co do luzowania się systemu to czasami się to zdarza. aby rozwiązać problem potrzebne są 2szt regulatorów 25mm założyć je (po 1 szt) na obie taśmy systemu nośnego i po przewleczeniu przez klamerkę samozaciskową dodatkowo przewlec przez ten regulator. Nic się więcej nie poluzuje na 100%.
hej :) polecono mi wrzucić to pytanie tutaj
chciałam spytać o radę użytkowników sprzętu karrimor jaguar 55-75 F i deuter aircontact 60+10 SL lub tych, którzy sprzęt znają, konkretnie.
do czego ma mi służyć plecak?
wybieram się w długą podróż (kilka lat pewnie) i potrzebuję plecaka, który będzie naprawdę wytrzymały, bo będę nim rzucać na prawo i lewo (dużo stopa ;) (materiały, szwy), porządnie wodoodporny (monsuny i te sprawy), wygodny (będę z nim duuużo chodzić, ale też trekkingi w górach) i względnie dobrze wentylujący (no bo wg opinii o deuterze futura to cała reszta to tylko względnie dobrze może wentylować..)
chciałam, żeby miał kilka dodatkowych kieszeni, żeby mi się nie plątało wszystko razem i trochę troków na zewnątrz (namiot, mata, ukulele).n
zdecydowałam, że potrzebuję kobiecy model, bo natura mnie w klepsydrę mocną wyrzeźbiła ;) i to chyba tyle.
jako że nie ma co oszczędzać w tej podróży na plecaku, bo to przeca jak mój dom będzie, to cena nie jest aż tak istotna (wiadomo, że taniej byłoby lepiej, ale co tam)
zrobiłam poszukiwania i wybrałam dwa plecaki, które wpadły mi w oko.
(linki po angielsku)
pierwszy to karrimor jaguar 55-75 F
http://www.karrimor.com/SS09/Jaguar%2055...75%20F.htm
a drugi to deuter aircontact 60+10 SL
http://www.deutergb.co.uk/products/woman...+10_SL/62/
no więc pytam:
1. który lepiej by się nadawał na tę podróż i dlaczego konkretnie?
2. jak teraz karrimor z jakością stoi generalnie?
jestem otwarta w sumie na jakieś inne propozycje, pewnie znacie dużo więcej sprzętu niż ja, więc walcie śmiało :)
no, będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)
m.
-------------------------------------------
mooki
przeglądając wątki dedykowane na forum tym markom plecaków i tym modelom mysle że sam dojdziesz do wniosku co wybrac. Nie mam ani tego ani tego. Wziałbym deutera z tych dwóch
Po pierwsze ubralbym oba na plecy i sprawdzil, jak sie czuje. Znam kilka Pan, ktore Deutera nawet SL nie mogly nosic, a Karrimora tak. Choc to zadna zasada. Jakosc Deutera jest OK - przynajmniej wersji PRO. Pancerna jak nic:)
Co do Karrimora - nie jestem pewien, czy ten model tez, ale niektore nowe maja stelaz strasznie wystawiony na zewnatrz. NIby producent daje gwarancje, ze bedzie ok, ale mi sie to jakos wizualnie nie podobalo.
-------------------------------------------
Robert
hm, swego czasu mialem modele bliskie wymienionym przez Ciebie ~mooki, od razu mowie, iz byly to stricte meskie modele i jednak okolice mniejsze badz wieksze. w przypadku karrimora model nizszy, w przypadku deutera wyzszy. Karrimora mialem model Panther 55-65
http://tiny.pl/hm1p4 ,natomiast jezeli chodzi o Deutera AC PRO 65+10.
panther to chyba jednak wersja econo, suwaki choc YKK to jednak w slabszej wersji, w dolnej komorze waski suwak slabo funkcjonowal. reklamowalem notorycznie raczke do podnoszenia, przenoszenia plecaka. regularnie urywala sie. mysle, iz plecak jak na te pieniadze nie byl zly, choc wchodzac w Deutera nie wyobrazam sobie juz wypadu z czyms pokroju Panther... znam osobe, ktora ma zenska wersje Karrimora od lat i chwali sobie.
w przypadku deutera, mowisz o 65+10, zwykly AC z jednak gorszym sytemem nosnym niz ten w wersji PRO to jednak sprawdzony, komfortowy system, skutecznie odciazajacym plecy. pasy boczne zdaje sie nie sa tak potezne jak w wersji PRO jak i inny uklad na stricte plecach jest, ale to co widzialem u kumpla w wersji AC 45+10 przekonywalo mnie. pytanie czy nie lepiej wejsc w wersje PRO w przypadku plecaka badz co badz ~transportowego. aktualnie mam AC PRO 70+15 Deutera, przy takich litrazach nie warto oszczedzac na systemie nosnym. jedyna jego wada to waga, 3.3kg, cos za cos.
przymierz oczywiscie jak masz taka mozliwosc, oba plecaki, dobrze by bylo jakbys testowala je z pelnym obciazeniem, wowczas wychodzi tu uwiera, tam cos wystaje, uciska...
a jezeli chodzi o wieczysta gwarancje karrimora i jej respektowanie - jest o tym wydzielony watek.
Polecam Native planet 70 świetny lekki i wodoodporny.
-------------------------------------------
piterek
Nadal nie rozumiem konkurencji systemów nośnych z prętami w układach X i V. Może ktoś wyjaśni mi różnice, zalety...
Pomijam fakt tęgości pasa biodrowego, zakresu regulacji i różnic w piance zapewniającej wentylację.
Zresztą mamy dwóch idealnych kandydatów do porównania, o praktycznie takich samych innych elementach, różniących się jedynie kilkoma litrami pojemności i... X i V układem stelaży
1) Deuter Aircontact 75+10
2) Deuter Aircontact PRO 70+15
Według stron firmy Tatonka system stelaży X znacznie lepiej przenosi ciężar na biodra w przypadku największych ciężarów, a V jest bardziej odpowiedni przy mniejszych.
Tymczasem Deuter najpierw inwestuje w pręty X, po czym nie wiadomo dlaczego tworzy droższą serię ze stelażem w kształcie V.
Nadal nie rozumiem tego posunięcia... Nie wystarczyło dodać litrów?
Swego czasu myślałem poważnie o plecaku Tatonki Bison 75
http://www.tinyurl.pl?y8FG3l2r
Po zakupie bardzo wygodnego hikingowego Deutera ze stelażem V i przejrzeniu katalogu Deutera zwątpiłem jednak. Nadal zastanawiam się którego towarzysza wędrówek wybrać: Aircontact, Aircontact PRO czy może coś innego ze stelażem X np. Tatonka Bison 75 (zdobył nagrodę Editor's Choice Sommer 2007 Outdoor). Deuter Aircontact zdobył więcej, a Aircontact Pro w 2009 roku został zwyciężcą
Nie chcę sugerować się nagrodami. Pytanie czy V sprawdza się tak dobrze jak X. Oczywiście jeśli plecak niewygodny to i system nośny nie pomoże
Gdzieś przeczytałem o teście i Tatonki i Deutera w magazynie n.p.m z 11/2009. Jak mogę zdobyć ten numer?
I jeszcze jedno... W czym tkwi wyjątkowość modeli Arc'teryxa, Ospreya, oprócz materiałów w nich użytych, ponieważ mam również możliwość ich wyboru. Deuter to podobno przy nich niższa półka
Nie zauważyłem jednak po wstępnej analizie w ich produktach jakiś rewolucyjnych rozwiązań, a mimo to tak bardzo fascynują wiele osób?
Czy tylko i wyłącznie cena i niedostępność tak działa na wyobraźnię?
---
Edytowany: 2010-02-02 13:54:33
Reijo - co do testow i plebiscytow w Outdoor Magazine etc nigdy nie wiadomo czy jakis sponsoring sie za tym nie kryje, swoja droga, wg informacji na glownej stronie Deutera
http://www.deuter.com/en/index.php mozna zobaczyc, ze w 2009 to wlasnie AC PRO 60+15 zajal 1 miejsce ;)
ja sam mam jak wyzej napisalem AC PRO 70+15, choc 60+15 rowniez PRO tez przez pewien czas posiadalem. niesetty nigdy nie mialem na wlasnosc zadnego AC, nie PRO, jedynie przez chwile u kumpla widzialem jak rowniez w sklepie przymierzalem, nie testowalem na wypadzie, stad ciezko jest mi sie ustosunkowac z pkt widzenia praktycznego zachowania stelaza w formie X do V. poszukaj informacji moze u zrodla
http://www.outdoor-magazin.com. swoja droga mozna wyslac maila do dystrybutora Bakosport.pl w tej sprawie, bo ciekawy temat.
Reijo =>
Sposób umieszczenia prętów w systemie nośnym, jest tylko jednym z elementów wygody plecaka. Nie ma prostego przełożenia, że plecak ze stelażem X musi - przy przenoszeniu dużych ciężarów - być wygodniejszy od plecaka ze stelażem V. Do jakich ciężarów, wobec takiej klasyfikacji nadawałyby się choćby plecaki Ospreya z ReCurve:
http://www.ospreypacks.com/Suspensions/
lub Berghausa z BioFlex:
http://www.berghaus.com/technologies/ruc...oflex.aspx
uważane za jedne najwygodniejszych, wg. opinii użytkowników na wielu forach.
Wydaje mi się, że za bardzo przejmujesz się testami gazetowymi i innymi nagrodami. Również opinię ze strony jednego producenta, u którego taki podział (X,V) się sprawdza, przenosisz na produkty innych.
Jedyną metodą porównawczą, dla Ciebie miarodajną, będzie przymiarka. To, że za plecakiem stoi jakaś nagroda nie oznacza, że będzie on pasował na Twoje plecy i Tobie odpowiadał. Mi np. zupełnie nie leżał Gregory Baltoro (zdobywca Editors Choice Backpackera), a bardzo sobie chwalę C7 Berghausa. Choć kiedyś jego system nośny zdobył główną nagrodę ISPO, to przecież nie dlatego go kupiłem, chyba nawet wtedy o tej nagrodzie nie wiedziałem.
Poszperaj, poszukaj opinii użytkowników, wybierz swoich faworytów, a potem do sklepów do przymiarki. To zdecydowanie skuteczniejsza metoda od tego całego teoretyzowania.
-------------------------------------------
cześć i czołem
Reijo, uważam podobnie jak przedmówcy. O atrakcyjności plecaka nie świadczy układ stelaża, a to czy jego krzywizny, poduszki i inne detale zostały dopasowane do twoich pleców. Osobiście mam akurat wymienionego przez ciebie Bisona ale o zakupie absolutnie nie zdecydował układ X a wygoda na plecach, prosta, tradycyjna konstrukcja i inne patenty mi odpowiadające. W przypadku Tatonki akurat jest tak, że system X1 przeznaczony jest do przenoszenia wielkich ciężarów (ponad 30kg) ale nie oznacza to wcale, że w przypadku innej firmy X też taki będzie. Równie dobrze może okazać się, że V będzie do ciężarów ponad 30kg a X do 25. Wbrew pozorom X1 w Bisonie to nie tylko układ stelaża ale i inaczej obite poduszki, masywniejszy pas biodrowy i pewnie kilka innych rzeczy których już teraz nie pamiętam.
Dziękuję za odpowiedzi
dgim
Myślę, że nawet dystrybutor tak do końca nie wie o co Deuterowi chodziło, ale spróbuję.
rytmar
Wspomniałem, że nie chcę sugerować się nagrodami, bo jak dgim wspomniał nie wiemy nigdy do końca jakie mechanizmy działają w ich przyznawaniu, tym bardziej testami z gazet, bo od wierzenia w bezstronność mediów jestem bardzo daleki. Mój post jest teoretyzujący, ponieważ bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że bez przymierzenia nie ma mowy o wyborze. Sporo już plecaków miałem okazję w swoim życiu przymierzyć, ale niestety bez obciążenia i dłuższego z Nimi obcowania. Mój mały towarzysz Deuter super się sprawdza. Ból pleców minął, ale tak jak piszesz być może okazać się, że z dużym Deuterem, i innymi moimi typami nie będę czuł się komfortowo. Na przymierzanie przyjdzie czas za kilka miesięcy. Na razie tylko staram się znaleźć jakiś kandydatów, a przy okazji zrozumieć politykę Deutera, jako głównego gracza w zakresie innowacyjnych rozwiązań na naszym rynku. Jak wspomniałem to głównie jego gamy plecaków to rozważanie techniczne dotyczy (czyli konkurencji X i V w Aircontact'ach przy bardzo podobnej konstrukcji i przeznaczeniu) Czyli do długiego, komfortowego noszenia dużych ciężarów... jak podaje strona dystrybutora.
Nie odnoszę tego zupełnie do praktycznej wygody w moim odczuciu.
Po prostu nie wiadomo czy domniemana lepsza użyteczność PRO ma dotyczyć jedynie odpinanej klapy czy może nowego systemu V, czy poczucia podświadomego bezpieczeństwa przy pomocy wyższej ceny. To nie wygląda na zupełne przeprojektowanie, nowy typ plecaka do innych zastosowań tylko lifting wizualny i wprowadzenie modyfikacji w ustawieniu prętów, płynnej regulacji i Vari Flex, czyli ruchomy pas biodrowy, który notabene pojawił się także w zwykłym Aircontact. I to mnie zastanawia. Producenci samochodów robią lifting, ale nie ulepszają przy okazji starszego modelu po kilku latach. (w tym przypadku dodanie np. Vari Flex)
Nie lepiej było wprowadzić istniejący ulepszony produkt? Słowo PRO ma oznaczać coś lepszego, czyli wynika z tego że plecak z V jest w jakimś stopniu lepszy od X, skoro nie stworzyli zwykłego Aircontacta z odpinaną klapą. Czyli pytanie... po co nadal produkują coś niby gorszego mniej innowacyjnego z X. Dwa bardzo podobne plecaki, w obu opisach systemów jest napisane prawie to samo. Dlaczego więc stworzyli coś bardzo podobnego a jednak NOWEGO, innego? Zwykle firmy wolą inwestować w ulepszanie swojego najlepszego modelu, a nie tworzenie klona z ulepszeniami, o takim samym przeznaczeniu. Osobiście wolałbym sam być zbliżony bardziej do perfekcji niż mieć bardziej idealnego klona.
Pomimo wszystko jednak seria PRO udała się o czym można przeczytać na forum i to jest najważniejsze. Czas pokaże czy moje plecy też są tego zdania.
ja mam HiMountain K2 70 L i jestem z niego zadowolona.
-------------------------------------------
Gustav the chinchilla
a co myślicie o alpinusie buran 80?
czy ktoś ma taki plecak?
Przymierzam się do zakupu plecaka na 2-4 dniowe wycieczki w góry i już właściwie zdecydowałem. Mój wybór padł na Deuter ACT Lite 50+10. I tu pojawił się problem, bo plecak znalazłem w necie w dwóch wersjach.
To pierwsza:
http://sherpa.pl/act-lite-50-10
A to druga, z oficjalnej strony dystrybutora:
http://bakosport.pl/katalog/deuter/produ...lite-50-10
Różnice w modelu na stronie dystrybutora są łatwo widoczne: dwa pasy zapinające klapę zamiast jednego, kieszeń od frontu zamiast jakiejś elastycznej taśmy, zniknęła druga kieszeń na klapie (chociaż wg. opisu nadal na klapie są 3 kieszenie), zniknęły klamry na troki na klapie no i ogólnie kształt plecaka wydaje się nieco inny. Podejrzewam, że różnica wynika stąd, że na stronie dystrybutora dostępny jest model tegoroczny, a na stronie sherpy zeszłoroczny. No i nie wiem który brać. Czy ktoś może doradzić? Mam poważne wątpliwości co do użyteczności tej elastycznej taśmy w wersji ze strony sherpy.
killy9999<< masz rację na stronie bakosport, jest model 2010, w sherpie jeszcze 2009.
W obu są mocowania troków na klapie, tyle, że w 2010 są w postaci uszek z repa - podobnie jak na froncie.
Z tego co kojarzę, to 2010 ma tylko 2 kieszenie w klapie, ale mogę to jeszcze jutro sprawdzić, bo mogę się mylić.
Model 2009 nie miał dodatkowych punktów troczenia na froncie, za to miał ekspander gumowy. Co do jego użyteczności - to zależy co masz zamiar do niego troczyć?
Ciężar karimaty czy ręcznika swobodnie utrzyma - nic innego mi do głowy nie przychodzi co byłoby sens w tym miejscu nosić/troczyć.
Mnie bardziej podoba się nowa wersja ze względu na tę kieszeń z przodu, ale ja to ja :)
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/
Byłbym wdzięczny za sprawdzenie tych kieszeni na klapie, bo ta mała trzecia kieszonka bardzo mi się spodobała (w sam raz np. na czołówkę). Mimo tego mankamentu chyba zdecyduję się na wersję 2010, bo daje możliwość przymocowania troków po bokach. Bo dobrze rozumiem, że można doczepić do nich dodatkowe paski, pozwalające np. na przymocowanie z boku plecaka namiotu albo karimaty?
---
Edytowany: 2010-03-19 22:22:07
Rany, co jest z tym troczeniem namiotu?
killy9999 << masz zamiar kupić lekką wersję plecaka, więc bierz pod uwagę to, że konsekwentnie należy myśleć o pakowaniu ''na lekko''.
Nie mówię tu o obcinaniu rączki od szczoteczki do zębów, ale o tym, żeby bardziej przemyśleć listę rzeczy do spakowania oraz ich rozłożenie w plecaku.
Przy takiej pojemności (w sumie 60 litrów) na 2-4 dni spokojnie zmieścisz namiot w środku plecaka - oczywiście nie w firmowym pokrowcu, który sugeruję zostawić sobie do trzymania namiotu w domu, ale rozłożony na części (maszty, sypialnia, tropik) lub w ogóle podzielony między różne osoby.
dzięki temu lepiej rozłożysz ciężar w plecaku, będzie się go wygodniej niosło - 2-3 kilo troczone z jednego boku zawsze mocno ciągnie w jedną stronę.
Jedyną rzeczą, poza kijami, czekanem i parasolem, której sens widzę na zewnątrz, to karimata i to raczej troczona z przodu - wtedy się nie zaczepia i nie haczy (model 2010 ma cztery punkty do mocowania właśnie z przodu, 2009 ma ekspander gumowy).
Jeśli już chcesz troczyć matę z boku, prostszym sposobem niż przedłużanie troków, jest pętla z linki lub gumy:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/peln...4cb80.html
Pisałem już o tym tu (post na samym dole):
https://ngt.pl/thread-1063-page-26.html
---
Właśnie sprawdziłem - model 2010, ma tylko 2 kieszenie w klapie.
---
Edytowany: 2010-03-20 09:55:49
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/
Po pewnych przemyśleniach zdecydowałem, że wersja 2009 będzie jednak lepiej odpowiadać moim potrzebom. Pojawiła się jednak jeszcze jedna wątpliwość. Plecaki ponoć różnią się techniką wykonania opaski biodrowej: 2009 ma klasyczną, a 2010 tzw. wahadłową, która ponoć pracuje razem z biodrami i lepiej sprawdza się przy lżejszych ładunkach. Zastanawiam się, na ile to chwyt marketingowy, a na ile istotna różnica. Ktoś może się wypowiedzieć??
Seria ACT Lite nie ma pasa w systemie Vari-Flex (wahadłowego) - jest za ciężki ;)
---
Edytowany: 2010-03-22 11:07:40
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/