[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Arctica S-30A

Akcesoria » Okulary

ARCTICA OKULARY SPORTOWE
(dane zacytowane za producentem)
model S-30a

OPRAWKA: perłowa jasna szara

SZKŁA: bardzo jasne szare (niemal przeźroczyste) z cieniowaną lustrzanką + wymienne szkła ciemne szare z lekką lustrzanką.

OKULARY SPORTOWE Z WYMIENNYMI SZKŁAMI

Na noskach i zausznikach okulary posiadają czarne wstawki silikonowe, dzięki którym, okulary idealnie przylegają do twarzy,jednocześnie jej nie uciskając. Silikon zachowuje miękkość tak w wysokich jak i niskich temperaturach, zapewniając lekkość i wysoki komfort noszenia, zarówno podczas jazdy rowerem jak i jazdy na nartach.

Obecny filtr UV400 blokujący promieniowanie UVA i UVB 100%.

Rozmiar: uniwersalny

Szkła i oprawki sa wykonane z policarbonu (poliwęglanu), tworzywa o dużym współczynniku twardości, najbardziej odpornego na pęknięcia przy uderzeniach, ze wszystkich dostępnych materiałów.

Noszenie okularów z tymi szkłami gwarantuje:
- ochronę przed promieniami UVA i UVB 100%
- ochronę przed uderzeniem
- lekkość i komfort noszenia

i zapewnia PERFEKCYJNE WIDZENIE

Do każdej pary ETUI ARCTICA

@rek

2007-04-12 11:12
Arctica S-30A Arctica S-30A

Arctica S-30A
Okres użytkowania około 2 lata.
Geneza zakupu była taka: potrzebne okulary ochronne na rower itp. z jasnymi (jeżdżę głownie po lesie), bezpiecznymi szkłami i oprawkami(przy bliskich spotkaniach face to gleba itp.), tanie, bo to robocze okulary i nikt nie będzie na nie specjalnie uważał, a znając swoje roztargnienie na pewno niejednokrotnie na nich usiądę, wcisnę pod plecak albo zgubie :-)

Budowa
Okulary składają się z oprawki i pojedynczo wkładanych szkieł oddzielnie dla lewego i prawego oka. Posiadają wkładki sylikonowe na noskach i końcówkach zauszników, te drugie z dziurkami na wylot dla lepszej cyrkulacji powierza. Odlew oprawki jest delikatnie rzecz biorąc wykonany średnio dokładnie.

Użytkowanie
Tu jestem naprawdę pod wrażeniem :-) Mechanicznie bardzo wytrzymałe, system wymiany szkieł działa cały czas bez problemu. Szkła pomimo wielu kontaktów z różnej twardości materiałami (od gałęzi przez szutry po beton i masę asfaltową) nie posiadają uszkodzeń przeszkadzających w użytkowaniu, drobne rysy oczywiście są, ale nie zmniejsza to komfortu użytkowania. Dla zobrazowania wytrzymałości przykład: okulary zostały przejechane tylnym kołem mojego roweru przy szybkim zjeździe po nawierzchni szutrowej przy prawie zahamowanym kole, myślę sobie masakra, szkła oczywiście powypadały z oprawki po umyciu wodą mineralną i zamontowaniu szkieł odzyskały swoją funkcjonalność i takich przykładów można by mnożyć. W moim przypadku nie spotkałem się z wypadaniem szkieł podczas jazdy (gdzieś w inecie widziałem taką opinię), raz podczas spotkania ze sporym obiektem latającym przy sporej szybkości szkło, w które owy obiekt ucelował delikatnie poluzowało się w oprawce wysuwając się z niej, ale nie wypadając.
Okulary są wygodne i dobrze trzymają się na nosie nawet podczas szybkiej jazdy.
Kształt okularów zapewnia bardzo dobrą osłonę oczu z przodu i z boku.

A teraz dla kompromisu, co by nie było za dobrze.
Szkła okularów parują przy każdej do tego okazji :-( Jadąc na rowerze wystarczy dmuchnąć do góry po twarzy i już stajemy się ślepi a to przy sporej prędkości przestaje być zabawne. Zimą jest jeszcze gorzej używane jako gogle wymagają ciągłego przecierania z pary. Czytający zapewne sobie pomyśli: facet kup płyn anti-fog i przestań się czepiać i tu następne schody owe płyny zawierają w większości izopropanol, który drażni zmęczone monitorami oczy powodując ich łzawienie, więc dalej nic nie widzimy. Pomaga odsunięcie okularów troszkę dalej od twarzy uzyskując w ten sposób kompromis pomiędzy parowaniem a bezpieczeństwem oczu.

Wyposażenie
W komplecie otrzymujemy: oprawkę, dwa komplety szkieł oraz miękkie etui z karabinkiem do przypięcia.

Podsumowanie
Okulary ochronne w zasadzie spełniają swoje zadanie, chroniąc przed wszystkim co lata i musi to robić akurat na wysokości moich oczu, ochrona przed słońcem i owszem też działa choć mi akurat przydały by się szkła rozjaśniające do jazdy o zmroku i w nocy. Używane również przy pracach ślusarskich itp. działają bez zastrzeżeń. Euforii raczej nie będzie za sprawą parowania. Reasumując mocne i wytrzymałe okulary za przyzwoitą cenę a parowanie to chyba domena tej marki.

Zalety:
- wytrzymałe,
- wygodne.

Wady:
- parują szkła przy każdej okazji, troszkę pomaga chuchanie i polerowanie.

Pozdrawiam @rek

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl