[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Alvika Ganesh

Odzież » Bluzy

Techniczna kurtka o przeznaczeniu turystyczno - wyprawowym, wstawki ze stretchu na łokciach i bokach kurtki dopasowują ją do ciała użytkownika
Materiał: Polartec® Thermal Pro® + Power Stretch
Kieszenie: dwie dolne zamykane na zamek błyskawiczny, trzecia na lewym rękawie
Regulacja: na dole ściągana gumą ze stoperami oraz z tyłu kołnierza regulacja docisku
Rozmiary: S, M, L, XL, XXL
Kolory: czerwony/czarny, rdzawy/czarny, rudy/czarny, jasny denim/czarny, dżungla/czarny
Sugerowana cena detaliczna: 319 zł

Barsus

Barsus
2007-02-15 23:00

Ocena produktu

Oddychalność4
Wygoda4
Wytrzymałość5
OGÓLNA 4.33
Alvika Ganesh

Polar zakupiłem w grudniu 2005 r., czyli mam go około 14 misięcy. Zapłaciłem za niego około 280 zł. Jego podstawowym zadaniem miało być ocieplenia kurtki tor. Jednak jak zwykle rzeczywistość zweryfikowała stawiane mu cele i okazało się, że używałem go i jako ocieplenia na miasto i jako bluzy do eskapad górskich. W górach polar nosiłem głównie wiosną i jesienią, a także zimą. Zarówno jako samodzielną kurtkę, jak i warstwę pośrednią. W mojej Alvice w mieście chodzę już drugą zimę. Przy eksploatacji górskiej polar był noszony przede wszystkim pod dużym plecakiem od 10 kg do 20 kg.

Opis
Bluza jest wykonana z materiału thermal pro i power stretch. Fragmenty wykonane z power stretchu odpowiadają za lepsze dopasowanie bluzy do ciała i nie krępowanie ruchów. Są one umieszczone po bokach polara i na rękawach od łokcia w dół. Do dyspozycji mamy trzy kieszenie, dwie umieszczone z przodu na dole kurtki, a trzecią na lewym rękawie. Wszystkie kieszenie zamykane są na zamki YKK. Główny zamek to salmi. Dół bluzy jest regulowany przy pomocy stopera i gumosznurka podobnie jak stójka. Egzemplarz który posiadam jest w kolorze zielono - czarnym.

Komfort użytkowania
Bluza dobrze sprawdza się jako pośrednia warstwa. Zapewnia dobrą termikę i dobrze odprowadza wilgoć od ciała. Czemu tylko dobrze? Dlatego, że wstawki ze stretchu przy intensywnym wysiłku i mocnym poceniu się wilgotnieją. Efektem czego jest to, że w tych miejscach odczuwalny jest lekki chłód, nawet z założonym bezpośrednio na ciało półgolfem z polaru 100, przez który nawiasem mówiąc czuć też wilgoć. Na szczęście ubrana bluza nie potrzebuje dużo czasu by wyschnąć, co rozwiązuje problem. Opisane zjawisko nie występuje w miejscach wykonanych z thermal pro, powierzchnia ta nie stawia praktycznie żadnego oporu parze wodnej. Skutkiem czego zostaje ona odtransportowana do warstwy trzeciej lub na zewnątrz, gdzie czasem skropli się i osiądzie na powierzchni kurtki. Skroplenie owo nie powoduje wychładzania organizmu i jest nie odczuwalne przez warstwy odzieży na skórze.
W mieście przy mrozie poniżej -3 używałem polaru ubierając go na sweter a pod kurtkę membranową. Najniższa temperatura jakiej doświadczyłem to około -20 i nie zmarzłem. Przy okazji należy wspomnieć, że polar pasuje zamkiem głównym do zamków w kurtce tor służących podpięciu bluzy ocieplającej. Jednak polar i kurtka tor mają zamki różnej długości i gdy wepniemy polar zostaje jeszcze około 10 cm luzu. Dla tego też nie wpinam bluzy w kurtkę, a poza tym lepiej grzeje nie wpięta. W górach używam jej na ogół w zestawie z polarem 100. Zestaw ten daje mi optymalny komfort cieplny (nigdy jeszcze nie zmarzłem) i gwarantuje dobre odprowadzanie potu. Oczywiście zdarza się, że jest mi za ciepło, zwłaszcza na podejściach, ale nigdy jeszcze pot nie lał się ze mnie strumieniami.
Jeśli chodzi o dopasowanie do ciała to mój egzemplarz jest kompromisem pomiędzy tym właśnie a byciem wpinką do kurtki. Przez to jest on luźniejszy i nie przylega ściśle, ale mogę dzięki temu ubrać pod niego drugi gruby polar czy sweter na miasto, gdzie ruszam się mniej intensywnie i bardziej marznę. Jednocześnie, gdy mam tylko pod spodem polar 100 bluza nie wisi jak wór na mojej osobie. Właśnie dla tej uniwersalności kupiłem polar z wstawkami z power stretchu.
Kieszenie są wykonane z miłego w dotyku "polaropodobnego" materiału od strony styku z dłonią, zaś z drugiej strony jest on śliski. Dla mnie wnętrze kieszeni to porażka, może i grzeje ono dłonie, ale wystarczy mały zadzior na paznokciu niezauważalny nawet opuszkiem by materiał czepiał się palca i szarpał przy odrywaniu. Szczerze mówiąc drażni mnie to nieprzeciętnie, mogę to tylko porównać do dźwięku styropianu jeżdżącego po szybie. Ale mam świadomość, że dla niektórych może być to zaleta. Kieszenie umieszczone są tak, że gdy zapniemy pas biodrowy już nie skorzystamy z nich lub przyjdzie nam to z wielkim trudem. Dla tego też nie używam ich prawie w ogóle.
Gumki i stopery są dobrej jakości i raz wyregulowane trzymają na mur.

Pranie
Polar był prany wielokrotnie. Zawsze w pralce z wirowaniem, w 30 lub 40 stopniach, przy użyciu Perły lub proszku w żelu. Nie widać po nim specjalnego zużycia. Nie jest co prawda tak miły w dotyku jak gdy był nowy, ale nic nie stracił na estetyce czy termice.

Wytrzymałość
Jak już napisałem powyżej nie zaszkodziło mu specjalnie pranie. Pod pasami plecaka też się nie zniszczył. Takiego użytkowania jednak nie zakosztował za wiele. Po kamieniach nie szorowałem, więc nie wiem jak wyszedłby z tej próby. Zamki i stopery działają bez zarzutu. Ogólnie rzecz ujmując jestem z tej cechy zadowolony.

bPrzeróbki
Polar jest nieco za duży, miał dla tego ciut za długie rękawy. Oddałem więc go w ręce mojego szyjącego dziadka, który je skrócił i są już w porządku.

komentarz
polecam

Plusy
dobry krój
wytrzymały przy użytkowaniu trekingowym
dobra termika
niewygórowana cena
estetyczny

Minusy
wyłożenie kieszeni
umiejscowienie kieszeni
wilgotnienie wstawek ze stretchu przy wysiłku


Edit:
Barsus
2007-05-24 15:38
gustawponury@poczta.onet.pl

Zamieszczam fotkę z użytkowania polara. Wykonana została podczas 9 zlotu ngt.
pozdrawiam


Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl