[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Bergson Focus 30

Plecaki » Małe (do 30 l)

materiał: Duront ripstop 600 D

pojemność: 30/40 l

wyściółka systemu nośnego: AIR in-vent SQ MESH™

waga: 1000 g

kieszeń w klapie, komin

2 kieszenie boczne

zaczep na czekan/kijek hikkingowy

troki na klapie

pas biodrowy z wyściółką AIR in-vent SQ MESH™

piersiowy pasek stabilizujący

franek

2003-10-21 07:00

Plecak ten kupiłem w Krakowie ponad rok temu. Szukałem czegoś na dwudniowe wypady w góry lub do lasu. Najbardziej zależało mi na pojemności, musiało to być około 30 litrów. Zastanawiałem się nad HIKER-em CAMPUSA ale po bliższym zapoznaniu się z tym modelem postanowiłem wybrać Bergsona.

Co do plecaka nie mam większych zastrzeżeń. Materiał wygląda naprawdę przyzwoicie i jest odporny na rozdarcia. Nie raz przejechałem nim po skale, ale nie bałem się o jego stan (oczywiście jak bym się postarał bardziej to pewnie udałoby mi się go przetrzeć, ale po co?). Plecak fabrycznie jest dość dobrze zaimpregnowany ale nie liczyłbym na nieprzemakalność w trakcie dłuższego deszczu. Mi zaczął przemakać po godzinie, ale naprawdę DUŻEGO opadu. Wcześniej zaliczałem kilku minutowe nawałnice, ale bez szkód dla zawartości plecaka. Niestety musiałem go wyprać i wtedy prawie kompletnie stracił impregnat.

Początkowo za jego wadę uważałem duży pas biodrowy. Ten plecak noszę również na uczelnie i w miejskich warunkach ten pas porostu przeszkadza. Zwiększa znacznie objętość FOCUSA i utrudnia poruszanie się choćby w zapchanym autobusie czy w czytelni. Jednak w po pierwszym wyjeździe musiałem zmienić zdanie. Duży pas doskonale rozkłada ciężar ładunku, jest zarazem bardzo wygodny. System nośny jest standardowy, brak jakiejkolwiek regulacji, (ale przy takim litrażu to chyba normalne). Osobiście uważam to raczej za plus gdyż wraz z dużym pasem biodrowym i paskiem piersiowym plecak można unieruchomić w trakcie biegania. Wadą są zbyt wąskie ramiona. Rozumie, że nie można tu wbudować szerokich pasów jak w przypadku dużych plecaków transportowych (brak miejsca), ale 2 cm do każdej szelki znacznie podwyższyłoby walory użytkowe. Generalnie mogę powiedzieć, że wadą takich małych modeli jest ich mały rozmiar a co za tym idzie niedopasowanie do sylwetki. Chodzi mi o to, że pas biodrowy zapinam znacznie wyżej niż mam biodra (mam 185 cm wzrostu), ale tego nie da się (chyba) zmienić przy pojemności 30 litrów (zbytnie wydłużenie takiego plecaka ograniczyłoby jego pojemność).

Na razie nie narzekam na wykonanie ani na trwałość użytych surowców. Do tej pory wprawdzie pękła mi klamerka przy pasku piersiowym, ale to, dlatego że na nią stanąłem a jestem duży i miałem twardą podeszwę.

Bardzo dobrze sprawują się kieszenie boczne. Są duże i pojemne a zamek rozsuwa 80% ich powierzchni. Można tam zmieścić termos lub podkoszulek, czynność nie wykonalna w HIKERZE Camusa gdzie kieszenie to tylko ozdoba. U Bergsona zostały one dobrze przemyślane. Zamek w kieszeniach jest masywny i wygląda na solidnie wykonany, do tej pory barak jakichkolwiek zastrzeżeń, co do niego. Dno plecaka zostało wzmocnione, więc można przenosić cięższe pakunki bez obaw o materiał. Szwy są mocne i niezawiodły mnie do tej pory. W niektórych miejscach użyto pomarańczowych nici by można było widzieć stopień ich zużycia. Troki na klapie mogłyby być trochę dłuższe by łatwiej można było nimi operować w rękawiczkach.Co do wyściółki nie mam uwag, materiał jest przyjemny w dotyku i dość wytrzymały (jak na wyściółkę). Co do jego oddychalności to się nie wypowiadam bo wydaje mi się, że gdy noszę plecak na plecach to on i tak będzie w takiej odległości od moich pleców, że wystąpi silne pocenie i nic tu nie pomoże.

Ogólnie uważam, że jest to udany plecak. Z czystym sumieniem mogę go polecić. Mi służy wiernie zarówno w mieście, (gdy np. musze wziąć dużo książek i strój kąpielowy na basen) jak i w terenie.

Zalety:
- Wykonanie
- Pas biodrowy
- Materiał
- Stabilność
- Wytrzymałość

Wady:
- Za wąskie pasy nośne
- Nietrwała impregnacja

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl