NGT

Pełna wersja: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

dannsa

@Jachol
Garść subiektywnych doświadczeń i opinii, za których wykorzystanie nie biorę żadnej odpowiedzialności :)
Butów BCX6 używam w Beskidach i mam bardzo dobre wrażenia. Z nartami Madshus Glittertind (68/55/62) da się pochodzić i w sprzyjających warunkach pokręcić. Ale to trochę dla entuzjastów lekkości.
Sądzę że do nart podobnego typu (np. XADV69, BC68) będą pasować wiązania NNN BC albo BC Salomona. Brałbym narty o takim taliowaniu (a nie np. BC70), bo daje to większą szansę na skrętność, choć to mocno zależy też od sztywności narty. NNN BC daje większą możliwość wyboru butów, system Salomona ogranicza tylko do tej firmy, lecz podobno daje ciut lepszą kontrolę i jest mniej podatny na zabijanie śniegiem.
Do nart typu Madshus Eon czy S-bound 78 wahałbym się pomiędzy NNN BC a 3-pin. Na pewno montowałbym 3-pin (najlepiej cable) do szerszych nart ~9 cm w dziobach (XADV89, Atomic Rainier, S-bound 88). 3-pin ma większy wybór butów, od niskich skórzanych aż do plastików (w tym lekkich Garmont Excursion czy Scarpa T4) a przez to daje szansę na lepsze wykorzystanie potencjału zjazdowego takich nart. Dla systemu NNN BC brak jest sztywniejszych odpowiedników, chyba że nowy Crispi Svartisen (nie wiem, nie jeździłem, nie znam opinii).

dannsa

@Ged
Bywałem na szlaku granicznym, i w Żywieckim i w Niskim (i to na lekkim sprzęcie BC), i dalej powtórzę: strome odcinki zdarzają się, większość to teren ''rolling'' (małe podejścia, małe zjazdy, niezbyt stromo).
Nie wiem dlaczego za kryterium swojego wyboru chcesz przyjmować 10% terenu, narażając się na niedogodności na pozostałych 90%. Poza tym, na stromej ścieżce w krzakach najlepiej sprawdzą się rakiety śnieżne :D
Sprzęt w jaki celujesz jest normalnie używany w formacjach typu alpejskiego, a nie w krzaczorach na kapuścianych pagórach.

dannsa

@Pim
A ten instruktor mówił jakiego sprzętu używają?

czyli ze nnn bc wystarczy mi lzejsza opcja z bcx 6
a moze sa jakies rownie dobre i podobne a tansze alternatywy butowe?

W 3 pin nie widze sensu sie pakowac bo plastikowych butow tele nie kupie (jeszcze jedna para butow i rozwod mnie czeka jak nic) na ciezszy teren zdecydowanie zostane przy skiturach

ja myslalem ze roznica pomiedzy rosolami bc 68 i bc 70 to tylko dwa milimetry ;)
a Ty piszesz o jakims profilu i skretnosci... :O
a np. Taka alpina lite trek?
Chce kupic w miare dobry zestaw ale jak sie da wydac 1000 zamiast 2000 to nawet lepiej :)
dzieki i pozdrawiam

@dannsa: Ciekawostka:
- Instruktorzy mają Wiązania Dynafita , i sprzęt z górnej półki. Ale regularnie startują w zawodach w narciarstwie wysokogórskim.
- W warunkach szkoleń standardowych: sprzęt żołnierzo odporny - Koflach Para i stare Silvretty 404. Wynika to m.in. ze specyfiki militarnej, gdy po wypięciu nart, trzeba od razu śmigać i nie ma czasu na manipulacje przy butach, co się czyni w modelach skitourowych.
A więc zjazdy odbywają się w niskich, sznurowanych skorupach.
I tu chylę czoła.
Sytuacja ta dotyczy jednostek zwiadu, i uczestników kursów z poszczególnych pododdziałów. To nie jest sensu stricto jednostka górska. Tylko brygada zmechanizowana.
Tu zdjęcia ze szkoleń:
http://www.21bsp.wp.mil.pl/pl/69_173.html
http://www.21bsp.wp.mil.pl/pl/69_75.html
Tu zdjęcia z zawodów:
http://www.21bsp.wp.mil.pl/pl/69_129.html
@Ged: Hagan w swoich katalogach podaje rozróżnienie w doborze nart: podejście-marsz/zjazd - to jest dobra metoda.
Zastanów się ile masz zjazdów i ile poruszania się w terenie ''plaskatym''. W warunkach gór ''kapuścianych'' jakie mamy to będzie to 90/10 - może 30/70. Przy czym za ''plaskatość'' rozumiem np. sieć stokówek.
Sprzęt typu lekkie tele/BC będziesz w tym terenie wykorzystywał w 80%. A skitourowy w 15%.
Najbliższe ''pełnokrwiste'' tereny skitourowe to Tatry i to też strona słowacka i ich Tatrami Zachodnimi, które powierzchniowo są dużym terenem, właśnie wykorzystywanym w tym celu od lat.
---
Edytowany: 2012-12-29 12:23:19
-------------------------------------------
Pim

dannsa

@Jachol
Nie wiem czy znajdzie się odpowiednik buta BCX6 równie dobry. Alpina? Mam wątpliwości, podobno jakość wykonania nieporównywalna. W systemie Salomona XADV8.
Narty 68/55/60 to odpowiednik starej szkoły tele (http://home.comcast.net/~pinnah/DirtbagP...-skis.html) czyli czegoś na czym się próbowało skręcać. A takie 68/60 czy 70/60 to kompakty: mocna i sztywna komora dla zmniejszenia długości - w sumie narta bardziej do jazdy na wprost, ale krótsza dla lepszego przekładania w krzakach.
Przy czym dużo zależy od rozkładu sztywności. Postaw nartę na ukos od siebie, ślizgiem do dołu, piętką o podłoże, dziób w ręce, przyciśnij nogą w środku i spójrz wzdłuż. Komora odbiciowa daje wtedy płaski segment w środku. Wszystko zależy od tego jak ugina się dziób i piętka. Jeśli w miarę równomiernie, a komora nie jest długa to na tym można próbować skręcać. Jeśli ugięcie dzioba i piętki jest duże, ''zawiasowe'', płaska część jest długa, a narta jest bardzo sztywna, to na tym pojedziesz tylko prosto.
Alpina Lite Trek? Chyba Lite Terrain - to jest narta zjazdowa z łuską. Jak dasz na to NNN BC to wyjdzie ani, ani. But BC za miękki żeby w pełni wykorzystać właściwości zjazdowe narty, narta za szeroka i za bardzo taliowana żeby pobiegać tak jak pozwala but BC.

dannsa

@Pim & Ged
Pamiętam że dawno, dawno temu, gdy na świecie nie było jeszcze skuterów, wybrałem się na skiturach z hali Miziowej do Złatnej, przez Rysiankę i Lipowską. Warunki były świetne, po niewielkim opadzie ~15-20 cm. Umordowałem się jak nigdy, człapiąc prawie całą drogę. Pamiętam tylko dwa niezbyt imponujące zjazdy. Bardzo niefajne wspomnienia. Teraz wiem że gdybym był na jakimś BC/XCD to tylko śmignąłbym całą trasę. Fakt, sprzęt miałem ciężkawy, z Silverettami 400.
Podobnie było w Gorcach, trasa z Turbacza do Rabki to była nuda i męczarnia.

@dannsa: A nie czułeś się na Turbaczu z tymi skitourami jak ''prawdziwy pogromca dzikich gór''?
-------------------------------------------
Pim

dannsa

@Pim
Wtedy (połowa 90-tych) jak młody heros :)

To tak samo jak ja w kurtce puchowej dobrej na Everest, na Kościelcu zimą...Duma rozpierała.
-------------------------------------------
Pim

dannsa

Teraz czasem czuję się jak kloszard
https://picasaweb.google.com/karrodunon/...7855967730

Lepsze lata 80-te Rajd Tatrzański.
Zaskakujące, że nie mając Rockerów ludzie jeździli na nartach...:-) A jazda z plecakiem ze stelażem to już coś...
-------------------------------------------
Pim

Dzięki panowie za rady. A wiec chyba rzeczywiście coś z BC.
@dannsa, chodzi mi właśnie o takie narty, żebym nie musiał targać ze sobą rakiet. Swoje umiejętności narciarskie określiłbym jako poniżej średniej. Nie chodzi mi o wykorzystywanie nart do freeridu, ale właśnie do człapania w śniegu (najczęściej puch lub słabo przetarte szlaki) z szybszym przemieszczaniem się w dół lub po bardziej płaskim.

Jeszcze jedno pytanie - próbowałem szukać tabel wagi do długości nart na stronach producentów. Nędza. Z tego co znalazłem na stronach niektórych sklepów wynikałoby, że przy mojej wadze (ok. 76-77 kg) z plecakiem ok. 10-13 kg powinienem szukać nart BC o długości ok. 170 cm. Dobrze kojarzę?

I ciągle wracam do pytania czy w butach typu BCX6 albo lekkich plastikach da się chodzić po błocie albo kamieniach, czy też jest to raczej męczarnia i trzeba ze sobą targać buty trekkingowe na zmianę?

dannsa

@Ged
Spróbuj może poszukać czegoś w kategorii XCD (cross country downhill). W polskich sklepach znajdziesz Salomon XADV89, Atomic Rainier, Madshus Eon, a z droższych S-boundy Fischera. Do tego wiązanie 3-pin z ze zdejmowanym kablem. Buty - możesz pójść w turystyczne plastiki takie jak Excursion czy T4, a jak będziesz bardziej chciał połazić niż pozjeżdżać to coś lżejszego (np. Fischer BCX 875 albo Crispi Svartisen, lub coś skórzanego). I najpierw popróbuj tego na stoku żeby się przyzwyczaić i podciągnąć umiejętności. Nie musisz od razu iść w telemark, na tym da się jeździć alpejsko, tylko trzeba przywyknąć do braku umocowanej pięty oraz słabego (czasem zerowego) podparcia butem (czyli nauczyć się stać na narcie a nie wisieć na bucie).
Na BC zjeżdżać jest trudniej i zwykle początkujący wpadają w panikę że to niemożliwe. Zapewniam, da się, tylko nauka zajmuje dłużej. No i jednak wtedy trzeba planować trasę, a w krytycznych sytuacjach dać z buta.
Dobór długości zależy od danego rodzaju narty. Np. dla Rossi BC 65 być może starczyłoby 185 cm ale dla BC 68 potrzebowałbyś 200 cm. Bierz wagę bez ładunku, i na początek lepiej celuj po krótszej stronie - lepsza manewrowość, lepsze podchodzenie na łusce, choć wolniejsza jazda (ale na początku to zwykle nie wada).
Zarówno w Excursionach jak i różnych BC chodzić się da, mają wibramowe podeszwy. Z tym że raczej szkoda po kamieniach, bo można zużyć je czy uszkodzić newralgiczne elementy mocowania do wiązania.

Jak zwykle, nie biorę odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych stwierdzeń :)

@Pim
A że komuś się chciało targać narty na grzbiecie? He, he.

rzez z namiotu

Crispi - fakt, pominalem ale nie robia 49...

675 za 550 pln - ors ski direct w US z ogolnodostepnym kodem znizkowym 10% - 179 dolcow. W globetrotterze 875 jest za 144 EUR, model 2012 - jak odpanie podeszwa to do reklmacji - koszt buta = k. przesylki...

Sor za skroty, ale klepie z namiotu w zywieckim...

jachol

dannsa

czyli polecasz mi raczej dlugie bc zblizone do tradycyjnych sladowek niz sztywne kompakty

przynajmniej calkowitej rewolucji nie bedzie bo moje sladowki sa 215 ;)
ciekawe bo takie narty, niewiele wezsze od waskich kompaktow przy swojej dlugosci musza duzo lepiej dzialac w kopnym sniegu
dzieki

dannsa

Możesz wziąć trochę krótsze niż wynika z tabel wagi. Tak mam przy Glittertind. Będzie gorzej przy kroku odbiciowym i nieco wolniej (bo będą szorować) ale lepiej na podchodzeniu i przy skręcaniu.

jachol

dzieki
szybkie pytanie
jak dobrac rozmiar takiego buta mam dlugosc stopy 27.5 rozumiem ze te buty nie sa termoformowalne ;) czyli zapas na skarpete 28.5? 28?
I czy raczej wiazanie auto czy manual? Doswiadczenie mi mowi ze wszelkie 'auto' + kopny snieg = zamota :) ale mnie oswieccie jak bzdury plote :)

dannsa

Z rozmiarówką BCX6 miałem tak: normalnie noszę 41 (długość stopy 26,4 cm). Wziąłem 42 (na alledrogo piszą że to 26,5 cm) i muszę nosić podwójną skarpetę, cienki liner z coolmaxu i grubego merynosa. Mam jednak wrażenie że 41 byłoby przykrótkie na długość. Z kolei BCX 875 mam 42 i jest akurat, wchodzi tylko cienki liner.
Faktycznie, auto maja opinię zamarzających. Z kolei są wygodne w obsłudze. Ja mam tylko manuale (Magnum) i zdarzyło mi się też że przymarzło. Lód zablokował przesuwanie ząbków i nie mogłem wypiąć, dopiero po wielokrotnych próbach. Zapinam bez problemu kijkiem, do odpięcia trzeba się schylić.

Przyszli Fischer BCX 675, rozmiar 49 - wydają się być zaniżone pod względem rozmiarówki o ok 0,5-1 rozmiar (w stosunku do Salomona/Keen/Meindl/Adidas).

Na razie nie jestem jeszcze pewny czy je zatrzymać... Dannsa - rozciągnęły się Tobie chociaż trochę BCX 6? Bo jak się nie rozbijają, to będę mógł buty sprzedać w PL lub zwrocić do sklepu...
-------------------------------------------
picasaweb.google.com/rzez.immi