[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Petzl Duo LED 8

Oświetlenie

Światło: 8 LED / żarówka halogenowa 6V
Zasilanie : 4 "paluszki" R6 (1.5V) 200g (bez baterii)
Wyłącznik światła z blokadą
Regulacja kąta nachylenia
Styki z nierdzewnej stali
Zaopatrzona w zapasową żarówkę halogenową (wewnątrz reflektora)

DH

2004-03-03 07:00
Petzl Duo LED 8 Petzl Duo LED 8

Kiedy decydując się na kupno czołówki z najwyższej półki miałem pewne obawy czy aby na pewno warto? Cena wręcz odpychała. Miała być to moja pierwsza czołówka i stąd miałem wątpliwości czy jest sens wydawać tyle pieniędzy.

Dzisiaj nie żałuję podjętego wtedy wyboru. Jednym z bodźców, który wpłynął na wybór tej właśnie czołówki było przekonanie, że lepiej dołożyć i kupić porządny sprzęt. Nie miałem co prawda własnych doświadczeń z czołówkami Petzla i opierałem się jedynie na opiniach ludzi którzy mieli możliwość ich używania. Jak się okazało było warto wydać prawie 400 złotych na Duo.

Jest to naprawdę solidna konstrukcja. Twardy plastik z którego jest zrobiona sprawia wrażenie, że jest toporna i ciężka. Nic bardziej mylnego: czołówka waży 200g (bez baterii). Jest naprawdę wygodna i bardzo dobrze wyważona.

Kolejny plus to oczywiście światło jakie daje. Żarówka halogenowa + oświetlenie diodowe. Halogen z możliwością regulacji wiązki światła (światło rozproszone lub skupiona wiązka, która wg producenta daje światło na odległość 100 metrów) i diody z trzema poziomami oświetlenia i światłem awaryjnym. Jeśli chodzi o diody to jest to naprawdę świetna rzecz. Piękne białe światło, którego zalety widać zwłaszcza w jaskiniach ma trzy podstawowe moce (standard – 10 m maximum 20 m i economic - 3 m) oraz światło awaryjne które uruchamia się samoczynnie gdy baterie są już bliskie wyczerpania.

Czołówka posiada wszystkie znane patenty + kilka dodatkowych. Styki z nierdzewnej stali, blokadę włącznika, zapasową żarówkę chowaną za lustrem, regulację kąta nachylenia lampy, słoikowy system zamykania. Czołówka jest również odporna na wilgoć, opady deszczu itd.

Co do czasów świecenia to rzeczywiście diody potrafią bardzo długo świecić i praktycznie nie zauważa się przy tym znacznego słabnięcia światła. Polecam jednak używanie akumulatorków zamiast zwykłych baterii. Przy używaniu halogenu jest to naprawdę lepsze rozwiązanie. Dobrym patentem (głownie w jaskiniach) jest też zrobienie ''pokrowca'' z folii NRC na pudełko z bateriami lub choćby wkładanie go pod czapkę. Zawsze ciepło wydalane przez głowę i odbijane od czapki przedłuża czas działania baterii, a folia też odbije znikome ale jednak zawsze ciepło jakie oddają baterie podczas pracy.

Podsumowując jest to naprawdę dobry produkt. Warto wydać spore jednak pieniądze i mieć sprzęt niezawodny, co czasami jest naprawdę ważne.

Zalety:
- długi czas świecenia
- zoom w halogenie
- blokada włącznika
- słoikowe zamykanie
- różne wersje diodowe (3LED 5LED 8LED)
- solidność

Wady:
- cena
- trzeba dokupić akumulatorki

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl