[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Domeyko Morena

Obuwie » Wysokie

podeszwa: vibram
materiał: nubuk z membraną sympatex

horus

horus
2004-10-04 07:00
Domeyko Morena Domeyko Morena

Zakupiłem je ponad pół roku temu. Poprzednie już nie chciały mi służyć, więc przeszły na zasłużoną emeryturę (może lepiej rentę - bo już nie wydalały). Schodziłem kilka sklepów w okolicach Bielska i wybrałem właśnie Domeyko - jako kryterium przyjąłem funkcjonalność, tyle, że dużym ogranicznikiem była wtedy zasobność portfela, a te były akurat w takiej promocji, że dostępne fundusze wystarczyły.

Buty wykonane z nubuku z membraną sympatex, oczywiście na podeszwie vibram. Produkt ten całkowicie produkowany jest we Włoszech, więc wykonanie i dopracowanie we wszystkich szczegółach jest na duży duży plus. Niby buty te są przeznaczone na sezon letnio-jesienny ale zacząłem je testować od razu - na śniegu i mrozie w warunkach miejskich, by na rozpoczęcie wiosennych wędrówek były już dobrze rozchodzone.

Tak więc podeszwa vibram, jest to podeszwa dwuwarstwowa (dolna część gumowa, górna wykonana z pianki), opinie na temat jej własności antypoślizgowych są różne, wg mnie jest bardzo zadawalająca, wiadomo że na lodzie wszystkie buty jeżdżą, ale jeżeli chodzi o szlaki (śliska skała czy kamienie) to sprawdza się bez zarzutu (w poprzednich butach we wrześniu na Szpiglasowej Przełęczy był śnieg i objechała mi noga-jechałem na szczęście tylko kawałeczek-ale nie chciałbym przeżywać tego ponownie, bo to bardzo niemiłe uczucie). Oczywiście, jeżeli szlaki są oblodzone, to w niektórych miejscach najlepsze są raki, ale warunki czasem na szlaku zmieniają się z godziny na godzinę, więc warto mieć przynajmniej solidną podeszwę, która przynajmniej częściowo zabezpieczy przed poślizgami. Góra buta wykonana z nubuku z membraną sympatex, trzeba przyznać, że od momentu zakupu nie były impregnowane i nadal nie przemakają.

Test na przemakanie zrobiłem latem w parku Słowacki Raj - są tam szlaki, gdzie w większości maszeruje się korytami strumieni, więc nie bawiłem się by skakać po kamieniach, czy szukać suchego brzegu, tylko szedłem sobie tak by buty były cały czas zanurzone, ale nie wlewała się do nich woda od góry - i muszę przyznać, że nawet po 3-4 godzinnym takim marszu nie przepuściły ani kropli. Zimą podczas chodzenia w śniegu też nie przemaka, ale staje się zimny wewnątrz, więc zalecana jest dobra gruba skarpeta.

No cóż coś jest kosztem czegoś - but nie przepuszcza wody do wewnątrz, ale ma problemy z odprowadzaniem nadmiaru potu na zewnątrz (oddycha, ale nie w stopniu, jakim bym sobie życzył), choć jeżeli są dobre skarpety trekkingowe to nie można mówić o dyskomforcie. Drugim minusem może być szybkie przecieranie się sznurówek.

Podsumowanie
Buty bardzo wygodne, dobrze trzymają stopę, nie powoduje otarć nawet podczas długiego chodzenia, nie przemakają, nie ślizgają się po kamieniach z jedynym faktycznym minusem - słabą oddychalnością.

Czas użytkowania: 10 miesięcyZalety:
- bardzo wygodne
- podeszwa się nie ślizga
- nieprzemakalność

Wady:
- słaba oddychalność
- szybkie przecieranie się sznurówek

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl