[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Cumulus Alaska 1300

Śpiwory

charakterystyka
- masa całkowita: 1970 g
- masa puchu: 1300 g
- puch gęsi 90%, min. 680 cuin
- maks. wzrost użytkownika: 190 cm
- szerokość góra / dół: 85 / 55 cm
- minimalna temperatura komfortowa: -30 stopni C
- objętość pokrowca: 18 dm3
- konstrukcja: cegiełkowa - dwie niezależne warstwy komór H

inne szczególy
- tkanina wewn. i zewn.: Pertex
- niezależnie wypełniany puchem spód i wierzch śpiwora
- zamek YKK dł. 175 cm z dwoma samoblokującymi się suwakami
- zamek z lewej lub prawej strony
- możliwość łączenia z innym śpiworami, także z innymi modelami
- 2 niezależne tunele puchowe izolujące zamek
- wewnętrzny kołnierz antykonwekcyjny z elastyczną linką ze stoperem
- kaptur ukształtowany przestrzennie z linką ze stoperem
- kieszeń wewnątrz śpiwora
- dodatkowy duży worek do przechowywania śpiwora w domu

pearoon

pearoon
2007-12-31 14:48

Ocena produktu

Komfort cieplny5
Kompresja4
Wyposażenie5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.75

Śpiwór kupiłem specjalnie na listopadowy wypad na Grossglockner, ale szukałem również czegoś na zimowe warunki i góry wyższe niż Alpy. Użytkownikiem śpiwora jestem od ponad roku.

KONSTRUKCJA
Śpiwór uszyty jest z tkaniny Pertex Microlight co czyni go dość lekkim i puchoszczelnym. Wypełnienie puch gęsi 1300g min 680Cuin 92/8%. Dwukierunkowy zamek YKK umieszczony po lewej stronie (dostępna jest również wersja z zamkiem z prawej strony co pozwala łączyć dwa śpiwory)
Od wewnątrz posiada dwie listwy "docieplające" zamek, które bardzo dobrze izolują lecz wcinają się w zamek podczas zapinania (Porównując śpiwór kolegi Roberts Mount Everest 1300 w nim ten problem nie występuje -listwy są lekko
usztywnione od strony zamka). Kołnierz ściągany gumką oraz kieszonkę, której jeszcze nigdy nie użyłem. Do śpirora dołączony jest niekompresowalny worek o objętości 18dm3 oraz worek z siateczki do przechowywania śpiwora w domu.

TERMIKA
Głównym przeznaczeniem śpiwora są zimowe warunki około -20/-25 stopni Celcjusza. Śpiwór był użytkowany zarówno w ciepłe noce, wystarczy wówczas niezapinać zamka, jak również trzy dni s tyczniu na Cole du Midi (3600mnpm) przy temperaturze sięgającej -30 stopni.
-30 stopni na sobie miałem ciepłe skarpety, komplet bielizny oraz czapkę, komfort cieplny wystarczający (nie jestem osobą która dotkliwie odczuwa zimno), sen dość spokojny, gdyby nie choroba wysokościowa byłoby lepszy, ale to inan historia.
-20 stopni skarpetki, bokserki i czapka, sen dość spokojny.
+10/15 stopni śpiworem przykrywam się jak kołdrą bez zapinania zamka, nie odczuwam nadmiernego przegrzania.
Za każdym razem używałęm karimaty, która dosyć dobrze izoluje od podłoża. Warto również dodać, że duży wpływ na nasz komfort cieplny ma to co wcześniej jedliśmy. Przy dużych mrozach mam zwyczaj wrzucać warstwę odzieży którą zamierzam ubrać najpierw do śpiwora, dzięki temu nie doznaje szoku ubierając lodowate ubranie. To samo dzieje się z czołówka, aparatem i bateriami.

WNIOSKI
Po ponad rocznym użytkowaniu śpiwora (cztery wypady w Alpy w tym jesienny i zimowy) i mase innych wyjazdów śpiwór się sprawdził w stu procentach. Jedyne wady jakie zauważyłem to wcinające się listwy w zamek oraz "wychodzenie" puchu, lecz ilości te są minimalne i nie warto sobie tym zaprzątać głowy. Nie zauważyłem żadnych śladów zużycia, żadnych prójących się nitek, przetarć itp. Na duży plus zasługuje bardzo dobry kontak (w moim przypadku telefoniczny) z producentem. Nie babagatelne znaczenie ma również cena prawie 1000PLN, ale za śpiwór tej klasy nie jest ona wygórowana.

pearoon

pearoon
2008-01-01 15:55
Cumulus Alaska 1300 Cumulus Alaska 1300

Fotki mojego modelu...

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl