[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Alpinus/Alpins/HiMountain Mt. Logan

Odzież » Bluzy

Materiał: polartec 200, obecnie thermal pro

Ilość kieszeni: 4

Gwarancja: 1 rok

aion

2004-03-09 07:00

Mt. Logan kupiłem w 2001 roku. Kurtka miała głównie służyć do ogólnego zastosowania na wypady w góry oraz do wspinaczki skałkowej w chłodniejsze dni. Model ten posiada cechy, których brakowało mi w polarach użytkowanych do tej pory. Bardzo lubię stonowane kolory więc wybrałem zieleń tundry.

Funkcjonalność
Bardzo praktyczna w zastosowaniu. W ten sposób mogę scharakteryzować ten model. Kurtka jest idealna zarówno jako warstwa wierzchnia i druga. Dobrze przylega do ciała, teleskopowe mankiety to również bardzo dobre rozwiązanie przy podnoszeniu rąk nie zsuwa się, co jest najważniejsze przy wspinaczce, czy stromym podchodzeniu. Kurtka ma sporo ciekawych rozwiązań. Wzmocnienia kurtki na łokciach i ramionach bardzo dobrze chronią przed rozdarciem. Niejednokrotnie zdarzyło mi się szorować łokciem o skałę. Wyjątkowo dobrze leży kołnierz przy szyi, co nie zdarzało mi się w innych modelach polartecu, choć można by było zastosować ściągacz. Na dole kurtka posiada regulowany ściągacz, co dobrze zapobiega podwiewaniu od dołu. Z tego, co czytałem na forum alpinusa niektórzy użytkownicy narzekają na mechacenie się tej kurtki. Nie wiem z czego to wynika, ale u mnie nic takiego się nie zdarzyło przez 3 lata mojego użytkowania, choć polar przeszedł nie jedno. Nie wystąpiły również przetarcia, czy zbicie polaru wskutek użytkowania plecaka.

Otwory wentylacyjne pod pachami
Dobrze wkomponowane otwory wentylacyjne pod pachami z dwukierunkowym zamkiem spełniają dobrze swoje zadanie i bez problemu można zarówno rozpiąć i zapiąć zamek w obu kierunkach jedną ręką.

Kieszenie
Dwie kieszenie trochę płytkie więc za wiele drobiazgów tam nie schowamy. Generalnie nie jestem zwolennikiem zapychania kieszeni i jak dla mnie nie jest to potrzebne. Jedna dosyć pojemna kieszeń na piersi. Wyściółka z materiału. Ponadto jest jeszcze wkomponowana 4 kieszeń wewnątrz kurtki z siateczki. Równie duża i wygodna umieszczona po prawej stronie.

Nieprzewiewność
Mt. Logan nie jest kurtką, która posiada super właściwości przeciwwietrzne. Jedyną w niej różnicą jest wszyta podszewka od strony wewnętrznej do szwu piersiowego, która zapewnia ochronę klatki piersiowej. Niestety rękawy już tej ochrony nie spełniają. Generalnie polartec nie ma za zadanie chronić przed wiatrem jak kurtki z membranami.

Odporność na wilgoć
Wielokrotnie chodziłem w tym polarze w wilgotne dni. Kurtka przemaka ale nie należy oczekiwać tutaj cudów od tego mamy swoje ''texy''

Oddychalność
Polar posiada dobrą izolację. Faktem jest to, że przewiewa, ale mogę z nim spokojnie chodzić w chłodne dni. Oddychalność najlepiej się sprawdziła w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego w tym wypadku wspinaczka, marsz z plecakiem, czy bieganie.

Podsumowanie
Moim zdaniem pozycja godna uwagi. Cena jest niestety za wysoka (399 zł). Obecnie przy tej cenie gdybym miał wybierać to z pewnością zaopatrzyłbym się w COLLBRAN-a z Ex-windu. Jedyne czego mi brakuje to ściągacza przy szyi i ochrony na długości całego zamka.

Zalety:
- Lekki
- Bardzo praktyczny
- Wzmocnienie na rękawach i ramionach
- Ściągacz w dole kurtki
- Osłonka przeciwwietrzna wszyta od wewnątrz

Wady:
- Brak ściągacza przy szyi
- Brak ochrony na długości zamka
- Wysoka cena

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl