[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

MAG-LITE 2D

Oświetlenie

Latarka Maglite 2D

Opis produktu:
Anodowana powłoka antykorozyjna części aluminiowych.
Korpus, głowica, zakrętka wykonane z lotniczego aluminium.
Odporność na wstrząsy, warunki atmosferyczne oraz zanurzenie w wodzie.
Przełącznik 3 trybów: włączony, wyłączony, światło przerywane.
Regulowanie skupienia wiązki światła obrotem głowicy.
Zapasowa żarówka umieszczona w tylnej zakrętce.

Dane techniczne:
Zasięg: 300 m
Czas świecenia: 15 godz.
Długoć; 25 cm
Zasilanie: 2 x bateria alkaliczna R20/D

@rek

2007-04-21 00:02

Ocena produktu

Wygoda3
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.00
MAG-LITE 2D MAG-LITE 2D

Latarka Maglite 2D
Kultowa latarka używana przez większość służb i amatorów dobrego światła.
Zakres użytkowania jest w zasadzie porównywalny ze szwajcarskim scyzorykiem. Sam używam wszędzie gdzie potrzebne mi mocne światło i dysponuję wolną ręką. Okres użytkowania to kilka lat, oprócz żarówek i baterii nic nie wymagało wymiany ani naprawy.

Budowa
Korpus wykonany z anodowanego aluminium lotniczego, dzięki czemu latarka odporna jest na uszkodzenia mechaniczne. Na zewnętrznej części korpusu część chwytu posiada nacięcia co gwarantujące pewny chwyt latarki nawet w mokrej dłoni. Włącznik ukryty pod uszczelką. Precyzyjnie dopasowane gwinty i uszczelki gwarantują wodoszczelnośc. Latarka zamykana jest idealnie dopasowaną nakrętką, w której mieści się zapasowa żarówka.
Standardowym źródłem światła jest kryptonowa żarówka, której promienie skupiane są przez lustro umieszczone w główce latarki.

Użytkowanie
Podstawową zaletą jest duża skuteczność a co za tym idzie zasięg światła. Latarka z bateriami jest dosyć ciężka. Od jakiegoś czasu użytkowana z akumulatorkami NiMH 6800mAh. Zasięg światła zmalał o około 20 % a czas pracy to ok 8 h- 10h w zależności od temperatury. W latarce brakuje mi jakiegoś kółka do zamocowania paska lub sznurka, który trzymał by latarkę w przypadku jej wypuszczenia z ręki. Są dostępne różne uchwyty, ja używam linki żeglarskiej przewiązanej pomiędzy chwytem a częścią obrotową. Latarka może być używana jako pałka zwłaszcza dłuższe modele, ja nigdy nie miałem takiej potrzeby :-) Żywotność żarówek kryptonowych jest faktycznie dosyć niska pomaga wymiana na xenon lub LED. Sam planuję wymianę na LED. Zdarzyło mi się kilka razy upuścić latarkę do wody, działa również w wodzie i po wyjęciu :-)

Wyposażenie
Mamy do dyspozycji sporo wyposażenia. Trzy źródła światła krypton, xenon i LED Luxeon 3W. Różne uchwyty w tym jak tonfa, rozpraszacze, końcówki sygnalizacyjne (czerwoną spotykamy na drodze jak coś narozrabiamy), pokrowce, uchwyty samochodowe itp.

Podsumowanie
Solidna i mocna (chodzi o zasięg światła) latarka do wszystkiego. Niejednokrotnie pomogła znaleźć drogę lub szlak tam gdzie inne latarki nie sięgały. Niezbędna gdy potrzebujemy poszukać czegoś dalej lub w trudniejszych warunkach (deszcz, śnieg, mgła), dlatego zawsze mi towarzyszy. W porównaniu z czołówką ciężka niewygodna i krótko świeci, w trudnych warunkach odwdzięcza się za jej noszenie z nawiązką. Mam metodę na mocowanie jej trokiem na ramieniu do szelki plecaka, wówczas ręce mamy wole a światło wskazuje nam drogę :-)

Zalety:
+ wytrzymała,
+ skuteczna.

Wady:
- spora waga
- brak uchwytu (kółka) do przywiązania.

Pozdrawiam @rek

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl