NGT

Pełna wersja: Kurtki wojskowe gore tex + inne membrany
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jeśli mowa o softshellach cywilnych (oczywiście tych prawdziwych, nie psuedo ''softshellach'' z membraną, nazywanych tak tylko przez producentów), to jest praktycznie cały przekrój - dużo z nich jest od środka lekko ocieplanych, ale może być też i wersja ''hard'', jak na przykład Mountain Shirt z Buffalo, czy też Montane Extreme Smock, które mają od środka dosłownie ''futro'' (pile & Pertex).

Tutaj jest tego cała masa - tyle, że od tego są wątki o softshellach, nic tylko czytać.

Co do ciasnoty - cóż, jeśli softshell luźniejszy, to więcej pod niego wejdzie, jeśli bardziej przyległy (a taki teoretycznie powinien być, żeby lepiej współpracował z warstwami pod spodem w celu odprowadzania potu), to mniej pod niego wejdzie. Wtedy ''waciaka'' na postoje można założyć na wierzch, a jak jest bardzo zimno, a się napiera, to pod spód czasami wystarcza choćby polarek Forclaz 50 z Quechuy - kombinacji jest sporo i można o tym poczytać na innych wątkach, bo tu już odchodzimy od tematu.

Dzięki wielkie za pomoc, tyle potrzebowałem. Już zacząłem przeglądać wątki softshellowe ale jest tego naprawdę sporo ;P

Nie szkodzi, że sporo. Ja jak sobie kompletowałem różne sprzęty swego czasu, to potrafiłem pół roku czytać forum zanim coś kupiłem.

lk300

Witam forumowiczów! Jestem stażysta PZŁ i potrzebuje kupić ciuszki do lasu(spodnie+kurtke) na letnie i jesienne wieczory potrzebuje cos wiatro i wodoodporne i najlepiej molo szeleszczace co do koloru to najlepiej zielony. Studiuje tak allegro i inne strony wojskowo-mysliwskie i dostaje juz oczoplasów od tych wszystkich membran, oczywiscie chcialem kupic cos z gore texu np: ECWCS II GEN, zielona Helikon czy to bedzie dobry pomysl? Macie moze swoje spostrzezenia i co byscie szanowni forumowicze polecili???

troop

Membrana na letnie i jesienne wieczory ? Niezbyt dobry pomysł...

A tam dobre będzie miał pod spód polar i można w miarę uniwersalnie śmigać. Właśnie odnośnie polara to też ci się przyda ;)

Cóż... albo mało szeleszczące, albo wodoodporne - kompromisy tutaj są nieco trudne do osiągnięcia :P

Na deszcz to membrana, owszem, ECWCS I gen. to chyba najtańsza opcja, można jeszcze poszukać ''goretexów'' MVP armii brytyjskiej.

Zaś gdy nie pada, a coś trzeba na polar założyć, to jakakolwiek bawełniana bluza wojskowa, np. polski ripstop, albo amerykańskie BDU w woodlandzie, opcjonalnie brytyjski smock S95/S2000/S2005 (z poleceniem brytyjskich właśnie, z tego wszystkiego) - ochronią od wiatru, a się człowiek nie ugotuje, nie zapoci i szeleścić raczej nie będą.
Poza tym każdy z tych wymienionych przeze mnie ciuchów można założyć po prostu na t-shirt jak jest ciepło, a trzeba się czymś okryć (kamuflaż, ochrona przed krzaczorami, komarami, itp.). Tutaj z moich doświadczeń wynika, że brytyjskie kurtały są najbardziej praktyczne pod tym względem, użytkowałem je od lata po ostre zimowe mrozy.
---
Edytowany: 2011-08-21 23:20:01

Dzieki za odpowiedzi, troche doczytalem i z membrany raczej zrezygnuje jak sa tak workowate:) znalezlem tylko jedne spodnie z membrana ktore sa wykonczone cienkim polarem od srodka tylko jeszcze mamy lato moze byc za cieploa sama membrana za zimno POLAKOWI CIEŻKO DOGODZIC, raczej spodnie kupie cos ze smocka lub bdu a jakie sklepy polecacie zeby kupic cos orginalnego i dobrego?

Allegro.pl :]

n

Czy ktoś może wie jakie są parametry membran firmy Optex (stosowanych ponoć właśnie w polskim ''gore'' i np kurtkach dla poczty? Ew czy ktoś może spróbować to oszacować na podstawie własnych doświadczeń? Chodzi mi tu o opinię typu: ''moim zdaniem podobnie do wolfganga 10/10 którego też mam''
-------------------------------------------
n

Tutaj jest info ze strony Optexa na temat produkowanych przez nich tkanin laminowanych, ale która z tych membran jest stosowania w kurtkach wojskowych - nie mam pojęcia.

http://www.optex.pl/viewpage.php?id=11

Ciekawe czy odpowiedzieliby na maila z pytaniem o podanie parametrów wodoodporności i paroprzepuszczalności dla każdej z tych tkanin?

n

Do str producenta dotarłem, opisy przeczytałem z których wynika, że stosują laminat Tornado. Ale też nie jest to informacja która cokolwiek by mówiła.
-------------------------------------------
n

jjj

odzież inna niż bawełniana sprzyja chorobom nerek i układu moczowego,ale panowie widze wolą popisywac się internetową władzą i usuwać takie posty, niż rozszerzyć nieco swoje wąskie horyzonty
-------------------------------------------
cenzura nie śpi

A można wiedzieć na jakiej podstawie tak twierdzisz? Jakieś dowody konkretne, czy na zasadzie ''jak odkryli amerykańscy naukowcy...''?

Ja od kilku lat chodzę w bieliźnie termoaktywnej i uważam że niejednokrotnie uratowała mi ona zarówno tyłek, jak i nerki przed poważnym wyziębieniem. Już nigdy nie poszedłbym zimą w bawełnianej bieliźnie (mowa o kalesonach i bluzie) w góry.

A tak poza tym, jeśli ''odzież inna niż bawełniana'', to znaczy że chorobom układu moczowego sprzyja także odzież z wełny, lnu, jedwabiu, bambusa, w końcu to też nie bawełna :P

P.S. Ja Ci postów nie usuwałem, tylko któryś z Adminów. Widać uznano, że mijasz się z prawdą, niekoniecznie z udziałem własnej świadomości.
Ja powiem kulturalnie - nie zgadzam się i tyle :)
---
Edytowany: 2011-08-30 16:40:13

Witam!
Prosto z mostu zapytam jakie jest najlepsze rozwiązanie na zimę, chodzi mi o kwestie kurtki. Zastanawiałem się ostatnio nad kupieniem kurtki z gore texem i do tego jakiś polar. Najlepiej aby gorka była kontraktowa i tak się zastanawiam czy będziecie tak wspaniałomyślni i podrzucicie mi mare pomysłów na to ktora gorke brać a której nie??? Lub może coś innego jakiś softshell czy coś zależy mi na tym aby ciało miało stałą temperaturę, abym nie marzł a podczas wysiłku aż tak się nie zgrzewał aby był komfort cały czas

Pozdrawiam

A do jakich wniosków doszedłeś na razie po przeczytaniu tego wątku?

Poza tym nie napisałeś nic o tym, W JAKICH WARUNKACH chciałbyś mieć taki komfort. Bo jak na razie, to to o czym piszesz, możesz osiągnąć najlepiej przez siedzenie na krześle w swoim pokoju ;) Wtedy Twoje ciało będzie miało stałą temperaturę na bank.
Jeśli chciałbyś, by było tak i podczas wysiłku, to albo nie uważałeś na lekcjach biologii, albo wierzysz w to co piszą producenci różnego rodzaju ciuchów membranowych, którzy takie ''utrzymywanie stałej temperatury ciała'' często przywołują w swoich materiałach reklamowych ;)
---
Edytowany: 2011-09-07 23:51:57

''Zestaw'' do codziennego użytkowania, ponieważ już jedna nasza polską gorke mam do użytkowania w lesie. I jeszcze jedno pytanie na pewno było omawiane ale nie doczytałem a mianowicie chodzi o to jak sprawdzają sie softshelle na zimę czy sam soft wystarcza czy trzeba coś jeszcze na czy pod niego założyć???

troop

Na zimę nie ma lepszego rozwiązania niż Polartec 200 + Softshell level 5 z systemu ECWCS.
Przechodziłem tak większość ostatniej zimy i było mi świetnie. Jak się robi mróz to trzeba softa zastąpić membranką, ale przez większość zimy było po prostu rewelacyjnie i takie rozwiązanie polecam :)

ot

A to zależy. Jeśli codziennie jedziesz tramwajem na uczelnię to trzeb wybrać coś innego niż gdy codziennie myjesz okna na wieżowcach.
No i zima zimie nie równa, nie ma cudów.
-------------------------------------------
ot

128/MON rodzaj membrany...
http://www.bip.sww.gov.pl/wai/sww/369/23...owego.html

Pytanie:

W związku z ogłoszonym przetargiem na zakup i dostawę przedmiotów zaopatrzenia mundurowego zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie treści SIWZ:

Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie materiału zasadniczego i materiału na kaptur o tych samych parametrach techniczno-użytkowych co opisany w SIWZ
o następującym składzie:

wierzch – PA (poliamid 66) lub PES (poliester)

membrana – biokomponent na bazie PTFE, PES lub PU

spód – dzianina PA lub PES ?

W WDTT dla ubrania ochronnego wzór 128 MON w tablicy nr 1, pkt. 1 i 2 Zamawiający określił wymagania dla trójlaminatu, które spełniają wyłącznie tkaniny Darwin i Salina produkcji Gore, chronione patentem, obowiązującym w Polsce.

Wykonawcy dysponujący tkaninami o takich samych parametrach użytkowych są wykluczeni z możliwości udziału w przetargu. System licencji GORE, a co za tym idzie dostępu do tkaniny zgodnej ze specyfikacją, uniemożliwia udział w przetargu firmom dysponującym tkaniną inną, choć spełniającą wymagania Zamawiającego.

Przy zachowaniu dotychczasowych zapisów SIWZ jeden producent tkanin decyduje o możliwości złożenia ofert i bezpośrednio decyduje o poziomie cen.

Dopuszczenie zastosowania w ubraniu tkaniny równoważnej umożliwi rzeczywistą uczciwą konkurencje, obniżenie ceny oferty, nie obniżając jakości ubrań.

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga, aby przedmiot zaopatrzenia mundurowego określony w zadaniu ofertowym nr 18, tj. ubranie ochronne (kurtka z ocieplaczem, spodnie) w liczbie 120 kpl. wykonany został zgodnie ze wzorem 128/MON zatwierdzonym przez Wojskowy Ośrodek Badawczo – Wdrożeniowy Służb Mundurowych w Łodzi.