[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Eksplo Alpy

Śpiwory

1450g, 950g puchu 700qui (wersja docieplona)

tparty

2006-09-15 14:02

Ocena produktu

Komfort cieplny4
Kompresja4
Wyposażenie4
Wytrzymałość4
OGÓLNA 4.00
Eksplo Alpy Eksplo Alpy Eksplo Alpy Eksplo Alpy

Niedrogi, zimowy śpiwór puchowy, o dobrych parametrach, niewielkiej wadze i tandetnej tkaninie*.

Planując wyjazd w Himalaje stwierdziłem, że mój jedyny śpiwór puchowy to 300-tka i może nie wystarczyć na ew. mrozy na 5500. W związku z tym udałem się do Eksplo w Krakowie po odpowiedniejszy sprzęt.
Firmę znam od ok 12 lat, pozatym kupiłem u nich mój pierwszy zimowy śpiwór i mam do niej zaufanie. W sklepie spędziłem godzinę i jestem pełen podziwu dla cierpliwośći i profesjonalizmu sprzedawców. Pomijając fakt, że leżałem w sklepie w 3 śpiworach, rozpakowałem inne 2 to jeszcze mogłem wybrać gdzie dokładnie ma być docieplony.
Potrzebny był mi sprzęt lekki, więc wybór padł na model Alpy.
Waga materiału to niecałe 500 g, wiec duża oszczędność dla nóg przy wielodniowym marszu. Pierwsze wrażenie dobre, śpiwór wydaje się być nadmuchany, puch miękki i grzeje, materiał zewnętrzny cienki i zbliżony w dotyku do ortalionu, wewnętrzny bardzo przyjemny. Widać, że szwy dopracowane dokładnie, żadnych nitek, poprawek. Stylistyka i detale może nie jak w drogich śpiworach, no ale to nie o to przecież chodzi. Sprzedawcy rozwiali moje obawy co do tkaniny (ze taki cieńki), napewno nie jest gorszy od tego w moim Mountain Hardwear. Po spakowaniu wielkość pakunku rozsądna, mniejsze są tylko śpiwory z lepszego (i drogiego) puchu 800/850. Ostatecznie do zakupu przekonała mnie niska cena (połowa ceny mojej 300-ki).

No wyjeździe śpiwór sprawował się dobrze, tzn. musiałem spać w rozpiętym przy temperaturach w okolicy 0 (z silikonową wkładką). Jest wygodny, dużo miejsca w srodku, konstrukcja prosta (równoległe przegrody komór) ale brak "dziur" w wypełnieniu, szybko "wstaje" po rozpakowaniu. Jedynie kaptur mógłby schodzić niżej po bokach (a tak trzeba bardzo mocno sciągnąc), pozatym przydałyby się oczka na na ściągacze i lepsze sznurki.
Jedynym poważnym problemem okazał się materiał*. Masowo wychodzą z niego piórka, średnio rano znajdowałem 10 i kilka przy każdym pakowaniu i rozpakowaniu. Pozatym chłonie wodę z powietrza (co dla puchów jest chyba normą), więc to mnie nie martwiło zbytnio, zwłaszcza że początek wyjazdu spędziłem w dżunglii. Jednym słowem wygląda jak ortalion i działa jak ortalion.

Po powrocie i podsuszeniu wygląda jak nowy. Co do samego śpiwora, nie oszukujmy sie. Nie jest to RAB, ani tak nie wygląda, bo na zachodzie każdy kupowałby Eksplo. Nie jest w nim jednak wcale zimniej, a to o to głównie chyba chodzi. Lepiej chyba zmieniać śpiwór co 2 lata niż co 4? Szkoda, że materiał* jest kiepski, bo byłby to naprawde niezły śpiwór.

Na plus:
- Cena ok. 600 zł
- Niezłej jakości puch
- Było mi w nim ciepło przy -10 (nie miałem okazji testować niżej, ale sądze że jest ok)
- lekki, zbija się w znośnie mały pakiecik
-Serwis w Krakowie, śpiwór napełniany przy kliencie (wg upodobań). Świetna sprawa, obsługa miła i profesjonalna. Niema tutaj punktów za obsługę, a powinni dostać 6.

Na minus:
- Tandetny, wręcz beznadziejny materiał (!)*, o właściwościach które nijak przystają do standartów dobrych firm. Puch wychodzi wszędzie w zastrzaszającym tempie, podatny na zawilgocenie. Dałem się nabrać sprzedawczyni, że jest lepszy od pertexów (sic). Jest do tego stopnia żle, że drugi raz wolałbym chyba wydać 1200 zł na porządny śpiwór Rab lub Mountain Hardwear.
- Kaptur, mały i nie zakrywa dobrze szyi.
- Sznurki wychodzą prosto z materiału.

* 18.09.2006 Ważne!
Na dzień po umieszczeniu recenzji, napisał do mnie producent z informacją na temat wadliwej serii, z której pochodzi prawdopodobnie materiał mojego śpiwora. Zaproponował wymianę na dobry, niezależnie od daty zakupu. To się nazywa firma!
W związku z tym wycofuję uwagi na temat materiału i zmieniam punkty za wytrzymałość, wyposażenie i kompresję. Śpiwór godny polecenia.
19.09.06
Dziś oddałem śpiwór. Dostanę nowy, z dobrego materiału, o zmodyfikowanej konstrukcji kaptura i skośnie wszytych przegrodach komór. Pełnia szczęścia!

~mutee

2006-09-16 09:30

Ocena produktu

Komfort cieplny5
Kompresja5
Wyposażenie5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 5.00

ja posiadam śpiwór alpy od 3 lat. używałem go wiele razy w zimie (w tatrach i alpach), przy temperaturach od -5 do - 15 stopni. kupiłem go za 550 zł i nigdy nie miałem powodów do narzekań. puch w OGÓLE nie wyłazi, zewnętrzny materiał nie puszcza rosy itp - nigdy nie zawilgł!! zdarzyło się spać bez maty pod tatrzańskimi głazami- nie ma nawet śladu zużycia zewnętrznego materiału. po skompresowaniu jest mniejszy od mojego syntetyka alpinusa. nic tylko POLECAM

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl