć (czy raczej dlatego ze bedzie poprostu tego wiecej i wolniej moze straci swoje właściwosci przy lekkim zawilgoceniu

Pozdrawiam
-------------------------------------------
Marcin

Dry nie zabezpieczy cię przed zjawiskiem i poranna rosa także na nim osiądzie. Ten materiał jednak utrudni przedostanie się tej wody do puchu.
Jak spałeś w tym bivi i miałeś mokro od środka, to to była właśnie wilgoć z powietrza z wewnątrz śpiwora. Dodatkowo jej ilość wzrasta, bo nasza skóra w nocy też ją wydziela. Membrana z bivi nie pozwoliła jej ujść na zewnątrz stąd ten efekt.
Owszem, można zrobić tak jak Leśna podpowiada i mieć pod ręką takie bivi.
Mokre ściany w namiocie, kaźdym, zarówno jedno jak i dwupowłokowym, to także efekt skraplania wilgoci z powietrza, taka rosa namiotowa, taki urok :)

Czesc, mam pytanie jaki spiwor w rozsadnej cenie mozecie polecic na Aconcague, temp. komfort ok. 5C?
Dziekuje z gory:)
-------------------------------------------
Silvinio

1. Puchowy
2. Polski
3. Cieplejszy
-------------------------------------------
Wynik mierzy czyny

Szanowni,

Czy mieliście do czynienia ze śpiworem HI-TEC Arre ? Oczywiście zakres ekstremalny podany przez producenta zapewne nijak się ma do rzeczywistości, jednak ciekawy jestem jak spisałby się w stosunkowo bezwietrznych warunkach w temp. 0*C.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,
Zaczynam przygodę ze spaniem w śpiwiorze z przytupem - cel Nordkapp - czas: koniec czerwca. Nigdy nie spalam w namiocie i w śpiworze w Norwegii. (Jedynie w Polsce w śpiworach PL i na dmuchanym materacu, ale to był koniec lat 80-tych) Czy umiałby ktoś doradzić czym się kierować w wyborze śpiwora? Spać będą w dużym namiocie Regatty dla 4 osób na pompowanych materacach. Lubie marznoąć w stopy raczej mi potrzebny śpiwor dla niższej osoby ale przy kości.
Może ktoś coś mi podpowiedzieć , będę wdzięczna, bo przeglądam OLX i znany portal aukcyjny
-------------------------------------------
Iwona

Musisz sobie sprawdzić temperatury minimum w czerwcu w miejscu do którego się wybierasz.
Spanie na ,,tradycyjnych'' materacach dmuchanych (czy też na welurowych) bezpośrednio na glebie to kiepski pomysł. Nie ogrzejesz powietrza między ściankami.
Jeżeli jesteś bardzo niskiego wzrostu to być może podpasi Ci śpiwór dziecięcy.
Musisz też odpowiedzieć sobie czy będziesz śpiwór nosiła czy też będzie podróżował samochodem/motocyklem/, etc.
Oraz czy chcesz ,,zainwestować'' sporo kasy czy też wydać mniej (nie mówię, że jak naj mniej )
Oraz czy lubisz mieć ,,szerzej'' bo się. np. wiercić czy też możesz spać w dopasowanej mumii bo śpisz jak kłoda na wznak.


Śpiwór dziecięcy np. https://www.sportisimo.pl/husky/kids-mag...RCZhriIjLf ArrQBEiQArzzDAcvf_eHmrgLkYyMs0Wh42YveYlYI9pYMFwuSIsFqwGgaAjhT8P8HAQ

Tani obszerny śpiwór np. https://www.olx.pl/oferta/yeti-spiwor-wo...lnych-wzor -729-mon-CID767-IDhX9pn.html#9eac6d4a5e

Śpiwór typu ,,kołdra'' ale z kapturem http://www.fjordnansen.pl/product-und-23...1330g.html

Śpiwór typu kołdra do wykorzystania później w domu http://www.fjordnansen.pl/product-und-23...1190g.html
Śpiwór mumia http://www.fjordnansen.pl/product-und-23...1256g.html

Śpiwór mumia przylegający (ale rozciągliwy) http://www.fjordnansen.pl/product-und-22...MID-4-C-12 62g.html

Może jak jedziesz samochodem warto kupić zestaw mat np. https://www.e-insportline.pl/8041/mata-d...ba-i-miekk a-1-5-cm?gclid=Cj0KEQiAh4fEBRCZhriIjLfArrQBEiQArzzDATpjuSZH1JZigRytG4hQoNBuE6R0v 7236cYn1_cOHZYaAhxB8P8HAQ#16906 + https://www.decathlon.pl/mata-samopompuj...63045.html
Ja przykładowo kiepsko wysypiam się na materacach dmuchanych - jednak wole stabilniejsze ,,podłoże'' co nie znaczy, że nie doceniam ,,komfortu'' wynikającego z samopomki zabezpieczonej karimatką.
---
Edytowany: 2017-01-21 00:30:23
-------------------------------------------
Wynik mierzy czyny

PRS.
Dziękuję za podpowiedzi. Dziecięcy śpiwór nie wchodzi w rachubę bo mam co prawda 162 cm , ale mam rozmiarówkę zupełnie nie dziecięcą :( (
i nie jestem Calineczką)
Tak, będę jechać samochodem i będziemy spać w namiocie a może czasem w całorocznych domkach kempingowych z naciskiem na namiot bo taniej.
Właśnie z racji iż nie śpię jak kłoda, wiercę się i lubię spać ze zgiętymi kolanami rozpatrywałam wariant ''kołdra''z kapturem (bo w domku mam wtedy z niego kołdrę i nie myślę o pościeli
http://allegro.pl/cieply-spiwor-2w1-fjor...01737.html
albo rozciągliwy
http://allegro.pl/rozciagliwy-spiwor-fjo...30655.html

Zastanawiałam sie jeszcze nad takim śpiworem
http://allegro.pl/cieply-i-lekki-spiwor-...34839.html
tylko nie jest dobrze opisany jak śpiwory Fiord Nansen, bo 4,5 kg śpiwór wojskowy 729A/MON- to lekka przesada wg mnie (co prawda to duopack śpiwór leni i jesienny)

Dzięki za wskazówkę o macie - skorzystam raczej w 100%
Z moim praktycznym podejściem do tematu wygra pewnie opcja '' kołdra''.
Chyba że ktoś jeszcze mnie czymś pozytywnym zaskoczy.

FjN Stavoy to już mega ,,wiadro'' i moim zdaniem to może być okrycie dla kogoś kto zamierza spędzić w słabo szczelnym/grzanym domku ponad pół roku w takiej północnej Norwegii ale od jesieni do lata :)
Te kaptury w tych śpiworach to taka imitacja - bardziej jako coś na czym spoczywa twarz/głowa (czyli ,,poduszka'') niż skuteczne zabezpieczenie termiczne. Floro będzie bardziej uniwersalnym modelem, zawsze można zabrać też koc którym dodatkowo można się okryć.
Z par Took - Torget radziłbym dla Ciebie ten drugi.

Nie wiem ile waży jesienny komponent 729A, ale raczej nie waży 3,3kg. Jego letnia składowa jest w miarę cacy śpiworkiem (cena/waga/kompresja) tyle, że trzeba by do niego kupić-uszyć jakiś bawełniany (jedwabny to już spore koszty) wkład - nie dlatego, że nie dałby rady termicznie latem w Norwegii, ale dlatego, że jest to śpiwór do spania ,,w opakowaniu'' i kimanie w nim w samych majtkach nie jest przyjemne ze względu na (wewnętrzny) materiał obiciowy (np. coś takiego.

To co zalinkowałaś to jest jakiś produkt Mil-Teca i raczej tą ,,markę'' bym omijał (w Chinach produkują ,,mydło i powidło'').
Ja jako przykład taniego, obszernego śpiwora, który się sprawdzi w niższych temperaturach zalinkowałem 729 (bez A!!!) topowego polskiego producenta jakim jest Yeti.
-------------------------------------------
Wynik mierzy czyny

Yeti - widziałam bodajże na OLX , ale skłaniam się do kupienia ''wiadra'' ( lubię spać z podkulonymi nogami), tylko się zastanawiam czy ten o niższym zakresie temperatur czy wyższym,bo docelowo ma być namiot do spania.
Sama nie wiem, bo w sumie, w czerwcu i na początku lipca chyba temp. nie zjedzie do zera ( na Islandii było ok +7C nocą.
Wracając do tematu - śpiwór a la kołdra łatwiej użyć jako kołdry niż mumię. Wiem iż kaptur w Stavoy'u raczej będzie pełnił funkcję poduszki ( nota bene jakąś zabiorę niewielką). Są tez wersje kołdry bez kaptura
Dzięki Twoim podpowiedziom na cos się zdecyduję. Dopiero po skorzystaniu z śpiwora będę wiedziała, co jest dla mnie najlepsze - takie rzeczy wychodzą w praktyce.

Może komuś się nada śpiwory wojskowe (mumie)
http://allegro.pl/spiwor-pododdzialow-sp...42037.html
Yeti - http://sprzedajemy.pl/spiwor-dla-pododdz...nr11584277
-------------------------------------------
I

Przedmioty mojego dylematu

Fjord NANSEN FLORO do -6st
http://allegro.pl/cieply-spiwor-2w1-fjor...24151.html

FJORD NANSEN STAVOY do -10st
http://allegro.pl/cieply-spiwor-2w1-fjor...00193.html
-------------------------------------------
I

,,Wiadro'' (określenie slangowe) dlatego, że taki śpiwór po ,,skompresowaniu'' w dołączonym worku ma wielkość dużego wiadra, najczęściej zajmującego 2/3 pojemności 60 L plecaka.
90% śpiworów syntetycznych o wadze +/- 1,5 kg to już są ,,wiadra'', a jak coś waży ponad 2 kg to już ,,mega wiadro''.

Śpiwory MON nie są mumiami, do 729 mieszczą się 2 osoby (szczupłe i na boku ale jednak ;) )

P.S. Staraj się nie kupować nowego sprzętu na Aledrogo. Poszukaj stacjonarnego sklepu w swojej okolicy lub zakup przez net w ,,sprawdzonym'' sklepie. W przypadku wystąpienia wady fabrycznej zaoszczędzi Ci to kłopotów i pieniędzy. Przykładowo linkowany przez Ciebie sklep z Bielska ma zapis:
,, Prosimy nie wysyłać przesyłek za pobraniem lub na nasz koszt gdyż takie paczki nie zostaną odebrane przez naszą firmę.'' Czyli odbierasz przesyłkę, stwierdzasz wadę i odsyłasz na własny koszt.
Śpiwory polskiej firmy Fjord Nansen są produkowane w Chinach. Nikt nie da Ci gwarancji, że niefartownie w zakupionym modelu nie jest np. zepsuty zamek.
Jeżeli kupisz (przez Net) u nich (czyli od FjN) czy np. w Horyzoncie to bezproblemowo Ci wymienią na produkt pozbawiony wady.

Jeśli chodzi o zwracanie wadliwego towaru - słusznie napisałeś. Rozglądam się właśnie za czym w mieście by obejrzeć już w sklepie kupowany egzemplarz.
Horyzont mam na Mariensztacie, ale są i inne sklepy sportowe i zamierzam tam zajrzeć.

PS co się tyczy ''wiadra'', to wiem iż chodzi o gabaryt śpiwora po spakowaniu, mnie to nie zraża bo będzie jeździł w kufrze samochodu, choć nie przeczę to nie powód by był wielki jak beczka piwa na 18-stkę ;-)
-------------------------------------------
I

cześć
szukam śpiwora wiosenno-letniego. Ma on być zastępstwem za mój śpiwór z decathlonu. Myślałem o cumulusie xlite 200 zip, bo bardzo zależy mi na jak najniższej wadze (nie chcę jednocześnie rezygnować z zamka). Ktoś poleca coś lepszego w tym przedziale cenowym? Czy raczej nic bardziej sensownego nie znajdę? Zależy mi też na ciemnym kolorze (oliwka, czarny, grafit)

Złapałeś się Kolego na lep marketingowy.
200-300 g więcej w ogólnej wadze śpiwora w przypadku puchacza nie ma znaczenia. To tyle co waga puszki napoju energetycznego. Za to 200 g puchu więcej to najlżejszy bonus termiczny jaki warto nosić.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Ale na nizsze temperstury (komfort -5, spalem pod koniec pazdziernika w okolicach 0 w samych bokserkach i zwyklej koszulce) mam snugpaka softie elite 3. Dlatego tez nie widze sensu kupowania spiwora z wieksza iloscia puchu niz np 300. A ten x lite jest bardzo polecany z tego co slyszalem. Ale jak masz jakis inny konkretny model w tym przedziale, naert te 100 g ciezszy to chetnie zobacze.

Konkretnie chodzi mi o to, że producenci by ,,dzierżyć palmę pierwszeństwa'' w kategorii NAJlżejszy, NAJcieplejszy (bo przepięknie to wygląda w bełkocie marketingowym ,,na papierze'') ograniczają wagę poprzez zastosowanie lżejszego materiału obiciowego, krótszego zamka, zmniejszaniu do minimum wymiarów, etc.
Niestety nasze Forumowe obserwacje wykazały (na przestrzeni paru ostatnich lat), że ultralekkie materiały są nietrwałe, produkty z nich wykonane szybko się zużywają i tracą swoje właściwości za które płaciliśmy krocie.
Chętnie przeczytam wiarygodne opinie o np. X-lite od osób które używają go intensywnie od 6-10 lat (w przypadku śpiwora puchowego nie jest to jakiś długi okres czasu) więc jeżeli mógłbyś się podzielić linkami to bardzo proszę.
Dla mnie termin ,,śpiwór wiosenno-letni'' (puchacz) to okrycie które zabieram do spania w namiocie na pierwszomajowy wyjazd w góry (w naszej strefie klimatycznej) i które wykorzystuję do pierwszych ,,gorących'' nocy czerwcowych.
Każdy ma inną termikę, jest różna pogoda i temperatury (ich wahania) oraz rzutujący poziom zmęczenia/nawodnienia/najedzenia. Z moich doświadczeń wynika, że 350-400 g puchu to takie ,,bezpieczne minimum'' na maj dla faceta.
Latem ,,awaryjnie'' lepiej sprawdza się lekki śpiwór syntetyczny, który jest odporniejszy na wilgoć. Awaryjnie bo w schroniskach/kwaterach zazwyczaj są koce, a w namiocie gdy jest gorąco to nawet pod linerem ciężko jest spać (po wchodzie słońca).


Witam

Posiada ktoś z Was US Military Modular Sleep System. Chciałbym usłyszeć jakieś opinie. Czy można go dostać w Polsce ? Oczywiście chodzi mi o funfel nówkę nie śmigany nie używany.