[NGT.pl] Niezależna Grupa Testingowa

Alpinus Naco

Odzież » Spodnie

100% z poliamid

7 kieszeni

wandrus

2003-09-23 07:00

Spodnie te nabyłem mając bardzo dobre doświadczenia z innym wyrobem Alpinusa: spodniami Barracoa. Niestety w przeciwieństwie do tych ostatnich, które z powodzeniem i zadowoleniem użytkuję od kilku lat Naco okazały się wyrobem zdecydowania poniżej oczekiwań. Miałem je okazję gruntownie przetestować w czasie 2 tygodniowego pobytu w górach Rumunii.

Naco spodnie trekkingowe wykonane w 100% z poliamidu, posiadają odpinane nogawki 7 kieszeni (w tym trzy zewnętrzne na udach, jedna "tajna" zamykana na zamek z boku, z tyłu również zamykana na zamek, no i dwie tradycyjne).

Początkowo przekonała mnie do zakupu (w promocji za 149 zł) właśnie ta ilość kieszeni. Byłem jeszcze bardziej zadowolony, kiedy okazało się, iż w jednej z kieszeni zewnętrznych mieści się standardowo poskładana mapa (nie da się wtedy co prawda jej zamknąć, ale i tak daje to dużą wygodę użytkowania - kiedy trzeba mieć mapę stale pod ręką). Jest to niewątpliwy plus tych spodni. Niestety nie polecam trzymania w tej kieszeni (największej na prawej nogawce, na lewej nogawce są dwie mniejsze kieszonki) przedmiotów, które mają tendencje do wypadania – np. podczas siedzenia z nieco wyżej uniesionym kolanem. Wówczas, bowiem zamkniecie – na rzep absolutnie nie spełnia swojego zadania: nie zamyka w pełni kieszeni. Rzepy są przyszyte tylko na końcach i w środku robi się luka. A wystarczyłoby je przyszyć na całej długości... I tak najprawdopodobniej naprawię to niedociągnięcie.

Sam materiał jest "przyjemny" w dotyku i pod względem komfortu użytkowania nie budzący zastrzeżeń. Gorzej jest z jego trwałością. W trakcie użytkowania nosiłem na pasku przypięty futerał z obiektywem fotograficznym. Po kilku dniach zauważyłem, iż w miejscu styku materiał się zmechacił, starł - utworzyły się mało efektowne "kuleczki".

Bardzo "mało sprytnie" są wszyte zamki do mocowania nogawek. Nie można ich stosować zamiennie, tzn. lewa nogawka może być przypięta tylko z lewej strony, prawa z prawej. Niby mały problem: są tylko dwie, ale w praktyce i zgodnie z którymś praw Murphy’ego w 90% trafimy na tę niewłaściwą. We wspomnianych Barracoach ten problem nie istnieje, (podobnie zresztą jest lepszy patent na zamykanie kieszeni - zatrzaski).

Na koniec największy moim zdaniem mankament, "dzięki" któremu nie raz posłałem mało cenzuralną opinię pod adresem producenta – pasek. Zamysł był dobry i mnie też się z początku spodobał. Spodnie są zapinane na pasek z klamerką, którą rozpina się przyciskając wystający element z jej przodu. I wszystko jest fajnie dopóki nie założy się plecaka i nie zapnie pasa biodrowego. Bo wtedy klamra plecaka naciska na klamerkę paska i spodnie spadają! Oczywiście zależy to również od konstrukcji samego pasa biodrowego plecaka. Ale nie życzę nikomu szarpania się z dwudziestokilkukilogramowym "worem" i podtrzymywania spodni na tyłku L No chyba, że temu kto wymyślił taki patent nie sprawdzając tego w praktyce !!! Zastąpię ten pasek jakimś innym, mniej nowatorskim. Ale z pewnością nie będzie to łatwe, bowiem producent wyposażył spodnie w bardzo wąskie szlufki.

Spodnie Naco nie wytrzymują porównania z wcześniejszym o kilka lat produktem (Barracoa). Promocyjna cena 149 zł wydaje się i tak wygórowana (pierwotna cena 269 zł została chyba wzięta "z księżyca"). Dzisiaj bym tych spodni nie kupił.

Zalety:
- Duża ilość kieszeni
- W największej kieszeni mieści się standardowo poskładana mapa
- "Przyjemny" w użytkowaniu materiał

Wady:
- Mało pewne zamknięcia kieszeni
- Mało trwały, nieodporny materiał
- Niezamienne nogawki
- Tragiczny!!! pasek

Kontakt | System CMS by OpenSolution | Zobacz również Opiniuj.pl