NGT

Pełna wersja: [Recenzja] Wisport El Misti 65-90
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
OPIS PRODUKTU:

Materiał - Cordura 750 – 1500|n|
System nośny FAS|n|
Wyściółka elementów nośnych (plecy, szelki, pas biodrowy) AIR NET|n|
Waga 2400 g|n|
Pojemność 65-90 litrów|n|
Pojemność komina: skompresowanego 15 litrów / wyciągniętego 25 litrów|n|
Gwarancja 2 lata (według zapewnień sprzedawcy wady w postaci puszczonych szwów producent naprawia nawet po gwarancji)|n|
W komplecie pokrowiec przeciwdeszczowy

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
23-09-2004, 05:00

Na początku wakacji stanąłem przed koniecznością zakupu nowego plecaka wyprawowego. Ponieważ na trasie targam rzeczy nie tylko moje, ale także połowę rzeczy dziecka i mojej ''lepszej połowy'' plecak musiał być duży - minimum 75 litrów. Przejrzałem oferty kilku firm, przymierzyłem kilkanaście modeli. W końcu, po trzygodzinnym spacerze po sklepie z dwoma obciążonymi plecakami, zdecydowałem się na nowy model Wisportu - El Misti.

System nośny
El Misti wygląda na rozwinięcie modelu Ventus, z którym posiada wspólny system nośny FAS. System ten daje możliwość regulacji bezstopniowej. Regulacja jest bardzo intuicyjna, wręcz dziecinnie prosta.

Wszystkie elementy nośne pokryte są materiałem AIR NET. Należę do ludzi, których koszulka spływa potem nawet, gdy siedzą na ławeczce przy 25 stopniowym upale. A co dopiero mówić o górskiej wędrówce. Dotychczas zawsze po zdjęciu plecaka przeżywałem chwilę szaleństwa, gdy koszulka sprawiała wrażenie jakby jej temperatura spadała w okolice zera absolutnego, a oderwać od pleców można ją było chyba tylko ze skórą. Tym większe było moje uwielbienie dla plecaka, że po raz pierwszy takie ekstremalne przeżycia zostały mi oszczędzone. Materiał użyty przez Wisport bardzo dobrze odprowadza nadmiar potu. Tak więc duży plus za ten element.

Podczas 10-dniowej wędrówki po Beskidzie Żywieckim i Gorcach nowy plecak nie zafundował mi żadnych obtarć, ani odgnieceń. Muszę jednak zaznaczyć, że nigdy nie chodzę bez koszulki. Szelki plecaka są bardzo wygodne, a możliwość ich swobodnego dopasowania do sylwetki zapewnia duży komfort w czasie wędrówki. Przy okazji, to co dla mnie było bardzo wygodne, moja żona uznała za zbyt szorstkie do noszenia.

Szeroka, usztywniana część pasa biodrowego, podobnie jak w Ventusach, sięga niewiele poza kości biodrowe. Jest to zasięg zupełnie wystarczający, żeby przenieść na biodra ciężar plecaka, a równocześnie daje duże możliwości dopasowania do sylwetki noszącego (osoby bardzo szczupłe nie muszą zakładać jednego pasa na drugi). Pas nie zwija się, ale też nie obciera. Wąski, elastyczny odcinek pasa ma wystarczająco dużo miejsca, żeby przytroczyć np. futerał z aparatem fotograficznym. Generalnie pas bardzo dobrze przenosi ciężar plecaka, w wyraźnym stopniu odciążając ramiona.

Wszystkie troki systemu nośnego, szelki i pas biodrowy nie poluzowują się w jakiś widoczny sposób. Jednak, co dwa dni konieczne było podciągnięcie ''pleców'' systemu do pozycji wyjściowej. Również pas biodrowy po kilku dniach używania zaczął mieć tendencję do poluzowywania się, tak że konieczne było zaciąganie go co pewien czas.

Komory, komin, klapa i kieszenie
Producent określa pojemność tego plecaka jako 65-90 litrów. Taka elastyczność uzyskana została w dużej mierze dzięki kominowi kompresowanemu przy pomocy zamka. Ten dość ciekawy patent miałem okazję wykorzystać, gdy wraz z kolejnymi etapami wędrówki zmniejszały się zapasy żywności w moim plecaku.

Klapa zamykająca komin jest całkowicie odpinana i od biedy może służyć za samodzielny mały plecaczek. Mocowana jest na rzepa i trzy troki. Jednak środkowy trok jest zbyt krótki i kiedy otwarta klapa zwisa z tyłu plecaka – trok wypina się. Klapa posiada dwie kieszenie – mniejszą zewnętrzną i większą wewnętrzną. Zewnętrzna kieszeń zapinana jest od tyłu plecaka, (czyli od strony głowy). W wewnętrznej kieszeni brakuje mi jakiejś przegródki lub kieszonki z folii na dokumenty.

Plecak nawet z wyciągniętym kominem trzyma się na plecach stabilnie – nie kołysze się ani na boki, ani w tył. Wewnątrz znajdziemy dwie komory z przegrodą zaciąganą sznurkiem i stoperem. W górnej komorze, na plecach, umieszczona jest płytka podłużna kieszeń zamykana zamkiem. W sam raz, żeby schować tam dokumenty lub mapy. Jednak kiedy plecak jest wysoko załadowany (a już nie daj Boże wyciągnięty komin) trudno się dostać do tej kieszonki. Stąd może ona robić najwyżej za magazyn map, których nie potrzebujemy na obecnym etapie, dokumentów, które rzadko używamy lub nadwyżki biletów Narodowego Banku Polskiego.

Plecak posiada dwie zintegrowane kieszenie boczne, również kompresowane zamkiem. Kieszenie wprawdzie są dość pojemne, jednak chyba wolałbym kieszenie skrzelowe, takie jak zastosowane w Ventusach. Na dole po obu stronach plecaka umieszczone są kieszonki z siatki, w których można umieścić nawet 1,5-litrowe butelki wody. Dla grotołazów jest może zbędny bajer, a nawet wada, jednak przy dłuższych wędrówkach na powierzchni gadżet, moim zdaniem, niezbędny.

Troki i zamki
Mocną stroną plecaka są troki boczne zapinane klamrami. O ich zalecie przekonałem się już w sklepie, gdy dopinaliśmy z boków namioty – przy Ventusie dwie osoby musiały dociskać namiot do plecaka, żeby dociągnąć troki. W El Misti bez najmniejszego wysiłku spina się klamrę i zaciąga trok. Troki trzymają pewnie, nie luzują się. Dodatkowo dla miłośników troczenia przez środek plecaka poprowadzona została drabinka. Jeśli już mam na coś narzekać, to przydałaby się druga – równoległa. Wygodniej suszyłoby się mokre rzeczy w czasie wędrówki.

Wisport na stronie nie podaje, kto jest wykonawcą klamr (na samych klamrach też nie znalazłem żadnego napisu), jednak trzymają one pewnie, nie blokują się, nie odpinają się samoczynnie ani przy przypadkowym dociśnięciu z jednej strony. Wszystkie zamki błyskawiczne pochodzą od YKK.

Uwagi
Nie miałem okazji przetestowania wodoodporności plecaka. Tylko raz użyłem klapy jako samodzielnego plecaczka przy brzydkiej pogodzie. Nie była to jednak jakaś ciężka ulewa, a tylko gęsta, nieprzyjemna mżawka, którą klapa przetrwała bez najmniejszych zastrzeżeń (w środku nie było nawet śladu wilgoci, pomimo, że klapę niosłem zamkiem do góry). Na wszelki wypadek w podwójnym dnie plecaka producent umieścił pokrowiec przeciwdeszczowy.

Podsumowanie
Plecak wykonany jest solidnie, jedyne do czego mógłbym się przyczepić to szew przy jednym z troków bocznych, który przy mocno naciągniętym troku odsłania nici. Z kronikarskiego obowiązku odnotuję także, że plecak nie ma wyjścia pod camelbaga. Ponieważ jednak takim się nie posługuję, ciężko zaliczyć mi to do wad.

Ogólnie oceniam plecak bardzo dobrze. Solidnie wykonany, z niezłych materiałów, ciekawie rozwiązany wyciągany komin. Estetów może ucieszyć duża gama kolorystyki, ale uwaga – w naturze kolory wyglądają zupełnie inaczej niż na stronie producenta. Może tylko cena mogłaby być trochę niższa.

Czas użytkowania: 3 miesiące

Zalety:
- wygodny pas biodrowy
- wyciągany i kompresowany komin
- bezstopniowa regulacja systemu nośnego
- skuteczna wentylacja pleców
- stabilność plecaka podczas wędrówki nawet z wyciągniętym kominem
- troki boczne zapinane na klamry

Wady:
- kieszenie boczne kompresowane zamkiem zamiast skrzelowych
- troki systemu nośnego wymagają podciągnięcia co 2-3 dni
- brak ''uchej kieszeni'' w klapie plecaka


[Obrazek: Wisport%20El%20misti%2065-90%202.jpg]

[Obrazek: Wisport%20El%20misti%2065-90%201.jpg]

[Obrazek: Wisport%20El%20misti%2065-90%203.jpg]

[Obrazek: Wisport%20El%20misti%2065-90%204.jpg]


sharpblade

Hej konieczność ''dociągania'' troków systemu nośnego co 2-3 dni według mnie nie jest wadą.Prawidłowo zakłada sie plecak w ten sposób że luzuje sie wszystkie troki, zakłada plecak i dopiero dociąga i tak przy każdym przemieszczeniu zawartosci(rozpakowaniu i zapakowaniu)wtedy dopiero plecak jest idealnie dopasowany za każdym razem.Więc moim zdaniem konieczność dociągania nie jest wadą oczywiśćie pod warunkiem ze nie dzieje sie to podczas marszu ''co dwadzieścia kroków''. Wiem ze w plecakach Wisportu ten problem nie występuje sam używam plecaka Guide 80 i jest ok
Pozdrawiam
-------------------------------------------
sharpblade

Co do luzowania się pasków w systemi nośnym, to myślę, że to wina jeszcze nowych, śliskich pasków - po jakimś czasie, kiedy się trochę zmechacą, to nie będzie tego efektu.

sharpblade, może Tobie się chce, ale ja jestem zbyt leniwy, żeby codziennie luzować wszystkie troki i na nowo regulować cały system. Wystarcza mi, że wyreguluję go na początku trasy, a potem wprowadzam drobne korekty. A tutaj niestety pod wpływem ciężaru plecaka system nośny powoli podjeżdża do góry tak, że co 2-3 dni trzeba go po prostu ściągnąć trochę w dół.

Walter, mam taką nadzieję, choć pas biodrowy zaczął się lekko luzować po 4 dniach, a wcześniej trzymał na beton.

Generalnie nie są to jednak wady uciążliwe.

sharpblade

Jasne Ged mnie tez nie zawsze sie chce. Tylko to chyba nasz ''minus'' a nie sprzętu. ;)
-------------------------------------------
zrób co możesz z tym co masz...

Jack

i to jest chyba duza zaleta ''lokalnych'' firm- w wisporcie przyszyja ci po gwarancji, w marabucie dorzuca palak...:)

arni220

kupiłem plecak Wisportu miesiąc temu model Ventus, nie miałem jeszcze okazji go użyć w terenie ale po wypełnieniu ok. 30 kilogramami sprzętu system nośny FAS zrobił na mnie ogromne wrażenie. Super wygoda zarówno szelek jak i pasa nośnego. Wcześniej używałem plecaków Natalexa i Bergsona oba zdecydowanie przegrywają z Wisportem, choć wydaje mi się że jest on zaprojektowany rozmiarowo raczej dla mężczyzn.

kreTcik

Ja mam Wisport Ventus 75 już prawie dwa lata i poza śliskimi paskami chwale sobie cały produkt.
Plecak jest wytrzymały i wygodny, wtedy był jeszcze tani.
Paski fakycznie schodzą, mi najczęściej ''puszcza'' górne mocowanie szelek do plecaka. Polecam owinięcie troków gumką zaraz przy klamrach.
-------------------------------------------
kreTcik

mike

Ged firma uzywa klamry ITW NEXUS. To uzupelnienie do opisu.

franek

przy wentusie problermemem sa krótkie troki, zwłaszcza zimą, kiedy operujemy w rękawiczkach. pozatym te śliskie paski potrafią irytować. ja pozbyłem się z tego powodu paska piersiowego, któy jeździ sobie gdzieś w luku bagażowym pks w bieszczadach:(
poza tym w tatrach na koziej przełęczy rozwiązał mi się sytsem mocowania plecaka z szelką. to nie było miłe. ale generalnie jestem z plecaka zadowolony
-------------------------------------------
pozdrawiam

John_Sherpa

Plecaki Wisportu, szczególnie nowe modele, to obok Natalexu i starych Woodpeckerów najlepsze chyba co mozna dostać w Polsce za cenę do 500 zł. I naprawdę wystarcza każdemu - znam gości którzy przeszli w guidzie 80 Syberię i takich którzy w zimiw wchodzili na najwyższe szczyty Andów. Naprawdę niepotrzebny Karriomr czy Deuter za 700 złotych.
-------------------------------------------
John_Sherpa

Firma Wisport powinna wprowadzać dodatkowe oznaczenia wersji swojego sprzętu ponieważ Guide z ’03 a Guide z nowej kolekcji to prawie dwa różne plecaki. Oczywiście na korzyść nowej wersji w której poprawiono kilka szczegółów. To samo jest z Ventusem, pisząc o zaletach lub wadach danego modelu należy podać rok kolekcji z której pochodzi. Mój kumpel ma Ventusa z 2001 roku i ten plecak ma kilka denerwujących wad których ventus z nowej kolekcji nie posiada. Ja mam Guide’a z ’03 i różni się on kilkoma rzeczami od najnowszej wersji (choć i tak myśle, że miał bdb. współczynnik jakość/cena). Myślę, że śmiało mogę polecić tą POLSKĄ firmę.
-------------------------------------------
www.zhr.pl/33

mar

opel - pociagnij ten temat i napisz co na korzyść zmieniono w nowych plecakach Wisportu

Model Guide 03 a Guide 05 . Wymieniono dopinane kieszenie na kieszenie szczelinowe, brak plastikowych przeplotek umożliwia większą kompresję plecaka. Na paskach do troczenia (lub kompresji) pojawiły się klamry (przydatny szczegół do szybkiego troczenia). Pojawiły się dodatkowe taśmy do centralnego troczenia (lepsze wyważenie np. przy namiocie). Pas nośny ma dodatkowe szlufki tasiemki nie zwisają bezwładnie (efekt estetyczny) Jak chodzi o Ventusa 01 a 05 to: pojawiły się kieszenie szczelinowe, klamry na paskach kompresyjnych, system nośny z drabinki na FAS, klapa górna ma dodatkowe tasiemki które nie pozwalają. przy nie zapełnionym. kominie obleśnie obwisać klapie, szlufki w pasie, . Generalnie plecaki Wisportu ewoluowały pod względem zarówno technicznym jak i co też nie jest bez znaczenia estetycznym i oczywiście cenowym. Można jeszcze spotkać w sklepach (również internetowych) starsze wersje w dużo niższych cenach niż te na stronie Wisportu lecz trzeba sobie zdawać sprawę, że mimo jest ta sama nazwa modelu to nie jest dokładnie ten sam model co na stronie.
-------------------------------------------
www.zhr.pl/33

Opel, a jaka jest różnica między guidami a ventusami ? Na stronie wisportu opis nie różni się zbytnio.
-------------------------------------------
fortes fortuna adiuvat

Jeżeli chodzi o nowego i starego Climbera, to różnice są minimalne:
w nowym zmieniła się ta wyszywana nazwa i dołożono wewnętrzną płaską kieszeń przy plecach. Moim zdaniem jest to zbędna rzecz, bo tylko wszystko się o to haczy - ja wybrałem starą wersję (taką, jaka jest jeszcze pokazana na stronie Wisportu).

Oto przykład plecaka, w którym nic nie trzeba zmieniać ....

MacQ

Czy plecaki z arizzon'a to modele 05? Cena wskazywała by, że nie, natomias porównując fotki producenta i sklepu jak najbardziej.
-------------------------------------------
ja wiem to, że wiem, że nic nie wiem

opel

Często jest tak, że cena w sklepie może być niższa niż cena detaliczna producenta. Najprawdopodobniej w tym przypadku tak jest.

Dort: wczoraj bylem w sklepie wisportu - roznice pomiedzy ventusem a guidem to :
- podklejone glowne szwy w klapie i komorze glownej (tylko ventus)
- kieszenie szczelinowe (z rozcieciem w srodku)ventusa - sa mniejsze niz te w guidzie.
-dwa poprzeczne troki kompresyjne na przedniej stronie plecaka (guide)
- inne pojemnosci ''wyjsciowe''
- estetyka

pzdr

Gepard

Wisport sprawdzony ...przetrzymał od + 30 do - 4 , ciężar 35 kg i inne np. kaprysy pogody..Polecam ogólnie firme Wisport co do plecaków
-------------------------------------------
Gepard

Stron: 1 2 3 4