[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Petzl Tikka XP

Oświetlenie

Miniczołówka
żródło oświetlenia - dioda L.E.D. Luxeon o mocy 1 W

Czas świecenia - poziom maksymalny:
60 h
Zasięg:
t0 = 35 m
t30min = 30 m
t10h = 20 m
t30h = 7 m
Czas świecenia - poziom optymalny:
80 h
Zasięg:
t0 = 27 m
t30min = 25 m
t10h = 19 m
t30h = 9 m
Czas świecenia - poziom ekonomiczny:
120 h
Zasięg:
t0 = 18 m
t30min = 17 m
t10h = 15 m
t30h = 13 m
* test 20 °C, baterie alkaliczne

Zasilanie 3 baterie AAA/R03

Waga: Czołówka bez baterii – 59g.

kakato

kakato
2006-09-06 14:32

Ocena produktu

Wygoda5
Wytrzymałość5
OGÓLNA 5.00
Petzl Tikka XP

Pozwolę sobie na pominięcie całego procesu decyzyjnego i analizy produktów dostępnych rynku. Jedyne co warto nadmienić to iż poszukiwałem latarki z długim czasem świecenia i w miarę uniwersalnej z nieco dłuższym zasięgiem. Po dwóch tygodniach poszukiwań zakupiłem Tikkę XP wyposażoną w 1 watową diodę LED Luxeon - nowy twór Petzla i z perspektywy czasu myślę że nie wybrałem źle.

Jak widać z parametrów luxeony dorównują już zasięgiem tradycyjnym żarówkom , jednakże są od nich o wiele bardziej ekonomiczne i świecą znacznie dłużej. Zasięg mojej Tikki pozwala na w miarę sensowną jazdę na rowerze w nocy i trawers przez średnio trudne i bardziej znane szlaki górskie. Rozpraszacz jest dość skuteczny i rzuca szeroki stożek światła, lecz na niewielką odległość. Idealnie nadaję się do wszelkich prac obozowych typu rozstawianie namiotu, gotowanie, pakowanie wora czy prostsza naprawa roweru. Latarka jest mała wygodna i poręczna, bez trudu zmieści się w każdej kieszeni.

Budowa
Mała, zwarta, pojemnik na baterie zintegrowany z żarówką, waga bez baterii wynosi 59g, czyli bardzo niewiele. Czołówka dobrze siedzi na głowie, po chwili nie czuć i tak już niewielkiej wagi. Jeden pasek jest w zupełności wystarczający dla stabilnego umocowania na głowie, nawet do ostrzejszej jazdy na rowerze, no może z wyjątkiem DH ;P.
Co do trybów świecenia to znajdują się trzy: maksymalny, optymalny i ekonomiczny, dodatkowo tryb pulsacyjny a także boost. Wybór danego trybu dokonywany jest poprzez naciskanie kolejno przycisku włącz aż do osiągnięcia pożądanej opcji lub wyłączenia latarki. Tryb boost daje o 50% więcej światła niż na poziomie maksymalnym i działa przez 20 sekund (ciągle trzymamy palec na wciśniętym przycisku) zwiększając zasięg do 50 metrów. Boost działa przy każdym trybie, nawet gdy latarka jest wyłączona. Niebezpieczeństwo dostania piachu do obudowy zostało zminimalizowane poprzez umieszczenie przełączników pod gumowymi, profilowanymi okładzinami. Warto dodać że przełączniki są dwa, jeden do włączania i wyłączania latarki a drugi do trybu boost. Pojemnik na baterie zabezpieczony jest gumową uszczelką, czołówka spełnia normę wodoszczelności IP-X7 czyli zanurzenie do 1 metra w wodzie. Można zdjąć przedni panel w celu wymiany przeźroczystego rozpraszacza na inny kolor, w sprzedaży dostępne są kolory czerwony, zielony, niebieski. Światło z czołówki ma barwę białą, kąt padania promienia światła można regulować.
W tym roku pojawiła się nowa seria tych czołówek między innymi TACTIKKA w kamuflażu pustynnym i woodland a także Tikka XP z systemem ADAPT. ADAPT to uniwersalny system mocowania wyposażony w dwa dodatkowe klipy, jeden do mocowania na kasku i innych twardych powierzchniach, drugi do mocowania na pasku spodni lub plecaku a trzeci tradycyjny na głowę, z tą małą różnicą że ten trzeci posiada także pasek przechodzący przez środek głowy. W zestawie ADAPT znajdujemy także dodatkowe filtry rozpraszające.

Każda z czołówek tej serii wyposażona jest w małą diodę informującą o stanie baterii, dioda świeci na zielono przy dobrym stanie baterii, pulsowanie diody uaktywnia się przy 70 %, a następnie 90 % rozładowania baterii. Czołówka jak na razie dobrze znosi wilgoć, choć nigdy nie zanurzałem jej w wodzie, długo trwały deszcz nie wywiera żadnych negatywnych efektów.

zalety:
-niewielkie wymiary
-mała waga
-stosunkowo długi czas świecenia w porównaniu z zasięgiem
-niewygórowana cena w porównaniu z klasycznymi miniczołówkami z tradycyjnymi diodami led
-duża uniwersalność konstrukcji

wady:
-zgodnie z przeznaczaniem tej latarki jako miniczołówki wad nie stwierdzam

zdjęcie w teście przedstawia Tikkę XP zamontowaną na kasku rowerowym za pomocą dwóch szybko złączek

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl