[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Ocena produktu

Komfort cieplny5.00
Kompresja3.67
Wyposażenie4.67
Wytrzymałość4.67
OGÓLNA 4.50

Hannah Bivak

Śpiwory

materiał zewnętrzny: 100% poliamid
materiał wewnętrzny: 100% poliamid
wypełnienie: izotherm
zakres temp. :
max: +19
comf: +9/-5
min: -15
masa 1940 g
rozmiar 185-195 cm
wymiary po spakowaniu 24x38/32 cm

sszymon

2007-07-11 15:28

Ocena produktu

Komfort cieplny5
Kompresja4
Wyposażenie4
Wytrzymałość4
OGÓLNA 4.25

Więc...
Śpiwór został nabyty w październiku 2005 roku. Potrzebowałem 3 sezonowego śpiwora, który musiał zapewnić mi komfort cieplny od wiosny do jesieni.
Wybór padł na spiwór hannah'a, model Bivak - wydawał mi się najbardziej odpowiadający dla moich wymagań. cena - 270zł.

Materiały, wykonanie, konstrukcja

Śpiwór ten to klasyczna mumia, moim zdaniem dobrze skrojony, nigdzie nie jest zbyt luźny. W nogach odpowiednia ilość miejsca, duzo miejsca na ręce i barki (ale nie jest go za dużo, dzieki czemu nie grzejemy niepotrzebnej ilości powietrza - jest w sam raz), jedyne co mi przeszkadza to kaptur - jest zbyt płytki i jeśli nie "wtulimy" się odpowednio w niego, głowa może odrobine zmarznać.
Ponadto śpiwór posiada sznurek umożliwiający zmniejszenie otworu przy głowie, kołnierz termiczny spinany rzepami i zaciągany elastyczna gumką i kieszonkę wewnątrz śpiwora. Suwak kończy się mniej więcej 30 cm od konca śpiwora, więc stopy zawsze mamy zamknięte; możliwość spięcia 2 śpiworów. Śpiwór posiada dwie pętelki z repa umożliwiające jego powieszenie, gdy przechowujemy go w domu. Niestety nie jest to lekki śpiwór - 2kg to dość sporo.
Worek kompresyjny niestety nie należy do najlepszych - troki strasznie się zwijają i nakładają - są poprostu za miękkie - przez co cieżko jest skompresować śpiwór, czasami przez to troki same się luzują.

Przejdźmy do wykonania:
po pierwsze suwak, a włąściwie listwy zabazpieczające przed jego wcięciem - można powiedzieć, że ich nie ma. Suwak za każdym razem wcinał się kiedy za niego pociągnąłem - około 2-3 razy zanim zapiąłem śpiwór - rzeźnia jeśli w namiocie jest na prawdę zimno!
Problem ten usunąłem wszywająć troki ze starego placeka na całej długości suwaka (szerokości 3 cm)
Jeśli chodzi o to jak jest uszyty. Materiał ok., jedyne do czego moge się doczepić to szwy, niestety jeden puścił, co może poskutkować przemieszczeniem się wypełnienia. Lecz ogólnie nie są one najgorszej jakośći. Oprócz tego odstaje troche nitek, aczkolwiek patrzę na to z przymróżeniem oka, bo nie jest to śpiwór z najwyższej półk i nie wpływa to znacząco na jego wytrzymałośc, co najwyżej na estetyke.
Co do samych materiałów. Na zewnątrz i wewnątrz poliamid, niesttey nie wiem co to dokładnie jest;/ wg. mnie wystarczająco wytrzymały. Wewnątrz oczywiście jest on troche delikatniejszy. Niektórym brak bawełny w środku może przeszkadzać, ale syntetyczny materiał znacznie lepiej schnie niż bawelna jeśli spocimy się w śpiworze. A jeśli chodzi o dyskomfort wystarczy ubrać koszulkę.
Wypełnienie śpiwóra to izotherm. Materiał ten nie zbija się, przynajmniej nie do tego stopnia żeby drastycznie zmienił parametry śpiwora (zobaczymy jak to będzie po jego pierwszym praniu, bo śpiwór jeszcze w pralce nigdy nie był).
Jest bardzo odporny na wilgoć! Nie raz, kiedy spałem "pod chmurką", bez jakiegokolwiek zabezpieczenia się płachtą biwakową, budziłem się w deszczu, a bylo mi ciepło i sucho. A poranna rosa już w ogóle nie jest w stanie go ruszyć.
Śpiwór ponadto błyskawicznie schnie.
Niestety dość łatwo przyjmuje nieprzyjemne zapachy, wtedy niezbędne jest porządne wywietrzenie śpiwora, co jak do tej pory zupelnie wystarczało.

Komfort cieplny:

Parametry podawane przez producenta to 19/9/-5/-15.
Wydaje mi się, że nie są one w dużym stopniu przekłamane.
W śpiworze nigdy jeszcze nie zmarzłem.
Spałem w nim w marcu, były jeszcze przymrozki, (ponoć temperatura spadała kilka stopni poniżej zera) i było mi całkowicie ciepło (ale spałem wtedy w ciepłej koszulce!) - podejrzewam że w ciepłej bieliznie termoaktywnej koszulka+kalesony i w skarpetach dałoby się przetrwać ten 5-cio stopniowy mróz tak jak podaje producent. No a może nawet więcej!

Podsumowanie:
Jeśli ktoś potrzebuje ciepłego śpiwora od wiośny do jesieni (a w połączeniu z jakimś cienkim puchem nawet mógłby być na zimę), dla którego wilgoć ani inne złe warunki pogodowe nie moga być problemem, to hannah Bivak to dobry wybór. Rónież jego cena nie jest na szczęście powalająca, dzięki czemu dla większości osób nie będzie to jakiś kosmiczny wydatek.
Ja po ponad 20 miesiącach używania jestem bardzo zadowolony, mimo wad jakie w nim znalazłem (które na szczęscie łatwo dały się poproawić!)
Sądzę, że jest to produkt godny polecenia, nawet bardzo wymagającym użytkownikom.

czas użytkowania: ponad 20 miesięcy

ZALETY:
- ciepły (komfort cieplny w temperaturach takich jakie podaje producent)
- wygodny (poza kapturem)
- bardzo odporny na wilgoć

WADY:
- tragiczne listw zabezpieczające suwak!
- niewygodny kaptur,
- szwy (nie powinny puszczać),
- worek kompresyjny,

Angie90

2013-07-26 11:00

Ocena produktu

Komfort cieplny5
Kompresja4
Wyposażenie5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.75

Śpiwór zakupiłam przed 2005 roku, ale niestety nie jestem w stanie dokładnie określić kiedy. Jak by nie było- posiadam go już od 8 lat. Po doświadczeniach z poprzednim śpiworem potrzebowałam ciepłego spania i to jest nadal największa jego zaleta- dotychczas nie stracił swojej właściwości grzania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nigdy nie był prany, a jedynie czyszczony w pralni chemicznej- wg mnie pranie takich materiałów kompletnie je niszczy (poprzedni śpiwór).
Do ogólnych zastrzeżeń to przede wszystkim chłonięcie zapachów- za każdym razem śpiwór jest wietrzony, co jakiś czas czyszczony, a jednak po wyciągnięciu go z worka, czuć zapach poprzednich lat. Kolejnym minusem jest wcinający się materiał w zamek- potrafi się zaciąć nawet 4 razy w ciągu jednego zapinania... No i ostatni minus wg mnie to jego wielkość- w porównaniu do innych śpiworów, po złożeniu jest on wielki- bez problemu gdy jedziemy gdzieś stacjonarnie, gorzej jak nosimy to codziennie na plecach- ciężko go zmieścić do plecaka, a jeśli już, to zajmuje sporo miejsca.
Teraz spokojnie można przejść do zalet- ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło- nawet dla zmarzluchów, po drugie łatwo połączyć go z innym śpiworem (nawet innych marek). Po trzecie wewnętrzna wyściółka pomimo, że syntetyczna, jest przyjemna w dotyku (brak uczucia "folii")- szczególnie przydatne w przypadku spocenia się wewnątrz. Po czwarte- kieszonka wewnątrz, która świetnie zmieści telefon i portfel. Po piąte nieprzemakalność- można nie zauważyć, że do namiotu wlewa się woda :) Po szóste wytrzymałość- po 8 latach nadal wygląda tak, jak po roku użytkowania (nie jak od nowości, bo nigdy nie chce mi się go składać i jest pognieciony).
Ogólnie, nie zamieniłabym się na żaden inny śpiwór. Dodatkowo mam nadzieję, że posłuży mi jeszcze kilka dobrych lat w każdych warunkach.

Salvator

2015-12-28 23:38

Ocena produktu

Komfort cieplny5
Kompresja3
Wyposażenie5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.50

Śpiwór zakupiony w 2005 Używany 10 lat ;) Nie zniszczalny, nie stracił parametrów ale ostrzegam i mówię wprost nigdy nie prany, czyszczony i wietrzony.

Podobnie jak poprzednicy:

- worek jego !@#$% kompresyjny
- wciąganie materiału
- wielkość jeśli przemieszczamy się z dobytkiem na plecach bywa wredna.

+ trwałość
+ parametry
+ wielkość (mam 2m i jest wygodnie)
+ przyjemne wnętrze

Tak powinno się produkować dobry sprzęt

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl